Evenepoel splnil roli favorita, ovšem do žlutého jde po časovce na Tour de France Tadej Pogačar
Tour de France měla na programu pátou etapu. Tou je individuální časovka v Caen na 33 kilometrů. Dle očekávání o žlutý dres přišel nizozemský cyklista Mathieu van der Poel. Zato Belgičan Remco Evenepoel potvrdil roli favorita a porazil všechny soupeře. Ovšem na dres pro nového lídra závodu to nestačilo.

Tour de France měla na programu pátou etapu. Tou je individuální časovka v Caen na 33 kilometrů. Dle očekávání o žlutý dres přišel nizozemský cyklista Mathieu van der Poel. Zato Belgičan Remco Evenepoel potvrdil roli favorita a porazil všechny soupeře. Ovšem na dres pro nového lídra závodu to nestačilo.
- Remco Evenepoel potvrdil roli favorita
- Tadej Pogačar jde do žlutého
- Výbuch Vingegaarda
Evenepoel potvrdil roli favorita
Jak se předpokládalo, tak se i stalo. Belgičan Remco Evenepoel opět potvrdil své časovkářské kvality a znovu všem dokázal, že v jízdě proti chronometru nemá ve světovém pelotonu konkurenci. Středeční časovku v Caen sice začal pozvolna, nicméně po polovině se dostal do čela a pak už jen navyšoval svůj náskok.
Naopak již po prvním mezičase bylo jasné, že po páté etapě přijde o žlutý dres, který je určen pro vedoucího závodníka, Mathieu van der Poel. Tomu se časovka moc nevydařila a neustále narůstala jeho ztráta.
Pogačar zaostával pouze mírně, Vingegaard naprosto pohořel
Remco Evenepoel doplatil na 58sekundovou ztrátu na vedoucí duo Pogačar, van der Poel. Časovku zajel skvěle ovšem i Tadej Pogačar. Na všech mezičasech dokazoval, že i v páté etapě se vejde mezi nejlepší, a jeho ztráta na Evenepoela se pohybovala pouze kolem 20 sekund.
Druhý největší aspirant na celkový triumf Jonas Vingegaard naprosto vybouchl. Již od prvních mezičasů nabíral poměrně značnou ztrátu. Zhruba 8 kilometrů před cílem měl manko již přes minutu na Belgičana a přes 40 sekund na Pogačara.
To mělo ve finálním součtu za následek, že Tadej Pogačar opět najel velmi cenné desítky sekund v časovce, ve které v poslední době na Vingegaarda přitom ztrácel. Po středeční etapě je ve žlutém obhájce prvenství Tadej Pogačar. Ten tak má po úterním 100. profesionálním vítězství v kariéře během pouhých šesti let bilanci 18. etapových vítězství na Tour de France.
Ve čtvrtek vyjede již po jednačtyřicáté ve žlutém. Rázně tedy opět vykročil již za čtvrtým celkovým prvenstvím na Tour. A to ještě stále nemáme za sebou jedinou horskou zkoušku. Ovšem Pogačar si připsal velmi cenný skalp proti svému úhlavnímu rivalovi. Dokázal mu nadělit několik desítek sekund v časovce, kde v poslední době na Vingegaarda ztrácel.
Tadej Pogačar nakonec ztratil malicherných 16 sekund na vítězného Evenepoela a má již druhé umístění na stříbrné příčce v letošním ročníku. Ovšem najel přes minutu na Vingegaarda, kterému se vůbec nedařilo a skončil dokonce mimo elitní desítku. Tím zajel svou nejhorší časovku na Tour de France a v průběžném pořadí se propadl až na čtvrtou příčku se ztrátou 73 sekund na muže ve žlutém – Tadeje Pogačara.
Tour de France – 5. Etapa – Caen (časovka na 33 km)
1. Remco Evenepoel (BEL) Soudal Quick-Step 36:42 min.
2. Tadej Pogačar (SLO) UAE Team Emirates XRG +0:16
3. Edoardo Affini (ITA) Team Visma | Lease a Bike +0:33
4. Bruno Armirail (FRA) Decathlon AG2R La Mondiale Team +0:35
5. Kévin Vauquelin (FRA) Arkea-B&B Hotels +0:49
6. Florian Lipowitz (GER) Red Bull-Bora-Hansgrohe +0:58
7. Iván Romeo Abad (ESP) Movistar Team +1:02
176. Pavel Bittner (CZE) Team Picnic PostNL +5:52
Průběžné pořadí
1. Tadej Pogačar (SLO) 17:22:58 hod.
2. Remco Evenepoel (BEL) +0:42
3. Kévin Vauquelin (FRA) +0:59
4. Jonas Vingegaard (DEN) +1:13
5. Matteo Jorgenson (USA) +1:22
6. Mathieu Van der Poel (NED) +1:28
7. João Almeida (POR) +1:53
8. Primož Roglič (SLO) +2:30
121. Pavel Bittner (CZE) +25:50
Zdroj: autorský článek
-
Chance Liga
Velký návrat do české ligy! Jablonec potvrdil příchod obří posily ze zahraničí
-
Bundesliga
Češi řídí zázrak Hoffenheimu: Coufal a Hranáč bojují místo záchrany o Ligu mistrů
-
Fotbal
Real Madrid míří do pekla. Horší než ostudná prohra je vyjádření kouče Arbeloy
-
Chance Liga
Americký sen odmítl, zvolil ten sešívaný. Slavia vyhrála boj o talent za 75 milionů












