Spojte se s námi


Ostatní

Čtyřnásobná olympijská vítězka šla ve své knize s pravdou ven! Johaugová říká, že ji norský svaz ohledně dopingu donutil mlčet

Norka Therese Johaugová, která se věnovala běžeckému lyžování, svému sportu naprosto dominovala. Čtyřikrát se stala olympijskou vítězkou a dvanáctkrát zvítězila na mistrovství světa. Úspěšná kariéra však nebyla po celou dobu tak veselá, podrobně se o tom norská závodnice rozmluvila ve své životopisné knize.

Publikováno

dne

Norka Therese Johaugová, která se věnovala běžeckému lyžování, svému sportu naprosto dominovala. Čtyřikrát se stala olympijskou vítězkou a dvanáctkrát zvítězila na mistrovství světa. Úspěšná kariéra však nebyla po celou dobu tak veselá, podrobně se o tom norská závodnice rozmluvila ve své životopisné knize.

Therese Johaugová se narodila v roce 1988 a už odmalička uměla skvěle na lyžích, byť vyrůstala na farmě. Velmi rychle se stala populární běžkyní a oblíbenkyní mezi norskými fanoušky, když ve svých 18 vybojovala svou první medaili.

Ve své bohaté kariéře, během 246 startů na Světovém poháru dosáhla na celkem neuvěřitelných 149 umístění na stupních vítězů, získala 14 titulů na mistrovství světa v klasickém lyžování a čtyři zlaté olympijské medaile.

Nejen z důvodu své ohromné a úspěšné kariéry či bohatých zkušeností se rozhodla vydat knihu nazvanou „Hele historiene“, což v českém překladu znamená „Celý příběh“. A právě tady odkrývá skutečnosti, které se této bývalé norské závodnici přihodily v souvislosti s dopingem.

V roce 2016 jí vyšel pozitivní test na doping během přípravy v Itálii, když jí týmový lékař podal přípravek na ošetření popraskaných rtů, který obsahoval zakázaný steroid.

Následoval trest, který trval 18 měsíců. Kvůli němu přišla i olympijské hry v Pchjongčchangu. Světem prolétly záběry toho, jak zdrcená závodnice pláče na tiskové konferenci.

Ve své knize popisuje, jak těžké období v jejím životě následovalo. O pozitivním testu věděl reprezentační tým, sponzoři a její rodina. Nastal velký spor, protože vedení svazu a reprezentace chtělo, aby se o dopingu pomlčelo nějakou dobu, zatímco Johaugová a její manažer s právníkem chtěli jít s pravdou ven co nejdříve.

Norský svaz chtěl pár dnů po pozitivním testu představit před velkou spoustou novinářů své největší hvězdy a bavit se o šancích na medaile. Tiskové konference se měla zúčastnit i Therese Johaug, ale nesměla se zmínit o dopingu.

„Nakonec to totálně vybouchlo. Můj partner, který je normálně velmi klidný, praštil pěstí do stolu, odstrčil se od židle a spustil ostrou řeč o tom, v jakém stavu jsem poslední dny byla, jak jsem na dně. Jak zničující je, tohle hrozné tajemství držet a zároveň si jako člověk zachovávat tvář,“ popisuje Norka ve svém životopise.

„Byli jsme vrženy do hlubokého moře, jak já, tak svaz, byla to zkrátka tragédie, nevěděli jsme, jak se tohle bude vnímat,“ neskrývá.

Svaz tedy rozhodl, že když se nachází v takovém stavu, tak není vhodné, aby se důležité tiskové reprezentace účastnila. Přišli tedy s nápadem, že se na tiskovce obejdou bez ní a ona se vymluví na nevolnost. Svaz ji nutil ke lži.

Johaugová se po vypršení lhůty o zákazu závodění vrátila. Můžeme říct, že pauza jí prospěla a snad i motivala, protože po návratu zvítězila sedmkrát na mistrovství světa a na olympiádě v Pekingu získala tři zlaté medaile.

Zdroje: FIS Ski, YouTube, Sport.cz

Reklama

eSport

LPL: Ultra Prime nečekaně vedou ligu. WE zahájili split výhrou. ThunderTalk Gaming otočili proti LGD

Další hrací den v LPL byl tentokrát ve znamení tří sérií. První zápas splitu odehráli hráči Team WE. Skvělý obrat předvedl ThuderTalk Gaming.

Publikováno

dne

Další hrací den v LPL byl tentokrát ve znamení tří sérií. První zápas splitu odehráli hráči Team WE. Skvělý obrat předvedl ThuderTalk Gaming.

FPX nenavázali na cennou výhru a jednoznačně prohráli s Ultra Primem

LPL má prozatím nového lídra, dvě výhry získali hráči Ultra Primu, kteří po bitvě nejhorších celků ligy zvládli přehrát dalšího soupeře. FPX chtěli navázat na velkou výhru proti ThunderTalku, nicméně jim v této sérii chyběla větší invence.

Prime hráli víc zodpovědně a dokázali lépe utilizovat svoji kompozici. FPX i přes velkou snahu, nedokázali najít dostatečnou odpověď na hru Primu. Prime hráli na své poměry proti FPX dominantně a to může být v konečném zúčtování velmi dobrá vizitka.

Ultra Prime po skvělém výkonu zapisují po prvním hracím týdnu 2-0 (+3). Tento výsledek zatím pasuje tým do pozice lídra, nicméně se dá očekávat, že s dalšími zápasy bude tým propadat níže tabulkou. Ale kdo ví, otloukánek ligy zatím hraje sympaticky a může překvapit i ty velké týmy.

Team WE zahájili split čistou výhrou

Jeden z posledních týmů, který ještě neměl za sebou zápas, byl WE. Tým sice dokázal proklouznout na poslední chvíli do playoff, ale konečné desáté místo z jara nedávalo celku nijak přehnané ambice.

Proti Anyone’s Legend měli potvrdit roli favorita a také se tak stalo. Desátý celek jara byl o krok lepší a předposlednímu týmu nedal moc prostor. Snadná výhra 2-0 pro WE je velmi důležitá, pokud tým má pomýšlet na postup.

Díky účasti v jarním playoff mají totiž šanci zabojovat i o světový šampionát. Pořád ale platí, že pokud mají mít šanci, musí hodně zabrat. Konkurence je totiž obrovská a hladová. Zároveň v létě obecně bývá mnohem větší přetlak o playoff.

Thundertalk napravili předchozí zaváhání, proti LGD se však hodně zapotili

Po možná překvapivé prohře s Ultra Primem museli hráči ThunderTalku značně zabrat. Proti LGD se jim ale dlouho nedařilo najít dobrou cestu. Thunder sice vedli v první hře, nicméně chybami ztratili potřebný klid, který LGD využili ke zisku výhry.

Druhá hra byla vyrovnanější. LGD sice dokázali velmi zaneprázdnit obranu soupeře, nicméně bylo znát, že oba celky se trochu hledají v klíčových akcích. Hráči Thunderu možná až na morál dokázali nepříjemně se vyvíjející sérii vyrovnat.

Rozhodující hra začala skvělým úvodem LGD. Ti získali velmi rychle náskok a byli na dobré cestě získat cennou výhru. ThunderTalk však dokázali v midfázi vyrovnat hru a nakonec Huanfeng, bývalý marksman Suningu, rozhodl o osudu zápasu. Jeho aktivita pomohla ThunderTalku k důležité výhře 2-1.

Divoký úvod sezóny tak ThunderTalk zvládli a mohou se nachystat na další, mnohem důležitější bitvy. Pokud chce tým opět pomýšlet na playoff, musí podobně jako Team WE, přidat na výkonnosti a vyjasnit si priority.

Zdroj: LPL, Onivia

Pokračovat ve čtení

eSport

LCK: Kdo vyhraje letní split? T1, zní ze strany týmů

Korejská LCK a letní split se nám blíží. Na tradiční tiskové konferenci před zahájením splitu se novináři také ptali týmů, kdo je favorit.

Publikováno

dne

Korejská LCK a letní split se nám blíží. Na tradiční tiskové konferenci před zahájením splitu se novináři také ptali týmů, kdo je favorit.

Tradiční tiskovka před zahájením ligy svedla dohromady hráče a zástupce jednotlivých týmů. Otázky mířily na jednotlivé aspekty hry, názory na změny po Mid Season Update (patch 13.10), předsedvzetí a mnohé další.

Jednotný názor měli hráči při otázce na změny ve hře, které přišly po MSI. Shodují se na tom, že změny jsou zajímavé a očekávají, že se změní lehce dynamika hry. Zatím dle zápasů v LPL spíš vidíme, že až na drobnosti meta zůstává prakticky stejná. Třeba nás LCK vyvede z omylu během příštího týdne.

Během této tiskovky před zahájením splitu musela padnout i tradiční otázka: Kdo vyhraje LCK? Týmy v této otázce hlasují a jediné pravidlo je, že nesmí zvolit sebe. Následný výsledek byl zcela očekávaný.

Hned sedmička týmů z deseti favorizuje T1. Parta kolem Fakera zaútočí na jedenáctý titul pro tuto nejslavnější organizaci planety.

Dva hlasy obdrželi hráči Gen.G, kteří v poslední době jsou v klíčových zápasech, jakýsi kryptonit pro T1. Jeden hlas obdrželi hráči Dplus KIA, kteří budou chtít napravit páté místo. Ambice a sílu na to tým, rozhodně má. Dplus KIA rozhodně chtějí stát na vrcholu potravního řetezce LCK.

Kdo se stane vítězem letního splitu a kvalifikuje se na domácí mistrovství světa (Worlds)? To začneme zjišťovat od 7. června, kdy ligu zahájí KT Rolster s Hanwhou Life a Dplus KIA vyzvou Liiv Sandbox.

Před startem LCK ještě nachystáme preview, kde si ambice podrobněji rozebereme.

Zdroj: LCK, KORIZON, Ashley Kang Leaguepedia

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Pražský pohár TESKAHOR vyhráli fotbalisté FC Tempo Praha. Vybojovali si tak účast v předkole MOL Cupu

Ve středu 31. května se odehrálo finále Teskahoru, poháru Pražského fotbalové svazu. Utkali se v něm Tempo Praha a Olympie Radotín. Vítězství slibovalo přinést nejen slávu a ovace, ale i účast v předkole MOL Cupu.

Publikováno

dne

Ve středu 31. května se odehrálo finále Teskahoru, poháru Pražského fotbalové svazu. Utkali se v něm Tempo Praha a Olympie Radotín. Vítězství slibovalo přinést nejen slávu a ovace, ale i účast v předkole MOL Cupu.

Jasnými favority byli fotbalisté ze lhoteckého klubu Tempo Praha, kteří se momentálně nacházejí na třetí příčce Pražského přeboru.

Radotín se oproti tomu potácí na místech nejnižších a pravděpodobně sestoupí do nižší soutěže. Přesto se mu podařilo probojovat až do finále přes velice silné Spoje a Duklu Jižní Město, takže se nedalo čekat, že to bude pro druhý tým procházka růžovým sadem.

Tempo se do finále probojovalo již v minulém roce, kde nakonec podlehlo Újezdu Praha 4 až na penalty. Stejně jako loni se i letos vydaly svůj klub podpořit početné skupiny mládežníků, kteří dokázaly na tribunách vytvořit hodně dobrou atmosféru.

Dočkali jsme se hlasitých pokřiků, bubnů a dokonce i pyra. Mladí fotbalisté obou týmů si v poločasové pauze přišli zahrát i krátký zápas.

Hlavní utkání bylo opravdu napínavé. Do vedení se pustil ve 43. minutě právě tým z pražské Lhotky díky gólu Tomáše Havlíčka. O trochu lepším mužstvem bylo po většinu času právě Tempo, i když se i Radotín pouštěl do zajímavých akcí.

Jednu ze svých šancí ostatně proměnil Jiří Doležal a tím vyrovnal na 1:1. Už to začínalo vypadat, že se opět schyluje k pokutovým kopům. Naštěstí pro červenožluté se ovšem dostal v 81. minutě k míči Kostka a opět přehoupl vedení na stranu Tempa. To vydrželo až do konce zápasu, díky čemuž mohly propuknout mohutné oslavy.

Fanoušci vlétli ve velkém počtu na hřiště, aby se mohli společně s svým týmem radovat ze získaného poháru. Jak jsme už zmínili, odnesli si muži z Tempa nejenom trofej, ale i budoucí účast v předkole MOL Cupu.

V předchozím roce se v něm dokázal výherce Teskahoru Újezd Praha 4 probojovat do dalšího kola po výhře nad Petřínem Plzeň. Stopku jim vystavil až třetiligový Motorlet. Tak uvidíme, kam až dojdou letošní šampioni.

Pro český fotbal je ovšem velice povzbudivé zejména to, že i v rámci amatérské scény může docházet k velkému semknutí fanoušků a zajímavých kulis na tribunách.

Právě klub ze Lhotky je v tomto ohledu zářným příkladem, protože i na jejich přeborová utkání chodí na dané poměry velice slušné návštěvy. Doufejme tedy, že se tím nechají inspirovat i ostatní kluby.

Zdroj: FC Tempo Praha, Pražský fotbalový svaz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené