Životní dráha Miroslava Pelty aneb Čáp, ani ten největší, s vlky žít nemůže

Bývalý předseda Fotbalové asociace České republiky (2011-2017) Miroslav Pelta stojí před soudem, za manipulování se státními dotacemi mu hrozí až dvanáct let odnětí svobody. Jedna z nejvýraznějších osobností české fotbalové scény, nesmírně výkonný, pracovitý funkcionář, vynikající znalec prostředí, nemá potíže se zákony poprvé. Pro český fotbal vykonal mnoho, ale svým jednáním mu také hodně ubližuje.

zdroj: fkjablonec.cz

Když vcházel do soudní síně, předvedl čápa a pobavil přítomné. Všem chtěl ukázat, jak si věří, že ruka spravedlnosti na něj nedosáhne. Spoléhá, že postupně nasbíral tolik vlivných přítelíčků, že jeho odsouzení nebude ve státním zájmu. A také neustále ubezpečuje, že všechno dělal pro fotbal. Pravda to je, ale hlavně jeho.

Především je třeba doznat, že fotbal má rád. Nevstoupil do něj, aby se přiživil na jeho popularitě i bohatství, poznal ho od počátku. Když jako brankář provinčního města Varnsdorf sebou mlátil na škváře, nebyl v tom kalkul, že jednou bude jezdit na kongresy FIFA a bude mít otevřené dveře k politickým špičkám.

Fotbal miloval, pracoval pro něj bez únavy, dával do něj i své finanční prostředky. Jeho životní tragédií je, že se od zdravého poctivého jádra, obětavců, kteří nehledí na čas ani finanční ohodnocení a nezištně pečují o žáčky či drží fotbal i v těch nejmenších vesnicích, odklonil. Vlastně své bývalé kolegy zradil.

Po Peltovi sahala ruka zákona už při úplatkářské aféře v roce 2004. Tehdy pracoval pro Spartu – zároveň však vedl Jablonec, což sice odporuje předpisům FIFA, ale s tím si nikdy hlavu nelámal – a v policejních odposleších známých jako ´Ivánku vyprávěj´ se objevovalo často jeho jméno.

Důkazů proti němu bylo dost, podle policejních zjištění mohl být nařčen z nekalostí – pokusů o ovlivnění zápasu – až ve 27 případech. Ale pracoval pro Spartu, nejmocnější klub v zemi, bez její účasti by marketingová hodnota ligy hodně poklesla.

A navíc Spartu chránil tehdejší majitel Vlastimil Košťál, kariérní komunista, který i v novém politickém uspořádání měl dlouhé prsty. Tresty dolehly na jiné, méně chráněné, Pelta, přestože otevřeně přiznal, že sparťanské mistrovské jaro 2003 bylo cinknuté, se spravedlnosti vysmekl.

Do vysokých pozic stoupal i po svazové – nyní asociační linii. V době velkých úspěchů reprezentačního týmu byl manažerem reprezentace, hodně silnou pozici si vydobyl ve firmě STES, která obchoduje s reklamními a komerčními právy českého fotbalu. Vždy byl informovaný, připravený pomoci, problémy řešil s nadhledem a noblesou.

Když v roce 2011 odešel znechucen poměry z místa prvního muže českého fotbalu Ivan Hašek, vycítil šanci poskočit na vytoužený trůn. A jinak mu nevadilo – ani jiným – že on, majitel Jablonce a předseda libereckého kraje kandiduje za Moravu. Zvítězil, dosáhl životní mety. „Chci být úspěšným předsedou,“ znělo jeho krédo.

Aby se vyšvihl na první příčku, musel se však spojit se zákulisním vládcem Romanem Berbrem, jenž pomocí oddaných služebníků – rozhodčích ovládá volby na valné hromadě. Prohlašoval sice, že bude proti Berbrovi bojovat a nedovolí mu, aby si dělal, co chtěl, ale byly to jen plané řeči, jimž ani snad sám nemohl věřit. Jelikož ovšem ve fotbalovém prostředí požíval velkého renomé, některé přesvědčil. Jak hluboký to byl omyl.

Renomé chlapa, jemuž jde hlavně o fotbal, brzy ztratil, když dovolil, aby Berbrova komanda (rozhodčí), likvidovala kluby, jejichž členové se nepřizpůsobili. Pelta sice tvrdil, že o tom nevěděl, ale lhal, byl okamžitě informován, co se děje.

Nedokázal Berbra usměrnit, stal se naopak jeho poskokem. Odvrátil se tak od lidí, kteří fotbal mají rádi, dělají ho pro potěchu a jsou tím nejcennějším pokladem. Jakým byl kdysi i on, než ho schlamstla touha po slávě a moci.

Co dovedl, bylo umění sehnat peníze. Oslovoval politické i státní špičky, dokázal se vlivným odvděčovat za přízeň například v podobě luxusních zájezdů na fotbalové akce. Proslulé České domy na mistrovstvích Evropy 2012 a 2016 jen duněly bankety, kde nejvítanějšími hosty byly politické osobnosti.

Samozřejmě vše za fotbalové peníze, ale zpátky se vracely mnohem významnější částky. „Je problém, když je někdo hladový,“ říkával Pelta a všichni cenili, jaké umí sehnat prostředky. On Velký čáp, jak se sám sebe označoval, začal žít s vlky. To ho dohnalo až před soudní stolici.

Miroslav Pelta byl jedním z nejschopnějších funkcionářů v historii českého fotbalu. Bezesporu. Měl velké schopnosti, vyznal se. Určitě fotbalu hodně prospěl. Při cestě vzhůru však popřel sám sebe. Teď čelí hrozbě dlouholetému odnětí svobody. Vypočítaná škoda je 454 milionů korun.

Zdroj: ČT, Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Když se dostal do funkce byl asi dva roky dobrej.Potom zjistil,že se dá lehce zbohatnout tak se do kradení pustil s vervou jemu vlastní a dělá to do dneška protože dobře ví,že v tomto státě je možné všechno.

 2. Zajímavé je, že se ho ještě nikdo nezeptal proč zaměstnal vyhozeného min. školství Chládka a dal mu měsíční plat 130 000.- Kč. Že by s ním také dobře spolupracoval ? Co také svazačka z ČSSD s. Valachová ? Že by se jí podařilo včas utéct z ministerstva a dnes se svým naučeným šklebením říká, že se očistí a že se na proces těší. Že by zapomněla že existují fotky z jejich zájezdů s Peltou ? Snad si to neplatila, já věřím že ano. Proto dnes má hroší kůži a leze na veřejnost, je zkrátka splachovací.

 3. Pelta , to je kreatura dnešní doby ! Stejně jako stovky dalších činovníků a politiků ví, že v této zemi nebudou nikdy za nic potrestani. V této zemi neexistují zákony, neexistují tresty a není jediný soudce, který by pracoval a rozhodoval tak, aby tito gauneři končili s vysokými tresty ve vězení. ( Nečas, Nagyová, a 100ky dalších se nám všem jen smějí ). Znají ten systém, a protože mají nakradeno, zaplatí drahé právníky, politiky a soudce a nikdy v této zkorumpované zemi nebudou potrestáni ! To, co žvani Pelta u soudu, to je rozum 5leteho děcka z ústavu !!! A soudkyne Cihlářova už teď ví, jak to dopadne – podmínka pro všechny. Ta už má ,, vyděláno ” …..

 4. Ještě jeden důkaz, jak fungují naše soudy . V pondělí měla přijít cu.ka Kratochvilova k soudu, v sobotu ! se jí najednou pritizilo ( že se jí nepritizilo když kradla ty miliony ze státních dotaci !!! ) , lékaři řekli, že může jít před soud, soudkyně Cihlářova nařídila ať se dostaví v úterý, jinak využije zákonných možností, nechá jí předvést policii, dnes je pátek a Kratochvilka k soudu zase nepřišla. Toto je další důkaz našich zkorumpovanych soudů a celé justice. Tito gauneři se ničeho nebojí. Soudit je v Americe, tak už je Pelta a Kratochvilova 2 měsíce v teplakach.
  Naše justice to je jeden velkej HNUS.
  Viz velkej advokát Benda z ODS, který si ani nepřevzal diplom, za to podivné rychlostudium !

 5. Pamatuji si na něho v roce 1990 na stadionu v Benešově, když velmi nejistý v hlase i obličeji mi potřásl Mirek Pelta rukou na seznámení poprvé, kam jej přivedl tehdejší trenérský mazák Jarda Dočkal a do boje o záchranu v divizi mi řekl: “Tady pan Pelta je nový a povede Jablonec, dneska musíme společně s Benešovem uhrát kříž”. Na rozdíl od též nováčka Benešovského majitele Švarce se Mirek začervenal a sklopil hlavu. Bylo to však naposled…, protože tahle remíza nastartovala jeho kariéru, která byla rozhodně úspěšnější, než ta Švarcova. Od té doby jsme se rukou podáním pozdravili za čtvrtstoletí snad tisíckrát. Bylo to vždy mezi námi tiché, klidné, beze slov jasné…, až za další století byl už v roli předsedy FAČR a přišel za mnou, věděl jsem co potřebuje a jenom řekl: “jsme na jedné lodi” a byli. Nikdy jsem pro něj nic neudělal a také on nic pro mě, ale celý svůj život jsme se respektovali a uznávali. Vím, že je nevinen…, protože ekonomika českého sportu je od roku 1989 na úrovni “balkánu”, že tolik cel naše vězeňství ani nemá. Smutné na tom je, že tahle prasárna byla rozjeta z obyčejné lidské uraženosti…!

