Spojte se s námi


Fortuna liga

Všem týmům a funkcionářům se můžu podívat do očí, říká nejlepší český rozhodčí 21. století Pavel Královec

Nejlepší český rozhodčí 21. století Pavel Královec ukončil – předčasně – kariéru. Účastník dvou evropských šampionátů zaslal dopis, v němž o svém odchodu informoval kolegy, komisi rozhodčích či delegáty.

Publikováno

dne

Nejlepší český rozhodčí 21. století Pavel Královec ukončil – předčasně – kariéru. Účastník dvou evropských šampionátů, jenž v nejvyšší české soutěži řídil rekordních 267 zápasů, zaslal dopis, v němž o svém odchodu informoval kolegy, komisi rozhodčích či delegáty.

Zdroj: AC Sparta Praha

Dosáhl mnoha úspěchů, ale okolnosti, které ukončení kariéry doprovázely, nebyly povzbudivé. „Když si kariéru proberu, byla dlouhá a bohatá,“ probírá Královec. „Byl jsem na OH v roce 2012 v Londýně a na dvou evropských šampionátech, 2012 jako čtvrtý rozhodčí, o čtyři roky později na EURu 2016 ve Francii jsem se dostal i na hřiště a řídil dva zápasy v základní skupině (Ukrajina – Severní Irsko a Rumunsko – Albánie),“ vypočítává.

Jediné, co mu chybí do sbírky, je světový šampionát dospělých. „Mrzí mě to, bylo to o krůček,“ povzdechne si. „Ale buďme realisty, nikdy nejelo dvacet rozhodčích z Evropy, maximálně pět šest a mezi ně se propracovat bylo velmi obtížné. Ostatně nikdo z českých rozhodčí po rozpadu federace na mistrovství světa nepískal,“ upozorňuje. „Na druhé straně nepředstavoval jsem si, že skončím za takových okolností. Ale to přináší život, nedá se nic dělat,“ smiřuje se.

Skončil asi o rok dříve, než se předpokládá vzhledem k věku, doporučený je 45 let. „Stále jsem na jaře byl na oficiální české listině rozhodčích, protože jsem se zúčastnil všech potřebných zkoušek,“ předkládá. „Nebyl jsem však na žádná utkání už nominován, nikdo mi důvod nesdělil. Nebylo to sice zvyklostí, ale myslím, že by to měla být alespoň slušnost. Říci na rovinu, proč už nejsem obsazovaný,“ očekával přímější jednání.

Hodně se mluvilo o loňském finále Mol Cup Sparta vs. Liberec, kdy mu bylo vytknuto, že nevyloučil hráče Sparty Martina Frýdka za šlápnutí na ležícího soupeře. Proto byl možná odstaven. „To bych se úplně nedomníval. Spíš následné věci, které se v českém fotbale děly,“ upíná se jiným směrem.

Byl však zachycen v policejních odposleších, kdy ho před finále kontaktoval místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr, který byl zadržen a obviněn za spáchání více trestných činů.

„Zavolal mi místopředseda, druhý z nejvyšších mužů asociace, který dostal vysoký mandát spolku ve volbách, nešlo mu telefon nevzít,“ brání se. „Nějaká komunikace mezi námi proběhla, to už bohužel nelze vzít zpátky, ale otevřeně říkám, že mám čisté svědomí,“ tvrdí. K Berbrově výzvě, aby z utkání udělal ´suchej hajzl´, se už vyjadřovat nechce.

Ani k vyloučení Frýdka se moc vracet nehodlá. „Když v tom někdo bude chtít najít moji zásadní chybu, tak to tak uchopí,“ říká Královec. „Já jen znovu zdůrazňuji, že ten zákrok pro mě nebyl tak jednoznačný, nebyla to černobílá situace. Na některých instruktážních videích byly obdobné zákroky, nikdy nejsou stejné, kde se doporučilo udělení napomenutí, tedy jen žluté karty,“ opírá se o výklad komise UEFA. „Navíc jsem dostal informaci od VARu, kde mi můj verdikt potvrdili,“ dodává.

Stojí si nyní za svým. „Nyní říkám, že bych nevyloučil v takovém utkání, jako je finále poháru, za tento přestupek ani hráče Sparty, ani hráče Liberce, ani kohokoli jiného,“ nedopustil by znehodnocení zápasu.

