Spojte se s námi


eSport

Emerickson v rozhovoru promluvil nejen o tom, jak jej podporuje Sparta. Proč si nepřeje, aby byla FIFA blíže reálnému fotbalu?

Jan „Emerickson“ Krupička patří mezi elitu české FIFA scény. Bývalý fotbalista působí scéně již delší dobu, ve Spartě je již třetím rokem. V rozhovoru promluvil nejen o tom, co mu klub poskytuje, ale také například o tom, proč si nepřeje, aby byla FIFA blíže reálnému fotbalu.

Publikováno

dne

Jan „Emerickson“ Krupička patří mezi elitu české FIFA scény. Bývalý fotbalista působí scéně již delší dobu, ve Spartě je již třetím rokem. V rozhovoru promluvil nejen o tom, co mu klub poskytuje, ale také například o tom, proč si nepřeje, aby byla FIFA blíže reálnému fotbalu.

„Emerickson je jedním z nejsledovanějších českých herních streamerů konzolových her. Hru FIFA hraje pravidelně od ročníku 2002 a mezi jeho největší úspěchy patří 3. místo na turnaji V4 v Budapešti ve FIFA 18, 1. místo ve třetím ročníku COOL ligy ve FIFA 21.

Zároveň je prvním eReprezentantem ČR, když se mu v roce 2021 podařilo vyhrát celou kvalifikaci. Hráčem Sparta eSports se stal v lednu 2019,“ tak popisují dosavadní kariéru svého svěřence Jana „Emerickson“ Krupičky webové stránky AC Sparta Praha, fotbalového klubu, který se jako první v České republice pustil do tehdy ještě neprozkoumaných vod profesionálního hraní série FIFA od vydavatele EA Sports.

Ta se nejčastěji hraje v kompetitivním režimu FIFA Ultimate Team, kde hráči sbírají kartičky reálných fotbalistů, které následně ovládají na virtuálním trávníku. Každá kartička má jinak vyvinuté dovednosti, a proto se každý hráč chová v samotné hře trochu jinak.

Jaké to je reprezentovat slavný český fotbalový klub? Lze se uživit profesionálním hraním FIFA v České republice? A co si Honza myslí o aktuální situaci ve světě fotbalových her? To vše prozradil v rozhovoru.

Ahoj Honzo, za Spartu hraješ hru FIFA už více jak tři roky. Jak se za tu dobu titul, případně kompetitivním režim FUT, změnil?

Musím říct, že hra se obrovsky mění každý rok, především styl, jak se hraje. Každý rok se najdou věci, které fungují víc nebo míň. Ať už jsou to formace, herní prvky nebo meta hráči. Právě proto se člověk musí na začátku ročníku co nejrychleji adaptovat, aby získal tu potřebnou sebejistotu ve své hře a měl potenciální výhodu oproti ostatním hráčům. Toho se dá docílit jen pravidelným hraním.

Když jsi s FIFA začínal, měl jsi někdy ambici, respektive napadlo tě vůbec, že bys někdy mohl hrát profesionálně za klub jako je Sparta?

Přiznám se, že mě to ani nenapadlo, když jsem se hrou začínal a už vůbec ne, že bych se tím mohl někdy v budoucnu živit a hrát za největší klub u nás. Hraní byl spíš takový můj koníček a druh odreagování od reálného fotbalu. Nicméně jsem hltal každý ročník, dost hodin hrál a nakonec jsem se do toho po svém zranění pustil o něco více a podařilo se mi na kompetitivní scéně prorazit.

Lze se profesionálním hraním FIFA v dnešní době živit na plný úvazek nebo mají hráči ještě nějaké vedlejší povolání?

Každý to má jinak. V mém případě jsem vděčný, že se tím mohu živit a nemusím hledat další práci. V Česku je stále jen pár jednotek fulltime hráčů, ale ten počet se zvyšuje každým rokem. Myslím si, že je to přirozený proces. Za čtyři, pět let, možná dříve, tu budou už desítky hráčů hrající na profesionální úrovni s kontraktem.

V profilu na webu Sparty máš vypsanou řadu úspěchů, na které jsi nejvíce pyšný?

Československý rekord ve WL 117-0 (WL = herní režim víkendová liga také známá jako FUT Champions pozn. red.), 1. Místo ve 3. sezoně COOL Ligy, 3. a 4. Místo na V4 v Maďarsku, vyhraná kvalifikace na post prvního eReprezentanta. To jsou úspěchy, na které jsem nejvíce hrdý.

