Zdarma a s předstihem. Plzeň přesně ví, co dělá a na trhu získává výhodu

Viktoria Plzeň až nezvykle mohutně posiluje. Smlouvu od příští sezony mají žilinští Káčer s Kašou a liberecký Hybš, podle informací deníku Sport je blízko příchodu také karvinský Ba Loua. Někteří fanoušci si mohou pomyslet, že Viktoria posiluje až moc, když ještě ani nezačalo letní přestupové období. Opak je však pravdou.

Zdroj: fcviktoria.cz

Jestli se totiž nějaké přestupové okno dá považovat jako typické “plzeňské”, je to to letošní. Viktoria ráda přivádí hráče buď zdarma nebo za malé částky a téměř všechny posily podepisuje s dostatečným předstihem. A tento přístup nese ovoce – v české lize není efektivnější klub co se týče poměru cena/výkon.

Musíme se podívat do minulosti, abychom lépe pochopili přestupovou politiku Plzně. Letos v zimě kádr oživili brankář Staněk a záložník Alvir. Přestupová částka za oba hráče? Nula korun. Staněk přišel z Českých Budějovic na půlroční hostování a plní roli dvojky za Hruškou. Alvirovi vypršela smlouva ve Slavii, a proto po něm sáhli Západočeši. Transfer byl přitom oznámen již v říjnu – s více než dvouměsíčním předstihem!

V létě 2019 Plzeň posílili Kalvach, Brabec, Hloušek, Mihálik a Herc. Peníze stáli jen první dva – za Kalvacha šlo do Olomouce kolem dvaceti milionů korun a přibližně stejnou částku musela Viktoria poslat do Genku za Brabce. Hloušek podepsal zdarma a Herc s Mihálikem přišli pouze na hostování.

Hráčů, kteří se upsali Plzni zdarma, je mnohem víc. Kromě výše zmíněných tak za poslední dva roky učinili i Beauguel, Pačinda, Bucha a Procházka. Jak je vidět, Plzeň se na podepisování volných hráčů bez smlouvy zaměřuje a letošní přestupová strategie tedy není žádným překvapením.

Hybš další plzeňskou posilou zdarma

Již na konci dubna vyšlo najevo, že první letní plzeňskou posilou bude Matěj Hybš. Přestupová částka? Zdarma. Zkušenému sedmadvacetiletému levému bekovi vyprší v Liberci smlouva na konci sezony a přípravu na nový ročník již zahájí na západě Čech.

Příchod Hybše dává smysl i po herní stránce. Hybš by se totiž měl stát druhou variantou na pozici levého beka hned za Limberským, u něhož se však předpokládá, že příští sezona bude jeho poslední. Další levý obránce Hloušek nezaujal a Havel se přeorientoval spíše na pravou stranu.

Na oznámení dvou dalších posil nemuseli fanoušci Viktorie dlouho čekat. Hned za devět dní po potvrzení příchodu Hybše Viktoria podepsala také Miroslava Káčera a Filipa Kašu. Oba hráli v letošní sezoně za Žilinu, která však vstoupila do likvidace a aby snížila náklady, tak vypověděla několika hráčům smlouvu. Bez kontraktu se ocitli také oba nově příchozí hráči Západočechů.

Kaša je klidný, přesný a konstruktivní stoper, jehož hru jsem důkladně rozebral zde. V šestadvaceti letech se navíc může neustále zlepšovat. V Plzni zvýší konkurenci ve středu obrany. Dvojice Brabec – Hejda zůstane zatím neohrožena, ale Kaša by se postupně mohl prosadit. Prozatím by fungoval jako záskok za zmiňovanou stabilní dvojicí.

Káčer je střední záložník s velkým akčním rádiem, operuje od vápna k vápnu, umí zrychlit hru, vystřelit a solidně také brání. Je však otázkou, zda se ve Viktorii prosadí. Na západě Čech je ve středu zálohy velká konkurence a přes někoho z trojice Kalvach, Čermák, Bucha se Káčer dostane jen těžko.

Předpokládá se však, že by mohl být čtvrtým v pořadí. Hořava totiž stárne, Herc i Díaz jsou pouze na hostování, Šulc s Janoškem pravděpodobně stráví i další sezonu někde jinde a Alvir je ofenzivnějším typem hráče.

Pro Káčera i Kašu mluví také fakt, že trenér Guľa oba důkladně zná ze společného působení v Žilině mezi lety 2013 a 2018.

Král asistencí na radaru Viktorie

Další plzeňskou posilou by měl být Adriel Ba Loua. Třiadvacetiletý křídelník zaujal svými výkony v Karviné, ve které vyčníval svou kreativní levačkou. V letošní sezoně si připsal výborných osm asistencí, což je nejvyšší číslo v lize. Je podstatné si také uvědomit, že to zvládl v sestupem ohroženém týmu.

I koupě čiperného šikuly by dávala smysl. Jestli Viktoria potřebuje nějaký post opravdu posílit, tak se jedná o útočníka a právě křídlo. Kovařík má sice excelentní formu, ale v červnu oslaví dvaatřicáté narozeniny, takže je otázkou, jak dlouho se udrží na tak vysoké úrovni.

Kopic také stárne a fyzicky půjde postupně jen a jen dolů. Kayambovi chybí lepší produktivita (s gólovou potencí se pere také Ba Loua) a je nestabilní, Mihálik pouze hostuje a Ekpaie již dlouho trápí zdravotní problémy.

Zhodnocení

Plzeň tedy přesně ví, co dělá. Již v předstihu si pojistila Káčera, Kašu a Hybše, všechny navíc zdarma. Dokonce se již mluví o čtvrté posile – karvinském Ba Louovi. A to zbývá do otevření přestupového okna minimálně měsíc! Podobně se Plzeň chovala i v dřívějších letech.

Ideální posilou pro Viktorii je hráč k mání zdarma či za malé částky. A pokud se na trhu vyskytne kvalitní hráč splňující takové požadavky, který sedí plzeňskému kombinačnímu stylu hry, tak po něm Západočeši sáhnou co nejdříve to jde. Letošní přestupová strategie tedy není žádným překvapením.

Použité zdroje: isport.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Plzeň potřebuje kádr oživit a omladit, čehož si je dobře vědoma. Naproti tomu Pražská S nyní spíše potřebují stabilizovat sestavy, ne zběsile nakupovat.

    • Dlouho jsem kritizoval Vrbu za to,že hráli stále stejní a stejní hráči!
      To stálo Plzeň strašně peněz protože na nic neměli !!!
      Teď konečně přišel zřejmě dobrý trenér.

  2. Plzeň má výborného trenera a pružného Šádka který je schopen sehnat hráče po konci smlouvy nebo za cenu do 15 mil.kč ! Jaký to rozdíl s armadou neschopných lidí ve Spartě na x pozicích v klubu jejichž jediná odbornost je – kamaradství s majitelem- vlezdoprdelství- protekce- práskání a podle toho to ve Spartě dlouhodobě vypadá !!☹ Na ho… !!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maradona odešel, ale jeho kouzla s námi zůstanou navždy. Připomeňte si jeho nejlepší momenty

Diego Armando Maradona předčasně odešel na věčnost v pouhých 60 letech. Na hřišti uměl s balónem taková kouzla, že díky němu se do fotbalu zamilovali milióny dětí.

Diego Maradona zemřel! Nepřežil srdeční zástavu, nepomohla ani resuscitace

Diego Maradona dnes ráno zemřel, když se mu osudnou stala srdeční zástava. Jednomu z nejlepších fotbalistů historie nepomohla ani včasná resuscitace lékařů,

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.