Spojte se s námi


Hokej

Výměna Hronka do Vancouveru vypadá nelogicky. Jaký má Detroit plán?

Nejen český fanoušek ve čtvrtek ráno po probuzení jen nevěřícně zíral. Perspektivní obránce Filip Hronek byl z Detroitu vyměněn do Vancouveru za volbu v prvním a druhém kole draftu 2023. Přestože hraje pětadvacetiletý český bek životní sezonu, Red Wings se jej zbavili. Ale proč?

Publikováno

dne

Nejen český fanoušek ve čtvrtek ráno po probuzení jen nevěřícně zíral. Perspektivní obránce Filip Hronek byl z Detroitu vyměněn do Vancouveru za volbu v prvním a druhém kole draftu 2023. Přestože hraje pětadvacetiletý český bek životní sezonu, Red Wings se jej zbavili. Ale proč?

Přestupový trh v NHL je před svou letošní uzávěrkou mimořádně výživný. Byla jen otázka času, jestli a jak výrazně se dotkne také české stopy. Nyní přichází od Detroitu Red Wings trejd, který je možná vůbec nejméně očekávaný. Výměnu Filipa Hronka by čekal nejspíš málokdo.

Jedná se možná o nejpřekvapivější přestup v rámci celé NHL. Základní obranný pilíř hrál letos v Detroitu na úplném vrcholu. V 60 odehraných zápasech nasbíral 38 bodů za 9 gólů a 29 nahrávek.

K tomu trávil na ledě v průměru téměř 22 minut. Jednalo se o druhého nejproduktivnějšího hráče týmu. Nic jistějšího Detroit v zadních řadách neměl.

Hronkův honorář polknul z platového stropu Red Wings 4,4 milionů dolarů ročně, což je na tak produktivního a klíčového obránce pro organizaci NHL stále celkem přijatelná cena.

Jenomže Hronek má tento kontrakt platný jen do sezony 2023/2024. Poté, s největší pravděpodobností, jeho cena poroste ještě výš. A pokud bude ve své produktivitě a spolehlivosti pokračovat, může to být docela o dost.

Generální manažer rudých křídel Steve Yzerman je známý tím, že staví mužstvo do budoucna. Pravděpodobně si řekl, že než bude Detroit konečně zase jednou reálně bojovat o Stanley Cup, bude Hronek v situaci, kdy polkne z rozpočtu příliš velké sousto.

Získání budoucnosti v podobě draftu je riskantní, ale pro některé manažery velmi lukrativní tah. A Steve Yzerman mezi tyto manažery patří. Velkou roli hrálo taky to, že chvíli před Hronkovou výměnou se Yzerman domluvil na nové smlouvě s Dylanem Larkinem.

Navíc je tato gigantická smlouva na 8 let za roční plat 8,7 milonů dolarů. Jestli by nákladná částka na Filipa Hronka v dalším období výrazněji narostla, byl by to pro Red Wings hodně drahý špás za dva hráče.

Jinými slovy, rudá křídla si tímto tahem uvolnily ruce a získali více možností do budoucna. Detroit získal za Hronka od Vancouveru první volbu draftu (původně od New Yorku Islanders) a volbu ve 2. kole pro NHL Draft 2013. Opačným směrem poslal Detroit do Vancouveru volbu ve 4. kole draftu 2023.

Detroit ztrácí aktuálně na play-off šest bodů, což není nedostižitelné, ale zároveň je to vzhledem k našlapané konkurenci poměrně náročný úkol. Také se jim v kádru v obranných řadách vyskytla díra, kterou nebude lehké nahradit. Tohle je však spíš podle očekávání hudba budoucnosti.

Teď se mohou pokusit o rychlou přestavbu, včetně zaplnění Hronkova místa ve druhém páru. Mohou ustoupit od únorového tažení a hrát více vzadu. Mohou se dokonce pokusit o obojí. Všechny možnosti mají momentálně před sebou,” píše k překvapivému přestupu renomovaný web The Athletic.