Co je vlastně ten vrchol pro profesionála? Jakého největšího úspěchu lze dosáhnout zde v Česku a existuje nějaký zahraniční turnaj, který je pomyslným vrcholem?

Ten největší úspěch je pro FIFA hráče vyhrát Global Series, to je takové mistroství světa ve hře FIFA pro jednotlivce. To je podle mě ten největší vrchol, čeho může profesionální hráč dosáhnout. U nás to jsou trochu menší turnaje než zmiňovaná GS. Oficiální českou ligou, která má i licenci od vydavatele hry, je e:LIGA, pořádaná Ligovou fotbalovou asociací. Z té se mohou hráči dostat do evropských soutěží, které se řadí do oficiální kompetitivní struktury hry. Pak jsou tu další, trochu menší turnaje jako COOL Liga, iSport Liga, eLEAGUE nebo MČSR od Topgamingu. To jsou asi ty nejvěhlasnější turnaje u nás.

Jak to mezi FIFA profíky funguje, co se týče jednotlivých ročníku FIFA? Musíš mít každý rok nejnovější hru? Hraje se profesionální FIFA i na jiné platformě než Playstation?

FIFA vychází každý rok v období září-října. Vždy musí mít hráč tu nejnovější hru, pokud se chce účastnit turnajů. Bez toho to nejde. Tento rok EA tlačí hodně právě Playstation. Dříve se hrávalo i na Xboxu. U nás, co tak vím, jsou všechny velké turnaje také jen na Playstationu.

Jak hráče klub, v tvém případě Sparta, podporuje? Dostáváš například právě každý rok novou hru?

Samozřejmě je s tím každý rok spojeno poskytnutí nové hry a k tomu nějaký obnos FIFA pointů (prémiová herní měna, za kterou si hráči kupují kartičky do své sestavy pozn. red.). Bez toho se na začátku ročníku neobejdete, pokud chcete hrát na kompetitivní úrovni.

Jaký je rozdíl hrát za klub oproti hraní na vlastní pěst? Mohou být hráči bez klubu – a tedy i bez takové podpory – vůbec konkurenceschopní?

Rozhodně můžou. Je tu pár talentovaných hráčů, kterým se třeba nedostává až takové podpory, ale stejně s těmi největšími jmény u nás dokážou hrát vyrovnané zápasy. Na začátku ročníku to mají samozřejmě těžší z toho pohledu, že ten kvalitní tým budují o něco déle než hráči s pravidelnou podporou od svých klubů či organizací.

Kdy má FIFA hráč hlavní sezonu? Dělí se sezona stejně jako ve fotbale na hlavní část a pak třeba přestupové období, letní pauzu nebo něco podobného?

Sezóna profesionálního FIFA hráče trvá celkem dlouho. Začátek je vždy září/říjen. Poslední turnaje se většinou konají 2-3 měsíce před vydáním nového ročníku hry, ale i minulou sezónu jsme odehráli pár turnajů během léta. Doufám, že toto léto bude větší pauza, hodně mě baví také závodní hra F1, která právě v těchto měsících vychází a na tu se taky fakt hodně těším (směje se).

Letošní sezona už je tedy pro profíka v podstatě téměř u konce? Jaké změny by sis jako profesionální hráč přál od nového ročníku FIFA?

Rád bych, aby se hra ještě o něco zrychlila. Fajn by bylo méně AI defendingu (automatické ovládání hráčů umělou inteligencí během bránění pozn. red.) a více odměňovat hráče, kteří se snaží manuálně bránit a napadat.

Vyhovuje ti, že je hraní FIFA arkádovější nebo by sis přál spíše realistický styl hraní jako se o to snaží eFotball, dříve známý jako PES?

Já bych to s tím reálným fotbalem tolik nepřeháněl. Spoustu lidí po tom volá. Já jsem toho názoru, že hra by měla být hlavně zábava. Poločas trvá šest minut reálného času, takže zkrátka to musí být i z části arkáda. Líbí se mi spojení reálného fotbalu s arkádovými prvky. Viděl jsem eFotball, sice jsem ho nehrál, ale podle mě je bohužel velmi daleko s kvalitou oproti FIFA.

Co říkáš na přejmenování celé série od roku 2024 na EA SPORTS FC a zprávy o dalších fotbalových simulátorech, které jsou ve vývoji? Může se podle tebe stát, že se hlavní hrou pro vás profíky stane jiný titul?

U toho přejmenování si nemyslím, že by to byla nějaká velká věc. Spíš je to taková kosmetická úprava. Viděl jsem, že příští rok bychom tu mohli mít hned pět fotbalových her, což je za mě super. EA potřebuje konkurenci. Mohl by to pro ně být takový hnací motor udělat tu hru lepší. O tom přechodu na jiný titul jsem přemýšlel a za mě to klidně může být pravděpodobné. To je potom na konzultaci s týmem a organizátory turnajů. Nicméně si myslím, že stále budeme hrát hru, která bude mít největší jméno a nejlepší marketing a to je zatím hra od EA.

Reklama

eSport

Playoff LCK: Gen.G s přehledem postoupili dále, KT Rolster v souboji s T1 byli krok od senzace

Druhé kolo korejské LCK nabídlo opět dvě série. Hegemoni ligy T1 vyzvali KT Rolster. Gen.G šli na Hanwhu Life Esports.

Publikováno

dne

Druhé kolo korejské LCK nabídlo opět dvě série. Hegemoni ligy T1 vyzvali KT Rolster. Gen.G šli na Hanwhu Life Esports.

T1 vs. KT Rolster

Telecom War neboli Válka Telekomů, pravděpodobně nejslavnější a nejstarší esportové derby. To čekalo fanoušky utkání mezi T1 a KT Rolster. T1 šli do této série jako velký favorit a nebylo divu, prohráli jednu sérii z osmnácti v základní části ligy. KT naopak v posledních zápasech měli skvělou formu. Stačilo to však i na jejich odvěkého rivala?

První zápas série tomu moc nenapovídal. Fantastický macroplay v podání T1 byl téměř neřešitelnou úlohou. Rychlé a smrtící pohyby po mapě, udělaly ze zápasu rychlou záležitost. T1 se velmi rychle ujali vedení v sérii.

Druhý zápas však KT Rolster ukázali, že se dá značně znegovat síla T1, je-li hra dobře postavená a hráči plní přesně co potřebují. T1 najednou neměli takovou převahu a i na jejich straně se začaly hromadit první chyby. Pořád se však jednalo o velmi vyrovnaný zápas. KT jej však vemi chytře dokázali otočit a vyrovnali stav zápasu.

Třetí zápas dost kopíroval průběh toho prvního. T1 aktivní hrou v early game a skvělé macroplay, velmi záhy opět získali náskok. Koneckonců, asi nikdo jiný na světě to takto dobře zahrát neumí, než hráči T1. KT se snažili opět dost zpomalit silný nápor soupeře ale na faktu, že T1 vedli 2-1 v sérii, se nic nezměnilo.

Čtvrtý zápas KT zkusili větší aktivitu v rané fázi zápasu a tento přístup se jim povedl. T1, kteří zahájili zápas lehce vlažnějším tempem, měli najednou velké problémy. KT skvělou rotací a dobrou poziční hrou dokázali svoji výhodu přetavit k vyrovnání série.

Rozhodující zápas série nebyl pro kardiaky. Oba týmy předvedly fantastickou podívanou. KT velmi rychle vedli a úvod zápasu jim patřil. T1 se však skvělou hrou a chybami soupeře postupně vrátili do zápasu. Utkání se neslo ve velkém tempu, které trvalo téměř pětapadesát minut. Každá akce byla plná zvratů a skvělých zakončení. Oba týmy ukázaly absolutní mistrovství a potvrdily, proč jejich souboj je vrcholem korejského esportu.

Nakonec ke smůle KT, T1 drama zvládli na výbornou a vítězstvím 3-2 nad svým odvěkým rivalem, postoupili do dalšího kola, kde vyzvou Gen.G. Vítěz tohoto klání má jisté místo na MSI.

Gen.G vs. Hanwha Life Esports

Druhá série byla mezi Gen.G a překvapením prvního kola – Hanwhou Life Esports. Po sobotním derby mezi T1 a KT. se tato série nesla v mnohem jednoznačnějším duchu. Gen.G potvrdily roli favorita ihned od prvního zápasu a až na občasné nepřesnosti, jim soupeř nedělal velké problémy.

Záblesk síly Hanwhy Life přišel zejména za stavu 2-0 pro Gen.G, kdy dokázali navázat na formu z předchozího kola. Tým kolem Vipera a Zeky sice dokázali snížit, větší drama v sérii ale soupeř nepřipustil. Hanwha změnila přístup pro tuto sérii, bohužel výkon oproti Dplus KIA byl nijaký. Zda týmu došly nápady, nebo Gen.G byli až tak dobří, to ukáže další kolo.

