Spojte se s námi


Fotbal

Zimní Tipsport liga: Patron Blažek zažil první ročník před 25 lety. To jen dokládá, jak stárnu, posteskl si

Už počtvrté je patronem zimního turnaje Tipsport liga bývalý reprezentační brankář Jaromír Blažek, bronzový medailista z Eura 2004 v Portugalsku. Své povinnosti si plní vzorně, jen na závěrečný vrchol na Maltu letos neodletí. Nedovolí mu to práce trenéra brankářů v druholigovém Ústí nad Labem.

Publikováno

dne

Už počtvrté je patronem zimního turnaje Tipsport liga bývalý reprezentační brankář Jaromír Blažek, bronzový medailista z Eura 2004 v Portugalsku. Své povinnosti si plní vzorně, jen na závěrečný vrchol na Maltu letos neodletí. Nedovolí mu to práce trenéra brankářů v druholigovém Ústí nad Labem.

Jste patronem turnaje už čtyři roky, to je jeden cyklus mistrovství světa. Neomrzelo vás to? 

Ne, proč, dělám to rád. A jsem rád, že mě Tipsport oslovil i letos. Ono zase tolik povinností z toho nevyplývá. Byl jsem původně jen patron zimního turnaje v Česku, ale rok na to vznikl projekt na Maltě.

Tehdy moje role nabyla většího významu. Pořadatel mě požádal, jestli bych neudělal po ostrově ve Středozemním moři inspekční cestu a posoudil, zda jsou podmínky vyhovující. Co se týče hracích ploch, ubytování, přepravy, tréninkových možností. Prostě veškeré zázemí.

Před vámi tuto roli plnili Karol Dobiaš či Jiří Rosický starší. Ale projekt Malty přišel až s vámi. Myslíte, že jste k tomu svou osobností přispěl? 

Tak to vůbec, to vylučuju. Nápad přesunout vrchol do teplého prostředí a na přírodní trávu považuju ovšem za výborný, stala se z toho navíc už tradice.

Současná pandemie však pořadatelství hodně komplikuje. Loni jste prohlásil, že udržení turnaje doma i venku považujete za zázrak. Co letos? 

Letos na to hledím s větším optimismem. Dodržet přísná hygienická opatření nebude tak složité. Tolik lidí na zimní zápasy nechodí, povolená kapacita tisíc diváků je naprosto dostačující.

Účastníky jsou prvoligová a druholigová mužstva, kde se pravidelně hráči testují, hodně je i očkovaných. Na Maltě je nárůst nakažených skoro nulový, místní obyvatelé jsou hodně proočkovaní. Situace je proto mnohem klidnější.

Jako trenér brankářů v druholigovém Ústí nad Labem máte i v zimní přestávce v klubu povinnosti. Kolidují s vaší pozicí patrona turnaje? 

Kolidují mi s tím, že nepoletím na Maltu, to se skloubit nedá. Doma mi moje práce nijak nepřekáží, pojedu se na nějaké zápasy podívat, naopak toho využiju i pracovně. Zhlédnu naše soupeře ve druhé lize, jak se chystají na jaro, mohu se poohlídnout po nějakých posilách. S trenérem Davidem Jarolímem jsem tak dohodnutý.

Loňského turnaje se Ústí nad Labem zúčastnilo. Nemrzí vás, že ho nyní nehraje?

Mrzí. Když jsem v létě nastoupil do Ústí, probírali jsem s trenérem Jarolímem všechno, došla řeč i na Malta Cup. Vyzval mě, abych to nějak zařídil, aby nás na něj vzali, je to ideální zimní příprava v teple.

Ale taková protekce nejde, vyvolený si to musí zasloužit. Vyhrát zimní ligu a kvalifikovat se. Tím, že se Ústí nepřihlásilo, nevyjde ani tato cesta. Malta Cup se kvalitou totiž posunul tak daleko, že druholigové týmy už pořadatel zvát nebude.

Proč se Ústí nepřihlásilo?

Rozhodnutí nebylo na mně, ale na vedení a trenérovi.

Komu budete fandit?

Určitě Spartě, i když tam je jenom béčko.

Sice jste odchovanec Slavie, ale reprezentační formu jste nabral v Bohemians Praha, což je tradiční účastník turnaje, jako jediní nevynechali ani jeden ročník. A derby Bohemians-Sparta B bude na programu. Nebudete rozpolcený?

Nebudu. Nejlepší léta kariéry jsem prožil ve Spartě. Ale když mi připomenuli, že poběží už 25. ročník, tak jsem si uvědomil, jak jsem už starý. Já totiž za Bohemku zažil úplně ten první!

Na Maltě se utkají český tým, slovenský, rakouský a dánský. Vítáte tuto silnou mezinárodní účast?

Pokládám to za přirozený vývoj. Myšlenky nabídnout účast zahraničním klubům není nová, loni se dokonce probírala myšlenka rozšířit počet na šest a hrát tak víc zápasů. Nedopadlo to, ale pro českého zástupce Sigmu Olomouc je to skvělá příležitost utkat se se zahraničními soupeři, nenastupovat jen proti domácím, s nimiž se střetává po celý rok.

Reklama

Bojové sporty

Petr Švancara bude boxovat s nejúspěšnějším českým boxerem. Třeba se mi povede ho trefit, doufá

Brno bude v březnu hostit akci Tohle je Box 3, pořádá ji legenda českého boxu Lukáš Konečný, který si však na turnaji také zaboxuje. Jedním z jeho soupeřů bude bývalý fotbalista Petr Švancara, který se toho ovšem nebojí.

Publikováno

dne

Brno bude v březnu hostit akci Tohle je Box 3, pořádá ji legenda českého boxu Lukáš Konečný, který si však na turnaji také zaboxuje. Jedním z jeho soupeřů bude bývalý fotbalista Petr Švancara, který se toho ovšem nebojí.

Lukáš Konečný je vůbec nejúspěšnější český profesionální boxer, i ve svých 43 letech se občas v ringu objeví. Znovu se tak stane v Brně na akci Tohle je Box 3, která se bude konat 5. března.

V rámci exhibice se utká hned se třemi soupeři, jedním z nich bude bývalý fotbalista a populární brněnská osobnost Petr Švancara, pro kterého to bude ve 44 letech první zkušenost s bojovými sporty.

Švancara sice mezi bojovníky má známé, například Jiřího Procházku či Tomáše Hrona, nicméně sám se nikdy nepere.

„Relativně se toho i bojím, není to můj šálek kávy, ale tím, že mě Lukáš (Konečný) oslovil a je mi už 44 let, jsem zdravý, tak jsem si řekl, proč výzvu na exhibici nepřijmout? Tuším, že to z mé strany nebude žádná velká bitka, ale proč si nebouchnout do tak úspěšného boxera a trenéra?“ vyjádřil se v rozhovoru pro server Profiboxing bývalý fotbalista Zbrojovky Brno či Slavie Praha.

Taktiku Švancara vůbec neřeší. „Prostě se pokusím trefit. Třeba se mi to povede trefit na kule, vůbec mě nezajímá, že se to nesmí. Třeba se mě pak chytí, protože ho to bude fakt bolet, a já ho srazím k zemi svou pravačkou. Chtěl bych být ve všech médiích, že jsem zrovna já přizabil takovou legendu boxu,“ vtipkuje populární fotbalová osobnost.

Za zmínku stojí, že Konečný za sebou má 400 zápasů mezi amatéry a profesionály, v nichž ani jednou nebyl na zemi. Švancara se ale nehodlá držet nikterak zpět. Naopak. Je si vědom, že na něho Konečný bude hodný. Doufá tedy, že si neuřízne ostudu.

Co se týká přípravy, bude Švancara pracovat zejména na rychlosti. Chce rychlé nohy, aby měl lepší pohyb. Bude proto měsíc skákat přes švihadlo. Zdá se tedy, že se fanoušci mohou těšit na zajímavou show.

Stejně jako nyní Švancara v minulosti absolvoval boxerskou exhibici také jeho vzor Diego Maradona. „Chci si prostě dokázat, že nejsem takový posera. Buď dostane do držky on, nebo já,“ tvrdí brněnský patriot, který chce vyhrát, a je mu jedno jak.

Zdroj: Profiboxing

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Stanciu opět na odchodu? Ze Slavie by měl přestoupit do exotické destinace

Nicolae Stanciu se po příchodu do Slavie zařadil mezi nejlepší hráče sešívaných i celé ligy. Dopomohl jí k dvěma titulům, teď je ale dost možná na odchodu. Jeho nový zaměstnavatel údajně pochází z Číny.

Publikováno

dne

Nicolae Stanciu se po příchodu do Slavie zařadil mezi nejlepší hráče sešívaných i celé ligy. Dopomohl jí k dvěma titulům, teď je ale dost možná na odchodu. Jeho nový zaměstnavatel údajně pochází z Číny.

Ačkoli je podle svých slov ve Slavii naprosto spokojený a klidně by zde zůstal, nebránil by se ani odchodu za lukrativnější finanční nabídkou. Stanciu sešívanému klubu odvedl dostatečné služby a i s ohledem na jeho věk (28) by se sešívaní odchodu až tak nebránili.

I když je pro Jindřicha Trpišovského skoro klíčovým hráčem, dokáže postavit sestavu i bez něj. To dává vedení příležitost, jak na Stanciovi ještě něco vydělat.

Podle informací deníku iDnes do Edenu přilétla lukrativní nabídka z čínského FC Wu-Chan, který hraje tamní Super League. Nabídka je údajně pro Slavii příliš luxusní, aby se dala odmítnout, mělo by se jednat zhruba o stejnou částku, za kterou do Slavie přicházel, tedy cca 100 milionů korun.

Finančně zajímavá je nabídka zejména pro Stancia, a to i přes fakt, že ve Fortuna lize patří k nejlépe placeným hráčům.

Do konce týdne by měl v novém působišti podstoupit zdravotní prohlídku, pak by se transfer uzavřel oficiálně. Se Slavií se ale Stanciu rozchází v dobrém, ne jako odcházel z druhého břehu Vltavy.

Červenobílému klubu odvedl skvělé služby. Za dvě a půl sezóny odehrál 112 zápasů, vstřelil 26 gólů a přidal 26 asistencí.

Zdroj: iDnes

Pokračovat ve čtení

eSport

Exsparťan Bony Wilfried si našel po více než roce nové angažmá! Je pozoruhodně fit, říká jeho nový šéf

Bony Wilfried byl od listopadu 2020 volným hráčem, v prosinci oslavil své 33. narozeniny a nyní si konečně našel nové angažmá. Po několika letech se vrací do nizozemské nejvyšší soutěže.

Publikováno

dne

Bony Wilfried byl od listopadu 2020 volným hráčem, v prosinci oslavil své 33. narozeniny a nyní si konečně našel nové angažmá. Po několika letech se vrací do nizozemské nejvyšší soutěže.

Bývalý fotbalista pražské Sparty byl dlouho volným hráčem. Naposledy působil v saudskoarabském celku Ittihad, kde strávil jedinou sezonu, než se stal v listopadu 2020 volným hráčem.

Od té doby nikde nepůsobil. Maximálně trénoval s tradičním celkem Newport County, který působí v nižších anglických ligách.

Nyní se však vrací do nizozemské nejvyšší soutěže, když podepsal do konce této sezony smlouvu s celkem NEC Nijmegen. Ještě si však musí vyřídit pracovní povolení.

„Jsem šťastný, že tu mohu být. S Tedem van Leeuwenem jsem vždy měl dobré vztahy. Po konci smlouvy v Saúdské Arábii jsem nebyl připraven skončit s fotbalem, v Nizozemsku se mi dařilo a jsem rád, že jsem se sem mohl vrátit,“ vyjádřil Wilfried se pro klubový web.

Bývalý reprezentant Pobřeží slonoviny si samozřejmě uvědomuje, že se jedná o citlivý krok vzhledem k tomu, jak dlouho nehrál. Věří však, že se rychle dostane do zápasové kondice, aby byl co nejdříve k dispozici svému týmu.

A proč si jej vlastně nizozemský celek vybral? Klub musí řešit dlouhodobé zranění útočníka Pedra Ruize, vedení tedy hledalo silného útočníka, což prý není zvláště v zimě lehké. Wilfried prý tomuto profilu skvěle odpovídá.

„Chtěl se vrátit do míst, kde ho fotbal bavil. Stále je vysoce motivovaný, chce zakončit kariéru úspěšně. Má sice výrazné tréninkové manko, ale na někoho, kdo byl tak dlouho mimo profesionální fotbal, je pozoruhodně fit,“ říká technický ředitel Ted van Leuween.

Van Leuween také podotkl, že by Wilfried nejraději hrál fotbal ještě rok a půl, aby následně mohl spokojeně ukončit kariéru. Ve hře tedy je, že se tak stane právě v dresu Nijmegenu.

V minulosti se stal bývalý hráč Sparty nejlepším střelcem nizozemské Eredivisie, v dresu Vitesse Arnhem nasázel v sezoně 2012/13 hned 31 gólů. Poté působil ve Swansea či Manchesteru City.

Zdroj: Transfermarkt, NEC Nijmegen

Pokračovat ve čtení

Oblíbené