Zmaření talenti: Anderson svůj potenciál nikdy nenaplnil, přesto se zapsal do srdcí fanoušků Manchesteru United

Anderson byl fantastický talent a díky skvělé technice a pozitivní povaze měl svou kariérou napodobit Ronaldinha. Získal ocenění Golden Boy a do Manchesteru United šel s velkými očekáváními, jenomže ta zdaleka nenaplnil a dnes, kdy by měl prožívat vrchol kariéry, již ani nehraje. Proč tomu tak je?

Embed from Getty Images

Do Evropy zamířil Anderson v lednu 2005. V 16 letech se stěhoval z Gremia do Porta. V Portugalsku však moc dlouho brazilský talent nevydržel, získal však tři trofeje. V létě 2007 se stěhoval za 31 a půl milionů eura do Manchesteru United. Počítalo se s ním jako s dlouhodobou náhradou za legendárního stárnoucího Paula Scholese.

Osobně jej skautoval bratr Sira Alexe Fergusona, který o něm podal legendárnímu kouči jasnou zprávu: „Je lepší než Rooney!“ Nebylo tedy co řešit. Hodně se sice mluvilo o Andersonově ceně, jenomže hned v prvním roce bylo jasné, že v brazilském záložníkovi dřímá obrovský talent. Dokázal předvádět magické kousky a být rozdílovým hráčem.

I díky tomu byl v roce 2008 oceněn vítězstvím v anketě Golden Boy. Navíc hned v prvním roce pomohl Red Devils k vítězství v Lize mistrů i v Premier League. Jenomže dá se říci, že jeho první sezona byla zároveň tou nejlepší. Minimálně v ní odehrál vůbec nejvíc zápasů během celého svého působení na Old Trafford. Mělo to však několik příčin.

Embed from Getty Images

V první řadě Andersonovu kariéru brzdila četná zranění, ale také pak nestabilita výkonů. Za tou však mělo stát mnoho osobních problémů, s kterými se ale i přesto vypořádával. Byl totiž veselá povaha, což se ale také stalo možným důvodem, proč mu byly promíjeny některé horší výkony. Bylo těžké se na takového sympaťáka, showmana a oblíbence kabiny i fanoušků zlobit. Dle Garyho Nevilla pak Andersonův problém spočíval také v tom, že byl mužem velkých zápasů.

„Byl to velký hráč s ohromným talentem a skvělými dovednostmi. Ale nikdy nebylo natolik zdravý anebo natolik v pohodě, aby to mohl předvádět konzistentně,“ dodal k Andersonovým kvalitám komentář Neville. Nutno pak podotknout, že Anderson byl u památné výhry 8:2 nad Arsenalem a celkově v United vyhrál mnoho trofejí. Konkrétně čtyři tituly Premier League, dvakrát ligový pohár či Community Shield a také jednou mistrovství světa klubů, kam se Red Devils dostali díky výhře v Lize mistrů.

Bylo však jasné, že jeho konec přijít musí a tak se také stalo. Ačkoliv si užíval každou minutu v Anglii, v lednu 2014 šel hostovat do Fiorentiny. Tam se neprosadil a tak se s nepořízenou vrátil do Manchesteru, kde ještě odehrál pár minut, přičemž v létě 2015 se vrátil do rodné Brazílie. Tam strávil dva roky v dresu Internacionalu a rok v Coritibě. Poté ještě zkusil štěstí v druhé turecké lize, ale ani tam mu pšenka nekvetla.

Embed from Getty Images

V dresu United odehrál Anderson 181 zápasů, dal 9 gólů a 21 krát asistoval. Rozhodně tak svůj potenciál nenaplnil a legendou, kterou se mohl stát, se nestal. Přesto na něj však budou v Manchesteru vždy rádi vzpomínat. Když už se mu dařilo, svou hrou dokázal náramně bavit a když ne? Zapsal se do srdcí fanoušků jako skvělý showman a skvělý chlapec, co nikdy nezkazí zábavu.

O to smutnější je, že ve svých 31 letech ukončil kariéru. Stalo se tak na podzim 2019. V Turecku však po konci kariéry setrval. Snížil mzdové požadavky z 600 tisíc eur za sezonu na 200 tisíc. Nicméně jeho pozice nebyla blíže specifikovaná. Zkrátka skvělý charakter, který holt měl smůlu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Náčelník odstoupil! Jak očistit český fotbal? Změnit prostředí, dosadit důvěryhodné tváře

Český fotbal se už několik zmítá ve velmi nelichotivé situaci. Do pátku se zdálo, že se jedná o situaci bezvýchodnou, teď to ale vypadá, že vyšlo světlo na konci tunelu. I přes uvalení vazby a důkladné prošetřování však stále nemusí být vyhráno. Roman Berbr stejně nikdy nebyl nejvyšším představitelem českého fotbalu. Vyhovovala mu situace ze zákulisí, kde "potají" tahal za své loutky, jak potřeboval. To se ale musí úplně změnit.

Berbrova cesta k moci – díl 1. Odkaz kariérního komunisty

Nechal si říkat Náčelník, Taťka, klaněli se mu lidé mnohem vzdělanější, chytřejší, kteří ve fotbale dosáhli na vysoké mety a proslavili ho po celém světě. Čím si Roman Berbr, osoba nepříliš vyspělého intelektu, sociálních vazeb, která neměla skutečné kamarády, takové výsadní postavení vydobyla?

Pro PSG nadešel čas pomsty, Manchester United zavítá do Paříže: Preview a tipy na sázení

Po velkých problémech během září se PSG konečně dalo dohromady a již roztočilo svá kola na plné obrátky. Teď už by je koronavirus zaskočit neměl, přišel tedy čas se konečně pomstít za ostudnou porážku s Manchesterem United v Lize mistrů.