 6. Kdyby ten parchant Pelta byl nevinej a svou práci dělal čisté pro sport, narychlo by neprepsal majetky za 100milionu korun na svoji starou, protože vy se neměl čeho bát ! Ale protože si je dobře vědom, že vše, co získal, je ze špinavých a nakradenych peněz, tak to přepsal a stará mu odpustila i to, že mrd.l tu ku.vu Kratochvilovou. Ale jak NS dostal z oprátky de.ku Nagyovou s Nečasem díky odposlechum, tak tímto způsobem ( nezákonným odposlechum ) se z toho dostanou tihle gauneři v čele s Peltou a Kratochvilkou. A zase se to zamete pod koberec a jede se dal, a budou krást státní dotace další a pak další a další. A proč? Protože takto chybně je nastaven celý ten trestní systém, takříkajíc já tobě a ty příště mně ! A na lidi se vyse.me ….

  • Pelta, Berbr a další “šíbři” jsou prostě ostudou českého fotbalu. Je to velká systémová chyba v celém českém fotbalovém hnutí, že takoví lidé se mohou dostat do vedoucích funkcí. Chyba je v mentalitě těch “poctivých dělníků fotbalu”, pro které je “borec” ten, kdo sežene nějaké peníze, a ještě víc jich naslibuje, a za ním slepě jdou, aniž by se zajímali, odkud jsou ty peníze a kolik mu “zůstalo za nehty”. Jenomže následkem pak je, že mnozí, kteří by byli ochotní sponzorovat fotbal, to nedělají proto, aby nebyli spojováni s “profláknutými gaunery”.

 7. Basa,basa nic jineho pro tyto gaunery kteri si z fotbalu udelali vyhodny kšeft do sve kapsy,ale u nas zadna spravedlnost pro vyvolene neexistuje,je to hledani jehly v mori vody,trest pro Peltu i Janstu natvrdo

 8. Po roce 89 to začalo Chvalovským, pak Koštal, Mokrý, ( Hašek raději odstoupil ) a teď Pelta. U rozhodčích Berbr, teď Chovanec, co jméno, to GAUNER. Ani jen jediný z těchto, to nikdy nedělal proto, že by měl rád fotbal, ale jen pro peníze, moc, nadvládu. Jak může ten fotbal vypadat. Nikdo nikdy dobrovolně neodstoupí, nikdo není a nebude potrestán ( kromě kdysi Chvalovského ), letošní baráž o záchranu bude mít stejný scénář, jako vloni. To jsme viděli včera v Příbrami, Olomouc byla tragická, ale 1.gólu Pribrami předcházel faul domácího hráče na stopera Olomouce Beneše a toho si měl rozhodčí Franěk všimnout ( asi nechtěl, spíš nesměl ….) A tímto způsobem se Příbram zachrání i letos !!! A jedeme dál, já dnes tobě, zítra ty mě. Dokud budou ti slepí pitomci na valných hromadách hlasovat ze strachu pro Pelty, Berbry a podobné kostlivce českého fotbalu, nic se nezmění ! Nikdy bych jako mecenáš, majitel, vlastník nestrkal své peníze do něčeho tak prohnileho a děraveho, jako je český fotbal. A nic se nezmění, vše půjde dál ve starých šlépějích. Bohužel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maradona odešel, ale jeho kouzla s námi zůstanou navždy. Připomeňte si jeho nejlepší momenty

Diego Armando Maradona předčasně odešel na věčnost v pouhých 60 letech. Na hřišti uměl s balónem taková kouzla, že díky němu se do fotbalu zamilovali milióny dětí.

Diego Maradona zemřel! Nepřežil srdeční zástavu, nepomohla ani resuscitace

Diego Maradona dnes ráno zemřel, když se mu osudnou stala srdeční zástava. Jednomu z nejlepších fotbalistů historie nepomohla ani včasná resuscitace lékařů,

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.