Více
  Novinky Hokej Wayne Gretzky - Muž, který změnil hokej

  Wayne Gretzky – Muž, který změnil hokej

  -

  99 – The Great One! Celý, nejen hokejový, svět moc dobře ví, co tohle slovní spojení znamená. Respektive, o koho se jedná. Wayne Gretzky mezi mantinely v letech 1979 – 1999 doslova změnil hokej. Ukázal, jak v kolektivní hře muže tak výrazně vyčnívat i jednotlivec. Jakoby vystoupil z úplně jiného světa. To, co dokázal během dvaceti let své kariéry v NHL, už pravděpodobně nikdy nikdo nepřekoná.

  Embed from Getty Images

  Posbíral v nejslavnější lize světa tolik rekordů, že si je snad ani on sám nedokáže pamatovat. My se dnes podrobněji podíváme na deset největších milníků, kterými vytvořil dějiny této hry.

  1. Art Ross Trophy (10x)

  Vyhrát kanadské bodování v NHL je bezesporu jeden z nejgeniálnějších počinů, kterého může jakýkoliv hokejista dosáhnout. Wayne Gretzky dokázal tuhle metu ovládnout za celou polovinu jeho bohaté kariéry. Na Art Ross Trophy je jeho jméno vyryto celkem desetkrát! V každé sezóně, kdy na tohle ocenění dosáhl, získal minimálně 130 bodů. A za všech těchto deset sezón si vytvořil neuvěřitelný průměr – 195,5 bodů na zápas.

  Na druhém místě v počtu získaných trofejí za nejproduktivnějšího hráče ligy je další veliká legenda – Gordie How. Jeho kariéra v NHL byla delší o šest let. Pětkrát pak tohle ocenění dokázal získat Jaromír Jágr. Tento markantní rozdíl jen dokazuje obrovskou nadvládu čárovného Kanaďana.

  Embed from Getty Images

  2. Nejvíce gólů v sezóně (92)

  V sezóně 1981-82 Wayne Gretzky zlomil jedenáct let starý rekord Phila Esposita (76) v počtu vstřelených branek v jedné sezóně. A to docela markantně! Na základě statistik dnešních hráčů vypadá i tento rekord v absolutním bezpečí. I druhá pozice v historických tabulkách patří Gretzkymu. V sezóně 1993-94 nastřádal 87 gólů.

  S jedním gólem v závěsu na třetím místě je pak Brett Hull. Z dnešních hráčů je těmto borcům nejblíže Steven Stamkos. Ten dal v sezóně 2011-12 rovných šedesát branek.

  3. Nejvíce asistencí v sezóně (163)

  Ano, Gretzky nebyl jenom šikovný střelec. Geniálně uměl tvořit taky hru. V jediné sezóně nashromáždit 163 asistencí, je více než vznešený cíl. Povedlo se mu to v sezóně 1985-86. Jen pro srovnání, ve stejné sezóně skončil na druhem místě kanadského bodování Mario Lemieux, když oproti hráči s číslem 99 zaznamenal v součtu “pouhých” 141 bodů.

  Ještě výjimečnější tuhle metu dělá srovnání s dnešními statistikami, kdy nejproduktivnější hráči NHL získávají v průměru 100 – 100 bodů za sezónu.

  Embed from Getty Images

  4. Nejvíce branek v profesionálním hokeji (1072)

  Když vezmeme součet utkání základní části NHL, play-off NHL, základní části WHL a play-off WHL (juniorská zámořská soutěž), dostaneme se na číslo, které je naprosto vzdálené všem potencionálním pronásledovatelům.

  A vůbec, to nejúžasnější na celé této statistice:
  Rekord s 1071 brankami byl tenkrát stanoven jeho velkým idolem z dětství Gordie Howem. Gretzky ho překonal 29. března 1999 svým úplně posledním gólem jeho kariéry!

  5. Nejvíce asistencí v kariéře (1963)

  Tak jako “The Great One” lámal rekordy v počtu asistencí v jednotlivých sezónách, bylo by velkým překvapením, kdyby mu nepatřilo první místo i v celkovém součtu nahrávek za všech dvacet sezon, které Gretzky v NHL odehrál. Nadvládu podtrhuje druhé místo Rona Francise s 1249 asistencemi, tedy o 714 menším počtem nahrávek. Ron Francis strávil v NHL navíc o tři sezóny více.

  Embed from Getty Images

  6. Nejvíce bodů v kariéře (2857)

  A pokud Gretzky panuje ve střeleckých i nahrávačských tabulkách, logicky musí vládnout i v celkovém součtu, tedy produktivity. Je to jediný hráč za více jak stoletou existenci NHL, který překonal hranici dvou tisíc kanadských bodů. Má o úctyhodných 970 bodů více, než jeho dlouholetý kamarád a spoluhráč Mark Messier (Potkali se v dresu Edmontonu Oilers a New Yorku Rangers).

  Pokud by někdo chtěl tento nedostižný rekord překonat, musel by během dvaceti sezón nasbírat těsně pod 143 bodů na jeden zápas. V dnešním hokeji takřka nemožné!

  7. Hart Trophy (9)

  Další, zdá se, nedostižná meta je zisk této individuální trofeje za nejužitečnějšího hráče sezóny. Každý tým ze svých řad na toto ocenění nominuje jednoho hráče. O vítězi pak hlasují rozhlasoví a televizní reportéři. A Wayne Gretzky tohle ocenění získal devět z prvních deseti sezon jeho kariéry.

  Gordie Howe získal tuto cenu šestkrát. Pro srovnání: jediný mezi současnými hráči Alexandr Ovechkin byl vybrán jako nejlepší hráč sezóny více než jednou. Hart Trophy získal “pouze” dvakrát. Naposledy v sezóně 2008-09.

  Embed from Getty Images

  8. Tři sezóny po sobě 200 bodů

  Získat dvěstě a více bodů během jediné sezóny je dnes naprosto nepředstavitelné. A co teprve třikrát v radě! Navíc, jemu se to podařilo v kariéře celkem čtyřikrát (v rozmezí sezon 1981-82 až 1985-86). Nejvíce v první z těchto sezón (215).

  Faktem taky zůstává, že dvěstě bodů za celou sezónu v historii NHL nikdo jiný nezískal. V ročníku 1988-89 získal 199 bodů Mário Lemieux.

  9. Utkání v řadě s bodem a víc (51)

  To číslo možná vypadá jako překlep, ale vážně je to správně. Jeden a padesátkrát v řadě dokázal Wayne Gretzky zaznamenat aspoň jeden bod. Sérii začal psát v prvním utkání sezóny 1983-84. Během této šňůry nasbíral 153 bodů (61 gólů a 92 asistencí).

  Nejblíže se dostal Gretzkymu Mario Lemieux, jež dokázal bodovat ve 46 zápasech po sobě. V “novodobém” hokeji zaznamenali nejdelší série Sidney Crosby 2009-10 (25 utkání) a Patrick Kane 2015-16 (26 utkání).

  Pro srovnání: česká nejvyšší soutěž čítá v základní části dohromady 52 kol.

  10. 50 gólů v 39 zápasech

  Stačí si vytvořit vcelku jednoduchou rovnici faktů, abychom tento rekord dokázali plně ocenit. Základní část NHL čítá 82 zápasů. V dnešním hokeji se na padesáti gólovou hranici dostane skutečně jen hrstka nejlepších střelců. Sám “The Great One” se nechal slyšet, že zlomit tenhle rekord, bude možná nejtěžší ze všech.

  Embed from Getty Images

  Je tu jen jeden z velkých milníků, který se dá v teoretické rovině pokořit. Gretzky za svou kariéru odehrál “jen” 1487 zápasů, ve kterých nasázel soupeři 894 branek. Jestli někdo dokáže atakovat z dnes aktivních hráčů tuto hranici, je to pouze Alexandr Ovechkin. Už teď je jasné, že na to bude potřebovat daleko větší porci zápasů. Přesto jej tahle meta vzrušuje a žene kupředu. Podrobně to samozřejmě z povzdálí sleduje i držitel této mety.

  Na základě současných statistik se zdá zlomit všechny ostatní rekordy naprosto nemožné. Ovšem ne nemožné, pokud se jmenujete Wayne Gretzky!

  (Statistiky jsou brány v základní části, není-li uvedeno jinak)

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Čeferin: Liga mistrů a Evropská liga musí být dohrány do 3....

  V rozhovoru pro ZDF se prezident hlavního evropského orgánu Aleksander Čeferin rozvyprávěl o plánech týkajících se evropských pohárů a poté se také...

  Kde je mu konec? Francis Narh málem pomohl Slavii do druhé...

  Pamatujete si na ghanského útočníka Francise Narha? Mládežnický reprezentant přišel do Baníku v teenagerovském věku, kvůli změně majitele ale klub opustil. Kde...

  Milan Baroš plánuje konec kariéry! Před prázdnými tribunami se ale loučit...

  Kapitán Baníku Ostrava ve speciálním vysílání O2 TV přiznal, že v nejbližší době zvažuje ukončení své bohaté kariéry. Na vině jsou především...