Spojte se s námi


Ostatní

Česká reprezentace veze z halového ME v atletice dvě medaile. Stříbro získal koulař Staněk, bronz tyčkařka Švábíková

Od 2. do 5. března se v Turecku konal v pořadí 37. halový evropský šampionát v atletice. V istanbulské Ataköy Athletics Areně vybojovali cenné kovy i dva čeští zástupci v technických disciplínách, protože stříbrná medaile patří Tomáši Staňkovi a bronzová Amálii Švábíkové. Z našich běžců se nejvíce dařilo čtvrtkařům.

Publikováno

dne

Od 2. do 5. března se v Turecku konal v pořadí 37. halový evropský šampionát v atletice. V istanbulské Ataköy Athletics Areně vybojovali cenné kovy i dva čeští zástupci v technických disciplínách, protože stříbrná medaile patří Tomáši Staňkovi a bronzová Amálii Švábíkové. Z našich běžců se nejvíce dařilo čtvrtkařům.

Reprezentant ve vrhu koulí Staněk si postup z kvalifikace do finále zajistil až posledním pokusem. V samotném medailovém boji ovšem obhájce prvenství předvedl svůj nejlepší výkon v sezoně, když dosáhl vzdálenosti 21,90 metrů. Zaostal pouze o šestnáct centimetrů za vítězným Zanem Weirem z Itálie.

„Pocity jsou strašně pozitivní. Ale určitě jsem mohl útočit i na Weira a na český rekord, cítil jsem tam ještě rezervu vůči tomu nejdelšímu pokusu,“ vyjádřil se celkově šestinásobný medailista z významných mezinárodních seniorských akcí pro stránky Českého atletického svazu.

Naopak svoji první velkou medaili mezi dospělými získala juniorská mistryně světa ve skoku o tyči Amálie Švábíková. Ta skončila třetí díky výkonu 4,70 metrů. Výše skočily pouze Finka Murtová a Slovinka Šutejová.

„Utvrdila jsem se v tom, že moje sezona je stabilní a že mám na to, abych výšky kolem 470 centimetrů skákala,“ zhodnotila pro web Českého atletického svazu svůj výsledek třiadvacetiletá úspěšná tyčkařka.

Její partner Ondřej Kopecký se v sedmiboji také postaral o jedno z nejkvalitnějších umístění českých barev v Istanbulu. Díky zisku 5792 bodů totiž dosáhl na konečnou šestou pozici.

Z ostatních výkonů Čechů stojí za zmínku především ty v běžeckých kláních na trati 400 metrů. Matěj Krsek obsadil páté místo, stejně jako mezi ženami Lada Vondrová, za níž ve finálovém běhu byla v cíli šestá Tereza Petržilková. Obě pak ve štafetě společně s Nikolou Bendovou a Marcelou Pírkovou skončily čtvrté.

Ze šestnáctičlenné české výpravy patřil k těm nejzkušenějším dálkař Radek Juška, jenž byl pátý, mimochodem šest centimetrů od medaile. Ve finálové fázi se představil také například Jan Friš, který díky svému sezonnímu maximu 3:40,86 mezi běžci na 1500 metrů finišoval osmý.

Česko se díky stříbru a bronzu nachází v medailovém pořadí HME v atletice 2023 spolu s Rumunskem na dělené osmnácté příčce. Hodnocení zemí vévodí Norsko, mimo jiné díky běžeckým hvězdám Karstenu Warholmovi a Jakobu Ingebrigtsenovi.

Domácí Turci si medailovou radost užili jednou, a to zásluhou Tuğby Danışmazové. Její zlato zajistilo pořadatelskému státu celkové čtrnácté místo. Příští šampionát se za dva roky uskuteční v nizozemském Apeldoornu.

TOP 10 medailového pořadí zemí na HME v atletice 2023

pořadízeměpočet zlatýchpočet stříbrnýchpočet bronzovýchcelkový počet medailí
1.Norsko4105
2.Nizozemsko3317
3.Velká Británie3126
4.Itálie2406
5.Belgie2136
6.Portugalsko2013
6.Švýcarsko2013
8.Finsko2002
9.Francie1236
10.Německo1214

Zdroj: European Athletics, Český atletický svaz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.