Spojte se s námi


Tenis

Zazářila Krejčíková či Vondroušová, propadla Bouzková. Jak si vedly naše tenistky v roce 2021?

Ženská tenisová sezóna je u konce. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Turnaj mistryň ve čtyřhře, což byla třešnička na dortu velmi úspěšné sezóny. Celkově se tento ročník našim tenistkám vyvedl. Krejčíková vyhrála Rolland Garros, Vondroušová získala stříbro na LOH v Tokiu, Plíšková si zahrála finále Wimbledonu.

Publikováno

dne

Ženská tenisová sezóna je u konce. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Turnaj mistryň ve čtyřhře, což byla třešnička na dortu velmi úspěšné sezóny. Celkově se tento ročník našim tenistkám vyvedl. Krejčíková vyhrála Rolland Garros, Vondroušová získala stříbro na LOH v Tokiu, Plíšková si zahrála finále Wimbledonu. Jak se dařilo ostatním a kdo naopak vyhořel?

Barbora Krejčíková

Známka: 1*

Pro brněnskou rodačku to byla životní sezóna, ověnčená skvělými úspěchy. Senzačně ovládla Rolland Garros, Česká republika tak měla po 7 letech novou grandslamovou vítězku. V Paříži navíc vyhrála i čtyřhru a dosáhla na parádní double. Úspěšná byla i na LOH v Tokiu. Po boku Siniakové ovládla čtyřhru a získala pro svůj stát první tenisové zlato v historii.

Celkem získala 3 singlové tituly a díky skvělé výkonnosti se poprvé v kariéře probojovala do TOP 10. V žebříčku se nakonec vyšvihla až na 4. místo, což jí zajistilo účast na Turnaji mistryň. V roli nováčka ani jednou nevyhrála a skončila již ve skupině. Chuť si spravila ve čtyřhře, když se Siniakovou celý turnaj ovládla. Neopakovatelná sezóna, na kterou se bude velmi těžce navazovat.

Markéta Vondroušová

Známka: 2

Tenisový rok 2021 se v podání Markéty Vondroušové dá hodnotit pozitivně, byť to dlouho vypadalo zle nedobře. První polovina sezóny české levačce totiž vůbec nevyšla, forma byla v nedohlednu. Vlna kritiky se na ní vznesla po olympijské nominaci, kde měla startovat.

V Tokiu však Vondroušová ukázala všem, zač je toho loket. V Japonsku hrála svůj životní tenis. Postupně si připsala skalpy Osakaové, Badosaové či Svitolinové a nakonec dosáhla na senzační stříbro.

Tento úspěch ji ohromně povzbudil, na jejích výkonech ve zbytku sezóny to bylo rozhodně znát. Poté si Vondroušová zahrála jedno čtvrtfinále (Chicago) a tři semifinále (Lucemburk, Chicago, Moskva). Díky zlepšené výkonnosti se vrátila do TOP 40, může se tak cítit komfortněji. Nebyla to excelentní sezóna, úspěšná však rozhodně ano.

Karolína Plíšková

Známka: 2

Podobný případ jako Vondroušová. I její rok by se dal rozdělit na části. Úvodní půle byla v podání Plíškové učiněnou agónií. Až do turnaje v Římě hrála velmi podprůměrné, vypadávala v úvodních kolech. V italské metropoli si svou pověst vylepšila postupem do finále.

Pro českou jedničku byl zlomovým turnajem londýnský Wimbledon. Její účinkování na tomto grandslamu bylo úžasné. Plíšková senzačně došla až do finále a vyrovnala svůj nejlepší grandslamový výsledek.

Na titul to však opět nevyšlo. Rodačka z Loun svou výkonnost rapidně zvedla v závěrečné třetině sezóny. Dosáhla finále v Montrealu, semifinále v Cincinnati, na US Open skončila ve čtvrtfinále. Díky těmto výsledkům se vrátila do TOP 5, což jí vyslalo na Turnaj mistryň.

I zde byla úspěšná, byť konečný výsledek neskončil tak slavně, jak by si představovala. Ve skupině si připsala 2 výhry, na postup do semifinále to však nakonec nestačilo. Plíšková končí tuto sezónu na pozici české jedničky, což je vzhledem k tristnímu úvodu sezóny učiněný zázrak.

Petra Kvitová

Znamka: 2-

Ani v případě Petry Kvitové to nebyl žádný propadák, byť očekávání úplně nenaplnila. A to zejména z důvodu chatrného zdraví, které ji trápilo po celou sezónu. Přestože toho moc neodehrála, dosáhla na několik úspěchů, které stojí za zmínku. V úvodu sezóny dosáhla na cenný titul v Doha. Pak si ještě zahrála 3x čtvrtfinále (Stuttgart, Madrid, Cincinnati) a 2x semifinále (Bad Homburg, Ostrava).

Vůbec jí nevyšly grandslamy, na těchto velkých turnajích se jí v posledních letech vůbec nedaří. Uvidíme, zda dokáže nějaký velký výsledek na grandslamu ještě udělat. Ubíhající léta jsou však proti ní. Solidní sezóna, kterou značně poznamenala četná zranění. I tak to nebylo vůbec špatné.

Karolína Muchová

Známka: 2-

V případě rodačky z Olomouce to byl snad ještě smutnější příběh než u Petry Kvitové. Talentovaná tenistka totiž měla skvělý úvod sezóny a mohla ji mít třeba i podobně úspěšnou jako Barbora Krejčíková. Muchová zazářila na Australian Open. V Austrálii se dostala až do semifinále a dosáhla na grandslamové maximum. Poté už to tak slavné nebylo. A to zejména kvůli nepříjemnému zranění břišního svalu, které ji trápilo po celou sezónu.

Řadu turnajů musela vynechat, její výkonnost tak byla značně kolísavá. I přes zdravotní potíže se jí letos poměrně zadařilo. Kromě Australian Open se jí ještě povedl turnaj v Madridu (čtvrtfinále) a ve Wimbledonu (čtvrtfinále). Vzhledem k nízkému počtu zápasů je v jejím případě zázrak, že se stále drží na hraně TOP 30.

Zdravotní problémy trápí Muchovou dlouhodobě. Pokud se těchto trablů nezbaví, může to její tenisový vývoj i celou kariéru dost negativně poznamenat. Doufejme že tohle nebude ten případ.

Tereza Martincová

Známka: 2-

Průlomové sezóny se konečně dočkala Tereza Martincová. 27letá Češka udělala výrazný výkonnostní i žebříčkový skok. Posunula se o 72. míst až na 48. místo, což je její žebříčkové maximum. Už tak nebude muset na každém turnaji absolvovat kvalifikace, jako tomu bylo doposud. Martincová nejvíce zazářila na domácím turnaji v Praze (finále), ve kterém nestačila na Barboru Krejčíkovou.

Uspěla rovněž na podnicích v Nottinghamu (čtvrtfinále), Birminghamu (čtvrtfinále) a Ostravě (čtvrtfinále). Martincová v této sezoně konečně začala naplňovat svůj potenciál, který ještě není na svém maximu. Když v této výkonnosti bude pokračovat i nadále, tak se ještě větší úspěchy již brzy dostaví.

Kateřina Siniaková

Známka: 2

Co se týče čtyřhry, byla to pro Siniakovou sezóna snů. Po boku Krejčíkové vyhrála Rolland Garros a olympijskou čtyřhru. Se svou parťačkou si zahrála i finále Australian Open a Wimbledonu. Dokonalým zakončením byl cenný triumf na Turnaji mistryň.

Češce se poměrně dařilo i v singlech.V žebříčku se vrátila do TOP 50. Jejím nejúspěšnějším turnajem bylo vystoupení v Bad Homburgu (finále). Na svůj třetí singlový titul jen těsně nedosáhla. Úspěšná byla také na turnajích v Parmě (semifinále), Istanbulu (čtvrtfinále) a Clevelandu (čtvrtfinále).

Zaznamenala také několik velmi cenných skalpů. Porazila Pegulovou či Muguruzaovou. Tím největším úspěchem byl triumf nad Serenou Williamsovou, pro Siniakovou nejcennější vítězství kariéry. Z hlediska čtyřhry životní sezóna pro Siniakovou. Solidní to bylo i v singlech, chyběl tam však nějaký výraznější úspěch z grandslamových turnajů.

Marie Bouzková

Známka: 4

Dvěma českým hráčkám tato sezóna absolutně nevyšla. Tou první je Marie Bouzková. Mladá Češka se propadla celkem o 39. míst (z 52. na 91. místo). Měla velmi solidní start sezóny (Phillip Island Trophy – finále, Guadalajara – semifinále). Poté už to však bylo velké trápení. Na dalších 13 ze 17 turnajů vypadla již v úvodním kole. Bouzková rozhodně nenaplnila očekáváním, její sezóna je velkým zklamáním.

Kristýna Plíšková

Známka: 5

Té horší z dvojčat Plíškových tento rok absolutně nevyšel. Propad z 69. na 150. místo. Negativní bilance 14:17, největším úspěchem sezóny bylo dosažení čtvrtfinále v Kluži a Bělehradě. Kromě těchto 2 turnajů to bylo velké trápení. Pro Kr. Plíškovou jedna z nejhorších sezón v kariéře. Pokud se v příštím roce výsledkově a herně nezvedne, tak je dost možné, že její kariéra půjde už jen strmě dolů.

Zdroj: Livesport, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.