Spojte se s námi


Fortuna liga

Zdarma a s předstihem. Plzeň přesně ví, co dělá a na trhu získává výhodu

Publikováno

dne

Viktoria Plzeň až nezvykle mohutně posiluje. Smlouvu od příští sezony mají žilinští Káčer s Kašou a liberecký Hybš, podle informací deníku Sport je blízko příchodu také karvinský Ba Loua. Někteří fanoušci si mohou pomyslet, že Viktoria posiluje až moc, když ještě ani nezačalo letní přestupové období. Opak je však pravdou.

Zdroj: fcviktoria.cz

Jestli se totiž nějaké přestupové okno dá považovat jako typické „plzeňské“, je to to letošní. Viktoria ráda přivádí hráče buď zdarma nebo za malé částky a téměř všechny posily podepisuje s dostatečným předstihem. A tento přístup nese ovoce – v české lize není efektivnější klub co se týče poměru cena/výkon.

Musíme se podívat do minulosti, abychom lépe pochopili přestupovou politiku Plzně. Letos v zimě kádr oživili brankář Staněk a záložník Alvir. Přestupová částka za oba hráče? Nula korun. Staněk přišel z Českých Budějovic na půlroční hostování a plní roli dvojky za Hruškou. Alvirovi vypršela smlouva ve Slavii, a proto po něm sáhli Západočeši. Transfer byl přitom oznámen již v říjnu – s více než dvouměsíčním předstihem!

V létě 2019 Plzeň posílili Kalvach, Brabec, Hloušek, Mihálik a Herc. Peníze stáli jen první dva – za Kalvacha šlo do Olomouce kolem dvaceti milionů korun a přibližně stejnou částku musela Viktoria poslat do Genku za Brabce. Hloušek podepsal zdarma a Herc s Mihálikem přišli pouze na hostování.

Hráčů, kteří se upsali Plzni zdarma, je mnohem víc. Kromě výše zmíněných tak za poslední dva roky učinili i Beauguel, Pačinda, Bucha a Procházka. Jak je vidět, Plzeň se na podepisování volných hráčů bez smlouvy zaměřuje a letošní přestupová strategie tedy není žádným překvapením.

Hybš další plzeňskou posilou zdarma

Již na konci dubna vyšlo najevo, že první letní plzeňskou posilou bude Matěj Hybš. Přestupová částka? Zdarma. Zkušenému sedmadvacetiletému levému bekovi vyprší v Liberci smlouva na konci sezony a přípravu na nový ročník již zahájí na západě Čech.

Příchod Hybše dává smysl i po herní stránce. Hybš by se totiž měl stát druhou variantou na pozici levého beka hned za Limberským, u něhož se však předpokládá, že příští sezona bude jeho poslední. Další levý obránce Hloušek nezaujal a Havel se přeorientoval spíše na pravou stranu.

Na oznámení dvou dalších posil nemuseli fanoušci Viktorie dlouho čekat. Hned za devět dní po potvrzení příchodu Hybše Viktoria podepsala také Miroslava Káčera a Filipa Kašu. Oba hráli v letošní sezoně za Žilinu, která však vstoupila do likvidace a aby snížila náklady, tak vypověděla několika hráčům smlouvu. Bez kontraktu se ocitli také oba nově příchozí hráči Západočechů.

Kaša je klidný, přesný a konstruktivní stoper, jehož hru jsem důkladně rozebral zde. V šestadvaceti letech se navíc může neustále zlepšovat. V Plzni zvýší konkurenci ve středu obrany. Dvojice Brabec – Hejda zůstane zatím neohrožena, ale Kaša by se postupně mohl prosadit. Prozatím by fungoval jako záskok za zmiňovanou stabilní dvojicí.

Káčer je střední záložník s velkým akčním rádiem, operuje od vápna k vápnu, umí zrychlit hru, vystřelit a solidně také brání. Je však otázkou, zda se ve Viktorii prosadí. Na západě Čech je ve středu zálohy velká konkurence a přes někoho z trojice Kalvach, Čermák, Bucha se Káčer dostane jen těžko.

Předpokládá se však, že by mohl být čtvrtým v pořadí. Hořava totiž stárne, Herc i Díaz jsou pouze na hostování, Šulc s Janoškem pravděpodobně stráví i další sezonu někde jinde a Alvir je ofenzivnějším typem hráče.

Pro Káčera i Kašu mluví také fakt, že trenér Guľa oba důkladně zná ze společného působení v Žilině mezi lety 2013 a 2018.

Král asistencí na radaru Viktorie

Další plzeňskou posilou by měl být Adriel Ba Loua. Třiadvacetiletý křídelník zaujal svými výkony v Karviné, ve které vyčníval svou kreativní levačkou. V letošní sezoně si připsal výborných osm asistencí, což je nejvyšší číslo v lize. Je podstatné si také uvědomit, že to zvládl v sestupem ohroženém týmu.

I koupě čiperného šikuly by dávala smysl. Jestli Viktoria potřebuje nějaký post opravdu posílit, tak se jedná o útočníka a právě křídlo. Kovařík má sice excelentní formu, ale v červnu oslaví dvaatřicáté narozeniny, takže je otázkou, jak dlouho se udrží na tak vysoké úrovni.

Kopic také stárne a fyzicky půjde postupně jen a jen dolů. Kayambovi chybí lepší produktivita (s gólovou potencí se pere také Ba Loua) a je nestabilní, Mihálik pouze hostuje a Ekpaie již dlouho trápí zdravotní problémy.

Zhodnocení

Plzeň tedy přesně ví, co dělá. Již v předstihu si pojistila Káčera, Kašu a Hybše, všechny navíc zdarma. Dokonce se již mluví o čtvrté posile – karvinském Ba Louovi. A to zbývá do otevření přestupového okna minimálně měsíc! Podobně se Plzeň chovala i v dřívějších letech.

Ideální posilou pro Viktorii je hráč k mání zdarma či za malé částky. A pokud se na trhu vyskytne kvalitní hráč splňující takové požadavky, který sedí plzeňskému kombinačnímu stylu hry, tak po něm Západočeši sáhnou co nejdříve to jde. Letošní přestupová strategie tedy není žádným překvapením.

Použité zdroje: isport.cz

Reklama

Fortuna liga

Anglický fotbal je trochu rychlejší česká liga, jeden souboj za druhým, myslí si Vaclík

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Publikováno

dne

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Tomáš Vaclík svou kariéru pořádně odstartoval v sezóně 2013/14, když se Spartou vychytal ligový titul. Tehdy netušil, že bude na minimálně devět let pro letenské poslední. Po roce a půl v rudém podepsal v Basileji.

Pro někoho překvapivý krok se extrémně vyplatil. Vaclík třikrát vyhrál ligu, jednou ligový pohár a třikrát se kvalifikoval do skupiny Ligy mistrů. Po čtyřech letech v létě 2018 Švýcarsko opustil a zamířil do španělské Sevilly.

„Je to úplně jiný styl fotbalu. Ve Španělsku, zvláště v Seville, jsme chtěli být dominantní na balónu. Ze 20 týmů La ligy jich chce 18 držet míč, nechce se ho zbavovat,“ řekl v podcastu Sparťanských Novin Tomáš Vaclík.

Sevilla dostala Vaclíka do povědomí celé Evropy. Stal se jedničkou klubu, byť při triumfu v Evropské lize v sezóně 2019/20 dělal dvojku a dostával přednost v lize. V roce 2019 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým hráčem.

Nyní reprezentační gólman působí v Huddersfieldu. V zimě podepsal v druholigovém anglickém celku, který se v Championship bije o záchranu. Pro Vaclíka je bití se o přežití nová zkušenost.

„V Anglii je to hurá fotbal rychle nahoru, spousta soubojů, dlouhých balónů. Srážka, vstanu, další dlouhý balón, další srážka,“ pokračoval brankář reprezentace.

Vaclík je poprvé v situaci, kdy na něj létá hromada střel a on musí většinu z nich chytit. Ze 22. místa ztrácí na nesestupové příčky tři body, 21. Cardiff má navíc utkání k dobru. A sešup do třetí ligy by byla i z marketingového hlediska tragédie.

Zatímco Premier League je po technické stránce na vysoké úrovni, druhá nejvyšší soutěž je náročná silově a soubojově. K postupu i záchraně je potřeba se na sílu probít. To stejné čeká i Huddersfield.

„Takže Anglie je trochu rychlejší česká liga (smích). Ale styl fotbalu v Anglii a Španělsku je úplně jiný,“ dodal Vaclík.

Zdroj: Sparťanské Noviny

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Haraslín potvrzuje formu ze Sparty i v dresu Slovenska! Takto se prosadil do sítě Bosny a Hercegoviny

Slovensko v neděli večer odehrálo druhý duel v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy, které bude příští rok hostit Německo. A mělo co napravovat. Po remíze s Lucemburskem čelilo Bosně a Hercegovině. Formu v zápase ukázal Lukáš Haraslín.

Publikováno

dne

Slovensko v neděli večer odehrálo druhý duel v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy, které bude příští rok hostit Německo. A mělo co napravovat. Po remíze s Lucemburskem čelilo Bosně a Hercegovině. Formu v zápase ukázal Lukáš Haraslín.

Slovenská fotbalová reprezentace vstoupila do kvalifikace na evropský šampionát téměř tím nejhorším možným způsobem. Hned v úvodním střetnutí se představila na Tehelném poli domácím fanouškům proti Lucembursku.

Čekalo se, že Slovensko vyhraje. Přeci jen je Lucembursko trpaslík nejen zeměpisně, ale také fotbalově. Jenže se tak nestalo a fanoušci přihlíželi bezbrankové plichtě. Nemohla panovat spokojenost. I když trenér slovenského výběru Francesco Calzona říkal opak.

Na hráče se už během zápasu pískalo. Slovensko nejenže nevyhrálo, ale v zápase ani nebylo kdovíjak lepší. Mělo sice více šancí, ale Lucembursko rozhodně nepůsobilo bezzubě.

V neděli večer tedy bylo co napravovat. Na Slovensko dorazila Bosna a Hercegovina, která v prvním kole přejela bezproblémově Island 3:0. Nicméně naši sousedé vstoupili do utkání o něco lépe než do toho předešlého.

Na hostující celek Slováci vlétli. V první půli mu nedovolili vůbec nic. Ve 13. minutě se navíc po přihrávce Stanislava Lobotky prosadil Robert Mak. Pět minut před koncem první půle skóroval sparťanský klenot Lukáš Haraslín.

Haraslín tak navázal na skvělou formu ze Sparty. Na podzim několik zápasů promarodil, nicméně v zimní přípravě se dostal do skvělé formy a tu si přenesl také do jarní části, když spolu s Tomášem Čvančarou a Janem Kuchtou táhnou letenský celek do boje o titul.

Za Spartu letos 26letý Slovák vstřelil 7 gólů a přidal 6 asistencí. Proti Bosně a Hercegovině pak vstřelil svůj třetí reprezentační gól.

Zdroj: Transfermarkt, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

František Straka se vrací k trenérskému řemeslu! Srdíčko zkusí vštěpit tradičnímu slovenskému celku, čeká ho boj o záchranu

Fotbalové prostředí je extrémně nestabilní. Jednou jste nahoře, jednou dole. Své o tom ví například František Straka, který je většinou využíván k tomu, aby obracel situaci k lepšímu. To jej nyní čeká na Slovensku, protože se vrací k trenérskému řemeslu.

Publikováno

dne

Fotbalové prostředí je extrémně nestabilní. Jednou jste nahoře, jednou dole. Své o tom ví například František Straka, který je většinou využíván k tomu, aby obracel situaci k lepšímu. To jej nyní čeká na Slovensku, protože se vrací k trenérskému řemeslu.

František Straka je známý coby skvělý motivátor, který umí týmu vštěpit ten správný impuls. I proto byl ve své trenérské kariéře mnohdy využíván hlavně k tomu, aby zachraňoval týmy v těžkých situacích.

Naposledy působil v druholigovém Třinci, kde dokázal tým zachránit v soutěži. Od srpna 2021 je ale bez angažmá a to se nyní změní. Opět jej čeká záchranářská mise, tentokráte ovšem za hranicemi České republiky.

Na Straku se totiž obrátil zoufalý Trenčín. Ten by mohl o nestabilitě ve fotbale povídat. Ještě v sezonách 2014/15 a 2015/16 slavil dva ligové tituly a dvě trofeje ze slovenského poháru, teď je ale v pořádné krizi a má co dělat, aby udržel prvoligovou příslušnost.

Po základní části je Trenčín ve skupině o udržení a nachází se na předposlední pozici. Přímý postup jej mine, když má před posledním Liptovským Mikulášem náskok 12 bodů, nicméně musí sbírat body. Pokud by zůstal jedenáctý, musel by o udržení bojovat ještě v play-off.

„Volal mi Ladislav Valášek, se kterým se znám a mám kontakty na tento klub. Znám Trenčín ze svého působené ve Slovanu. Tenkrát to byl skvělý mančaft. I to nějak rozhodlo. Prostě vím, do čeho jdu. I když mě teď čekají spíše záchranářské práce, je tam hodně mladých kluků,“ prozradil Straka nové angažmá pro TN Nova.

„Majitel je z Nizozemska, je tam hodně zahraničních hráčů. Tahouni aktuálně nejsou k dispozici, ale doufám, že se to do příštího zápasu změní a že to nakopnu. Věřím, že tam přijdou věci, které mi jsou vlastní. Jde o to srdíčko a porvat se o to,“ dodal emotivní kouč.

Trenčín vnímá Straka jako tým, co má tradici. Je zvědav, jak to bude v týmu vypadat. A že jde zase do boje o záchranu? Prý mu to nevadí, jelikož má alespoň zkušenosti, které předává dál. Ovšem nezlobil by se, kdyby přišla někdy i výzva jako třeba kdysi ze Sparty, s níž vybojoval Ligu mistrů.

Zdroj: TN Nova, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené