Zbrojovka Brno nechce platit VAR. Případné sankce vedení klubu neodrazují

Nebudeme platit VAR, dokud se stav s jeho využitím nezlepší – sdělilo vedení Zbrojovky Brno v otevřeném dopise předsedovi fotbalové asociace Martinu Malíkovi. Za neplacení faktur – plnění povinností – hrozí klubu vysoké sankce, v krajnosti až vyloučení ze spolku. Ale ani to ho (zatím) nezlomilo. „Na svém rozhodnutí trváme,“ neustupuje sportovní manažer Tomáš Požár.

Zdroj: FC Zbrojovka Brno

Chyby, přehmaty, pochybení, prapodivná a často nepochopitelná doporučení. Nespokojenost s prací videorozhodčího, který opravuje nesprávné verdikty kolegů na hřišti, ale v českém podání nezřídka vytváří jiné křivdy, dohnalo vedení Zbrojovky Brno k ráznému, skoro až zoufalému kroku: odmítá přispívat na jejich činnost. Dokud se nepolepší.

Následky mohou být fatální. Za nezaplacení faktur, což je povinnost účastníků soutěží, hrozí finanční sankce, odečtení bodů, dokonce – v krajním případě – i vyloučení z fotbalové asociace.

Hrozí až vyloučení

Každý měsíc odchází ze Strahova na adresy ligových účastníků sběrná faktura, která vyzývá uhradit náklady za rozhodčí a delegáty, tedy zástupce FAČR. Jeden zápas stojí domácí tým dle Řádu rozhodčích a delegátů 67 tisíc korun.

Další položkou je videorozhodčí, na níž se podílejí oba soupeři. Domácí hradí 7 500 korun, hosté pět tisíc. A právě tuto sumu odmítá Zbrojovka Brno uhradit. Dokud nedojde k nápravě. „Na našem postoji trváme,“ potvrzuje krok vedení sportovní manažer Tomáš Požár.

Zbrojovka Brno v jarní části FORTUNA:LIGY nastoupila dosud k šesti zápasům, dvakrát doma, čtyřikrát venku. Na funkci videorozhodčího by měla tedy poslat na účet asociace celkem 35 000 korun.

Mnohem vyšší částku, která obsahuje odměny a náklady klasických rozhodčích a delegátů v hodnotě 134 tisíc korun, nijak nerozporuje. Zaplatí ji. Ale i tím porušuje řády české fotbalové asociace.

Každá faktura má datum splatnosti. Když po něm není suma uhrazena, nastává tradiční postup – výzva k zaplacení, upomínky, penále. Pak už jde do tuhého, případ přebírá Etická komise v čele Janem Paulym st. a přichází sportovní postih v podobě odečtení bodů, což by v případě Zbrojovky Brno, která bojuje o záchranu, mohlo způsobit sestup.

A krajní sankci – vyloučení z asociace, není třeba snad ani rozebírat. Jestliže ovšem všechno bude mít tradiční posloupnost, přešly by patrně bodové odpočty, pokud by to dospělo až do této fáze, do dalšího ročníku.

Ale hrozba to je dosti velká. „Uvědomujeme si to,“ připouští Požár. Hledět tak daleko však zatím nechce. Věří, že se všechno urovná. Jinak řečeno – VAR začne fungovat ke spokojenosti klubů.

Švancara řval na rozhodčího

Otevřený dopis předsedovi FAČR zaslalo vedení Zbrojovky po prohraném utkání na Bohemians Praha. V následném střetnutí na vlastní půdě se Zlínem pocit úlevy určitě nepřišel. Na zásah videorozhodčího byl domácím odvolán patrně vítězný gól na konci utkání, při zkoumání záběrů byl objeven faul na bránícího hráče.

Pobouření bylo veliké, nervy neudržela ani legenda klubu Petr Švancara, který je tváří projektu Zbrojovácké srdce. „Seděl jsem ve VIPu, a když šel rozhodčí kolem, řval jsem na něj z tribuny – cos tam viděl. V emocích, to přiznávám. Ocitl jsem se pak v zápise utkání!“ objasňuje, jak se dostalo jeho jméno na úřední listinu.

Švancara své chování, které v sobě neneslo odkaz gentlemana, neomlouvá, ale práce VAR se mu hodně příčí. „Jsem pořád jeho zastáncem a dlouho jsem rozhodčí, kteří u něj sedí, omlouval, že se to teprve učí a určitě to fotbalu prospěje. Ale teď mi přijde, že při každém sebemenším kontaktu, při každém škobrtnutí o nohu soupeře se hráči domáhají, aby se šel hlavní podívat na video,“ upozorňuje.

„Byl to čtvrtý zápas, kdy nám VAR uškodil, ale nejde jen o nás. V každém kole vypluje něco, co není v pořádku. Musíme to nastavit jinak, jinak se z toho zblázníme a sami si VAR zničíme,“ varuje.

Zamítnutý protest

Proti řízení zápasu se Zlínem podalo vedení Zbrojovky protest, který je třeba podle procesního řádu ´okolkovat´ šesti tisíci. Zasedání komise rozhodčích však konstatovalo, že k pochybení nedošlo. „Nesouhlasíme s tím,“ stojí pevně na stanovisku klubu Požár. „Považujeme tohle rozhodnutí za chybné,“ dodává.

Lhůta na odvolání běží, nejprve by si však musel klub vyžádat odůvodnění, což stojí 2,5 tisíce korun. Pak může uplatňovat svůj právní nárok.

Jisté však je, že rozladění v jihomoravské metropoli se po dalším střetnutí stalo mnohem vyšší. Místo aby se situace uklidňovala, mnohem víc bublá a nejsou vyloučeny další protestní či jiné kroky ze strany vedení Zbrojovky. „VAR chybuje velmi často, to se přece nedá přehlížet,“ konstatuje Požár.

Kapitán láteřil

Hrany se neobrousily ani v dalším brněnském utkání v Olomouci. Svěřenci trenéra Richarda Dostálka sahali po cenném bodu z půdy, odkud se moc neodvážejí, když v nastaveném čase unikli olomoučtí nájezdníci Pablo a Chytil. Asistent zvedl praporek a signalizoval ofsajd, hlavní ovšem nechal akci dojet a Chytil vstřelil gól.

Následovala záležitost, která už vyvolává v brněnských hráčích bolest žaludku – přezkoumání na videoobrazovce. A verdikt pro ně opět nepříznivý: gól regulérní, pravidla porušil jen Pablo, jenž se však míče nedotkl a do akce se nezapojil tak, aby soupeře ovlivnil.

„Nebaví mě to,“ neskrýval rozhořčení kapitán Pavel Dreksa. „Je to několikáté utkání po sobě, kdy nám VAR rozhoduje zápas. Prý to ofsajd nebyl, ale jsou to nuance, rozhodující momenty, které jsou vždy na jednu stranu,“ poukázal.

„Když se může sudí rozhodnout a je to vždycky proti nám, tak je to samozřejmě ubíjející. Jako když chodíš každý den do práce a šéf tě tepe, tak takhle se asi cítím,“ našel Dreksa trefné přirovnání.

I on vypíchl, že VAR v posledních zápasech vyhodnocuje složité momenty zásadně v neprospěch Brněnských.

Náčelníkovy pokyny?

A otevírá se prostor spekulacím. Ze zákulisí Strahova před časem unikla informace, že místopředseda za Čechy Roman Berbr, vládce českého fotbalu, který byl v říjnu zadržený pro podezření ze spáchání několik trestných činů, vydal pokyn, aby byl VAR co nejvíce zpochybňován.

Měl k tomu důvod: pro jeho nekalé praktiky nebylo vhodné, aby se využívala technika s možností vyčistit utkání od chybných verdiktů. Jemu oddaní rozhodčí by tak ztratili dosti výrazný nástroj pro řízení utkání zadaným směrem. Plní se jeho vůle?

I když Berbr už oficiálně v žádné funkci nepůsobí, český fotbal nadále řídí lidé, kteří mu šli na ruku. „Nechci tímto směrem přemýšlet,“ odmítá přijímat tento scénář Požár. „Ani to, co občas někteří fanoušci říkají, že Zbrojovka nepatří mezi oblíbené kluby,“ přidává další pro něj nepřijatelný důvod. „Opakuji, že chybnými verdikty VAR byly poškozeny skoro všechny kluby!“ zdůrazňuje.

Výhrady k činnosti VAR považuje vedení Zbrojovky Brno za zásadní, stav za neudržitelný a sáhlo k dosti odvážnému kroku. Vyhlásilo FAČR malou válku. A zatím nehodlá ustoupit, i když následky mohou být hodně citelné.

Až fatální.

Jarní zápasy Zbrojovky

15. kolo Mladá Boleslav – Brno 1:1 | VAR Ondřej Cieslar

16. kolo Brno ­– Liberec 0:3 | VAR Jan Machálek

17. kolo Opava – Brno 0:2 | VAR Pavel Franěk

18. kolo Bohemians – Brno 2:1 | VAR Pavel Orel

19. kolo Brno ­– Zlín 0:0 | VAR Jan Petřík

20. kolo Olomouc – Brno 1:0 | VAR Ondřej Lerch

Zdroj: Fortuna liga, FC Zbrojovka Brno

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Už by se měla celá společnost vzpamatovat a oprostit se od té přiblblé zábavy zvané fotbal, který je ovšem dobře financován ze státu a tudíž náchylný ke zlodějnám. Ať to pak dělají všichni pro radost ze sportování.

  2. Tak jsi se nám vyznal Vašíku, že nemáš rád fotbal. V pořádku. Jen pro vysvětlení: všeobecně se ví, že chlap, kterého nezajímá fotbal, že HO prostě nemá….!

  3. Václava mám nejradši tomu žádná nestačí -těžkej podpantoflák.Véno jdi vysát a vyžehli ,pak si tě zkontroluji a možná se budeš moci dnes dívat na Simpsonovi.Fotbal je světový fenomén jen u nás se to podařilo nějakýmu Berbrovi zprivatizovat.U nás když zítra v Parlamentu Babiš navrhne změnu názvu státu na Česká socialistická republika,tak mu to ty jeho ovce s okamžitou podporou Komunistů schválí a protože je vítězný únor začne se znárodňovat.Po vzoru Čínských soudruhů a Ruských oligarchů ti nebohatší včetně Babiše si nabyté majetky získané tvrdou prací u zedníků ponechají.Znárodní holiče opraváře obuvi ,včelaře,zahrádkáře,pekaře a hospůdky a obchůdky na vesnicích.Národ vytvoří Lidové milice a zaplní Staromák.Světu se to představí,jako socialismus s lidskou tváří.Odpůrci skončí v OKD a budou těžit hlušinu v rámci převýchovi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?

10 nejstarších fotbalových klubů v České republice

Fotbal je nejrozšířenějším sportem na světě. Není tak divu, že kluby vznikaly již v 19. století i na území nynější České republiky. O jaké týmy jde? Valná část z nich existuje dodnes.

Rýsuje se další velký průlom? Ženám se umožní hrát mužský fotbal!

Nizozemská fotbalová federace se rozhodla od příští sezóny uskutečnit obrovský průlom. Ženám umožní hrát fotbal v dospělých mužských kategoriích. Začíná se rýsovat nová epocha fotbalu?