Spojte se s námi


Hokej

Zářez Kanady ve finále MS? Strašná škoda! Stačí přitom využít techniku

KOMENTÁŘ – Každý rok se před začátkem finále těším, že nám hokejové dění napíše během absolutního vrcholu sezony minimálně jeden velký příběh. V roce 2019 to byla pohádka o finském obrovi Marku Anttilovi. Loni zase Kanada v prodloužení senzačně vyhrála turnaj, ve kterém ztratila první tři zápasy a malém ani nepostoupila ze skupiny.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Každý rok se před začátkem finále těším, že nám hokejové dění napíše během absolutního vrcholu sezony minimálně jeden velký příběh. V roce 2019 to byla pohádka o finském obrovi Marku Anttilovi. Loni zase Kanada v prodloužení senzačně vyhrála turnaj, ve kterém ztratila první tři zápasy a malém ani nepostoupila ze skupiny. Letos byl ale hlavní příběh finále poněkud hořký.

Když jsem v neděli večer před úvodním vhazování na Twitteru odpovídal na otázku, který okamžik je podle mě moment či příběh celého šampionátu, tak nějak jsem i přes bronzové medaile našich kluků věřil, že se ještě něčeho hodně zajímavého dočkáme. A dočkali.

Klíčová situace možná celého utkání o zlato nastala na začátku 25. minuty, kdy putoval na trestnou lavici Cole Sillinger za vysokou hůl. Jenomže. Jeho hokejka se podle všech dostupných záběrů vůbec v obličeji Mira Heiskanena neobjevila. Naopak, byla to hůl finského obránce, která skončila v jeho obličeji.

I přes velkou nevoli kanadské střídačky nakonec Sillinger dvě minuty dostal. Následovala přesilová hra pět na tři, kterou už za pět vteřin využil Mikael Granlund.

To nebylo ale zdaleka vše! Při zákroku se zranil kanadský brankář Chris Driedger, který tak musel přenechat brankoviště Mattu Tomkinsovi. V pokračující přesilové hře, pěti proti čtyřem, navíc přidal Granlund ještě druhou branku a otočil během 104 sekund utkání na 2:1. Totální euforie na straně Finů, neuvěřitelná frustrace na straně Kanaďanů.

Ti zaslouží obrovský kredit za to, že se v utkání nepoložili. Dokázali hodit za hlavu i třetí gól Finů a v závěru neskutečným tlakem zápas srovnat. Pachuť hořkosti po vítězné trefě Manninena v prodloužení bude ale přetrvávat.

ROZHODČÍ JAKO NEJSLABŠÍ ČLÁNEK 

Co předvedli arbitři ve finále letošního MS, to se opravdu jen tak nevidí. Pochybení v případě vysoké hole totiž nebyl zdaleka jediný přešlap. Jasných zákroků na vyloučení bylo daleko víc.

Korunu tomu švédští rozhodčí nasadili v závěru utkání, kdy Kanada snížila na 2:3. Nejdříve sudí Nord v mikrofonu odvolal branku Whiteclouda, aby následně své vyjádření za ohromného rámusu Nokia Arény upravil. Po shlédnutí videa branka platila.

Stále dokola omíláme jeden fakt. I rozhodčí jsou lidi, kteří dělají chyby, stejně jako všichni ostatní. Byť zrovna ve finále MS je to pořádný průšvih, ovlivní-li to dějiny utkání tak razantně, jako tomu bylo tentokrát v Tampere.

Co ale nepochopím, je nevyspělost hokejových pravidel v roce 2022, navíc na jedné z největších úrovní světového hokeje. Podle pravidel si rozhodčí nemohli vzít poradu u videa po neoprávněném vyloučení Sillingera. To mohou jen v případě, že je v diskusi trest vyšší, než dvě minuty. Bez krvavé stopy v obličeji se tedy žádná porada u videa konat nemůže.

Přitom už se jednou na tomto šampionátu stalo, že si šli sudí v takovémto případě ověřovat výši trestu. Tenkrát museli sudí trest zrušit, jelikož na videu bylo patrné, že hokejka v obličeji byla od vlastního hráče. V soubojích u mantinelu se to zkrátka stává.

Ale sami si to představte. Celý svět u televizních obrazovek viděl, že Hieskanen si kontakt hokejky s obličejem způsobil sám. Na utkání v moderní Nokia Aréně jsou desítky kamer. Rozhodčí mají u sebe komunikační zařízení. Přitom by postačilo prosté sluchátko velikosti hrášku, přes které by sudí dostal do ucha informaci, která by obsahovala pouhá tři slova: „Faul to nebyl!”

Bez videa a zbytečného zdržování, má-li někdo pocit, že je toho videa v hokeji až příliš. V klíčovém momentě ovlivnila boj o zlato situace, které šlo jednoduše zabránit. Ano, pravidla to neumožňují, přičemž pravidla jsou od toho, aby se dodržovala.

Jenomže tady jedno pravidlo překrylo to druhé ze hry, které je daleko důležitější. V kotoučích a ve vestách hráčů máme nainstalované čipy. Zkoumáme milimetrové ofsajdy na modré za pomocí několika kamer z různých úhlů. Moderní technika nám má pomoct, aby posunula hokej dál. 

Přesto se v některých případech až příliš spoléháme na lidský faktor. Kdybychom podobné pochybení řešili před třiceti lety, bylo by to v pořádku. Dneska ale neexistuje na tyhle situace výmluva. Doufejme, že se IIHF z tohoto přešlapu poučí. 

Protože když už nefunguje fair-play ze strany hráče, z neutrálního pohledu by fungovat měla.

Zdroj: MS v hokeji 2022

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.