Spojte se s námi


EURO 2020

Blog: EURO bez respektu a s ostudou na krku. Po turnaji převládá hořkost  

Bohužel, dnešní fotbal není jen o krásných gólech. Je to také velký balík peněz, který jednou za čas nabídne svůj vrchol v podobě jednoho ze světových turnajů. Loni byl svět kvůli koronaviru o evropskou show ochuzen, o to víc se těšil na tu letošní.

Publikováno

dne

Bohužel, dnešní fotbal není jen o krásných gólech. Je to také velký balík peněz, který jednou za čas nabídne svůj vrchol v podobě jednoho ze světových turnajů. Loni byl svět kvůli koronaviru o evropskou show ochuzen, o to víc se těšil na tu letošní. Místo nekonečného blaha a nadšení však bezprostředně po turnaji převládá hořkost.

Nemůžu si pomoct, EURO 2020 dost výrazně poodkrylo reálný obraz dnešního světového fotbalu. Ne, skutečně není mou touhou jakožto vášnivého hokejového fanouška do tohoto sportu cíleně kopat.

Otevřeně přiznávám, že jsem se docela těšil. Možná tomu výrazně pomohla i účast české reprezentace, nicméně to není asi podstatné.

Přiznávám se, že nikdy v minulosti jsem u fotbalu nestrávil tolik času, jako u letošního šampionátu. Když se mě někdo v běžné debatě zeptá na fotbal, řeknu mu zcela otevřeně: „Fotbal je těžká nuda!

Ale doplním, že pokud jde o nejvyšší úroveň, jako je MS, EURO či pokročilá fáze Ligy mistrů, tak jdou mé přehnaně kritické pohledy částečně stranou. Přece jen se jedná o vrcholné světové sportovní akce.

Díky tomu, že jsem letos u fotbalu strávil skutečně mimořádně hodně času, o to víc jsem z celého Eura zklamaný.

Celé bych to shrnul do těchto základních bodů:

HERECKÉ VÝKONY

Ano, simulování bohužel patří v dnešní době i k hokeji. Nějaká snaha to vymýtit tady je, nicméně stále se najdou jedinci, kteří pro týmový úspěch udělají tolik, že se bez kontaktu a přemýšlení chytnou za obličej a padají k ledu.

Stále jsou tyhle excesy ale spíš vzácností. Na hokejovém MS už vidíme tyhle výstřelky skutečně výjimečně, které spíš končí nějakým ochotným pádem po kontaktu s hokejkou. Na druhou stranu je pravda, že pravidla tomu vůbec napomáhají. U přísnějšího metru sudích se pravidla blíží trochu k florbalu, což tento problém jen podporuje. Dojít si pro faul nebylo nikdy jednodušší.

Pochopitelně je však i tohle špatně, žádná omluva pro tohle chování neexistuje. Být na mně, jen trochu nasimulovaný pád bych trestal velkými pokutami a zastavením činnosti.

Stejnou cestou by se měl vydat fotbal. Neexistuje na tomto sportu nic, co tak výrazně kazí jeho čistotu. Je to nejrozšířenější a nejsledovanější sportovní zábava na světě, která se hraje na každém kousku planety.

O to víc by mělo být v zájmu velkých světových fotbalových lídrů, aby se minimálně na tak prestižních úrovních, jako jsou šampionáty, tohle neuctivé chování vyhubilo.

Z fleku napadne každého relativně čerstvý herecký výkon italského útočníka Immobileho, když se po lehkém kontaktu valí ve vápně, jako by ho napadla smečka divokých psů. A pokud by následně Italové nedali gól, pravděpodobně by se v tom vápně válel ještě dnes. To vše v přímém přenosu sleduje celý svět, včetně dětí, pro které jsou tyto hvězdy idoly.

Nejsmutnější na tom všem je, že to vlastně dneska nikoho až tak nepřekvapí. Holt se fotbal dostal do fáze, že už to k němu tak nějak patří. Jedna věc je, že samo o sobě nepochopím myšlenkové pochody hráčů, kteří tyhle excesy vytvářejí.

Další věc je, že vždycky si v jakémkoliv sportu dovolí závodníci to, co je jim tolerováno. Kromě ostudy nemuselo Immobileho nic moc trápit. Však se postoupilo, úkol byl splněn. 

Jak je vůbec možné, že tohle FIFA stále toleruje? Vždyť by si jakýkoliv fotbalista za takový cirkus zasloužil minimálně z fleku červenou a k tomu pořádnou dohru. Tak, aby si to on i všichni na hřišti dobře pamatovali. Pokud ne, je to pochopitelně nejlepší cesta k tomu, abychom od nejlepších hráčů světa tohle vídávali nadále.

Další součástí hry jsou neustálé zdržovačky. Chápu, že někdy fotbal může skutečně bolet. Ale aby vedoucí tým na pět minut zcela zastavil hru, přestože se nachází jen par metrů od pomezní čáry, to taky nemá zrovna s budováním popularity této hry příliš společného. Kolik se takových situací během letošního EURA stalo, to by se dalo nejspíš spočítat jen těžko.

Za vším stojí pochopitelně opět jen a pouze tolerance rozhodčích. Však je takticky lepší, když sudí na konci nastaví 5 minut, když se jich za vedení 2:1 podařilo nastřádat sedm. Bez ohledu na to, že tyhle povalovačky brzdí ofenzivní snahu týmů, které zápas dohrávají.

Ve výsledku je však nastavený čas jediný trest, který může přijít. Tak proč to nezkoušet znovu a znovu? 

VÝTRŽNOSTI, RASISMUS A ŽÁDNÝ RESPEKT

Jen málokdo ve finále držel palce Angličanům. A to i přesto, že již zmíněný vrchní simulant turnaje stál na trávníku na druhé straně. Možná nejčernější kaňkou celého Eura je výkon anglických fanoušků.

Navíc je prakticky jedno, jestli se budeme bavit o těch na tribunách nebo těch ostatních. Ať se se mnou fotbaloví fanoušci hádají jak chtějí, tento sport je na vrcholné úrovni podobným chováním posedlý. Na té klubové ještě o level výš.

Hráči se společně s FIFA odkazují na dresech na hrdý nápis „RESPECT“, který se nakonec stal pouhým kosmetickým doplňkem na trikotech. Bučení u hymny soupeře, laser v očích soupeřova gólmana při penaltách či zdemolované město. Tyhle faktory tak nějak nejvýstižněji shrnují události vrcholné části Eura.

Podobné výtržnosti zaznamenal sportovní svět i při nedávném tažení Montrealu za Stanley Cupem. To jen, abych v tom nenechal fotbal až po uši samotný. Sám nerozumím tomu, proč musí mít jedny z nejsilnějších fanouškovských základen těchto sportů tak silně negativní skupiny fanoušků. 

Skupiny píšu záměrně, neboť vždycky je to o pár jedincích, kteří zkazí zábavu všem ostatním. Tak nějak podobně to funguje už mezi dětmi ve školce. S tím rozdílem, že v sázce nejsou ohrožené životy, ale maximálně odřené koleno.

V Albionu však bylo těchto skupin tolik, že silně přebily konečný dojem z celého vrcholu Eura. Polonahý hrdina pobíhající na hřišti už byla jen třešnička na tomto chuťově zahořklém dortu.

A to jsem ještě nezmínil rasistické narážky na anglické hráče černé pleti, kteří neproměnili penalty v rozhodují pasáži finálového zápasu. Kolik protestů proti rasismu jsme za poslední léta zažili?

Hráči sborově poklekávají na trávníku, aby dali najevo, že s tímto chováním nesouhlasí. No a pak jim sami vlastní fanoušci takto hodí kudlu do zad. 

Objektivně musím přiznat, že letošnímu Euru krásné góly a fotbalové momenty rozhodně nechyběly. Co však chybělo, byl již několikrát zmíněný respekt a cit pro fair-play hru. Nejcitelněji ze všeho pak nejvíc doslova v cílové rovince turnaje, která mi celý dojem doslova pokazila.

Reklama

EURO 2020

Kolik vydělal český fotbal na povedeném Euru? A kam zamíří vydělané peníze?

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle.

Publikováno

dne

Od

Rok 2021 se v reprezentačním prostředí nese v duchu začátku kvaifikace na MS 2022 v Kataru, ale stěžejní událostí roku bylo fotbalové Euro. Česká fotbalová reprezentace se představila ve skvělém světle. Postoupila ze skupiny a nebyla daleko od semifinále! Jak se tahle senzační cesta vyplatila ekonomicky?

Těžká skupina s Anglií, Chorvatskem a Skotskem nebyla pro Česko neschůdná, jak mnozí předpokládali. Do osmifinále jsme proklouzli ze třetího místa a proti Nizozemsku jsme byli v roli outsidera.

Přes Oranjes se českému týmu však podařilo postoupit do čtrfinále, kde naši reprezentanti nestačili na silné Dány. Po sportovní stránce český fotbal překvapil a byl konkurenceschopný.

UEFA odměnila FAČR částkou 441 milionů korun. Pro běžného smrtelníka astronomická částka, že? Jenže postavte ji do kontrastu příjmu světových hvězd, ty si během jediné sezóny vydělají stejně a někteří dokonce ještě větší balík.

Ještě je nutné podotknout, že FAČR měla na celý turnaj vysoké náklady. Což znamená, že konečný zisk z celé akce je daleko nižší.

Vzpomeňte na náročné cestování a přelety po celé Evropě. Celkové výdaje na EURO včetně odměn pro celý tým jsou 381 milionů Kč.

Takže z celkové relativně vysoké odměny zbylo „pouze“ 60 milionů. Oněch šest desítek milionů by mělo mířit na dofinancování mládežnických reprezentací.

Zdroj: fotbal.cz, Luděk Mádl

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Hraný sestřih nejlepších momentů EURA 2020 baví internet! Nechybí ani gól Patrika Schicka

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

Publikováno

dne

Od

Neuvěřitelně povedenou věc vytvořili internetoví baviči z Tedeku Hub. V necelých 3 minutách precizně zahráli a připomněli ty nejlepší momenty z letošního evropského šampionátu a k tomu přidali značnou dávku vtipu! Tahle vzpomínka na EURO 2020 vás zatraceně pobaví.

První scénka nepatří nikomu jinému než Patriku Schickovi, který vsítil nejhezčí gól turnaje hned v úvodním zápase České republiky proti Skotsku. Vzpomínka na zamotaného gólmana Skotů v podaní Tedeku Hub hodně baví.

Následuje zbytek sestřihu, ve kterém nechybí připomínka skvělých výkonů Paula Pogby nebo selhání mladičkých exekutorů penalt Mbappého a Saky. V závěru pochopitelně musí být italská radost s pokřikem „It is coming to Rome“.

Takhle hrané scénky fotbalu přidávají velký kredit i mezi (ne)fotbalovou veřejností. Video s internetovými baviči zaznamenalo během dvou dnů téměř milion zobrazení. Podívejte se sami.

Podělte se s námi do komentářů o vaše dojmy a o to, co vás nejvíce pobavilo.

Zdroj: Tedeku Hub

Pokračovat ve čtení

EURO 2020

Anglie vítězem MS 2022? Podle Southgatea naprostá nutnost, důvod je prostý

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Publikováno

dne

Kdo podle vás vyhraje mistrovství světa v roce 2022? Gareth Southgate má v tomhle jasno! Existuje jeden hlavní důvod, proč Anglie na příštím MS zkrátka „musí“.

Potřebujeme zapomenout. Asi takto by se dal přeložit výrok Garetha Southgate, který v předešlých hodinách zveřejnil fotbalový web Goal. Nutno podotknout, že anglická reprezentace byla úspěchu vskutku blízko.

Jenže přišel penaltový rozstřel, který tým Anglie nezvládl. A Southgate vzal po evropském šampionátu vše na sebe.

Anglie byla dalšímu historickému úspěchu nejblíž od roku 1996. Tehdy nestačila v semifinále Německu, kterému podlehla rovněž po penaltách – 5:6. A hádejte, kdo v rozhodující chvíli zklamal. Ano, Southgate…

Na domácí půdě byla porážka o to zdrcující. Ovšem zpátky k letošnímu mistrovství Evropy. „Nejlepší pro nás bude toto zklamání hodit za hlavu a plně se soustředit na kvalifikaci pro mistrovství světa 2022,“ řekl v rozhovoru Southgate.

Dále také dodal, že na nadcházejícím šampionátu neberou nic jiného, než celkové prvenství. „Potřebujeme vyhrát finále mistrovství světa 2022. Neexistuje nic, co by se dalo srovnat s finálovou účastí na tak velkém turnaji. Potřebujeme to konečně prolomit.

Cokoliv v následujících osmnácti měsících podnikneme musí vést k tomu, že budeme schopni čelit této výzvě na mistrovství světa. A být v ní úspěšní.“ Southgate tak poslal fanouškům Albionu jednoznačný vzkaz. A má pravdu, Anglie konečně potřebuje prolomit ono prokletí a vyhrát velký turnaj.

Na tato slova koneckonců zareagoval i Harry Maguire, kapitán letošního reprezentačního výběru Anglie. „Bolí to, vždycky bude. Dá se vůbec překonat prohra v penaltovém rozstřelu, když máte šanci stát se evropskými šampiony?

Možná pouze, když nějaký velký turnaj vyhrajete. A samozřejmě to nebolí jen nás, hráče nebo realizační tým. Zasáhlo to každého.“

Anglie momentálně vede kvalifikační skupinu I s devíti body, když rozstříleli San Marino 5:0 a zdolali Albánii (2:0) a Polsko (2:1).

Pokud v dalším zápase, který čeká výběr Southgatea druhého září, porazí na venkovní půdě Maďarsko a Poláci doma zvítězí nad Albánií, jejich náskok na čele skupiny by se díky této skutečnosti navýšil na pět bodů.

Zdroj: Goal, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené