Hokej
Vzpomínky na Nagano: Vítězné nájezdy, zlomený Gretzky a doživotní deprese Kanaďanů
DNES PŘED 25 LETY – Pokud se rozhodneme diskutovat o nejpamátnějších zápasech v české hokejové historii, semifinále z Nagana proti Kanadě bude patřit do absolutní špičk

DNES PŘED 25 LETY – Pokud se rozhodneme diskutovat o nejpamátnějších zápasech v české hokejové historii, semifinále z Nagana proti Kanadě bude patřit do absolutní špičky. Tak jako máme dodnes před očima skákajícího Dominika Haška po posledním nájezdu, stejně památně vyzní také pohled na Waynea Gretzkyho, kterého kanadští trenéři v nájezdové loterii opomenuli.
Pohled na kanadskou soupisku dodnes budí respekt. Kromě Gretzkyho přiletěli do Nagana také Ray Bourque, Chris Pronger, Rob Blake, Eric Lindros, Steve Yzerman, Joe Sakic, Theo Fleury, Joe Nieuwendyk nebo Brendan Shanahan a spousta dalších.
S údivem ale chyběl v sestavě třeba šestinásobný vítěz Stanley Cupu Mark Messier. Kvůli otřesu mozku chyběl také Paul Kariya, Mario Lemieux zase pro změnu chvíli před turnajem ukončil karieru, než se v prosinci 2000 opět ve velkém stylu vrátil na scénu.
V brance měli Kanaďané Patricka Roye. Už před samotným semifinále bylo jasné, že nastoupí proti sobě nejlepší brankáři planety. A kdyby bylo nejhůř, měl kanadský celek v záloze ještě Martina Brodeura a Curtise Josepha.
S takovým týmem nemůžete mít zkrátka jiné ambice než ty nejvyšší. Pro kanadský národ byl úspěch doslova povinností.
HAŠEK ZDEPTAL FAVORITA
Ale že by český tým nastoupil do utkání s přehraným respektem? Kdepak. Přestože Kanada měla papírově silnější tým, svěřenci Ivana Hlinky hráli lépe týmově, díky čemuž se velkému favoritovi na ledě vyrovnali. I proto svítil až do poloviny utkání na ukazateli skóre bezbrankový stav.
Pak se po vyhraném vytahování opřel do puku Jiří Šlégr.
Od té doby český tým vedl, ale cesta do finále byla ještě mimořádně trnitá. Pokud jsme do gólu Jiřího Šlégra sledovali vyrovnaný hokej, po něm přepnuli Kanaďané na vysoké obrátky. Na Haška se valil doslova jeden útok za druhým.
Úkol číslo jedna byl zřejmý – udržet těsný náskok. Tento styl hokeje Kanaďany deptal stejně jako neprůstřelný Hašek.
„Měli jsme hrát na fotbalovém hřišti, protože přesně tak ten zápas vypadal. Jakmile dali gól, úplně přestali útočit a k nám do pásma vůbec nechodili. To nebyl hokej, bylo to nechutné,” vyprávěl s odstupem času Theoren Fleury, jehož slova zveřejnil český web NHL News.
Nakonec však Kanada našla recept, po drtivém tlaku v závěru utkání vyrovnával v 59. minutě Trevor Linden. Hašek vzal po utkání inkasovanou branku na sebe, vyčítal si, že proti přihrávce zpoza branky nevystrčí příložník. Pokud jeho počínání můžeme nazvat chybou, tak byla jediná v celém utkání i ve zbytku turnaje. Další gól už v Naganu Hašek nepustil.
„Když se ohlédnu zpátky, měli jsme zatraceně dobrý tým. Jen jsme prohráli s brankářem, kterému prostě nešlo dát gól,“ vzpomíná tehdejší výkonný ředitel kanadského týmu Bob Nicholson.
PROKLETÉ NÁJEZDY
A pak je tady ještě jedna věc, která dodnes Kanaďany straší. Samostatné nájezdy. Takováto dovednostní disciplína, která v NHL ani na žádném světovém poháru nikdy utkání nerozhodovala. V Naganu se hrálo prodloužení dvacet minut.
Za tuhle dobu si soupeř vytvořil několik obrovských šancí, ale Hašek byl neskutečný. „Věděli jsme, že musíme padat do ran a udělat všechno pro to, abychom šli na nájezdy. Snažili jsme se jen přežít prodloužení,“ vyprávěl Jiří Šlégr s tím, že Češi vyloženě čekali na nájezdy. Deset minut kanadského pekla ustáli.
Na začátku nájezdů se česká střídačka spontánně chytla kolem ramen, s čehož se stal zvyk, který vydržel i do další generace českých hokejistů.
V penaltovém rozstřelu byl úspěšný jediný exekutor. Robert Reichel v první sérii otevřel skóre přesnou střelou k tyči, pak už ale oba brankáři zavřeli chrám. Na obou stranách zazněla i tyčka, ale v historickém kontextu je tohle naprosto prázdná informace.
„Ivan Hlinka za mnou přišel a řekl s úplně klidným hlasem – pojedeš první a dej góla. Já jsem byl taky úplně klidný, tehdy jsem dával všechny nájezdy, věřil jsem si. Dal jsem i ten nejdůležitější,“ vzpomínal po letech na klíčový nájezd Robert Reichel.
Fluery, Bourque, Nieuwendyk, Lindros a Shanahan. Tohle byla pětice, která se postupně vydala na Haška. Největší neobjasněnou záhadou dodnes je, proč chyběl v penaltovém rozstřelu nejlepší hráč planety Wayne Gretzky.
„Wayne by asi rád jel, ale já si nikdy nevyčítám svá rozhodnutí. Musíte si stát za svým, v dobrém i zlém. Pokud bych býval změnil názor a my prohráli, cítil bych se hůř. S informacemi, které jsme měli k dispozici, jsme věřili, že jsme vybrali správně”, trval i po letech na svém rozhodnutí tehdejší hlavu kouč kanadského výběru Marc Crawford.
Jenomže odpustit trenérům, že nechali v rozhodující fázi nejlepšího hráče světa na střídačce, to mnoho fanoušků nedokáže ani po letech. Pro Kanadu to bylo těžké. Nebyli naučení jezdit nájezdy, stejně tak nebyli trenéři naučení volit hráče pro tuto disciplínu.
„Neměli jsme představu, co jsou to samostatné nájezdy. Penalty jsou ve fotbale. Měli na led hodit herní desku na scrabble s nechat hrát Patricka Roye a Haška scrabble. Vyšlo by to v podstatě na stejno,” říkal Fluery před pěti lety v dokumentu Nagano Tapes.
Až sedm let po Naganu se NHL odhodlala zavést samostatné nájezdy do regulérní části sezony. Možná částečně i kvůli Naganu, které Kanaďany i po dlouhých 25 letech nejspíš budí ze spaní. Ve zmíněném dokumentu Nagano Tapes je věčná frustrace Kanaďanů zcela zřejmá.
SOUHRN UTKÁNÍ – SEMIFINÁLE
ČESKO 2:1 sn. KANADA
Branky: 50. Šlégr, 70. Reichel (vítězný nájezd) – 59. Linden
Rozhodčí: McCreary (CAN) – Collins (USA), Rautavuori (FIN)
Střely na branku: 31:30
Vyloučení: 2:1
Využití: bez využití
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 – 0:0
Diváci: 9854
ČESKO: Hašek (Čechmánek) – Šmehlík, Šlégr, Svoboda, Hamrlík, Špaček, Kučera – Jágr, Růžička, Straka Ručinský, Reichel, Lang – Moravec, Dopita, Beránek – Hejduk, Patera, Procházka.
KANADA: Roy (Brodeur) – Foote, Pronger, Blake, Bourque, MacInnis, Stevens – Brind’Amour, Lindros, Corson – Zamuner, Nieuwendyk, Fleury – Recchi, Primeau, Linden – Shanahan, Gretzky, Yzerman.
Záběry na zlomeného Gretzkyho v slzách obletěly svět a staly se symbolem kanadského zmaru, který Javorové listy dokonaly v utkání s Finskem o bronz, ve kterém prohrály 2:3. Gretzky nedal na turnaji ani jeden gól. O rok později ukončil kariéru. Na olympijskou medaili jako hráč nikdy nedosáhnul.
Český tým slavil vítěztví proti Kanadě jakoby už vyhrál celý turnaj. Jeho vrchol měl ale teprve přijít, protože už po opuštění ledové plochy se začali čeští hokejisté připravovat na finále s Ruskem.
Zdroj: ZOH Nagano 1998

Hokej
Jiříček s Kulichem v All-Star týmu AHL, nechybí ani slovenský mladík. Zažijí průlomovou sezonu v NHL?
Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL.

Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL, ve které by mohli brzy prorazit.
AHL v letošní sezoně přišla s novinkou, když kromě klasického All-Star týmu vyhlásila i All-Star tým nejlepších prospektů. Jde o výběr pětice hráčů a brankáře, kteří mají podle vedení AHL největší šanci v blízké době prorazit v NHL.
Do tohoto týmu se dostali hned dva čeští mladíci a jeden Slovák, kteří loni prošli prvním kolem draftu NHL. Šimona Nemce draftovalo New Jersey z druhého místa, Davida Jiříčka draftoval Columbus na šesté pozici a Jiřího Kulicha si vybralo Buffalo jako 28. draftovaného hráče v prvním kole.
Čeští mladíci bodově zářili, Jiříček nakoukl i do NHL
David Jiříček v letošní sezoně nastoupil do čtyřech zápasů v NHL v dresu Columbusu Blue Jackets. Žádný bod si ovšem nepřipsal.
V AHL se mu dařilo mnohem více. Zde odehrál 55 zápasů v barvách Clevelandu Monsters, ve kterých zaznamenal 38 kanadských bodů. Český obránce vstřelil šest branek a připsal si 32 asistencí.
Jiří Kulich strávil celou sezonu v AHL, kde si v dresu Rochesteru Americans připsal 46 kanadských bodů. Podařilo se mu vstřelit 24 branek a k nim přidal 22 asistencí. Ve vyřazovacích bojích odehrál dalších 12 utkání, kde vsítil sedm gólů a připsal si čtyři nahrávky.
Český útočník byl nejmladších hráčem AHL, který pravidelně nastupoval do zápasů. Navíc se zařadil mezi nejproduktivnější hráči ligy do 19 let.
Šestici vybraných hokejistů tvořilo pět Evropanů a jeden Kanaďan
Šimon Nemec v AHL letos odehrál v dresu Uticy Comets 65 zápasů, ve kterých zaznamenal 34 bodů za 12 vstřelených branek a 22 asistencí. V play off následně odehrál šest utkání, kde vsítil jeden gól a připsal si tři nahrávky.
Zajímavé je, že mezi šesticí mladých hokejistů, které AHL vybrala se neobjevuje žádný Američan a ve výběru figuruje jediný Kanaďan. Tím je útočník Tyson Foerster.
Zbytek All-Star týmu tvoří švédský brankář Jesper Wallstedt a německý útočník s českými kořeny Lukas Reichel, jenž letos odehrál už 23 zápasů v NHL, i přesto se ještě do výběru prospektů dostal.
Zdroj: AHL, Twitter, EliteProspects
Hokej
Kdo povede národní tým na MS v Praze? Jednání výkonného výboru nepřineslo výsledek, jen další otazníky
Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým.

Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým. Ani po několika hodinách jednání však není jasno.
Jednání výkonného výboru a pohovory s trenéry ve čtvrtek žádný jasný výsledek nepřinesly. Na odpověď, kdo povede národní tým v příští sezoně, včetně domácího mistrovství světa, si budeme muset počkat nejdříve do 20. června.
Celý čtvrteční proces doprovázelo mnoho nejistot. Předem stanovenou tiskovou konferenci nejdříve Alois Hadamczik zrušil, aby se následně novináři dozvěděli, že nějaké krátké prohlášení nakonec přece jen bude.
Šéf svazu si postupně vyslechl Kariho Jalonena, jehož vysvětlování neúspěchu národního týmu na MS v Rize a Tampere zabralo asi hodinu a půl. Pak přišli na řadu asistenti Libor Zábranský a Zdeněk Orct.
Mezitím jednal také výkonný výbor, avšak nic konkrétního nakonec nevyjednal. Kari Jalonen opustil prostory sídla českého hokeje předčasně, avšak nikdo stále netušil, jaký verdikt si vlastně odnesl.
Nakonec jsme se dočkali
Alois Hadamczik nakonec předstoupil před novináře zhruba ve 14:30 se slovy: „Generální manažer reprezentace Martin Havlát dostal za úkol připravit plán a vizi do MS 2024.
Podle toho se rozhodneme, zda bude stávající realizační tým pokračovat,” citoval prezidenta svazu na svém Twitteru hokejový novinář Pavel Barta.
V dalším příspěvku dodal, že vize se má týkat atraktivnějšího herního stylu, i toho, aby se z českých hráčů dostalo víc. Termín, kdy se rozhodne o realizačním týmu stanoven nebyl. Avšak termín, kdy se má touto vizí svaz zabývat, byl stanoven na 20. června.
Prozatím bylo pouze rozhodnuto, že s okamžitou platností končí u národního týmu finský asistent Fredrik Norrena. O dalších členech realizačního týmu se rozhodne později.
V příštích dnech bude mít Martin Havlát tedy za úkol vypracovat plán. Ten se má týkat kompetencí konkrétních lidí a také by měl nastínit plány, jak bude vypadat výběr hráčů pro MS v Praze. Místo jasných odpovědí tak přineslo čtvrteční setkání na svazu jen další otazníky.
Zdroj: Český hokej, Twitter
Hokej
Vedení 2:0 ve finále? Až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě, říká Tkachuk
Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.

Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.
Takový scénář si Panthers rozhodně nepředstavovali. V play-off vyřadili dva nejlepší týmy základní části Boston a Carolinu, k tomu nabité Toronto.
Doufali, že senzační jízdu dotáhnou do konce a ve finále zdolají i Vegas. Jenže tvrdě narazili. Oba dva zápasy ve městě hazardu prohráli poměrně drtivým způsobem.
V pátek v noci přijde první zápas na Floridě, který musí Panthers bezpodmínečně zvládnout. Najdete totiž jen pár týmů v historii play-off NHL, které dokázaly otočit sérii, ve které prohrávaly 0:3.
„Boston je dobrý příklad. Byli jsme dole, ale našli jsme cestu. To stejné je i tady, musíme pracovat trochu tvrději a hrát trochu chytřeji, abychom vyhrávali zápasy,“ uvedl kapitán Panthers Alexander Barkov.
Právě série s Bostonem nastartovala Panthers k fenomenální jízdě. Už před sérií byl Boston, který udělal historický rekord v počtu bodů v základní části považován za jasného favorita. Když se dostal do vedení 3:1, bylo podle většiny prakticky hotovo.
Jenže poté naskočil do branky Sergej Bobrovskij a Florida senzačně sérii obrátila a prošla do druhého kola.
Teď Vegas vedou 2:0, ale i to je trochu zrádné. Zvlášť, když mají před sebou dva zápasy na Floridě. „Jsou v půlce cesty a doufám, že až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě,“ dodal Matthew Tkachuk.
Zdroj: NHL
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Wow! Naskočené koleno a McGregor neměl slov. Jeho svěřenec tvrdě padl, podívejte se na parádní ukončení a reakci hvězdného Ira
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Nová posila do realizačního týmu Sparty! K Priskemu přichází další odborník z ciziny
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Stadion Hradce jde do finiše! Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu
-
Bojové sportypřed 3 dny
Souboj o Kincla! Oktagon oznámil soupeře Piráta na Štvanici a bude to zajisté divoká řežba