Spojte se s námi


eSport

Exkluzivní rozhovor s trenérem vítězného týmu Esport ligy vysokých škol ve hře CS:GO. Největší odměnou pro nás bylo LAN finále v Praze, říká

Na začátku všeho bylo přihlášených jedenáct týmů z jedenácti různých vysokých škol napříč celou ČR. Na konci bylo finále, které se odehrálo v pražské PlayZone aréně. O vítězi rozhodl tradiční formát BO3, tedy na zápas na 2 vítězné body.

Publikováno

dne

Na začátku všeho bylo přihlášených jedenáct týmů z jedenácti různých vysokých škol napříč celou ČR. Na konci bylo finále, které se odehrálo v pražské PlayZone aréně. O vítězi rozhodl tradiční formát BO3, tedy na zápas na 2 vítězné body.

Ruik vám přináší exkluzivní rozhovor s trenérem vítězného týmu, tedy týmem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem. Tím je Tomáš Pivoňka, student strojního inženýrství, jehož velkou zálibou je právě Counter-Strike. Nejpopulárnější online multiplayerová střílečka současnosti.

Jak se zrodil samotný nápad reprezentovat univerzitu právě tímto způsobem?

„S partou kamarádů jsme hráli csko a jelikož kvůli covidu bylo hodně volného času, hráli jsme o to více. Pak jsme se dozvěděli, že se zakládá jakási univerzitní liga a tak jsme se přihlásili. Dali jsme dohromady kompletní sestavu a poslali přihlášku. Z téhle zakládající skupiny jsme si pro tenhle krásný titul došli čtyři.

Já jsem se mezitím posunul na pozici kouče a sestavu jsme doplnili. Je hlavně krásné, jak se vše rychle posouvá. První dvě sezóny jsme hráli jen jako pět kamarádů z UJEPu, ale neměli jsme oficiálně tým. Na tenhle ročník už se mi podařilo vyjednat větší podporu od školy a tím i oficiální založení týmu UJEP esport. Jde to dopředu a to je hlavní.“

Co všechno obnášelo dosažení statusu oficiálního týmu?

„Především si myslím, že za námi stojí výsledky. Tohle byl obrovsky silný argument při vyjednávání. Kdyby se nám nedařilo, asi bychom toho nedosáhli. Takhle se mi povedlo vyjednat podporu od potřebných.

Nejprve jsme založili tým, na finále nám teď univerzita nechala vyrobit týmová trička, za což jsme moc rádi, ale pořád zůstáváme pozadu oproti např. Hradci, který jsme teď ve finále porazili, i když oni mají jako tým vlastní herní místnost na škole nebo profi dresy.“

Tohle je jediný váš titul proti již zmíněnému Hradci?

„Ne, to není. Zvítězit se nám podařilo hned v té úvodní sezóně. Tenhle ročník byla ale poprvé pod záštitou MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy). Takže to bylo více prestižní, bylo to více oficiální, když to má pod sebou samotné ministerstvo.

Poprvé se také finále odehrálo offline v pražské PlayZone aréně. Stream na twitchi měl profi komentátory, prakticky to nejlepší, co v ČR máme a celkově všechno bylo úžasné. Zázemí, přístup, moc se nám to líbilo.“

K samotnému finále se ještě vrátíme detailněji, ale co obnáší pozice trenéra v Counter-Strike týmu?

„Je to hlavně o přípravě. V samotném zápase je trenér už spíše motivátor. Před tím jsem ale strávil mnoho hodin sledováním soupeřových záznamů ze hry, abych získal informace v jakých situacích se soupeř jak chová a co dělá. Tyhle informace se pak snažím klukům předat na tréninku. V den zápasu se je snažím hlavně uklidnit a povzbudit, je to hodně o psychice.“

Jaká byla vaše cesta k tomuto dosud největšímu finále? 

„Nejprve jsme absolvovali skupinovou fázi. V té nás čekalo pět duelů a podařilo se nám postoupit z prvního místa se skóre 4:1. V semifinále jsme narazili na silné Pardubice, které jsme porazili 2:1 na mapy v těsné hře.

Pardubický tým byl zřejmě nejsilnější, který jsme zatím potkali. Rozhodlo se až v posledním kole prodloužení na 3 mapy a to nás dostalo do finále s týmem FIM Ducks z hradecké univerzity, se kterým jsme si poradili 2:0.“

Jaké na vás čekali odměny za vítězství v lize?

„Finanční odměna 500€ pro tým, každý hráč dostal externí disk a medaili. Pro nás všechny byl ale největší odměnou samotný zápas v Playzone aréně a zážitek z LAN hry. Šli jsme si to užít a to se rozhodně povedlo.“

V jakém složení jste tedy finále ovládli? Kdo za úspěchem stojí?

„Tým se skládá z 5 hráčů a trenéra. Naše sestava byla následující:
Radek „An“ Obracaník
Milan „Shroub“ Šroub
Jan „šikn“ Pokorný
Miroslav „Emko“ Trejbal
Jan „FenixR“ Kočis“

Trenér – Tomáš „p1vo“ Pivoňka

„Všem hráčům díky za celosezónní práci a skvělé výkony!“

Jaké jsou plány do budoucna? Co bude dál?

„Mě a Milana čekají ještě 3 semestry, tedy 3 sezóny. Za sebe budeme muset začít pomalu hledat náhrady. Zbytek kluků má před sebou ještě delší čas. Díky umístění na této univerzitní Esport lize se nám dost možná dostane prestižní pozvánky na mezinárodní vysokoškolský turnaj, což by byla skvělá zkušenost, více ale zatím prozradit nemohu.

Co se týče týmu jako takového, tak UJEP esport chystá založení League of Legends sekce. Dále bychom rádi organizovali také komunitní turnaje v rámci naší školy a kdyby se hodně dařilo, tak do budoucna třeba vytvoření podobného zázemí, jako mají např. v Hradci.

Máš ještě nějaká slova na závěr?

„Určitě. V první řadě bych chtěl poděkovat dvěma vyučujícím a sice Ing. Michalu Lattnerovi, Ph.D. a také Ing. Martinu Svobodovi, Ph.D.. Dále samotné Esport lize za úžasný event a všechno co dělají pro vysokoškolský Counter-Strike tým. Ze všeho nejvíce pak všem fanouškům co nám drželi palce a došli se podívat přímo na místo nebo fandili na streamu.“

Zdroj: UJEP esport, Esport liga

Reklama

eSport

Základní část Hitpoint Masters je u konce, Entropiq postupuje z první příčky

Publikováno

dne

Až poslední kolo muselo rozhodnout o nejlepším týmu základní části Mastercard Hitpoint Masters. Entropiq si po ohromném dramatu připsal vítězství nad eSubou a do play-off půjde z první pozice. „Modrá krev“ je druhá, třetí místo patří po úspěšném tiebreakeru SINNERS. Posledním mančaftem v play-off připadá pardubickému Dynamu Eclot.

Entropiq 1:0 eSuba

Nejočekávanější špíl pátečního programu proti sobě postavil dva nejúspěšnější týmy jarního splitu. Entropiq i eSuba měli na svém kontě deset vítězství a jejich vyrovnanost se odrážela na vývoji samotného utkání.

Týmy od sebe dělily maličkosti, rozhodovala až ztráta koncentrace eSuby, jež kupila chybu za chybou. Po čtyřiceti minutách ničil Entropiq základnu soupeře a mohl slavit.

Brute 0:1 Dynamo Eclot

Chtěli se vyhnout poslednímu místu, to se jim ale nakonec i přes nadějný start nepodařilo. Brute nastoupili do utkání proti Dynamu Eclot agresivně, nebáli se jednotlivých potyček a dokázali s favoritem držet krok.

Útočná nálada se ale rychle vymknula kontrole. DNE si postupně vypracovali obří náskok a Brute nedokázali navázat na překvapivý triumf nad eSubou.

Cryptova 0:1 SINNERS

Ostravská organizace chtěla zabojovat o pátou příčku a co největší porci bodů do celkové roční tabulky. Jenže SINNERS znovu potvrdili formu z druhé poloviny jarního splitu Mastercard Hitpoint Masters.

Díky správným rozhodnutím v klíčových momentech hry nakonec liberecký tým přehrál soupeře z východu a zajistil si tiebreaker o třetí místo.

Sampi 1:0 Inside Games

Konec splitu pro dva celky, které budou odcházet z první poloviny sezóny se smíšenými pocity. Sampi se po tragickém vstupu do splitu zvedli, podobný příběh provázel Inside Games.

Ti však čtvrtou výhru na své konto nepřipsali. Netradiční výběr šampionů Sampi nakonec vyšel. Organizace Jakuba Jankta pro sebe uzmula páté místo, IG končí sedmí.

Dynamo Eclot 0:1 SINNERS

Rozhodnout o tom, kdo nakonec skončí po základní části na bronzové pozici, musel tiebreaker. Oba týmy toužily top 3, nejvíce ji ale chtěl Šimon „Strode“ Povýšil. ADC SINNERS zářilo.

Na botlane byl Povýšil téměř bezchybný, svůj výkon korunoval úžasně zahranou bitvou rezultující v pentakill. Heroická akce v podání hvězdy SINNERS rozsekla utkání. SINNERS končí po čtrnácti kolech na třetí příčce.

Play-off Mastercard Hitpoint Masters začíná v úterý 21. března zápasem mezi SINNERS a Dynamem Eclot.

Pokračovat ve čtení

eSport

Fnatic poprvé na jaře vyhráli a ukončili černou sérii

Souboj dvou nejhorších týmů jarního splitu LEC mezi Fnatic a Team Heretics, ukončil prozatím zmar, slavného evropského powerhousu.

Publikováno

dne

Souboj dvou nejhorších týmů jarního splitu LEC mezi Fnatic a Team Heretics, ukončil prozatím zmar, slavného evropského powerhousu.

Padesát dní. Tak dlouho čekali hráči Fnatic na vítězství v LEC. Zápas proti zatím se trápícím Team Heretics, měl na začátku úplně jiný průběh, než na co jsme byli zvyklí.

Fnatic nastoupili aktivně, synchronizovaně a nedávali svému soupeři moc prostoru. I přes některé chyby na obou stranách, tým měl velmi brzy mírný náskok v goldech.

Po počátečním šoku se hráčům Heretics podařilo stav hry trochu víc vyrovnat, nicméně Fnatic si tentokrát víc věřili.

Víra a odhodlání zlomit dlouhé prokletí, byla na jejich hře vidět. Ustrašený a nekoordinovaný výkon z prvních zápasů jara, prozatím zmizel.

Oscarinin hrál velmi zodpovědně. Bot linka byla víc kompaktní. Advienne se svým Nautilusem připravoval pro své spoluhráče dobré pozice.

I přes snahy týmu Heretics, Fnatic dokázali postupný náskok navyšovat a zvládat klíčové cíle na mapě. Na killy bohaté utkání skončilo ve čtyřicáté minutě vítězstvím Fnatic. Úleva hráčů, kteří kvůli nemoci hráli ze svého tréninkového centra, stejně jako Heretics, byla rozhodně cítit.

Fnatic tato výhra nesmírně pomáhá a dává jim šanci ještě zabojovat o postup do skupinové/playoff fáze.

Nicméně jejich dalšími soupeři budou především týmy z horních pater tabulky. Zejména zítřejší zápas proti KOI bude zkouškou, zda šlo o výsledkový záchvěv nebo výkonnost evropského giganta půjde nahoru.

Zdroj: LEC, Youtube, KazaLoL

Pokračovat ve čtení

eSport

Základní část LCK je u konce. Jaké zápasy nás čekají v prvním kole playoff?

Jarní část LCK ukončila svoji základní část. Do playoff postupují – T1, Gen.G, KT Rolster, Dplus KIA, Liiv Sandbox a Hanwha Life Esports.

Publikováno

dne

Jarní část LCK ukončila svoji základní část. Do playoff postupují – T1, Gen.G, KT Rolster, Dplus KIA, Liiv Sandbox a Hanwha Life Esports.

Při pohledu na poslední nedělní dvě série, byla pro fanoušky důležitá série mezi KT Rolster a DRX. Vzhledem k výhře Gen.G nad Dplus KIA (2-0) v sobotním zápase, bylo jasné, že KT skončí nejlépe třetí a budou mít snazší los pro první kolo, pokud porazí DRX.

KT svoji povinnost splnili, udrželi třetí místo a zároveň odsoudili Dplus KIA až na místo čtvrté. Gen.G se díky výhře nad Dpuls posunuli na druhé místo a spolu s T1 začnou až ve druhém kole playoff.

Třetí tým základní části – KT, má také právo si vybrat soupeře pro první kolo. Bude jím jeden z dvojice Liiv Sandbox nebo Hanwha Life Esports. Pro čtvrtý tým základní části pak zbyde tým, který si KT nevybrali.

**Aktualizace v 16:21: KT Rolster si vybrali Liiv Sandbox jako svého soupeře pro první kolo playoff. Dplus KIA vyzvou Hanwhu Life Esports.**

Vítězové prvního kola se následně utkají s týmy, které startují až ve druhém kole. Nejlepší tým základní části – T1, mají právo si vybrat soupeře.

Zároveň případná prohra ve druhém kole, dává šanci týmu na opravu v tzv. Losers Bracket.

Všechny zápasy jsou Best of Five (Bo5). Playoff LCK začíná 22. března, zápasem KT Rolster vs. Liiv Sanbox.

Před zahájením playoff se můžete těšit na krátké preview, kde si detailněji popíšeme ambice a šance jednotlivých týmů.

Zdroj: Twitter, LCK

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené