Motorsport

Dakar 2026 – 11. etapa: Loprais kraluje v Al Henakiyah, Brabec „pustil“ vedení Benavidesovi

Jedenáctá etapa Dakaru 2026 pořádně zamíchala kartami. Mattias Ekström opět kraloval mezi auty, Luciano Benavides se díky taktické jízdě Rickyho Brabce dostal do čela motorek a Aleš Loprais potvrdil, že v Al Henakiyah je téměř neporazitelný. Před závěrečnými dny se rozdíly mezi favority dál tenčí a boj o celkové vítězství míří do nervy drásajícího závěru.

Jedenáctá etapa Dakaru 2026 pořádně zamíchala kartami. Mattias Ekström opět kraloval mezi auty, Luciano Benavides se díky taktické jízdě Rickyho Brabce dostal do čela motorek a Aleš Loprais potvrdil, že v Al Henakiyah je téměř neporazitelný. Před závěrečnými dny se rozdíly mezi favority dál tenčí a boj o celkové vítězství míří do nervy drásajícího závěru.

  • Luciano Benavides se po taktické jízdě Brabce dostává do čela motorek
  • Mattias Ekström slaví třetí etapové vítězství na letošním Dakaru
  • Aleš Loprais potvrzuje nadvládu v Al Henakiyah a stahuje Žalu

Motocykly – Benavides v čele, Brabec zvolil taktiku

Čtvrteční etapu Rallye Dakar vyhrál Skyler Howes, který si připsal své první etapové vítězství v letošním ročníku. Druhý skončil Adrien Van Beveren, třetí Edgar Canet.

Zcela klíčový moment ale přišel až v závěru etapy. Ricky Brabec úmyslně zpomalil, aby nemusel další den otevírat trať. Díky této taktice se do čela celkového pořadí dostal Luciano Benavides, který má nyní náskok pouhých 23 sekund právě před Brabcem.

Daniel Sanders po pádu a zranění klíční kosti pokračuje na Dakaru dál, přestože závodí v bolestech. Mezi značkami se Yamaha a GasGas drží v širší špičce, ale na absolutní tempo obou dominantních značek Honda a KTM zatím nestačí.

Češi – motocykly

  • Milan Engel dojel se ztrátou přibližně 25 minut.
  • Dušan Drdaj nabral manko kolem 33 minut.
  • David Pabiška dorazil zhruba 53 minut za vítězem.

Auta – Ekström číslo tři, Attíja dál ve vedení

V kategorii Ultimate si pro vítězství dojel Mattias Ekström, který vedl etapu od startu až do cíle a slavil své třetí vítězství letošního Dakaru. Druhý dojel Romain Dumas. V automobilové kategorii letos udávají tempo především tovární projekty Fordu a Dacie.

V celkovém pořadí zůstává v čele Násir Attíja, ale Nani Roma mu ve čtvrtek stáhl 4 minuty a 20 sekund a ztrácí už jen 8:30. Na třetí místo se posunul Sébastien Loeb, který je 18:37 za lídrem. Martin Prokop ztratil téměř 12 minut a celkově má na Attíju manko přes čtyři hodiny.

Kamiony – Loprais znovu pánem Al Henakiyah

Aleš Loprais znovu potvrdil, že mu terény v Al Henakiyah sedí mimořádně. Stejně jako loni zde vyhrál etapu a tentokrát si dojel pro své páté vítězství v letošním ročníku. V cíli měl náskok 2:31 před Vaidotasem Žalou, který v závěru výrazně zrychlil a snížil ztrátu.

V celkovém pořadí se tak Loprais dál přibližuje litevskému lídrovi a boj o vítězství zůstává otevřený. Mezi kamiony letos udávají tempo především Iveco a Tatra.

Češi – kamiony

  • Aleš Loprais – vítěz etapy, stahuje náskok Žaly.
  • Martin Šoltys – původně třetí, po penalizaci 2:10 klesl na 4. místo.
  • Martin Macík – ztratil přibližně 9 minut.
  • Michal Valtr – ztratil přes 21 minut.

Jedenáctá etapa jasně ukázala, že letošní Dakar se rozhodne až v úplném závěru. V motorkách dělí první dva jezdce pouhé desítky vteřin, v autech Roma stahuje Attíju a v kamionech Loprais dál tlačí na Žalu.

V pátek přijde předposlední etapa z Al Henakiyah do Yanbu, která má okolo 310 km měřeného úseku a zhruba 718 km celkově – tedy další dlouhá, technicky i navigačně náročná etapa, v níž bude důležité udržet koncentraci po dnešních kilometrech.

Zdroj: Autorský článek

Email Icon
Reklama
Oblíbené