Změny pravidel pro sezónu 2019/2020 se dotknou hráčů, rozhodčích i trenérů

V nadcházející sezóně připravil mezinárodní pravidlový výbor IFAB několik změn. Ty se týkají například střídání, zahrávání penalt nebo přímých kopů. Pojďme si je rozebrat jednu po druhé.

Embed from Getty Images

Při střídání okamžitě opustit hřiště

Pokud během zápasu dojde ke střídání, musí střídající hráč odejít ze hřiště tou nejkratší možnou cestou a to kdekoliv na hřišti. Nemusí tak chodit až k půlící čáře u střídaček.

Toto pravidlo má především zamezit úmyslnému zdržování hry, která by tak měla být plynulejší a asi většina fotbalových fanoušků tuto změnu uvítá.

Odkopy od vlastní brány

Podle nového výkladu pravidel může hráč, který rozehrává od své brány rozehrát na spoluhráče stojícího uvnitř pokutového území. Tato změna by měla zrychlit hru, popřípadě rozehrávku.

Penalty

Do minulé sezóny platilo, že při zahrávání pokutového kopu musel brankář stát oběma nohama na brankové čáře, jeden z nejčastějších důvodů opakování penalt.

Změna je taková, že už na čáře nemusí stát oběma nohama, ale minimálně jednou nohou a to jakoukoliv její částí (pata, špička, …). Gólmani budou mít tedy větší svobodu v pohybu, ale těžké na posouzení pro rozhodčí.

Karty

Jedna z nejzajímavějších změn jsou karty pro trenéry. Pravidla pro jejich udělení jsou víceméně stejná jako u hráčů. Za první prohřešek žlutá, za druhý červená nebo rovnou červená.

Rozhodčí tak dostávají páku na neposlušné trenéry. Po udělení červené karty musí trenér opustit prostor lavičky.

Góly rukou

V případě, že útočící hráč dosáhne gólu za jakéhokoliv přispění jeho horní končetiny, branka neplatí. Nebude se hrát na to, zda to bylo nebo nebylo úmyslné.

Gól neplatí ani v případech, kdy v gólové akci figurovala hra rukou. Jinými slovy, změna se netýká jen skórujícího hráče, ale i všech asistujících.

Rozhodčí

Od nové sezóny už bychom neměli na internetu vídat vtipná videa, kdy s přispěním rozhodčího některý z celků dosáhl branky. Stále bude platit, že rozhodčí je součást hry, ale pokud s jakýmkoliv přispěním rozhodčího padne branka, připadne míč právě rozhodčímu.

Zároveň bude platit, že pokud bude rozhodčí ve hře zasažen a následkem toho změní balón majitele, připadne opět míč rozhodčímu. Míč rozhodčí odevzdá přímo týmu, který byl situací na hřišti “poškozen”. Mělo by se tak zamezit dlouhým nákopům týmu soupeře při vracení míče.

Hráči ve zdi

Po novu nesmí ve zdi stát hráč útočícího týmu. V době kopu by měl nejbližší hráč stát alespoň metr od zdi, ale to pouze v případě, že zeď tvoří minimálně tři hráči. Pravidlo by mělo předcházet strkanicím před zahráním přímého kopu.

Všechny tyto změny vstupují v platnost 1. července 2019 a uvidíme jak budou fungovat v praxi. Liga začíná už 12. července.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Bylo by také pro zrychlení hry zavést, aby hráči po vstřelení branky neběhali mimo hřiště, čímž provokují diváky a hlavně dlouhou dobu zdržují hru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!

Svět zaskočen! Conor McGregor prohrál svůj zápas s Dustinem Poirierem

Ostře sledovaný duel, na který se fanoušci těšili už několik měsíců, je již minulostí. Zápas Poirier vs McGregor v rámci turnaje UFC 257 skončil pro mnohé nečekaně, a to právě výhrou Američana!