Gen.G se po výhře 3-1 utká v bitvě o postup do finále a místenku na MSI s T1. Bude se tak jednat o reprízu posledního finále. Hanwha spolu s KT bude hrát opravné kolo, kde na vítěze bude čekat poražení ze souboje T1 a Gen.G. Vzhledem k formě KT lze usuzovat, že KT ovládnou sérii, nicméně stát se může všechno. Zápasy proběhnou ráno našeho času v sobotu, respektive v neděli.

Zdroj: LCK, YOutube, LCK Global

Pokračovat ve čtení

eSport

Playoff LCK: KT Rolster potvrdili roli favorita, Hanwha Life Esports zaskočili Dplus KIA

Korejská LCK má za sebou první kolo playoff, ve kterém se odehrály dvě série. Jedna z nich proběhla dle očekávání. Druhá se postarala o překvapení.

Publikováno

dne

Korejská LCK má za sebou první kolo playoff, ve kterém se odehrály dvě série. Jedna z nich proběhla dle očekávání. Druhá se postarala o překvapení.

KT Rolster vs. Liiv Sandbox

První kolo playoff LCK ukázalo dominaci a momentální formu KT Rolster. Liiv Sandbox šli do této série jako outsider a tým, který sice má kvalitní tým ale s menším výkonnostními výkyvy. Přesto zkušenost vyřazovacích bojů nejednou ukázala, že se občas rodí překvapení.

KT Rolster vstoupili do série výborně a ukázali, že jejich momentální forma graduje. Navíc v prvním zápase se rozhodli picknout Malphita proti K’santemu jako jistou proti váhu.

A aby toho nebylo málo, Lehends opět potěšil všechny fanoušky picknutým Blitzcrankem. Že se oba tyto picky stanou trendem této série, bylo celkem překvapením. KT dominantím výkonem vyhráli první zápas a ujali se vedení.

Druhý zápas byl o poznání vyrovnanější. Liiv Sandbox lehce pozměnili kompozici a dominance KT Rolster nebyla natolik výrazná. Odměnou za tento výkon bylo vyrovnání na 1-1.

Hráči KT se však velmi rychle oklepali a ve zbytku série prokázali, že poslední týdny patří k nejlepším týmům soutěže. Liiv Sandbox se sice snažili zápasy série zdramatizovat ale výkonnostní rozdíl byl znát.

KT sérii nakonec ovládli poměrem 3-1 a ve druhém kole si jej zvolili hráči T1 jako svého soupeře. Můžeme se tedy těšit na legendární Telecom War.

Dplus KIA vs. Hanwha Life Esports

Druhá série prvního kola sice na papíře vypadala podobně. Dplus KIA měli být horkým favoritem a po neúspěšném posledním týdnu základní části se měli opět vrátit ke svým obvyklým, dominantním výkonům. Experti však i přes favorizaci Dplus oceňovali, že Hanwha navenek může působit slabě a o to více překvapit.

Slova expertů se potvrdila hned v prvním zápase série. Hanwha Life zaskočila Dplus pohyblivou a kreativní hrou. Hráči Dplus byli všude o krok pozadu a bylo znát, že se velký obr teprve zahřívá. Z původně celkem vyrovnané early game se zápas stal naprostou dominancí Hanwhy. 1-0 pro Hanwhu.

Ve druém zápase Dplus změnili strategii a pokusili se zbrzdit aktivitu svého soupeře. Zápas dostal mnohem vyrovnanější průbeh a tentokrát Dplus ukázali velkou zkušenost. Přes některé dílčí nedostatky si tým udržel jasný cíl a vyrovnal na 1-1. Obr se začal pomalu zahřívat.

Třetí zápas série byl ze strany Dplus tím nejlepším. Hráči přetavili výbornou early game ve slušný náskok a po většinu zápasu Hanwha tahala za kratší provaz. Přílišná sebejistota však nahromadila u favorita pár chyb, které už téměř v provazech hrající soupeř dokázal potrestat. Z celkem jednoznačného zápasu se stalo drama, které nakonec v souboji o Barona hráči Hanwhy otočili a vedli 2-1.

