Spojte se s námi


Evropská liga

Životní příběh právníka Kamary: Před 30 lety ho kvůli rase zbil policista, u případu byl nazván nevěrohodným

Ondřej Kúdela je aktuálně nejen na Britských ostrovech kvůli rasismu nejdiskutovanějším českým hráčem. Jeho údajná oběť Glen Kamara však není tak výrazný, naopak jeho právník ano.

Publikováno

dne

Ondřej Kúdela je aktuálně nejen na Britských ostrovech kvůli rasismu nejdiskutovanějším českým hráčem. Jeho údajná oběť Glen Kamara však není tak výrazný, naopak jeho právník ano. I on si kvůli svému původu dost protrpěl a sám se tomuto tématu ve své práci dost věnuje.

Zdroj: Julia Davidson, CC BY-NC 2.0

Aamer Anwar je v našich končinách aktuálně vnímán spíše negativně, zejména kvůli jeho několika razantnějším výrokům na téma sporu mezi jeho klientem Glenem Kamarou a Ondřejem Kúdelou. On sám však patří k nejlepším skotským právníkům a má za sebou také velmi zajímavý životní příběh.

Napadení policistou

Aamer Anwar je skotský právník pákistánského původu narozen v roce 1967. Do povědomí médií a veřejnosti se dostal poprvé před 30 lety. Ještě s několika studenty byl v Glasgow chycen při takzvaném „Flyposting“, neboli nelegálním lepení plakátů na místa, kam jednoduše nepatří.

Tenkrát však nešlo o klasický zásah. Policista McKnee budoucího právníka shodil na zem a zaklekl. Poté ho na krátké vzdálenosti táhl po zemi tak, aby byl jeho obličej přímo na betonové cestě. Poté s jeho hlavou ještě několikrát silně udeřil o chodník.

Následkem toho bylo odštípnutí části dvou předních zubů tehdy 24letého studenta univerzity v Glasgow. Soud proběhl až několik let po zákroku a Aamer Anwar obdržel jakožto odškodnění 4 200 liber.

Policista byl navíc shledán vinným z rasistického motivu, oběti měl totiž při zatýkání říci: „Takhle to dopadá s černými kluky, co moc mluví.“ Služba 34letého policisty, který samozřejmě jakýkoliv rasismus odmítnul, byla tehdy pozastavena.

Největší případ dosavadní kariéry

Největší případ dosavadní kariéry Aamera Anwara se odehrál na přelomu století. Zastupoval v něm rodinu Chhokarů, jejichž člen Surjit Singh Chhokar byl kvůli své rase zavražděn.

Anwarovi se podařilo z případu vytvořit velké téma, čímž přispěl i ke změně řešení rasisticky motivovaných prohřešků v Británii. Pachatel byl shledán vinným až v roce 2016, kdy byl za vraždu odsouzen Ronnie Coulter. Z vězení se do konce života nedostane.

K tomuto případu se vyjádřila i královská kancelář. „Dnešní rozsudek konečně přivedl Chhokarově rodině spravedlnost.“

Případ neprokázaného rasismu

V roce 2006 se stal podle svého tvrzení Aamer Anwar obětí rasistického zacházení od jedné skotské ženy, která měla po autonehodě urážlivě ukázat směrem k manželům tzv. v-sign.

V tomto případě – tvrzení proti tvrzení – se však skotská policie za ženu postavila. Velmi respektovaný právník byl dokonce šerifem, který obviněnou paní Ferrie z rasismu očistil, nazván nevěrohodným.

Ocenění

Aamer Anwar se dočkal jakožto velmi úspěšný právník již několika ocenění. Byl jmenován skotským právníkem roku 2016, 2017 i 2018. Za služby veřejnosti byl v roce 2014 také oceněn cenou Al Adl Ihsan, což je skotská muslimská cena.

Použité zdroje: BBC, Independent, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.