Spojte se s námi


Cyklistika

Vystoupal na ekvádorskou sopku. Richard Carapaz posouvá trénink do nových výšin

Překonal na kole výšku 4800 metrů nad mořem. Až pod vrchol Cotopaxi vyjel vrchař týmu Ineos Grenadiers – Richard Carapaz.

Publikováno

dne

Překonal na kole výšku 4800 metrů nad mořem. Až pod vrchol Cotopaxi vyjel vrchař týmu Ineos Grenadiers – Richard Carapaz, který před svým sezónním debutem na březnovém etapovém cyklistickém závodě „Kolem Katalánska“ trénuje v extrémní nadmořské výšce.

Zdroj: Flickr | nuestrociclismo.com, CC BY-SA 2.0

27letý silniční cyklista se připravuje ve své domovské zemi v Ekvádoru a posouvá trénink do nových rozměrů. Vystoupal totiž téměř na vrchol sopky Cotopaxi, která leží asi 70 kilometrů od hlavního města Quita.

Není to žádné překvapení, vzhledem k tomu, že profesionální jezdci často tráví čas na vrcholech Tenerife nebo v Alpách. Tento týden přípravu ekvádorský jezdec posunul na zcela unikátní úroveň.

Vítěz Giro d’Italia z roku 2019 jezdí v nadmořské výšce daleko nad evropskými stoupáními. Jeho tým Ineos zveřejnil na sociálních médích snímky, jak Carapaz jel po štěrkových cestách na sopce Cotopaxi.

Ekvádor leží z velké části právě na pohoří And, takže je neustále ve vysokých nadmořských výškách, což je často dvojnásobek výšky některých alpských průsmyků, které v Evropě absolvuje na závodech, jako je Tour de France. 

Carapaz jel v nadmořské výšce 4800 metrů na sopce, která je s 5897 metry druhým nejvyšším vrcholem Ekvádoru. Pro srovnání, silnice kolem hory Teide na Tenerife vyčnívají ve výšce 2356 metrů, zatímco nejvyšší silnicí používanou při Grand Tour je Cime de la Bonette ve výšce 2 802 metrů.

Navíc pro zajímavost vyjel na kole do téměř stejné nadmořské výšky jako Mont Blanc, což je nejvyšší hora v Evropě. Carapazovi však na aktivní sopce nehrozilo žádné nebezpečí – poslední erupce skončila v lednu 2016.

Carapaz, který v minulé sezóně obsadil druhé místo na Vuelta a España, bude pokračovat ještě nějakou dobu v tréninku, než se vydá do Evropy. Po etapovém závodě Kolem Katalánska zamíří na závod Kolem Baskicka nebo na Ardenské klasiky. 

Letos v červenci pojede Carapaz podruhé po svém debutu v minulé sezóně také na Tour de France. Připojí se k němu mimo jiné vítěz Gira Geoghegan Hart a vítěz z roku 2018 Thomas, zatímco vítěz z roku 2019 Egan Bernal míří na Giro d’Italia.

Zisky z výškového tréninku mohou být pro některé jezdce obrovské, protože jim dávají vyšší množství červených krvinek, což znamená, že získáte podobný účinek jako při použití EPO (lidský hormon podporující tvorbu červených krvinek), ale přirozeně a zcela legálně, což zvýší vaši vytrvalost a výkon. Čím déle zůstanete ve výšce, tím déle účinky trvají.

Použité zdroje: Cycling News a Cycling Weekly

Reklama

Cyklistika

Kolem Slovinska: Tadej Pogačar si před cílem zahrál kámen – nůžky – papír se svým týmovým kolegou Rafalem Majkou

Úřadující vítěz Tour de France Tadej Pogačar daroval vítězství svému týmovému kolegovi z SAE Team Emirates Rafalu Majkovi v závodě Kolem Slovinska. Prohrál s ním totiž hru kámen, nůžky, papír.

Publikováno

dne

Úřadující vítěz Tour de France Tadej Pogačar daroval vítězství svému týmovému kolegovi z SAE Team Emirates Rafalu Majkovi v závodě Kolem Slovinska. Prohrál s ním totiž hru kámen, nůžky, papír.

Dvojice měla takový náskok, že mohla sundat ruce z řidítek a pustit se do hry o to, kdo projede cílem jako první. Slovinec zvolil kámen, Polák papír, a tak si pro triumf dojel Majka. Oba dojeli 22 sekund před nejbližšími pronásledovateli.

„Řekl mi, že si mám jet pro vítězství já. Nakonec jsme si střihli, ale stejně pořád říkal, že mám vyhrát já,“ smál se do mikrofonů médií šťastný Polák.

Pogačar vede před nedělní závěrečnou etapou před Majkou o tři sekundy.

Slovinec hrál klíčovou roli i při Majkově vítězství v první etapě, když útokem v prvním stoupání změnil ráz závodu a v závěrečných dvou kilometrech se duo probojovalo k vítězství.

Český cyklista Vojtěch Řepa dojel šestý a v průběžném pořadí se posunul z desáté příčky na pátou.

Zdroj: DailyMail, Eurosport

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Ve Veroně skončilo Giro d’Italia. Vyhrál Jai Hindley, uspěl také český závodník

Sedmnáctikilometrová individuální časovka v benátském městě Verona uzavřela první tříetapový závod letošního cyklistického kalendáře. Od startu v Budapešti účastníci zdolali téměř tři a půl tisíce kilometrů. Giro d’Italia nakonec poprvé v historii ovládl Australan a povedený ročník prožil také jediný Čech v pelotonu.

Publikováno

dne

Sedmnáctikilometrová individuální časovka v benátském městě Verona uzavřela první tříetapový závod letošního cyklistického kalendáře. Od startu v Budapešti účastníci zdolali téměř tři a půl tisíce kilometrů. Giro d’Italia nakonec poprvé v historii ovládl Australan a povedený ročník prožil také jediný Čech v pelotonu.

Po volném pondělí vstupoval do posledního týdne v růžovém dresu ekvádorský jezdec Richard Carapaz. Úterní 16. etapa, která byla i vzhledem k obávanému přejezdu přes vrchol Mortirolo mnohými označována za královskou, přinesla velkou radost českým fanouškům cyklistiky.

Česká radost

Jejím vítězem se totiž stal Jan Hirt, a to i přesto, že do cíle dojel v křečích a na rozbitém kole. Před jednatřicetiletým rodákem z Třebíče se z triumfu na Giru radovali čtyři krajané – Ján Svorada, Jan Hruška, Roman Kreuziger a před dvěma lety Josef Černý.

V 17. etapě dokázal člen týmu Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux na úspěch navázat dalším pódiovým umístěním, v dojezdu v Lavarone nestačil pouze na vítězného Kolumbijce Buitraga a druhého Nizozemce Leemreizeho. Povedený úvod třetího týdne přinesl Hirtovi posun na sedmé místo celkového pořadí.

Ještě před 18. pokračováním závodu se Čech posunul o další příčku výše, protože kvůli koronaviru musel odstoupit Portugalec Almeida. Čtvrtek jinak ale patřil sprinterům, z nichž byl ve finiši nejrychlejší belgický jezdec stáje Alpecin-Fenix Dries De Bondt.

Změna lídra den před koncem

V pátek slavil podruhé na letošním Giru vrchař Koen Bouwman. Předposlední etapa, po jejímž cílovém stoupání na Marmoladu se radoval domácí závodník Alessandro Covi, přinesla změnu majitele růžového trikotu. Na pozici lídra vystřídal Carapaze Australan Jai Hindley.

A ten vedení udržel i v nedělní závěrečné časovce, v níž triumfoval další italský účastník Matteo Sobrero. Hindley z týmu Bora-Hansgrohe se tak stal prvním cyklistou z Austrálie, jenž dokázal vyhrát druhý nejstarší cyklistický etapový závod.

Nakonec druhý Carapaz, olympijský vítěz z Tokia, ztratil na vítěze minutu a osmnáct vteřin. Se ztrátou 3:24 skončil třetí Španěl Mikel Landa. Další účastníci dokončili Giro s více než devítiminutovou ztrátou, na čtvrtém místě se umístil nejvýše postavený Ital Vincenzo Nibali a na pátém další cyklista ze Španělska Pello Bilbao.

Jan Hirt se celkovou šestou pozicí přiblížil nejlepšímu výsledku českého závodníka, Roman Kreuziger v roce 2011 obsadil o příčku lepší umístění. Nejlepší desítku 105. ročníku italského podniku série Grand Tour uzavřel Juan Pedro López, kterému v deseti etapách patřila Maglia Rosa.

Ostatní vítězové

Fialový dres pro vítěze bodovací soutěže má Arnaud Démare, jenž ovládl tři cílové spurty. Nejlepším vrchařem a majitelem modrého trikotu je Koen Bouwman. Mezi závodníky do 25 let byl nejlepší López, jeden z předchozích lídrů celkového pořadí.