Čtvrtý zápas série byl opět velmi vyrovnaný. Na hráčích Dplus byla znát nervozita a určitá neschopnost se adaptovat v sérii na soupeřovu kompozici. Hanwha však ukázala, že na soupeře lépe připravila a trestala špatné postavení soupeře v teamfightech. Mistr světa Zeka se svým Yasuem dokázal trestat zadní linii soupeře a dodal tak potřebný náskok svému týmu.

Hanwha Life díky lepší připravenosti a čtení mety překvapili svého soupeře a postarali se o velké překvapení. Výsledek 3-1 budí opravněný respekt před další sérií proti Gen.G.

Zápasy druhého kola proběhnou o víkendu, v sobotu proběhne velké derby mezi T1 a KT Rolster. V neděli souboj mezi Gen.G a Hanwhou Life Esports.

Zdroj: LCK, Youtube, LCK Global

Pokračovat ve čtení

eSport

Playoff LCS: Zrodí se překvapení hned v prvním kole? Nebo favorité potvrdí svoji dominaci?

Další z velkých regionů LoL – americká LCS, vstupuje do playoff fáze. Šest týmů zabojuje o titul jarní části a dvě místenky na MSI.

Publikováno

dne

Další z velkých regionů LoL – americká LCS, vstupuje do playoff fáze. Šest týmů zabojuje o titul jarní části a dvě místenky na MSI.

Po krachu Teamu Liquid a také TSM – kteří nenaplnili generační obměnu a nepostoupili do playoff, se ve vyřazovací fázi utkají týmy Cloud9, FlyQuest, Evil Geniuses, Counter Logic Gaming, Golden Guardians a 100 Thieves.

Formát playoff narozdíl od LCK uvede hned první čtyřku základní části v prvním kole. Pátý a šestý tým na své soupeře vyčká v opravném Losers Bracketu.

FlyQuest vs. 100 Thieves

V prvním utkání se zítra večer našeho času utkají týmy FlyQuest a 100 Thieves. Při pohledu na papírové předpoklady lze očekávat, že FlyQuest budou velkým favoritem. Jenže poslední zápasy základní části ukázaly, že určitá dominance, kterou tým vykazoval, začala vyprchávat.

FlyQuest se může opřít o skvělou sestavu prověřenou z korejské LCK. Na bot lince skvěle hrající Prince bude potvrzovat roli nejlepšího marksmana ligy. 100 Thieves na druhé straně po počáteční krizi zabrali v závěru základní části a vyhráli posledních pět zápasů. Přenesou si skvělou formu i do playoff a překvapí favorita?

Sestava 100 Thieves kombinuje obrovskou zkušenost s dravým mládím. Na midu se navrátivší Bjergsen, který má obrovské zkušenosti a zaslouženou pozici nejlepšího midaře historie LCS nebo na botu další veterán Doublelift, považován za nejlepšího marksmana.

Velkým a příjemným překvapením je nováček ligy – support Busio, který spolu s Doubleliftem hrají velmi dobře a mohli by solidně zatopit.

Ať už zápas dopadne jakkoliv, poražený tým se utká týmem Golden Guardians. Vítěz vyzve lepšího z dvojice Cloud9 a Counter Logic Gaming.

Cloud9 vs. Counter Logic Gaming

Druhé utkání, které proběhne v pátek, svedou Cloud9 a Counter Logic Gaming. Po slabším záveru v podání hráčů FlyQuestu se Cloud9 posunuli do role největšího favorita na titul.

Konzistentní výkony a výborné čtení mety dává Cloud9 velké šance uspět proti Counter Logic Gaming. Nicméně není radno pocneňovat hráče CLG, vyřadili totiž z boje o playoff ambiciózní Team Liquid.

Counter Logic Gaming ale měli také velmi dobrý závěr sezóny a dá se očekávat, že potrápí velkého favorita. Americký talent na midu – Palafox ukázal, že se umí popasovat s nejlepšími midy ligy.

Celý tým však potřebuje sladit formu. V některých zápasech se tým uchyloval k chybám a zbytečným komplikacím, které Cloud9 může snadno potrestat.

Pokud mají někde Cloud9 slabinu, tak je to top linka. Fudge hraje sice velmi konzistentně po celý split ale občas dokázali soupeři využít někdy chaotičtější komunikace mezi topem a junglí Cloud9.

Obecně ale platí, že pokud se nestane velké překvapení, Cloud9 postoupí do dalšího kola a Counter Logic Gaming bude hrát opravné kolo proti Evil Geniuses.

Zdroj: LCS, Youtube, KazaLoL

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené