Finanční analytik: 2. Díl – Bohemians Praha – Klokani s prázdnými kapsami?

Druhý díl seriálu o hospodaření fotbalových klubů bude o pražských Bohemians. Klubu, založeném v roce 1905, hrajícím ve Vršovicích, který má bohatou historii. Jak je na tom klub a hrozba bankrotu?

Zdroj: bohemians.cz

Současné prvoligové působení trvá již od sezony 2013/2014. Od té doby se Klokani pohybují převážně ve spodní polovině tabulky s velmi stálým bodovým ziskem 28 až 38 bodů za sezónu. Několik posledních sezon Klokany vedl jako trenér Martin Hašek, ale v posledních kolech současného ročníku byl vystřídán Luďkem Klusáčkem.

Jak se daří klubu, který byl před pár lety před bankrotem?

Majitelem klubu je dle dostupných informací několik fyzických osob. Majoritním vlastníkem (51.2 %) a ředitelem klubu je Darek Jakubowitz, a to již pátým rokem. Jeho otec, Darius Jakubowicz vlastní 8 % klubu a skupinu společností Barvy a Laky Hostivař, jež mají roční tržby ve výši skoro dvou miliard korun, a jsou také hlavním sponzorem klubu.

22 % klubu vlastní spolek CU Bohemians Praha, z.s. a má na starosti zejména mládež Bohemky. Třetím významným subjektem je fanouškovský spolek „Družstvo fanoušků Bohemians“ s podílem 12 %.

Klub hraje na stadionu „Dolíček“. Tento stadion vlastní od roku 2018 hlavní město Praha a klub je tedy stejně jako olomoucká Sigma v pronájmu. Pro trénink „A“ mužstva i mládežnických týmů je využíván tréninkový areál v Uhříněvsi, který si klub za podpory sponzora v minulých letech vybudoval společně s místní SK Čechie Uhříněves.

I Bohemka má poslední zveřejněné údaje za období červenec 2018 až červen 2019, hospodářský rok je tedy posunutý, aby odpovídal ligové sezóně. Prezentované údaje jsou tedy za minulou sezonu (2018/2019).

Klub disponoval celkovým majetkem ve výši 99 mil. Kč. Z toho je 18 mil. Kč za stavby a vybavení ve zmíněném Uhříněvském areálu. 4.5 mil. Kč klub vykazuje za své logo a název, což je zajímavé, protože ne všechny kluby, tato “ocenitelná práva” zahrnují do svého hospodaření.

Na 4 miliony korun má Bohemka oceněnou dceřinou společnost FC Bohemians Praha (bývalou Bohemku), která však nevykazuje žádnou činnost a spěje ke zrušení. V krátkodobém majetku mají Klokani materiál, tedy dresy, míče a spoustu dalšího vybavení za 5 milionů a také zboží pro prodej fanouškům za 3.8 mil. Kč.

Dále evidují 28 mil. Kč pohledávek z obchodních vztahů. Z nich je však přes 16 mil. Kč po splatnosti, což jsou pohledávky, které Bohemce někdo dluží po termínu, kdy je měl uhradit. Přes 4 miliony z nich, jsou dokonce po splatnosti více než 180 dní, což je doba, po jaké jsou v podnikové branži pohledávky považovány za nedobytné.

Na straně závazků vidíme vlastní kapitál 6 mil. Kč a základní kapitál 67 mil. Kč. Stejně jako v případě Olomouce tak zjišťujeme, že klub za dobu své existence, tedy od roku 2005 vytvořil ztrátu 60 mil. Kč. To je průměrně skoro 5 milionů ztráty za rok. Sezona 2018/2019 se ztrátou „pouhých“ 1.8 mil. Kč tak byla vlastně podařená.

Závazky, tedy dluhy, klubu byly ve výši 90 mil. Kč. 20 mil. klub dlužil Komerční bance, která poskytla úvěr v roce 2016 a je postupně splácen. 23 mil. Kč dluží klub svým dodavatelům a opět je přes 5 milionů po splatnosti více než 180 dní. Bohužel se nepodařilo zjistit, komu klub takto dlouho dluží.

Hlavní položka, a sice dluh ve výši 40 milionů korun je účtována jako Jiné Krátkodobé závazky, ale klub k ní neposkytl žádné informace. Dá se však očekávat, že věřitel bude někdo z partnerů klubu či některá společnost ze skupiny hlavního sponzora.

Jaké příjmy měla Bohemka?

Stejně jako ostatní kluby má tři hlavní zdroje příjmů, vlastní prodej: upomínkové předměty při zápasech (merch), prodej vstupenek, prodej hráčů, sponzorské smlouvy a příjem z TV práv. Na prodeji merche utržil klub 5.3 mil. Kč, což je o 0.3 mil. Kč méně než loni.

Z prodeje výrobků, tedy zejména ze vstupného a z prodeje hráčů získal 50 mil. Kč. Bohemka v minulé sezoně prodala talentované hráče Maška, Haška, Tetteha či Yusufa a dalších osm méně známých, tím získala odhadem 25-30 mil. Kč.

Z prodeje služeb, kam spadá příjem z prodeje TV práv a prémie za umístění a prodej reklamy, získal 41 mil. Kč. Dalších 6 mil. má klub od sponzorů. Celkové příjmy dosáhly 103 mil. korun.

Jak je klub utratil?

Klub měl celkem 10 zaměstnanců, kteří se starali o jeho chod. Těm bylo vyplaceno celkem 6.3 mil. Kč. 2.5 mil. stál nákup merche. Klub měl také odpisy hmotného majetku ve výši 3.5 mil. Kč. Dále musel odepsat hodnotu bývalé Bohemky, která je ještě stále v končícím konkurzním řízení. 1.8 milionu zaplatila na úrocích z půjček od Komerční Banky a za půjčku od hlavního sponzora.

Hlavní balík nákladů je ve výši 80 mil. Kč účtován jako Služby. Toto vedení klubu ponechala bez komentáře, my však můžeme odhadnout, jaké je jeho složení, protože stále neznáme výši dvou hlavních položek, tedy odměny hráčům a nájem stadionu a tréninkových ploch.

Náklady na hráče budou pravděpodobně srovnatelné s Olomoucí tedy 35-40 mil. Kč. Nájmy se mohou pohybovat v kolem 10 milionů za rok. Náklady na mládež kolem dalších 7 milionů korun. Kolem 6-8 milionů klub platí za osvětlení stadionu, tréninkových ploch, dále za vytápění, nákup materiálu a další nezbytné provozní potřeby. Jednotky milionů stálo i soustředění v Rakousku a na Severu Čech. Blíže neurčená částka šla také na posily z nižších soutěží.

Celkový výsledek hospodaření tak byl: ztráta 1.8 mil. Kč.

Co se dá očekávat v ročníku 2019/2020 z hlediska hospodaření?

Na tuto otázku odpovídá částečně sám klub, ten předpokládá, že v současné sezoně se příjmy i výdaje sníží o zhruba 10 % na 91 milionů a klub bude mít vyrovnaný rozpočet. Osobně to tak pozitivně nevidím, zejména příjmy z prodeje hráčů nemohou dosáhnout loňské úrovně a na nákupu posil se za současného stavu ušetřit nedá.

Očekávám tedy další prohloubení ztráty. Zajímavost na závěr je, že klub odhaduje hodnotu hráčského kádru na 60 mil. Kč, přičemž server Transfermarkt.de na 8 mil. liber (250 mil. Kč). Rozdíl tak možná spočívá ve schopnosti klubu nabídnout a prodat kvalitního hráče za tržní cenu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Je ostudou a neschopností majitelu klubu že za celou dobu kdy vlastní většinový podíl a mají hlavní rozhodovací slovo nebyli schopni najíd finančně silného sponzora který by do klubu dával ročně minimalně 15 mil.kč z čehož by ročně šlo 10mil.kč na rekonstrukce toho chléva který nazývají prvoligový stadion a 5 mil.kč na zaplacení platu 2 kvalitnim rozdílovím fotbalistum kteři Bohemce velmi chybí (záložník+golový utočník) !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Třineckou ocel se pokusí překousnout Bílý Tygr. Startuje finále Extraligy!

Od posledního finálového utkání v české Extralize uběhlo už 721 dní. Ani po tak dlouhé době si však nebude vrchol sezony užívat někdo jiný. Třinec a Liberec spolu svedou další válku o Masarykův pohár. Kdo je favorit?

Fotbalový svět v šoku! Flick po sezoně skončí na postu hlavního kouče Bayernu Mnichov

Hlavní trenér německého Bayernu Mnichov Hans-Dieter Flick potvrdil, že na konci letošního hracího ročníku opustí Alianz arénu. Oznámil to po ligovém utkání s Wolfsburgem.

Koreis, Vojtek nebo Homolka: televizní reportéři a bývalé opory Ocelářů tipují výsledek finále Extraligy

Do zahájení prvního finálového utkání v rámci Generali česká Play-off Tipsport Extraligy zbývá jen pár hodin. Zeptali jsme se známých osobností z hokejového prostředí, jak vidí finálovou sérii.