Růžový dres si kromě španělského mladíka, Ekvádorce Carapaze a konečného vítěze Hindley vyzkoušel letos už jen jeden další cyklista, a to nizozemský fenomén Mathieu van der Poel v úvodu Gira.

Nejvíce etapových triumfů si letos vyjel trojnásobný vítěz Démare. Dvakrát se kromě Bouwmana radoval také Simon Yates. Ostatní své prvenství v etapě zopakovat nedokázali a slavili jednou. Vedle Hirta a šampiona Hindleyho se jedná o van der Poela, Cavendishe, Kämnu, De Gendta, Girmaye, Daineseho, Oldaniho, Cicconeho, Buitraga, De Bondta, Coviho a Sobrera.

Zdroj: Giro d’Italia

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Do posledního týdne Gira vstupuje jako lídr Carapaz. Jak si vede jediný český účastník?

Poslední volný den 105. ročníku cyklistického závodu Giro d’Italia je minulostí a začíná jeho poslední část. Do cíle první ze tří akcí Grand Tour zbývá závodníkům zvládnout posledních šest etap. Kdo se stane šampionem? A jak nakonec skončí cesta jediného českého zástupce v pelotonu Jana Hirta?

Publikováno

dne

Poslední volný den 105. ročníku cyklistického závodu Giro d’Italia je minulostí a začíná jeho poslední část. Do cíle první ze tří akcí Grand Tour zbývá závodníkům zvládnout posledních šest etap. Kdo se stane šampionem? A jak nakonec skončí cesta jediného českého zástupce v pelotonu Jana Hirta?

Před týdnem strávil pondělní den odpočinku v Pescaře v růžovém dresu lídra Španěl Juan Pedro López. Trikot se mu podařilo udržet i po konci následující zvlněné etapy do Jesi. Úterním vítězem se po cílovém spurtu stal Biniam Girmay, na kterého nestačil ani Mathieu van der Poel.

Přestože se jednalo o historický triumf jezdce z Eritreje, později se mluvilo spíše o jiné záležitosti. Na pódiu během otevírání lahve šampaňského vystřelená zátka zasáhla Girmayovo oko a člen týmu Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux musel po ošetření v nemocnici letošní Giro nakonec opustit.

Následující etapa přinesla první vítězství domácího cyklisty, po sprinterském dojezdu se radoval Alberto Dainese. Dvanácté pokračování patřilo uprchlíkům, z nichž byl nakonec nejrychlejší další Ital, konkrétně Stefano Oldani.

V pátek zapsal třetí etapové prvenství spurter Arnaud Démare. Sobotní horská zkouška ze Santeny do Turína, kterou vyhrál Simon Yates, přinesla změnu v čele pořadí, protože López ze stáje Trek – Segafredo ve stoupání odpadl.

Do růžového trikotu se převlékl Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Patnáctá etapa patřila rovněž vrchařům, v Cogne kraloval italský jezdec Giulio Ciccone.

Maglia rosa měla během pondělního volna majitele v podobě ekvádorského olympijského vítěze Carapaze. Sedm sekund na něho ztrácel Australan Hindley, celkově třetí byl s půlminutovým mankem na lídra Portugalec Almeida.

Fialový dres si nadále udržel s 238 body Francouz Démare. Ten modrý pro nejlepší vrchaře si přivlastnil Koen Bouwman z nizozemského Jumbo-Visma. Mezi mladými závodníky do 25 let se v dosavadním průběhu nejlépe dařilo Almeidovi, jenž tedy kromě růžového trikotu bojuje také o ten bílý.

A jak na tom je Čech Jan Hirt? Před posledním týdnem si dokázal díky průběžné dvanácté příčce se ztrátou 9:16 na lídra a minuty a čtvrt na desátého Guillauma Martina udržet nadějnou pozici směrem k boji o TOP 10. Po náročné čtrnácté etapě Hirt figuroval dokonce na jedenácté pozici, pak se tedy o jedno místo propadl.

Start úterní dvousetkilometrové horské trati organizátoři umístili do města Salò a cíl do lyžařského střediska Aprica. Tento týden by se v alpských etapách mělo rozhodnout o vítězi první letošní tříetapové akce světové profesionální cyklistiky. V neděli je ve Veroně na závěr programu naplánována individuální časovka o délce 17 km.

Zdroj: Giro d’Italia

Pokračovat ve čtení

Oblíbené