Poslední utkání řídil v prosinci, v Lize mistrů se střetly Chelsea a Krasnodar. Tehdy to však ještě netušil. „Nikdo nevěděl, co bude, jak se bude situace v českém fotbale vyvíjet,“ poukazuje na zvláštní okolnosti. „O předčasném ukončení kariéry jsem však uvažoval už dříve,“ netají ovšem. „Byla příležitost znovu se zúčastnit mistrovství Evropy, tím bych kariéru ukončil,“ našel však novou výzvu.

„Bohužel se vzhledem ke koronavirové pandemii šampionát o rok odsunul. Šance dostat se na vrcholnou akci byla pro mě stále menší, všechno jsem prokonzultoval se šéfem rozhodčích na UEFA Italem Roberto Rosettim s tím, že mezinárodní kariéru ukončím k 31. 12. 2020,“ odkrývá.

Poslední roky celý český fotbal ve všech jeho strukturách ovládali rozhodčí. Nemyslím si, že to nejhorší vzešlo pouze od rozhodčích,“ odmítá hodit vinu na jednu profesi. „Na hřišti jsou jejich chyby hodně vidět, u hráčů, jelikož to je kolektivní hra, může někdo ještě něco napravit. U rozhodčích ne. I když ledacos se dá zachránit nyní VARem. Bohužel po všech kauzách jsou rozhodčí vnímáni jako největší zlo,“ připouští.

Bývalí rozhodčí ovšem ovládali valné hromady, celý systém počínaje okresy. „Já nikdy nebyl funkcionář, nikdy jsem se do toho nemotal, nemohu soudit,“ necítí osobní vinu. „Určité lidi jsem znal, ale to je všechno. Ani jsem nikdy nebyl pověřen, abych pro někoho loboval,“ zdůrazňuje.

Traduje se, že aby se rozhodčí propracoval na vrchol, musel systému sloužit. „To si nemyslím… Nebudu však mluvit za ostatní, ale za sebe. S kamarády a kolegy asistenty jsme jeli po své cestě, maximální podpora jeden druhému, absolutní vzájemná důvěra. Šli jsme za svým cílem, nekoukali doprava ani doleva,“ vyvrací toto tvrzení. „Dosáhli jsme hodně. Nebyli jsme pod palbou, abychom museli něco ovlivnit a naopak byli někým ovlivňováni. Všeho jsme dosáhli naší pílí a vůlí,“ vypichuje.

Nikdy tedy neplnil zadání ´vyšších zájmů´. „Přes dvacet let jsem působil v profesionálních soutěžích, každému mančaftu a každému funkcionáři se mohu podívat přímo do očí. I oni mně. Chybu jsem udělal, ale to je jiná věc. Žádné zadání, abych někoho poškodil, to určitě ne,“ odvrhuje jakékoli podezření.

Hodně se nyní spoléhá, že k očistě fotbalu a snížení podezíravosti z nekalostí může pomoci VAR. „Byl jsem od počátku u toho, když se u nás zaváděl. Na mistrovství světa v Jižní Koreji dvacítek v roce 2017 jsem byl nominovaný jako videorozhodčí, jako batole jsem se dostával k tomu, co vůbec obnáší. Pak se rozvíjel i u nás,“ odkrývá Královec prvopočátky.

„Nastavily se mantinely a pravidla, pomáhali zahraniční odborníci ať Pawel Gil z Polska nebo Italové Nicola Rizzoli či přímo Roberto Rosetti, získávali jsme od nich zkušenosti, od fundovaných lidí,“ nová technologie se rozjela nadějně. „Mělo to vývoj, je škoda, kam se to nyní u nás dostalo. V UEFA to funguje, má to hlavu i patu, u nás se to bohužel pozastavilo, až zbortilo,“ přiznává Královec.

Možná šlo o úmysl. Roman Berbr údajně prohlásil, že je nutno zpochybňovat VAR, aby mohl nadále jeho systém oddaných služebníků všechno řídit. „Tuto informaci jsem neslyšel. VAR se bude muset u nás znovu kompletně restartovat. Dnes už si nelze představit, že by někdo přišel s tím, že ho nechce. Zbortilo se to tím, že se nyní s rozhodčími nepracovalo,“ tvrdí nadále.

Řešení vidí v komunikaci. „Technika se neustále zlepšuje, ale podle mého chyběla vzájemná komunikace,“ prohlašuje. „Já se vždycky snažil své verdikty vysvětlit. I médiím. Vždycky jsem byl pro otevřenost. Jeden čas však bylo mluvit o rozhodnutích vysloveně zakázané, pak doporučováno, mně to nikdy nevadilo. Nejsem si vědom, že bych to někdy odmítnul. Komunikace je ve prospěch všech, ať je to otevřené,“ vyzývá.

„A také jaké jsou pokyny,“ pokračuje ve výtkách. „U nás rozhodčí poslední půl rok nevěděli, co je dobře a co špatně. Komuniké z komise rozhodčích jim nic nepřinášela a jiný kontakt nebyl,“ stěžuje si.

V čele komise rozhodčích seděl portugalský odborník Vítor Manuel de Mělo Pereira. „Osobně jsem se tímto člověkem nesetkal, kontakt s námi byl jen jeden a to při úvodním slovu a to ještě přes techniku. Další společné setkání už následně neproběhlo,“ nemá příliš osobních poznatků.

Jarní sezona byla však z jeho pohledu děsivá „Chybovost komentovat nebudu, to není kolegiální, ale byla o mnoho procent vyšší než před tím. Byl to opravdu extrém. Víc nemám co dodat,“ nebrání si silnějším slovům.

Reklama

Fortuna liga

O čem se špitá v Premier League: Charismatický Conte má pravdu, Mitrovič vyloučením ukončil sezónu sobě i Fulhamu

Poslední březnový týden anglického fotbalu se odehrával ve znamení kontroverze. V sedmém díle týdenní rubriky, v níž rozebíráme zajímavosti ze světa anglického fotbalu, se budeme věnovat šokující tiskové konferenci Antonia Conteho a zbytečné červené kartě Fulhamu. Mimo to se krátce podíváme i na rozjetý Brighton.

Publikováno

dne

Poslední březnový týden anglického fotbalu se odehrával ve znamení kontroverze. V sedmém díle týdenní rubriky, v níž rozebíráme zajímavosti ze světa anglického fotbalu, se budeme věnovat šokující tiskové konferenci Antonia Conteho a zbytečné červené kartě Fulhamu. Mimo to se krátce podíváme i na rozjetý Brighton.

Fulham si sám ukončil sezónu

Začneme u vyhroceného čtvrtfinále FA Cupu. Fulham vedl na Old Trafford 1:0, byl lepší, v 75. minutě ale rukou vyrazil střelu domácích z brankové čáry Willian. Hlavní sudí si toho nevšiml, po zhlédnutí opakovaného záběru ale ukázal na puntík a Brazilec viděl červenou.

Za protesty byl vyloučen i trenér Marco Silva a především Aleksandar Mitrovič. Srbský útočník si o červenou řekl strčením do gólmana. A v Anglii se píše, že za to hrozí stopka na deset zápasů.

Pokud by k pozastavení činnosti na deset zápasů opravdu došlo, Fulham může na svůj sen o návratu do evropských pohárů zapomenout. Mitrovič by se vrátil na poslední ligové kolo a tým je bez něj bohužel pro fanoušky Cottagers poloviční.

Conte krutě, ale trefně

Tottenham na Southamptonu ztratil dvoubrankové vedení a poslednímu týmu nechal bod za remízu 3:3. Na tiskové konferenci ze sebe veškerý stres, který během nepovedených týdnů od mistrovství světa nasbíral, vypustil trenér Antonio Conte.

Takto útočnou a otevřenou tiskovou konferenci v Anglii dlouho nepamatují, Conte navíc své postoje prodal s takovým charisma a emocemi typickými pro Itala, že se ho novináři pomalu báli na cokoli zeptat.

Aby ne, když se vzhledem tolik podobá Charlesi Bronsonovi, známého pro roli drsného kovboje ve snímku Tenkrát na západě. Ale to jsem odbočil. Když kouč Spurs řekl, že špatný přístup jako v Tottenhamu ještě nezažil, vše kolem ztichlo. A byť částmi Conte působil jako uplakánek, v mnoha ohledech se trefil.

Moc dobře si uvědomuje, že loni Spurs TOP 4 zachránili jen díky nezkušenosti a nemohoucnosti Arsenalu v závěru ročníku. Letos je to stejné, Tottenham se výkonnostně trápí, jenže Chelsea i Liverpool jsou ještě horší, tudíž to opět může stačit na Ligu mistrů.

Brighton ukope Evropu

Grimsby ve čtvrtfinále FA Cupu = podcenění? Od Brightonu rozhodně ne. Rozjetí Seagulls dali trpaslíkovi bůra a potvrdili dobré výkony z ligy. Je neuvěřitelné, jak ladně se vypořádali s odchody Yvese Bissoumy, Marca Cucurelly a Leandra Trossarda.

Ze sedmé příčky má Brighton oproti osmému Brentfordu dva zápasy k dobru. V týmu panuje výborná atmosféra, fanoušci jsou nadšení a klub je třináct utkání od historického úspěchu. Od pohárové Evropy.

Zdroj: Premier League

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Ondřej Novotný zhodnotil působení Petra Švancary v Survivoru: Nejrychlejší přestup kariéry pro něj nic nevyřešil

Reality show Survivor už za sebou má podstatnou část druhé řady a z pohledu sportovního, zejména fotbalového fanouška zamrzí, že už v ní nepokračuje bývalý fotbalista Petr Švancara. Jeho účast zpětně zhodnotil promotér organizace Oktagon MMA a moderátor Survivoru Ondřej Novotný.

Publikováno

dne

Reality show Survivor už za sebou má podstatnou část druhé řady a z pohledu sportovního, zejména fotbalového fanouška zamrzí, že už v ní nepokračuje bývalý fotbalista Petr Švancara. Jeho účast zpětně zhodnotil promotér organizace Oktagon MMA a moderátor Survivoru Ondřej Novotný.

První série reality show Survivor nebyla taková, jak se očekávalo, a tak mělo v té druhé přijít k výraznému zlepšení. To si víceméně povedlo a hodně tomu pomohl zajímavý výběr celebrit. Mezi nimi byl například bývalý fotbalista Petr Švancara, kterého není těžké si oblíbit.

S ikonou Zbrojovky Brno se příliš nepočítalo, nicméně sportovní fanoušci byli zvědaví, jak si povede, když bude trpět hlady a jak celkově do prostředí pořadu zapadne. Nicméně Švancara velice mile překvapil.

Opět sypal vtipné hlášky, dělal si legraci a jak popisuje Ondřej Novotný na svých sociálních sítích, zkušenosti z týmového sportu přenesl i do Survivoru, když jednak přinesl vlastní týmový pokřik, týmovou strategii, úspěšné souboje a dobrou náladu „v kabině“.

Moderátor reality show označuje Švancaru za krále hlášek a legrace nejen letošní série. „Brzdil kmen v taktizování a sociální hře, ale právě to byla ta jeho hra a byla dlouho úspěšná,“ pochválil Novotný moravského patriota.

Švancara ovšem v jistém momentu začal hrát a dle Novotného hrál hbitě a dobře. Šéf Oktagonu posléze podotknul, že bývalý hráč Brna či pražské Slavie jako jediný 37 dní vlastně nic hezkého nevyhrál a nejedl. Připomněl také moment, kdy v aukci vyhrál kraví mozek.

„100% ho překvapilo, jak emočně a citově je tahle hra náročná. Survivor je doslova vyděrač citů a pocitů, které v běžném životě nevyplavou na povrch. A i tady oceňuji, že se nesnažil předstírat, že se tomu ubrání. Šel do toho prsama a dostal od té hry pochvalu i na zadek,“ dodal Novotný.

Na závěr Novotný poděkoval Švancarovi za hru a pozval jej na nejlepší vlašák i pivo.

Zdroj: Instagram, Ondřej Novotný, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Dejme šanci mladým! Věk trenérů v ČR je druhý nejvyšší v celé Evropě, říká Martin Klein. Může jít Sparta s Priskem příkladem?

Bývalý obránce Teplic, Sparty Praha nebo maďarského Ferencvárose Martin Klein se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o trenérské úrovni v České republice. Český fotbal totiž podle něj potřebuje zásadní změny. Jednou z cest by prý mohli být zahraniční trenéři, kteří by do ČR vnesli zcela nový vítr. A tím významně vylepšit podmínky v českém fotbale.

Publikováno

dne

Bývalý obránce Teplic, Sparty Praha nebo maďarského Ferencvárose Martin Klein se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o trenérské úrovni v České republice. Český fotbal totiž podle něj potřebuje zásadní změny. Jednou z cest by prý mohli být zahraniční trenéři, kteří by do ČR vnesli zcela nový vítr. A tím významně vylepšit podmínky v českém fotbale.

Český fotbal potřebuje změnu. Potřebuje okysličit a to nejen co se týče výchovy mladých a nových trenérů. Jak ale naznačují slova Martina Kleina, právě výchova mladých koučů u nás stagnuje, přičemž v posledních letech trenéři v ČR spíše rotují a přesouvají se od jednoho klubu do druhého. 

To se poté samozřejmě odráží na kvalitě týmů, samotné české fotbalové soutěži a v neposlední řadě také na reprezentaci. Podle brněnského rodáka Česko nemá tolik talentovaných hráčů a není tak tolik odkud brát.

Jedním z důvodů může být prý také míra ega všech lidí v českém fotbale, že si už nepřipustí, že by mohl přijít někdo jiný a udělat něco jinak a být úspěšný. Kluby v České republice se dodnes vyhýbají angažování zahraničních trenérů.

Podle Kleina je ale právě cesta zahraničního kouče tou nejrychlejší, jak zlepšit podmínky v českém fotbale. Detailně o tom ostatně hovoří v našem nedávném Ruik Talku.  

„Ano, já vím, že tady byla doba trenérů, kteří byli velmi respektovaní. Ať už to byl například pan Ježek, no bylo jich strašně moc. A já si těch úspěchů vážím, jenže fotbal se vyvíjí. Dnes je okolo fotbalu obrovské množství informací a je potřeba si je navzájem sdílet, pomáhat si, a právě v tom je ta cesta jednodušší pro mladého trenéra,” řekl Ruiku fotbalový světoběžník. 

Nutno podotknout, věk trenérů v Česku je druhý nejvyšší v celé Evropě. Na základě jeho slov by právě už starší koučové měli být spíše mentory, nikoliv motory. A samozřejmě – ze zahraničí nesmí přijít žádný žoldák, který si do ČR přijede vydělat.  

Může jít Sparta příkladem?

Ba naopak trenér, který se už ve své zemi nemá kam posunout a u nás může implementovat věci, které v českém fotbale nemají obdoby a fungují. Aktuálním příkladem může být pražská Sparta a trenér Brian Priske, jeden tým se zahraničím koučem je ale podle Kleina málo.  

“Zahraniční země (Klein hovořil především o Maďarsku, kde jej po většinu angažmá trénoval Nizozemec – pozn. red.) jsou velmi otevřené tomu, aby nasávaly tu cizí kulturu a mentalitu. U nás se to už nějakým způsobem taky děje, teď zmíním třeba Spartu, kam přišel Brian Priske. Ale celkově jsme velmi konzervativní,“ vysvětluje.  

Dále Klein doplňuje, že je pro, aby na lavičkách působili mladí trenéři, kteří za sebou budou mít nějakého mentora nebo „hlavního kouče“, jenž nad nimi bude mít dozor a nenechá je dělat stejné chyby. V českém prostředí však prý zatím takový potenciál nevidí. A právě tady je prý cesta trenéra ze zahraničí zajímavá.

O trenérech v Česku nicméně v jednom z našich předchozích rozhovorů hovořil zakladatel 121 Elite Sports Jan Černota.

Právě ten naznačil, že koučové typu Pavla Hapala nebo Pavla Vrby už toho českému fotbalu moc nedají. Jak Klein odpověděl na otázku, jestli by místo nich na lavičku dosadil nějakého z mladších koučů?

„To záleží na majitelích těch klubů, jakou cestou chtějí jít. Jestli se chtějí každý rok zachraňovat nebo ne. Jestli je pro ně výhodnější angažovat takového trenéra, který stojí nemalé peníze, anebo angažovat mladšího trenéra, kterého si může i třeba sám vychovat. Může jít tou cestou dlouhodobější a vychovávat hráče, které potom bude prodávat,“ uzavřel.

Zdroje: Ruik Talk, 121 Elite Sports

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené