Spojte se s námi


Tenis

Zazářila Krejčíková či Vondroušová, propadla Bouzková. Jak si vedly naše tenistky v roce 2021?

Ženská tenisová sezóna je u konce. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Turnaj mistryň ve čtyřhře, což byla třešnička na dortu velmi úspěšné sezóny. Celkově se tento ročník našim tenistkám vyvedl. Krejčíková vyhrála Rolland Garros, Vondroušová získala stříbro na LOH v Tokiu, Plíšková si zahrála finále Wimbledonu.

Publikováno

dne

Ženská tenisová sezóna je u konce. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou ovládly Turnaj mistryň ve čtyřhře, což byla třešnička na dortu velmi úspěšné sezóny. Celkově se tento ročník našim tenistkám vyvedl. Krejčíková vyhrála Rolland Garros, Vondroušová získala stříbro na LOH v Tokiu, Plíšková si zahrála finále Wimbledonu. Jak se dařilo ostatním a kdo naopak vyhořel?

Barbora Krejčíková

Známka: 1*

Pro brněnskou rodačku to byla životní sezóna, ověnčená skvělými úspěchy. Senzačně ovládla Rolland Garros, Česká republika tak měla po 7 letech novou grandslamovou vítězku. V Paříži navíc vyhrála i čtyřhru a dosáhla na parádní double. Úspěšná byla i na LOH v Tokiu. Po boku Siniakové ovládla čtyřhru a získala pro svůj stát první tenisové zlato v historii.

Celkem získala 3 singlové tituly a díky skvělé výkonnosti se poprvé v kariéře probojovala do TOP 10. V žebříčku se nakonec vyšvihla až na 4. místo, což jí zajistilo účast na Turnaji mistryň. V roli nováčka ani jednou nevyhrála a skončila již ve skupině. Chuť si spravila ve čtyřhře, když se Siniakovou celý turnaj ovládla. Neopakovatelná sezóna, na kterou se bude velmi těžce navazovat.

Markéta Vondroušová

Známka: 2

Tenisový rok 2021 se v podání Markéty Vondroušové dá hodnotit pozitivně, byť to dlouho vypadalo zle nedobře. První polovina sezóny české levačce totiž vůbec nevyšla, forma byla v nedohlednu. Vlna kritiky se na ní vznesla po olympijské nominaci, kde měla startovat.

V Tokiu však Vondroušová ukázala všem, zač je toho loket. V Japonsku hrála svůj životní tenis. Postupně si připsala skalpy Osakaové, Badosaové či Svitolinové a nakonec dosáhla na senzační stříbro.

Tento úspěch ji ohromně povzbudil, na jejích výkonech ve zbytku sezóny to bylo rozhodně znát. Poté si Vondroušová zahrála jedno čtvrtfinále (Chicago) a tři semifinále (Lucemburk, Chicago, Moskva). Díky zlepšené výkonnosti se vrátila do TOP 40, může se tak cítit komfortněji. Nebyla to excelentní sezóna, úspěšná však rozhodně ano.

Karolína Plíšková

Známka: 2

Podobný případ jako Vondroušová. I její rok by se dal rozdělit na části. Úvodní půle byla v podání Plíškové učiněnou agónií. Až do turnaje v Římě hrála velmi podprůměrné, vypadávala v úvodních kolech. V italské metropoli si svou pověst vylepšila postupem do finále.

Pro českou jedničku byl zlomovým turnajem londýnský Wimbledon. Její účinkování na tomto grandslamu bylo úžasné. Plíšková senzačně došla až do finále a vyrovnala svůj nejlepší grandslamový výsledek.

Na titul to však opět nevyšlo. Rodačka z Loun svou výkonnost rapidně zvedla v závěrečné třetině sezóny. Dosáhla finále v Montrealu, semifinále v Cincinnati, na US Open skončila ve čtvrtfinále. Díky těmto výsledkům se vrátila do TOP 5, což jí vyslalo na Turnaj mistryň.

I zde byla úspěšná, byť konečný výsledek neskončil tak slavně, jak by si představovala. Ve skupině si připsala 2 výhry, na postup do semifinále to však nakonec nestačilo. Plíšková končí tuto sezónu na pozici české jedničky, což je vzhledem k tristnímu úvodu sezóny učiněný zázrak.

Petra Kvitová

Znamka: 2-

Ani v případě Petry Kvitové to nebyl žádný propadák, byť očekávání úplně nenaplnila. A to zejména z důvodu chatrného zdraví, které ji trápilo po celou sezónu. Přestože toho moc neodehrála, dosáhla na několik úspěchů, které stojí za zmínku. V úvodu sezóny dosáhla na cenný titul v Doha. Pak si ještě zahrála 3x čtvrtfinále (Stuttgart, Madrid, Cincinnati) a 2x semifinále (Bad Homburg, Ostrava).

Vůbec jí nevyšly grandslamy, na těchto velkých turnajích se jí v posledních letech vůbec nedaří. Uvidíme, zda dokáže nějaký velký výsledek na grandslamu ještě udělat. Ubíhající léta jsou však proti ní. Solidní sezóna, kterou značně poznamenala četná zranění. I tak to nebylo vůbec špatné.

Karolína Muchová

Známka: 2-

V případě rodačky z Olomouce to byl snad ještě smutnější příběh než u Petry Kvitové. Talentovaná tenistka totiž měla skvělý úvod sezóny a mohla ji mít třeba i podobně úspěšnou jako Barbora Krejčíková. Muchová zazářila na Australian Open. V Austrálii se dostala až do semifinále a dosáhla na grandslamové maximum. Poté už to tak slavné nebylo. A to zejména kvůli nepříjemnému zranění břišního svalu, které ji trápilo po celou sezónu.

Řadu turnajů musela vynechat, její výkonnost tak byla značně kolísavá. I přes zdravotní potíže se jí letos poměrně zadařilo. Kromě Australian Open se jí ještě povedl turnaj v Madridu (čtvrtfinále) a ve Wimbledonu (čtvrtfinále). Vzhledem k nízkému počtu zápasů je v jejím případě zázrak, že se stále drží na hraně TOP 30.

Zdravotní problémy trápí Muchovou dlouhodobě. Pokud se těchto trablů nezbaví, může to její tenisový vývoj i celou kariéru dost negativně poznamenat. Doufejme že tohle nebude ten případ.

Tereza Martincová

Známka: 2-

Průlomové sezóny se konečně dočkala Tereza Martincová. 27letá Češka udělala výrazný výkonnostní i žebříčkový skok. Posunula se o 72. míst až na 48. místo, což je její žebříčkové maximum. Už tak nebude muset na každém turnaji absolvovat kvalifikace, jako tomu bylo doposud. Martincová nejvíce zazářila na domácím turnaji v Praze (finále), ve kterém nestačila na Barboru Krejčíkovou.

Uspěla rovněž na podnicích v Nottinghamu (čtvrtfinále), Birminghamu (čtvrtfinále) a Ostravě (čtvrtfinále). Martincová v této sezoně konečně začala naplňovat svůj potenciál, který ještě není na svém maximu. Když v této výkonnosti bude pokračovat i nadále, tak se ještě větší úspěchy již brzy dostaví.

Kateřina Siniaková

Známka: 2

Co se týče čtyřhry, byla to pro Siniakovou sezóna snů. Po boku Krejčíkové vyhrála Rolland Garros a olympijskou čtyřhru. Se svou parťačkou si zahrála i finále Australian Open a Wimbledonu. Dokonalým zakončením byl cenný triumf na Turnaji mistryň.

Češce se poměrně dařilo i v singlech.V žebříčku se vrátila do TOP 50. Jejím nejúspěšnějším turnajem bylo vystoupení v Bad Homburgu (finále). Na svůj třetí singlový titul jen těsně nedosáhla. Úspěšná byla také na turnajích v Parmě (semifinále), Istanbulu (čtvrtfinále) a Clevelandu (čtvrtfinále).

Zaznamenala také několik velmi cenných skalpů. Porazila Pegulovou či Muguruzaovou. Tím největším úspěchem byl triumf nad Serenou Williamsovou, pro Siniakovou nejcennější vítězství kariéry. Z hlediska čtyřhry životní sezóna pro Siniakovou. Solidní to bylo i v singlech, chyběl tam však nějaký výraznější úspěch z grandslamových turnajů.

Marie Bouzková

Známka: 4

Dvěma českým hráčkám tato sezóna absolutně nevyšla. Tou první je Marie Bouzková. Mladá Češka se propadla celkem o 39. míst (z 52. na 91. místo). Měla velmi solidní start sezóny (Phillip Island Trophy – finále, Guadalajara – semifinále). Poté už to však bylo velké trápení. Na dalších 13 ze 17 turnajů vypadla již v úvodním kole. Bouzková rozhodně nenaplnila očekáváním, její sezóna je velkým zklamáním.

Kristýna Plíšková

Známka: 5

Té horší z dvojčat Plíškových tento rok absolutně nevyšel. Propad z 69. na 150. místo. Negativní bilance 14:17, největším úspěchem sezóny bylo dosažení čtvrtfinále v Kluži a Bělehradě. Kromě těchto 2 turnajů to bylo velké trápení. Pro Kr. Plíškovou jedna z nejhorších sezón v kariéře. Pokud se v příštím roce výsledkově a herně nezvedne, tak je dost možné, že její kariéra půjde už jen strmě dolů.

Zdroj: Livesport, Twitter

Reklama

Tenis

Snažím se, abychom v deblu strávily co nejméně času, říká Krejčíková

Barbora Krejčíková předvádí na Australian Open vynikající výkony, v osmifinále si bez potíží poradila s Victorií Azarenkovou a postupuje tak do čtvrtfinále, ve kterém vyzve Američanku Madison Keysovou. Co řekla po utkání?

Publikováno

dne

Barbora Krejčíková předvádí na Australian Open vynikající výkony, v osmifinále si bez potíží poradila s Victorií Azarenkovou a postupuje tak do čtvrtfinále, ve kterém vyzve Američanku Madison Keysovou. Co řekla po utkání?

V ranních hodinách se Barbora Krejčíková utkala s Běloruskou Victorií Azarenkovou, která byla v utkání mírným favoritem. Češka ale kurzy neřešila a po dvou shodných setech 6:2 postoupila do dalšího kola.

„Jsem ráda, že se mi to podařilo, že jsem tak urvala první set a potom že jsem hrála dál dobře, že jsem si pohlídala celý ten zápas a že jsem ho zdárně doservírovala,“ řekla oblibená tenistka v rozhovoru pro Český rozhlas.

Krejčíková na turnaji naprosto září, mimo single zápasí i v deblu společně s Kateřinou Siniakovou. V pondělí je čekají Collinsová s Krawczykovou.

„Je to těžké, protože i na deblu mi záleží. Chci, abychom s Katkou debla hrály dobře, abychom vyhrávaly a aby se nám dařilo. Takže musím do zápasu jít na sto procent a udržovat vždycky koncentraci. A vždycky se snažím, abychom v deblu strávily co nejméně času, abychom pak hrály kvalitně a kratší dobu,“ dodala.

Den po tomto klání už Krejčíkovou čeká čtvrtfinále singlu, soupeřkou jí bude silná Američanka Madison Keys, která ale bude v souboji outsiderkou.

„Musíme se na to s trenérem ještě podívat, vymyslet taktiku. Dívala jsem se, jak hrála s Paulou (Badosovu), dobře podává, má dělový forhend. A vůbec nechybovala, hrála dobře. Myslím, že to bude hezký zápas. Těším se na to,“ zakončila.

Zdroj: Český rozhlas

Pokračovat ve čtení

Tenis

Krejčíková si vyšlápla na Azarenkovou a je ve čtvrtfinále Australian Open!

Jedinou zástupkyní České republiky, která postoupila do druhého týdne turnaje, byla Barbora Krejčíková. Čekalo ji velmi těžké osmifinále proti šampionce Azarenkové. 26letá rodačka z Brna však potvrdila výbornou výkonnost, své soupeřce nedala sebemenší naději a vysloužila si premiérový postup do čtvrtfinále Australian Open.

Publikováno

dne

Jedinou zástupkyní České republiky, která postoupila do druhého týdne turnaje, byla Barbora Krejčíková. Čekalo ji velmi těžké osmifinále proti šampionce Azarenkové. 26letá rodačka z Brna však potvrdila výbornou výkonnost, své soupeřce nedala sebemenší naději a vysloužila si premiérový postup do čtvrtfinále Australian Open. O semifinále si zahraje s Američankou Keysovou.

Ideální vstup do zápasu

Do osmifinálového souboje lépe vstoupila moravská tenistka. Krejčíková si nejprve uhájila svůj úvodní servis, který byl velmi vyrovnaný. V následné hře zahrála výborně na returnu, díky výbornému lobu si vybojovala úvodní brejk zápasu. Ten dokázala potvrdit čistou hrou, šance na zisk prvního setu tak byly velmi solidní.

Její výborný výkon pokračoval i nadále. Další čistou hrou při svém podání zvýšila už na 4:2. V následném gemu dokonce získala další brejk, o osudu prvního setu bylo na 99 % rozhodnuto. Krejčíková uzavřela první set nejrychlejším možným způsobem. Vyhrála ho 6:2 a dostala se do velmi nadějného vedení.

Dominance Krejčíkové pokračuje

Rozjetá Krejčíková byla k nezastavení i v dalším průběhu zápasu. Hned v úvodu druhého setu si připsala další brejk, postup do čtvrtfinále začínal mít čím dál reálnější obrysy. Během pauzy při výměně stran si Azarenková vyžádala lékařskou pomoc, její potíže byly spjaty s bolestmi v oblasti krku.

Delší pauza nijak zásadně neovlivnila výborný výkon moravské tenistky. Krejčíková sice při svém podání čelila brejkbolu, ale dokázala tento důležitý moment ustát a zvýšit na 2:0.

Azarenková však prokázala pověst velké bojovnice, ziskem dvou gemů v řadě se dokázala vrátit do zápasu. Její naděje ale neměly příliš dlouhého trvání, v následující hře totiž opět přišla o své podání. Po tomto zlomovém okamžiku dostal zápas velmi rychlý spád.

Krejčíková další čistou hrou zvýšila na 4:2, její vítězství bylo už velmi reálné. poté opět dokázala prolomit servis soupeřky a za stavu 6:2, 5:2 podávala na postup do čtvrtfinále.

Krejčíková tento okamžik ustála na výbornou, po vítězství 6:2, 6:2 postupuje do čtvrtfinále Australian Open.

Na koho narazí ve čtvrtfinále?

Výborný výkon Krejčíkové, naprosto zasloužený postup. Cenné vítězství nad velkou šampionkou, která tu hrála také výborně. Od moravské tenistky to byl jeden z nejlepších výkonů na tomto turnaji. Hrála dostatečně agresivně, zároveň neudělala příliš zbytečných chyb, ve výměnách svou soupeřku dokázala přehrávat.

Parádní představení, které ji může v dalších fázích turnaje velmi pozitivně nabudit. Postupem do čtvrtfinále si Krejčíková vylepšila své turnajové maximum, jejím nejlepším dosavadním výsledkem bylo osmifinále. Její čtvrtfinálovou soupeřkou bude Američanka Keysová, šance na další postup tu rozhodně ještě jsou.

Zdroj: Australian Open, Twitter

Pokračovat ve čtení

Tenis

Šok! Osakaová a Williamsová se po Australian Open radikálně propadnou v žebříčku WTA

Publikováno

dne

Jakmile skončí první grandslam této sezony a budou aktualizovány žebříčky WTA, mohou se fanoušci těšit na zajímavé změny. Rapidní propad čeká hvězdy jako Naomi Osakaovou, Serenu Williamsovou či Sofii Keninovou.

Australian Open je v plném proudu a má za sebou téměř celý první týden. V tom druhém se už ale neobjeví Naomi Osakaová, bývalá světová jednička, která vypadla ve třetím kole.

Japonská tenistka nestačila na Amandu Anisimovovou. O moc lépe se jí nevedlo ani na předešlém turnaji v Melbourne.

V Austrálii se nyní Osakaová postavila do zápasu poprvé od US Open, tedy poprvé od začátku září. Ani v Americe tehdy nedošla příliš daleko. Celkově se nedá říci, že by požívala vydařené kariérní období od momentu, kdy v minulém roce vyhrála Australian Open.

V žebříčku WTA je nyní Japonka na 14. pozici, čeká ji ale rapidní propad. Jakmile se po Australian Open aktualizují žebříčky, nenajdeme ji ani v první osmdesátce. Osakaová bude až 84. hráčkou žebříčku, což bude její nejhorší umístění od roku 2016, kdy měla 18 let.

Není však jedinou tenistkou, kterou čeká takový osud. Netradičně a ohromně nízko budeme v žebříčku nově hledat legendární Serenu Williamsovou.

Američanka se naposledy představila na Wimbledonu, od té doby nezápasila. Nyní je v žebříčku na 59. pozici, po aktualizaci ji najdeme až na 245. pozici.

Velký propad čeká také aktuálně 13. hráčku žebříčku WTA Sofii Keninovou. Ta se v lednu vrátila na kurty po nešťastné druhé polovině roku 2021. Nově ji budeme hledat na 94. místě.

Zdroj: José Morgado, Essentially Sports, WTA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené