Tenis
Známe nominace týmů pro skupinovou fázi finále Davis Cupu. Němci počítají se Zverevem, vrací se Murray
110. ročník slavné tenisové soutěže reprezentačních družstev čeká v září první část závěrečné fáze, která se nazývá Davis Cup Finals 2022. Všech šestnáct týmů, které mají možnost zabojovat o „salátovou mísu“, oznámilo své nominace.

110. ročník slavné tenisové soutěže reprezentačních družstev čeká v září první část závěrečné fáze, která se nazývá Davis Cup Finals 2022. Všech šestnáct týmů, které mají možnost zabojovat o „salátovou mísu“, oznámilo své nominace. Češi z březnové kvalifikace, v níž se utkali s Argentinou, nepostoupili, a tak je čeká střetnutí s Izraelem v rámci tzv. 1. světové skupiny.
Finálové skupiny jsou čtyři a budou se hrát na různých místech. Od 13. do 18. září uvidí elitní reprezentační tenis italská Boloňa, španělská Valencie, německý Hamburk a skotské největší město Glasgow.
Ze všech čtveřic postoupí dvě nejlepší družstva, která si to mezi sebou rozdají vyřazovacím způsobem od čtvrtfinále na závěrečném turnaji v Málaze ve dnech 22. až 27. listopadu.
Ve skupinových bojích nebude nouze o hvězdná jména. Poražení z loňského finále, které ovládli letos vyřazení Rusové, jsou Chorvati, kteří mají ve svých řadách Marina Čiliće. Jedničkou srbského týmu bude Novak Djoković.
Poprvé od roku 2019 se v Davis Cupu představí Brit Andy Murray. Těšit se můžeme na mladou španělskou hvězdu Carlose Alcaraze, mezi jehož spoluhráči chybí Rafael Nadal. V italském týmu nalezneme Berrettiniho či Sinnera.
Přemožitelé českého týmu z Argentiny mají ve svém středu Diega Schwartzmana. Současným nejvýše postaveným tenistou na singlovém žebříčku ATP, který je nominován pro skupinovou fázi, je při absenci Rusa Medveděva Němec Alexander Zverev. Světová dvojka se přitom ještě zotavuje z vážného zranění kotníku z letošního French Open.
Níže se podívejte na kompletní soupisky šestnácti nejlepších zemí letošního ročníku Davisova poháru. Pro porovnání je u hráčů uvedeno současné umístění v hodnocení dvouhry. Někteří tenisté jsou však debloví specialisté a nebo v této tenisové disciplíně mají lepší výsledky, a tak se u jejich jména nachází pořadí v žebříčku čtyřhry.
Skupina A (Boloňa)
Chorvatsko: Vedran Martić (kapitán), Marin Čilić (17.), Borna Ćorić (152.), Borna Gojo (176.), Mate Pavić (10. ve čtyřhře), Nikola Mektić (13. ve čtyřhře)
Itálie: Filippo Volandri (kapitán), Jannik Sinner (12.), Matteo Berrettini (15.), Lorenzo Musetti (33.), Fabio Fognini (61. ve dvouhře, 27. ve čtyřhře), Simone Bolelli (34. ve čtyřhře)
Argentina: Guillermo Coria (kapitán), Diego Schwartzman (16.), Francisco Cerundolo (27.), Sebastián Báez (35.), Horacio Zeballos (5. ve čtyřhře), Máximo González (50. ve čtyřhře)
Švédsko: Johan Hedsberg (kapitán), Mikael Ymer (77.), Elias Ymer (135.), Jonathan Mridha (511.), Karl Friberg (552.), André Göransson (83. ve čtyřhře)
Skupina B (Valencie)
Španělsko: Sergi Bruguera (kapitán), Carlos Alcaraz (4.), Pablo Carreño Busta (14.), Roberto Bautista Agut (19.), Alejandro Davidovich Fokina (37.), Marcel Granollers (6. ve čtyřhře)
Kanada: Frank Dancevic (kapitán), Vasek Pospisil (145.), Alexis Galarneau (241.), Liam Draxl (498.), Gabriel Diallo (553.), Cleeve Harper (784. ve čtyřhře)
Srbsko: Viktor Troicki (kapitán), Novak Djoković (6.), Miomir Kecmanović (36.), Filip Krajinović (46.), Laslo Djere (86.), Dušan Lajović (87.)
Jižní Korea: Seungkyu Park (kapitán), Kwon Soon-woo (79.), Hong Seong-chan (478.), Nam Ji-sung (532.), Song Min-Kyu (232. ve čtyřhře)
Skupina C (Hamburk)
Francie: Sébastien Grosjean (kapitán), Benjamin Bonzi (48.), Adrian Mannarino (63.), Arthur Rinderknech (64.), Nicolas Mahut (21. ve čtyřhře)
Německo: Michael Kohlmann (kapitán), Alexander Zverev (2.), Oscar Otte (41.), Jan-Lennard Struff (125.), Tim Pütz (12. ve čtyřhře), Kevin Krawietz (28. ve čtyřhře)
Belgie: Johan Van Herck (kapitán), David Goffin (62.), Zizou Bergs (154.), Michael Geerts (231.), Sander Gillé (72. ve čtyřhře), Joran Vliegen (91. ve čtyřhře)
Austrálie: Lleyton Hewitt (kapitán), Alex de Minaur (20.), Thanasi Kokkinakis (75.), Matthew Ebden (644. ve dvouhře, 36. ve čtyřhře), Max Purcell (209. ve dvouhře, 37. ve čtyřhře)
Skupina D (Glasgow)
USA: Mardy Fish (kapitán), Taylor Fritz (13.), Frances Tiafoe (25.), Tommy Paul (31.), Jack Sock (109. ve dvouhře, 41. ve čtyřhře), Rajeev Ram (2. ve čtyřhře)
Velká Británie: Leon Smith (kapitán), Cameron Norrie (11.), Daniel Evans (23.), Andy Murray (47.), Joe Salisbury (1. ve čtyřhře) (Později bude doplněno ještě jedno jméno.)
Kazachstán: Jurij Ščukin (kapitán), Alexander Bublik (42.), Michail Kukuškin (213.), Dmitrij Popko (219.), Andrej Golubjev (47. ve čtyřhře)
Nizozemsko: Paul Haarhuis (kapitán), Botic van de Zandschulp (24.), Tallon Griekspoor (45.), Tim van Rijthoven (121.), Wesley Koolhof (3. ve čtyřhře), Matwe Middelkoop (24. ve čtyřhře)
Zdroj: Davis Cup, ATP

Tenis
Loučení turnajové dvojky. Splní přemožitel Medveděva na Roland Garros Rusovu optimistickou předpověď?
První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.

První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.
Nasazená dvojka French Open patřila mezi velmi ostře sledované hráče v pavouku turnaje. S jistou mírou zvědavosti se čekalo na to, jak se letos předvede na povrchu, který vůbec nemá rád. Přesto na něm týden před začátkem jediného antukového grandslamu vyhrál prestižní Italian Open a byl považován minimálně za černého koně vrcholné tenisové akce.
Ruský tenista narazil na Brazilce Thiago Seybotha Wilda, hráče z konce druhé světové stovky. A nedokázal ho přehrát. Snažil se o to dlouho. Maratonská pětisetová bitva zabrala více než čtyři hodiny. Medveděv padl po setech 6:7, 7:6, 6:2, 3:6, 4:6.
Medveděv se dočkal konce antukové sezóny
Rodák z Moskvy má jednu jistotu, v tomto období si vždycky oddychne. Jeho neoblíbená pasáž roku pařížským grandslamem končí. V příštích dnech dá prostor odpočinku a taky si může v hlavě probrat pozitiva, které letos antukové období přineslo. Vyšlo mu lépe než jiné roky a ani úterní zápas nebyl katastrofou.
„Dneska jsem hrál dobře, zkoušel jsem to a zkoušel. Necítil jsem se jako jindy, kdy jsem si říkal:´Wow, tady prostě nedokážu nic´.Dnešní zápas jsem hrál to, co jsem hrát měl. Pouze jsem ho nedokázal vyhrát,“ vyjádřil své méně negativní pocity než jindy v rozhovoru pro oficiální stránky Roland Garros.
Pozitivněji vidí i svou budoucnost na French Open. Koneckonců nikdy nevěřil tomu, že na antuce vůbec dokáže vyhrát turnaj. Povedlo se mu to a navíc na podniku kategorie Masters.
Na Roland Garros tak třeba příští rok přijede Medveděv s větší motivací a touhou tady něco dokázat.
Brazilcova Budoucnost
Světová dvojka nebyla příliš kritická k sobě, ale naopak vyzdvihla výkon svého soupeře. Brazilský tenista Thiago Seyboth Wild letos na French Open poprvé v kariéře úspěšně prošel kvalifikací a jeho letošní sezóna je velmi úspěšná, byť na turnajích nižší kategorie.
Především na jihoamerických challengerech vyhrál už 36 utkání. Porážek zaznamenal pouze deset. Na dvou podnicích slavil triumf.
„Pokud bude hrát tímto způsobem, stane se do konce roku součástí elitní třicítky ATP,“ odhadl Brazilcovu tenisovou budoucnost sedmadvacetiletý Medveděv. Ten věří, že Seyboth Wild vydrží hrát na podobné úrovni.
Koneckonců, byla by z jeho pohledu škoda, kdyby takový výkon předvedl jen proti němu.
Zdroj: Roland Garros
Tenis
Udeří na Roland Garros Thór svým kladivem? Dva favorizovaní Skandinávci začali v Paříži svůj boj
Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?

Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?
Casper Ruud
Nora Caspera Ruuda by určitě nebylo radno podcenit. Loni ve Francii došel až do finále a na sklonku roku 2022 se stal dokonce světovou dvojkou. V současné chvíli je na tom o dvě pozice hůř a obhájení loňského výsledku v Paříži by velmi prospělo jeho ambicím na udržení se v nejvyšších sférách žebříčku ATP.
Menší vadou na kráse jsou zatím letošní výsledky rodáka z norské metropole. V posledních měsících se blýsknul postupem do semifinále v Římě. Tam podlehl právě druhému zmíněnému zástupci vikingské země, Runemu. Jinak jsou Ruudovy výkony méně přesvědčivé. Jeho bilance zápasu na ostatních antukových podnicích je 8:4.
Na French Open 2023 se ale uvedl solidním výkonem. Proti švédskému kvalifikantovi Eliasi Ymerovi neztratil ani set, byť předvedl poměrně hodně nevynucených chyb a určitě by uvítal i vyšší úspěšnost prvního servisu. Prostor pro zlepšení tedy Nor má.
Dalším soupeřem Ruuda bude Ital Zeppieri, který v prvním kole absolvoval pětisetovou bitvu proti Kazachovi Bublikovi. Jednadvacetiletý Ital si postupem do druhého kola French Open vytvořil své nové maximum.
V úterním zápase hrál velice aktivně, předvedl téměř padesát útoků na síť a jeho čtvrteční zápas proti Ruudovi bude zajímavým srovnáním dvou odlišných stylů. Jasné je, že Nor do souboje vstoupí jako favorit.
Holger Rune
Dán Holger Rune vstoupil na antukový grandslam jako velmi sledovaný hráč. Jeho ambice patří k těm největším. Prodral se už na šesté místo žebříčku ATP. Tak vysoko nikdy nebyl. A rozhodně se dívá ještě výše.
V prvním kole pařížského grandslamu narazil na Američana Eubankse. Ten je vším, jen ne antukovým specialistou. Sedmadvacetiletý hráč se pomalému povrchu prakticky vyhýbá a první set nenaznačoval žádný problém pro favorita zápasu. Rune jej vyhrál 6:4, ale to už byl na prahu nejnáročnějších 90 minut duelu.
Rodák z Gentofte prohrál hned svůj první servis ve druhém setu a jeho dvoumetrový soupeř byl najednou při svém podání k neporažení. Až v deváté hře si Rune vybojoval brejboly. Ty ale nevyužil a na sety bylo srovnáno.
Důležitá třetí sada dospěla do tiebreaku a až v něm se Dán ukázal jako lepší hráč, ovládl zkrácenou hru 7:2 a od té chvíle už měl zápas pod kontrolou. Po setech 6:4, 3:6, 7:6, 6:2 Holger Rune vykročil vstříc svým nejvyšším cílům.
Zkříží se cesty dvou Seveřanů?
Oba zástupci vikingských států se nachází ve stejné čtvrtině pavouka. Jsou zde nejvýše nasazenými hráči, a pokud potvrdí své kvality, zahrají si spolu ve čtvrtfinále. K této případné bitvě zbývají ještě tři kola a v blízkosti Seveřanů najdeme jména Američanů Fritze a Paula nebo Čecha Lehečky. Bude velice zajímavé sledovat, jak se dění v této části pavouka vyvine.
Zdroj: Roland Garros
Tenis
Největší hvězdy zahájily svou misi na French Open
Druhý den French Open byl velmi nabitý. Do turnaje vstoupili největší favorité mužské části podniku. Mezi ženami zase šestice Češek. Kdo postupuje dál a která významná jména se s vrcholem antukové části sezóny rozloučila?

Druhý den French Open byl velmi nabitý. Do turnaje vstoupili největší favorité mužské části podniku. Mezi ženami zase šestice Češek. Kdo postupuje dál a která významná jména se s vrcholem antukové části sezóny rozloučila?
Úvodní zápasy českých hráček dnes moc radosti nepřinesly. Osmnáctiletá Linda Fruhvirtová ani zkušená Karolína Plíšková na své soupeřky nestačily. Pro bývalou světovou jedničku dnešní zápas znamená už třetí porážku v řadě.
Neúspěchem skončily taky večerní duely Petry Kvitové Krátce po druhé hodině se ale na kurt postavila další Češka Markéta Vondroušová. Ta zvedla českou vlajku, když od stavu 0:2 dominovala zápasu proti Američance Parksové. Rodačka ze Sokolova zvítězila 6:4, 6:0 a těší se na druhé kolo.
Třiadvacetiletá Češka si tady před čtyřmi roky zahrála dokonce finále. Do této mety má ještě hodně daleko, forma ji ale stoupá každým dnem. Na posledním tenisovém podniku v Římě ji zastavila až ve čtvrtfinále pozdější vítězka Rybakinová, číslo čtyři žebříčku WTA.
Djokovič, Alcaraz a ti další…
Mezi muži si velmi rychle zajistil postup jeden z hlavních favoritů Novak Djokovič. Proti Američanovi Kovacevicovi, který patří do druhé stovky žebříčku, vyhrál hladce dva sety. Ve třetím setu sice nevyužil vedení 5:3, ale set i zápas nakonec získal v tiebreaku. Nasazená jednička Carlos Alcaraz proti Italu Cobollimu neztratil ani set, oba velcí favorité tak pokračují dále.
Nečekaně brzké loučení má za sebou turnajová desítka, Kanaďan Auger-Aliassime. Proti zkušenému Italovi Fogninimu ztratil osmkrát své podání, prohrál ve třech setech a nezopakuje tak své loňské tažení do osmifinále. Fognini potvrdil, že se s French Open loučí v prvním kole jen ve velmi výjimečných situacích a plánuje zaútočit na svůj top výsledek, kterým je na Roland Garros čtvrtfinále.
Znovuzrození hvězdy?
Rakušan Dominic Thiem vstoupil na Roland Garros s velkými ambicemi. Včera narazil na Argentice Cachina. Ten vracel míčky jako zeď. Zaznamenal minimum vítězných úderů, ale také minimum chyb. Thiem si musel každý bod vybojovat a to mu zejména první dva sety nešlo, oba prohrál.
Ve třetím setu byl Argentinec blízko postupu, podával na vítězství za stavu 6:5. Bývalá světová trojka to však nezabalila. Čtvrtý set získal Thiem v tiebreaku a vyhrál i čtvrtý. V rozhodující sadě ale zbylo více sil argentinskému tenistovi, který tak minimálně odložil Thiemův návrat na vyšší příčky žebříčku ATP.
Zdroj: ATP, Livesport
-
Bojové sportypřed 2 dny
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 2 dny
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bojové sportypřed 4 dny
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Sparta má titul, od léta ale i starosti. Které opory by mohly tým opustit?