Hokej
Vzpomínky na Nagano: Vítězné nájezdy, zlomený Gretzky a doživotní deprese Kanaďanů
DNES PŘED 25 LETY – Pokud se rozhodneme diskutovat o nejpamátnějších zápasech v české hokejové historii, semifinále z Nagana proti Kanadě bude patřit do absolutní špičk

DNES PŘED 25 LETY – Pokud se rozhodneme diskutovat o nejpamátnějších zápasech v české hokejové historii, semifinále z Nagana proti Kanadě bude patřit do absolutní špičky. Tak jako máme dodnes před očima skákajícího Dominika Haška po posledním nájezdu, stejně památně vyzní také pohled na Waynea Gretzkyho, kterého kanadští trenéři v nájezdové loterii opomenuli.
Pohled na kanadskou soupisku dodnes budí respekt. Kromě Gretzkyho přiletěli do Nagana také Ray Bourque, Chris Pronger, Rob Blake, Eric Lindros, Steve Yzerman, Joe Sakic, Theo Fleury, Joe Nieuwendyk nebo Brendan Shanahan a spousta dalších.
S údivem ale chyběl v sestavě třeba šestinásobný vítěz Stanley Cupu Mark Messier. Kvůli otřesu mozku chyběl také Paul Kariya, Mario Lemieux zase pro změnu chvíli před turnajem ukončil karieru, než se v prosinci 2000 opět ve velkém stylu vrátil na scénu.
V brance měli Kanaďané Patricka Roye. Už před samotným semifinále bylo jasné, že nastoupí proti sobě nejlepší brankáři planety. A kdyby bylo nejhůř, měl kanadský celek v záloze ještě Martina Brodeura a Curtise Josepha.
S takovým týmem nemůžete mít zkrátka jiné ambice než ty nejvyšší. Pro kanadský národ byl úspěch doslova povinností.
HAŠEK ZDEPTAL FAVORITA
Ale že by český tým nastoupil do utkání s přehraným respektem? Kdepak. Přestože Kanada měla papírově silnější tým, svěřenci Ivana Hlinky hráli lépe týmově, díky čemuž se velkému favoritovi na ledě vyrovnali. I proto svítil až do poloviny utkání na ukazateli skóre bezbrankový stav.
Pak se po vyhraném vytahování opřel do puku Jiří Šlégr.
Od té doby český tým vedl, ale cesta do finále byla ještě mimořádně trnitá. Pokud jsme do gólu Jiřího Šlégra sledovali vyrovnaný hokej, po něm přepnuli Kanaďané na vysoké obrátky. Na Haška se valil doslova jeden útok za druhým.
Úkol číslo jedna byl zřejmý – udržet těsný náskok. Tento styl hokeje Kanaďany deptal stejně jako neprůstřelný Hašek.
„Měli jsme hrát na fotbalovém hřišti, protože přesně tak ten zápas vypadal. Jakmile dali gól, úplně přestali útočit a k nám do pásma vůbec nechodili. To nebyl hokej, bylo to nechutné,” vyprávěl s odstupem času Theoren Fleury, jehož slova zveřejnil český web NHL News.
Nakonec však Kanada našla recept, po drtivém tlaku v závěru utkání vyrovnával v 59. minutě Trevor Linden. Hašek vzal po utkání inkasovanou branku na sebe, vyčítal si, že proti přihrávce zpoza branky nevystrčí příložník. Pokud jeho počínání můžeme nazvat chybou, tak byla jediná v celém utkání i ve zbytku turnaje. Další gól už v Naganu Hašek nepustil.
„Když se ohlédnu zpátky, měli jsme zatraceně dobrý tým. Jen jsme prohráli s brankářem, kterému prostě nešlo dát gól,“ vzpomíná tehdejší výkonný ředitel kanadského týmu Bob Nicholson.
PROKLETÉ NÁJEZDY
A pak je tady ještě jedna věc, která dodnes Kanaďany straší. Samostatné nájezdy. Takováto dovednostní disciplína, která v NHL ani na žádném světovém poháru nikdy utkání nerozhodovala. V Naganu se hrálo prodloužení dvacet minut.
Za tuhle dobu si soupeř vytvořil několik obrovských šancí, ale Hašek byl neskutečný. „Věděli jsme, že musíme padat do ran a udělat všechno pro to, abychom šli na nájezdy. Snažili jsme se jen přežít prodloužení,“ vyprávěl Jiří Šlégr s tím, že Češi vyloženě čekali na nájezdy. Deset minut kanadského pekla ustáli.