Zdroj: Detroit Red Wings, The Athletic

Reklama

Hokej

Jiříček s Kulichem v All-Star týmu AHL, nechybí ani slovenský mladík. Zažijí průlomovou sezonu v NHL?

Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL.

Publikováno

dne

Trojice česko-slovenských mladých hokejistů se dostala do All-Star týmu prospektů AHL. Jedná se o útočníka Jiřího Kulicha a obránce Davida Jiříčka se Šimonem Nemcem. Všichni tři mladíci zažili povedený ročník v AHL a svými výkony si řekli o pozvánku do NHL, ve které by mohli brzy prorazit.

AHL v letošní sezoně přišla s novinkou, když kromě klasického All-Star týmu vyhlásila i All-Star tým nejlepších prospektů. Jde o výběr pětice hráčů a brankáře, kteří mají podle vedení AHL největší šanci v blízké době prorazit v NHL.

Do tohoto týmu se dostali hned dva čeští mladíci a jeden Slovák, kteří loni prošli prvním kolem draftu NHL. Šimona Nemce draftovalo New Jersey z druhého místa, Davida Jiříčka draftoval Columbus na šesté pozici a Jiřího Kulicha si vybralo Buffalo jako 28. draftovaného hráče v prvním kole.

Čeští mladíci bodově zářili, Jiříček nakoukl i do NHL

David Jiříček v letošní sezoně nastoupil do čtyřech zápasů v NHL v dresu Columbusu Blue Jackets. Žádný bod si ovšem nepřipsal.

V AHL se mu dařilo mnohem více. Zde odehrál 55 zápasů v barvách Clevelandu Monsters, ve kterých zaznamenal 38 kanadských bodů. Český obránce vstřelil šest branek a připsal si 32 asistencí.

Jiří Kulich strávil celou sezonu v AHL, kde si v dresu Rochesteru Americans připsal 46 kanadských bodů. Podařilo se mu vstřelit 24 branek a k nim přidal 22 asistencí. Ve vyřazovacích bojích odehrál dalších 12 utkání, kde vsítil sedm gólů a připsal si čtyři nahrávky.

Český útočník byl nejmladších hráčem AHL, který pravidelně nastupoval do zápasů. Navíc se zařadil mezi nejproduktivnější hráči ligy do 19 let.

Šestici vybraných hokejistů tvořilo pět Evropanů a jeden Kanaďan

Šimon Nemec v AHL letos odehrál v dresu Uticy Comets 65 zápasů, ve kterých zaznamenal 34 bodů za 12 vstřelených branek a 22 asistencí. V play off následně odehrál šest utkání, kde vsítil jeden gól a připsal si tři nahrávky.

Zajímavé je, že mezi šesticí mladých hokejistů, které AHL vybrala se neobjevuje žádný Američan a ve výběru figuruje jediný Kanaďan. Tím je útočník Tyson Foerster.

Zbytek All-Star týmu tvoří švédský brankář Jesper Wallstedt a německý útočník s českými kořeny Lukas Reichel, jenž letos odehrál už 23 zápasů v NHL, i přesto se ještě do výběru prospektů dostal.

Zdroj: AHL, Twitter, EliteProspects

Pokračovat ve čtení

Hokej

Kdo povede národní tým na MS v Praze? Jednání výkonného výboru nepřineslo výsledek, jen další otazníky

Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým.

Publikováno

dne

Nejistota kolem trenérského štábu české reprezentace na hokejovém šampionátu v Česku nadále pokračuje. Ve čtvrtek se na svazu sešli prezident českého hokeje Alois Hadamczik, výkonný výbor a Kari Jalonen se svými asistenty, aby projednali, kdo povede v další sezoně národní tým. Ani po několika hodinách jednání však není jasno.

Jednání výkonného výboru a pohovory s trenéry ve čtvrtek žádný jasný výsledek nepřinesly. Na odpověď, kdo povede národní tým v příští sezoně, včetně domácího mistrovství světa, si budeme muset počkat nejdříve do 20. června.

Celý čtvrteční proces doprovázelo mnoho nejistot. Předem stanovenou tiskovou konferenci nejdříve Alois Hadamczik zrušil, aby se následně novináři dozvěděli, že nějaké krátké prohlášení nakonec přece jen bude.

Šéf svazu si postupně vyslechl Kariho Jalonena, jehož vysvětlování neúspěchu národního týmu na MS v Rize a Tampere zabralo asi hodinu a půl. Pak přišli na řadu asistenti Libor Zábranský a Zdeněk Orct.

Mezitím jednal také výkonný výbor, avšak nic konkrétního nakonec nevyjednal. Kari Jalonen opustil prostory sídla českého hokeje předčasně, avšak nikdo stále netušil, jaký verdikt si vlastně odnesl.

Nakonec jsme se dočkali

Alois Hadamczik nakonec předstoupil před novináře zhruba ve 14:30 se slovy: „Generální manažer reprezentace Martin Havlát dostal za úkol připravit plán a vizi do MS 2024.

Podle toho se rozhodneme, zda bude stávající realizační tým pokračovat,” citoval prezidenta svazu na svém Twitteru hokejový novinář Pavel Barta.

V dalším příspěvku dodal, že vize se má týkat atraktivnějšího herního stylu, i toho, aby se z českých hráčů dostalo víc. Termín, kdy se rozhodne o realizačním týmu stanoven nebyl. Avšak termín, kdy se má touto vizí svaz zabývat, byl stanoven na 20. června.

Prozatím bylo pouze rozhodnuto, že s okamžitou platností končí u národního týmu finský asistent Fredrik Norrena. O dalších členech realizačního týmu se rozhodne později.

V příštích dnech bude mít Martin Havlát tedy za úkol vypracovat plán. Ten se má týkat kompetencí konkrétních lidí a také by měl nastínit plány, jak bude vypadat výběr hráčů pro MS v Praze. Místo jasných odpovědí tak přineslo čtvrteční setkání na svazu jen další otazníky.

Zdroj: Český hokej, Twitter

Pokračovat ve čtení

Hokej

Vedení 2:0 ve finále? Až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě, říká Tkachuk

Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.

Publikováno

dne

Florida nerozjela finále Stanley Cupu vůbec dobře. Oba dva zápasy ve Vegas celkem jednoznačně prohrála a ušila si tak na sebe bič. Minimálně jeden ze dvou domácích zápasů musí bezpodmínečně vyhrát.

Takový scénář si Panthers rozhodně nepředstavovali. V play-off vyřadili dva nejlepší týmy základní části Boston a Carolinu, k tomu nabité Toronto.

Doufali, že senzační jízdu dotáhnou do konce a ve finále zdolají i Vegas. Jenže tvrdě narazili. Oba dva zápasy ve městě hazardu prohráli poměrně drtivým způsobem.

V pátek v noci přijde první zápas na Floridě, který musí Panthers bezpodmínečně zvládnout. Najdete totiž jen pár týmů v historii play-off NHL, které dokázaly otočit sérii, ve které prohrávaly 0:3.

„Boston je dobrý příklad. Byli jsme dole, ale našli jsme cestu. To stejné je i tady, musíme pracovat trochu tvrději a hrát trochu chytřeji, abychom vyhrávali zápasy,“ uvedl kapitán Panthers Alexander Barkov.

Právě série s Bostonem nastartovala Panthers k fenomenální jízdě. Už před sérií byl Boston, který udělal historický rekord v počtu bodů v základní části považován za jasného favorita. Když se dostal do vedení 3:1, bylo podle většiny prakticky hotovo.

Jenže poté naskočil do branky Sergej Bobrovskij a Florida senzačně sérii obrátila a prošla do druhého kola.

Teď Vegas vedou 2:0, ale i to je trochu zrádné. Zvlášť, když mají před sebou dva zápasy na Floridě. „Jsou v půlce cesty a doufám, že až přijedou na Floridu, budou to mít v hlavě,“ dodal Matthew Tkachuk.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Oblíbené