Na začátku nájezdů se česká střídačka spontánně chytla kolem ramen, s čehož se stal zvyk, který vydržel i do další generace českých hokejistů.
V penaltovém rozstřelu byl úspěšný jediný exekutor. Robert Reichel v první sérii otevřel skóre přesnou střelou k tyči, pak už ale oba brankáři zavřeli chrám. Na obou stranách zazněla i tyčka, ale v historickém kontextu je tohle naprosto prázdná informace.
„Ivan Hlinka za mnou přišel a řekl s úplně klidným hlasem – pojedeš první a dej góla. Já jsem byl taky úplně klidný, tehdy jsem dával všechny nájezdy, věřil jsem si. Dal jsem i ten nejdůležitější,“ vzpomínal po letech na klíčový nájezd Robert Reichel.
Fluery, Bourque, Nieuwendyk, Lindros a Shanahan. Tohle byla pětice, která se postupně vydala na Haška. Největší neobjasněnou záhadou dodnes je, proč chyběl v penaltovém rozstřelu nejlepší hráč planety Wayne Gretzky.
„Wayne by asi rád jel, ale já si nikdy nevyčítám svá rozhodnutí. Musíte si stát za svým, v dobrém i zlém. Pokud bych býval změnil názor a my prohráli, cítil bych se hůř. S informacemi, které jsme měli k dispozici, jsme věřili, že jsme vybrali správně”, trval i po letech na svém rozhodnutí tehdejší hlavu kouč kanadského výběru Marc Crawford.
Jenomže odpustit trenérům, že nechali v rozhodující fázi nejlepšího hráče světa na střídačce, to mnoho fanoušků nedokáže ani po letech. Pro Kanadu to bylo těžké. Nebyli naučení jezdit nájezdy, stejně tak nebyli trenéři naučení volit hráče pro tuto disciplínu.
„Neměli jsme představu, co jsou to samostatné nájezdy. Penalty jsou ve fotbale. Měli na led hodit herní desku na scrabble s nechat hrát Patricka Roye a Haška scrabble. Vyšlo by to v podstatě na stejno,” říkal Fluery před pěti lety v dokumentu Nagano Tapes.
Až sedm let po Naganu se NHL odhodlala zavést samostatné nájezdy do regulérní části sezony. Možná částečně i kvůli Naganu, které Kanaďany i po dlouhých 25 letech nejspíš budí ze spaní. Ve zmíněném dokumentu Nagano Tapes je věčná frustrace Kanaďanů zcela zřejmá.
SOUHRN UTKÁNÍ – SEMIFINÁLE
ČESKO 2:1 sn. KANADA
Branky: 50. Šlégr, 70. Reichel (vítězný nájezd) – 59. Linden
Rozhodčí: McCreary (CAN) – Collins (USA), Rautavuori (FIN)
Střely na branku: 31:30
Vyloučení: 2:1
Využití: bez využití
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 – 0:0
Diváci: 9854
ČESKO: Hašek (Čechmánek) – Šmehlík, Šlégr, Svoboda, Hamrlík, Špaček, Kučera – Jágr, Růžička, Straka Ručinský, Reichel, Lang – Moravec, Dopita, Beránek – Hejduk, Patera, Procházka.
KANADA: Roy (Brodeur) – Foote, Pronger, Blake, Bourque, MacInnis, Stevens – Brind’Amour, Lindros, Corson – Zamuner, Nieuwendyk, Fleury – Recchi, Primeau, Linden – Shanahan, Gretzky, Yzerman.
Záběry na zlomeného Gretzkyho v slzách obletěly svět a staly se symbolem kanadského zmaru, který Javorové listy dokonaly v utkání s Finskem o bronz, ve kterém prohrály 2:3. Gretzky nedal na turnaji ani jeden gól. O rok později ukončil kariéru. Na olympijskou medaili jako hráč nikdy nedosáhnul.
Český tým slavil vítěztví proti Kanadě jakoby už vyhrál celý turnaj. Jeho vrchol měl ale teprve přijít, protože už po opuštění ledové plochy se začali čeští hokejisté připravovat na finále s Ruskem.
Zdroj: ZOH Nagano 1998

Hokej
Jak vypadá kanadské bodování NHL před startem finále Stanley Cupu? Hráči Edmontonu stále na špici, Češi daleko za nejlepšími
Kanadsko-americká NHL se blíží ke svému vrcholu sezóny, a tedy finále Stanley Cupu mezi Vegas Golden Knights a Floridou Panthers. Jak tedy vypadá kanadské bodování před poslední fází vyřazovací části sezóny?

Kanadsko-americká NHL se blíží ke svému vrcholu sezóny, a tedy finále Stanley Cupu mezi Vegas Golden Knights a Floridou Panthers. Jak tedy vypadá kanadské bodování před poslední fází vyřazovací části sezóny?
Současným lídrem kanadského bodování NHL před finále Stanley Cupu je Roope Hintz. Finský útočník ve službách Dallasu zapsal 24 bodů za deset gólů a čtrnáct asistencí. Další body už ale nepřidá, jelikož Stars si finále Stanley Cupu po vyřazení z konferenčního finále nezahraje.
Naopak velmi brzy se na jeho první příčku může dotáhnout Matthew Tkachuk. Forvard Floridy má na kontě zatím 21 bodů (9+12) a nejen ve vyřazovací části letošní sezóny NHL je tahounem svého týmu.
Třetí a čtvrtá příčka patří hokejistům Edmontonu, kteří se v kanadském bodování play off NHL nacházejí stále velmi vysoko, byť Oilers vypadli už v druhém kole. Connor McDavid získal 20 bodů (8+12), jeho spoluhráč Leon Draisaitl 18 (13+5).
O to paradoxní je, že německý forvard s třinácti brankami stále vévodí pořadí střelců play off NHL. Stejný počet bodů, avšak méně gólů, mají na kontě další dva hráči. Jason Roberston z Dallasu svůj osmnáctibodový příspěvek rozdělil do sedmi gólů a jedenácti nahrávek, Jack Eichel (Vegas) do šesti branek a dvanácti asistencí.
Hned za ním se na příčce sedmé nachází jeho spoluhráč z útoku Jonathan Marchessault se 17 body (9+8). Shodný počet bodů má další útočník Oilers Evan Bouchard, kterému zase i nadále patří první místo mezi asistenty (13).
O deváté místo se s bilancí patnácti bodů (6+9) dělí tři hráči – Ivan Barbashev, Mark Stone (oba Vegas) a Carter Verhaeghe (Florida).
Zbytek první dvacítky
Na dalších pozicích se se ziskem 14 bodů nacházejí William Karlsson (Vegas, 10+4), Joe Pavelski (Dallas, 9+5), Chandler Stephenson (Vegas, 8+6), Aleksander Barkov (Florida, 4+10) a Mitchell Marner (Toronto, 3+11).
Sedmnáctý je momentálně Yanni Gourde s třinácti body (Seattle, 4+9), osmnáctý Max Domi se stejným bodovým příspěvkem (Dallas, 3+10).
Hvězda Caroliny Hurricanes Sebastian Aho je se ziskem 12 bodů (5+7) až devatenáctý. První dvacítku uzavírá se shodným počtem bodů obránce Toronta Morgan Rielly (4+8).
První českou vlajku vidíme až na pozici číslo 60, kterou momentálně drží Martin Nečas se sedmi body. Stejný počet bodů má také Ondřej Palát, v první stovce kanadského bodování jsou ještě Pavel Zacha (6 bodů) s Davidem Pastrňákem (5 bodů).
Finále Stanley Cupu mezi Vegas Golden Knights a Floridou Panthers startuje v noci ze soboty na neděli, přičemž první jmenovaný celek zahajuje tuto finálovou sérii doma.
Zdroje: NHL, Elite Prospects
Extraliga
Přestupy TELH: Potvrzeno už přes 60 podpisů! Jak promluví do soupisek odchody do zámoří?
Už je to přesně měsíc od dlouho očekávaného dne, kdy se v rámci Tipsport Extraligy otevřela přestupová vrátka. Od té doby bylo podepsáno v extraligových klubech více než šedesát nových kontraktů. Je jasné, že se nejedná o závěrečné číslo, avšak ta největší vlna přestupů už je spolehlivě za námi.

Už je to přesně měsíc od dlouho očekávaného dne, kdy se v rámci Tipsport Extraligy otevřela přestupová vrátka. Od té doby bylo podepsáno v extraligových klubech více než šedesát nových kontraktů. Je jasné, že se nejedná o závěrečné číslo, avšak ta největší vlna přestupů už je spolehlivě za námi.
Některé kluby reagují početnými změnami na nevydařenou uplynulou sezonu, jiné zase musejí zalepit díry po odchodech nejlepších hráčů, kteří se vydali za lukrativnějším angažmá. Tradičně je tak v jarních měsících na přestupovém trhu pořádně rušno.
Přestavba Motoru a Mladé Boleslavi
Už tradičně jsou v rámci přestupů nejaktivnější ty stejné kluby několik let po sobě. Hlubokými změnami prochází tradičně od návratu do české nejvyšší soutěže českobudějovický Motor. Po mimořádně nevydařené sezoně však neměli místní manažeři ani jinou volbu.
Příchod nějaké superstar sice nečekejme, i tak se ale jedná o minimálně prověřená jména. Kromě víceméně známých jmen figuruje na soupisce také kanadská akvizice Brant Harris. Naposledy působil zámořský útočník ve Slovanu Bratislava
Pavel Pýcha > Motor ČB
David Štich > Motor ČB
Michal Gulaši > Motor ČB
Brant Harris > Motor ČB
Jan Ordoš > Motor ČB
Adam Kubík > Motor ČB
Martin Beránek > Motor ČB
Milan Doudera > Motor ČB
Solidním rebuildingem prochází také Mladá Boleslav. Po konci Václava Nedorosta a Radima Vrbaty ve sportovním úseku doznává značných změn také sestava. Hodně promluví do sestavy cizinci. Tou největší posilou by měl být ale finský mistr světa Juhamatti Aaltonen.
Jan Růžička > Mladá Boleslav
Pavol Skalický > Mladá Boleslav
Filip Pyrochta > Mladá Boleslav
Zach Osburn > Mladá Boleslav
Matti Järvinen > Mladá Boleslav
Filip Suchý > Mladá Boleslav
Jan Štibingr > Mladá Boleslav
Juhamatti Aaltonen > Mladá Boleslav
Nečekané odchody do zámoří
Plzeňští Indiáni se budou muset obejít bez jedné z největších posil. Už na začátku přestupového období podepsal v Plzni zkušený útočník Petr Jelínek. Ten však nakonec dostal laso ze zámoří, kde bude dělat skauta organizaci Los Angeles Kings. I tak to ale nevypadá na velký průšvih, neboť Škodovka získala spolehlivé posily na všechny posty v sestavě.
Samuel Hlavaj > Škoda Plzeň
Jakub Lev > Škoda Plzeň
Aleksi Laakso > Škoda Plzeň
Daniel Malák > Škoda Plzeň
Filip Jansa > Škoda Plzeň
Tomáš Dujsík > Škoda Plzeň
Petr Straka > Škoda Plzeň
Miroslav Indrák > Škoda Plzeň
Podobně nešťastně můžou přijít o zajímavou posilu třinečtí Oceláři. Ti už oficiálně oznámili podpis obránce Patrika Kocha, jenž přišel z nedalekých Vítkovic. Už tehdy se ale spekulovalo, že by mohl nakonec zamířit za moře.
Prozatím se tyto zvěsti oficiálně nenaplnily, avšak pravděpodobnost tohoto kroku stoupá. Zájem potvrdil nedávno i generální manažer Arizony Bill Armstrong. Slovenský novinář Tomáš Prokop před několika dny na svém Twitteru zájem ze zámoří potvrdil. Stále se však čeká.
I tak ale budou Oceláři znovu silní. Do obrany se vrátil velezkušený Tomáš Kundrátek, k němu přichází silný Richard Nedomlel. Zajímavě se jeví příchod Viliama Čacha, který se nedávno ukázal v dobrém světle na světovém šampionátu v týmu Slovenska. Stále se navíc spekuluje o možném příchodu Richarda Pánika.
Tomáš Kundrátek > Oceláři Třinec
Richard Nedomlel > Oceláři Třinec
Kamil Walega > Oceláři Třinec
Viliam Čacho > Oceláři Třinec
Patrik Koch > Oceláři Třinec
DALŠÍ POTVRZENÉ PŘESTUPY V TELH
Štěpán Lukeš > Kometa Brno
Daniel Gazda > Kometa Brno
Lukáš Kaňák > Kometa Brno
Lukáš Cingel > Kometa Brno
Martin Kohout > Kometa Brno
Tomáš Marcinko > Kometa Brno
Dávid Hrenák > Bílí Tygři Liberec
Vojtěch Budík > Bílí Tygři Liberec
Ian McCoshen > Bílí Tygři Liberec
Ronald Knot > Bílí Tygři Liberec
Kelly Klíma > Bílí Tygři Liberec (hostování)
Miroslav Mucha > Bílí Tygři Liberec
Dominik Frodl > Energie KV
Jan Bernovský > Energie KV
Ondřej Procházka > Energie KV
Iikka Kangasniemi > Energie KV
Roman Přikryl > Energie KV
Matěj Machovský > Vítkovice Ridera
Vojtěch Zeleňák > Vítkovice Ridera
Stuart Percy > Vítkovice Ridera
Jan Káňa > Vítkovice Ridera
Patrik Bartošák > Mountfield HK
Tomáš Pavelka > Mountfield HK
David Šťastný > Mountfield HK
Alex Tamáši > Mountfield HK
Jakub Sedláček > HC Olomouc
Aron Chmielewski > HC Olomouc
Rok Macuh > HC Olomouc
Petr Koblasa > Verva Litvínov
Marek Baránek > Verva Litvínov
David Kaše > Verva Litvínov
Karel Klikorka > Rytíři Kladno
Jakub Strnad > Rytíři Kladno
Ondřej Najman > Sparta Praha
Aaron Irving > Sparta Praha
Filip Chlapík > Sparta Praha
Zdroj: Tipsport Extraliga
Extraliga
Velká posila pro Spartu! Ze Švýcarska se vrací Filip Chlapík. Proč jeho návrat nevyšel už na konci uplynulé sezóny?
Tohle je velice dobrá zpráva a parádní posila pro pražskou Spartu. Ze švýcarského Ambri se po jedné sezóně vrací Filip Chlapík, který má být více než dobrou náhradu za odchozího Davida Tomáška. Sparta je evropský velkoklub, těším se až budu doma, prohlásil.

Tohle je velice dobrá zpráva a parádní posila pro pražskou Spartu. Ze švýcarského Ambri se po jedné sezóně vrací Filip Chlapík, který má být více než dobrou náhradu za odchozího Davida Tomáška. Sparta je evropský velkoklub, těším se až budu doma, prohlásil.
Filip Chlapík si za A-tým Sparty zahrál už v extraligovém ročníku 2020/21. Tehdy však připsal jen tři starty a přesunul se opět do zámoří, kde od svého odchodu z Česka v roce 2014 strávil šest sezón.
Pravidelněji si v extralize zahrál až v ročníku 2021/22, kde v dresu Sparty zaznamenal jen v základní části 70 kanadských bodů (31+39).
V následujícím play off, kde ostatně pražský celek došel až do finále, ve kterém podlehl Třinci 2:4 na zápasy, zapsal dalších patnáct bodů.
Není tak divu, že z čistě individuálního hlediska po takto úspěšné sezóně odešel do Švýcarska, konkrétně do týmu Ambri-Piotta. V 50 zápasech základní části vstřelil 24 branek a přidal 13 asistencí, dohromady tedy 37 bodů.
Pro sezónu 2023/24 se však vrací zpět do Sparty. V pražském klubu podepsal kontrakt na další tři roky. Chlapík je tak po Ondřeji Najmanovi a Aaronu Irvingovi třetí letní posilou Sparty.
„Filip odešel teprve před rokem, ale už v uplynulé sezoně jsme byli v častém kontaktu. Víme, co od něj můžeme čekat. On sám má obrovskou touhu zažít ve Spartě úspěch,“ uvedl sportovní manažer Jaroslav Hlinka na klubovém webu.
Sparta je evropský velkoklub, těším se!
„Sparta je evropský velkoklub s nejvyššími ambicemi. Těším se, že budu zase doma,“ řekl Chlapík po návratu v rozhovoru rovněž pro klubový web.
„Já Spartu miluju a takové myšlenky tam byly vždycky. Na jednu stranu bylo nepříjemné hrát proti Spartě, na druhou zase fajn, že jsem mohl opět vidět kluky. Navíc mi to připomnělo nějaké období zpátky a uvědomil jsem si, jak mi bylo ve Spartě fajn. Nějakou roli v návratu to určitě hrálo,“ odpověděl na otázku tehdy ještě potenciálního přestupu, kdy si proti Spartě zahrál na Spengler Cupu.
O jeho návratu se spekulovalo ještě před koncem sezóny 2022/23. Chlapík však v rozhovoru vylíčil, proč to tehdy ani nemohlo být na pořadu dne.
„Máme malé miminko a další je už na cestě. Řešili jsme rodinnou situaci, já měl ale smlouvu na dva roky a v Ambri se mnou byli spokojení. Bojovali jsme o playoff a jakékoliv uvolnění tak nepřipadalo v úvahu,“ popsal Chlapík.
Zdroje: HC Sparta Praha, Tipsport Extraliga, Elite Prospects
-
Bojové sportypřed 4 dny
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 4 dny
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bundesligapřed 7 hodinami
Alex Král má nové angažmá! Výrazně si polepšil a zahraje si Ligu mistrů
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Sparta má titul po devíti letech. Kde jsou dnes hráči, kteří jej vyhráli v roce 2014?