Reklama

Všem týmům a funkcionářům se můžu podívat do očí, říká nejlepší český rozhodčí 21. století Pavel Královec

Nejlepší český rozhodčí 21. století Pavel Královec ukončil – předčasně – kariéru. Účastník dvou evropských šampionátů, jenž v nejvyšší české soutěži řídil rekordních 267 zápasů, zaslal dopis, v němž o svém odchodu informoval kolegy, komisi rozhodčích či delegáty.

Zdroj: AC Sparta Praha

Dosáhl mnoha úspěchů, ale okolnosti, které ukončení kariéry doprovázely, nebyly povzbudivé. „Když si kariéru proberu, byla dlouhá a bohatá,“ probírá Královec. „Byl jsem na OH v roce 2012 v Londýně a na dvou evropských šampionátech, 2012 jako čtvrtý rozhodčí, o čtyři roky později na EURu 2016 ve Francii jsem se dostal i na hřiště a řídil dva zápasy v základní skupině (Ukrajina – Severní Irsko a Rumunsko – Albánie),“ vypočítává.

Jediné, co mu chybí do sbírky, je světový šampionát dospělých. „Mrzí mě to, bylo to o krůček,“ povzdechne si. „Ale buďme realisty, nikdy nejelo dvacet rozhodčích z Evropy, maximálně pět šest a mezi ně se propracovat bylo velmi obtížné. Ostatně nikdo z českých rozhodčí po rozpadu federace na mistrovství světa nepískal,“ upozorňuje. „Na druhé straně nepředstavoval jsem si, že skončím za takových okolností. Ale to přináší život, nedá se nic dělat,“ smiřuje se.

Skončil asi o rok dříve, než se předpokládá vzhledem k věku, doporučený je 45 let. „Stále jsem na jaře byl na oficiální české listině rozhodčích, protože jsem se zúčastnil všech potřebných zkoušek,“ předkládá. „Nebyl jsem však na žádná utkání už nominován, nikdo mi důvod nesdělil. Nebylo to sice zvyklostí, ale myslím, že by to měla být alespoň slušnost. Říci na rovinu, proč už nejsem obsazovaný,“ očekával přímější jednání.

Hodně se mluvilo o loňském finále Mol Cup Sparta vs. Liberec, kdy mu bylo vytknuto, že nevyloučil hráče Sparty Martina Frýdka za šlápnutí na ležícího soupeře. Proto byl možná odstaven. „To bych se úplně nedomníval. Spíš následné věci, které se v českém fotbale děly,“ upíná se jiným směrem.

Byl však zachycen v policejních odposleších, kdy ho před finále kontaktoval místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr, který byl zadržen a obviněn za spáchání více trestných činů.

„Zavolal mi místopředseda, druhý z nejvyšších mužů asociace, který dostal vysoký mandát spolku ve volbách, nešlo mu telefon nevzít,“ brání se. „Nějaká komunikace mezi námi proběhla, to už bohužel nelze vzít zpátky, ale otevřeně říkám, že mám čisté svědomí,“ tvrdí. K Berbrově výzvě, aby z utkání udělal ´suchej hajzl´, se už vyjadřovat nechce.

Ani k vyloučení Frýdka se moc vracet nehodlá. „Když v tom někdo bude chtít najít moji zásadní chybu, tak to tak uchopí,“ říká Královec. „Já jen znovu zdůrazňuji, že ten zákrok pro mě nebyl tak jednoznačný, nebyla to černobílá situace. Na některých instruktážních videích byly obdobné zákroky, nikdy nejsou stejné, kde se doporučilo udělení napomenutí, tedy jen žluté karty,“ opírá se o výklad komise UEFA. „Navíc jsem dostal informaci od VARu, kde mi můj verdikt potvrdili,“ dodává.

Stojí si nyní za svým. „Nyní říkám, že bych nevyloučil v takovém utkání, jako je finále poháru, za tento přestupek ani hráče Sparty, ani hráče Liberce, ani kohokoli jiného,“ nedopustil by znehodnocení zápasu.

Poslední utkání řídil v prosinci, v Lize mistrů se střetly Chelsea a Krasnodar. Tehdy to však ještě netušil. „Nikdo nevěděl, co bude, jak se bude situace v českém fotbale vyvíjet,“ poukazuje na zvláštní okolnosti. „O předčasném ukončení kariéry jsem však uvažoval už dříve,“ netají ovšem. „Byla příležitost znovu se zúčastnit mistrovství Evropy, tím bych kariéru ukončil,“ našel však novou výzvu.

„Bohužel se vzhledem ke koronavirové pandemii šampionát o rok odsunul. Šance dostat se na vrcholnou akci byla pro mě stále menší, všechno jsem prokonzultoval se šéfem rozhodčích na UEFA Italem Roberto Rosettim s tím, že mezinárodní kariéru ukončím k 31. 12. 2020,“ odkrývá.

Poslední roky celý český fotbal ve všech jeho strukturách ovládali rozhodčí. Nemyslím si, že to nejhorší vzešlo pouze od rozhodčích,“ odmítá hodit vinu na jednu profesi. „Na hřišti jsou jejich chyby hodně vidět, u hráčů, jelikož to je kolektivní hra, může někdo ještě něco napravit. U rozhodčích ne. I když ledacos se dá zachránit nyní VARem. Bohužel po všech kauzách jsou rozhodčí vnímáni jako největší zlo,“ připouští.

Bývalí rozhodčí ovšem ovládali valné hromady, celý systém počínaje okresy. „Já nikdy nebyl funkcionář, nikdy jsem se do toho nemotal, nemohu soudit,“ necítí osobní vinu. „Určité lidi jsem znal, ale to je všechno. Ani jsem nikdy nebyl pověřen, abych pro někoho loboval,“ zdůrazňuje.

Traduje se, že aby se rozhodčí propracoval na vrchol, musel systému sloužit. „To si nemyslím… Nebudu však mluvit za ostatní, ale za sebe. S kamarády a kolegy asistenty jsme jeli po své cestě, maximální podpora jeden druhému, absolutní vzájemná důvěra. Šli jsme za svým cílem, nekoukali doprava ani doleva,“ vyvrací toto tvrzení. „Dosáhli jsme hodně. Nebyli jsme pod palbou, abychom museli něco ovlivnit a naopak byli někým ovlivňováni. Všeho jsme dosáhli naší pílí a vůlí,“ vypichuje.

Nikdy tedy neplnil zadání ´vyšších zájmů´. „Přes dvacet let jsem působil v profesionálních soutěžích, každému mančaftu a každému funkcionáři se mohu podívat přímo do očí. I oni mně. Chybu jsem udělal, ale to je jiná věc. Žádné zadání, abych někoho poškodil, to určitě ne,“ odvrhuje jakékoli podezření.

Hodně se nyní spoléhá, že k očistě fotbalu a snížení podezíravosti z nekalostí může pomoci VAR. „Byl jsem od počátku u toho, když se u nás zaváděl. Na mistrovství světa v Jižní Koreji dvacítek v roce 2017 jsem byl nominovaný jako videorozhodčí, jako batole jsem se dostával k tomu, co vůbec obnáší. Pak se rozvíjel i u nás,“ odkrývá Královec prvopočátky.

„Nastavily se mantinely a pravidla, pomáhali zahraniční odborníci ať Pawel Gil z Polska nebo Italové Nicola Rizzoli či přímo Roberto Rosetti, získávali jsme od nich zkušenosti, od fundovaných lidí,“ nová technologie se rozjela nadějně. „Mělo to vývoj, je škoda, kam se to nyní u nás dostalo. V UEFA to funguje, má to hlavu i patu, u nás se to bohužel pozastavilo, až zbortilo,“ přiznává Královec.

Možná šlo o úmysl. Roman Berbr údajně prohlásil, že je nutno zpochybňovat VAR, aby mohl nadále jeho systém oddaných služebníků všechno řídit. „Tuto informaci jsem neslyšel. VAR se bude muset u nás znovu kompletně restartovat. Dnes už si nelze představit, že by někdo přišel s tím, že ho nechce. Zbortilo se to tím, že se nyní s rozhodčími nepracovalo,“ tvrdí nadále.

Řešení vidí v komunikaci. „Technika se neustále zlepšuje, ale podle mého chyběla vzájemná komunikace,“ prohlašuje. „Já se vždycky snažil své verdikty vysvětlit. I médiím. Vždycky jsem byl pro otevřenost. Jeden čas však bylo mluvit o rozhodnutích vysloveně zakázané, pak doporučováno, mně to nikdy nevadilo. Nejsem si vědom, že bych to někdy odmítnul. Komunikace je ve prospěch všech, ať je to otevřené,“ vyzývá.

„A také jaké jsou pokyny,“ pokračuje ve výtkách. „U nás rozhodčí poslední půl rok nevěděli, co je dobře a co špatně. Komuniké z komise rozhodčích jim nic nepřinášela a jiný kontakt nebyl,“ stěžuje si.

V čele komise rozhodčích seděl portugalský odborník Vítor Manuel de Mělo Pereira. „Osobně jsem se tímto člověkem nesetkal, kontakt s námi byl jen jeden a to při úvodním slovu a to ještě přes techniku. Další společné setkání už následně neproběhlo,“ nemá příliš osobních poznatků.

Jarní sezona byla však z jeho pohledu děsivá „Chybovost komentovat nebudu, to není kolegiální, ale byla o mnoho procent vyšší než před tím. Byl to opravdu extrém. Víc nemám co dodat,“ nebrání si silnějším slovům.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Svatý Jan Nepomucký byl proti tomuto Andělovi strážnému mezinárodně hledaný zločinec.Mohl by ho president Zeman poslat do Vatikánu,jako velvyslance.Papež by mu mohl přidělit na starost suché hajzle ,ale umývat.Hroší kůže je proti tomuto pánovi elastické tričko.

  • Kdepak Růny. Bejvaly mnohem větší svině typu Puček, Matějek nebo Amler. Královec pískal tak nějak podivně ale ne tendenčně. Jednou ti pomoh a podruhý tě sejmul, prostě férovka.

 2. “VŠEM TÝMŮM A FUNKCIONÁŘŮM SE MŮŽU PODÍVAT DO OČÍ” řekl Královec a dodal: “ZVLÁDL JSEM PÍSKAT LIGU 20 LET NAVZDORY TOMU, ŽE JSEM HENDIKEPOVANÝ. BYLO ZJIŠTĚNO, ŽE NEMÁM PÁTEŘ”.

 3. Ale jo, proč by ne? V podstatě zaříz nebo navopak pomoh každýmu v lize takže to nebyl ultra šmejd jako třeba Hrubeš kerej píská výhradně pro jeden klub.

 4. Koukám, že mycwa má daší nick, v podstatě si piš klidně jako oskar, jak jsem již psal, jsi duševní mrzáček a když ti to dělá dobře, posluž si chudáčku. Je pátek, čeká tradiční mariášek, pár točených, Slávinka má double, mistrovský hattrick, mám radost, že Fousek porazil Poborského, i když ovarová hlava z Jablonce dělala co mohla a nějakého chovance z ústavu v Bohnicích mám na háku. Zdravím sešívky a mycwa a jeho pět nicků – asi víte co mi můžou…

 5. Na ruiku byly docela dobrý diskuse, rád jsem je četl, na efotbalu se dalo říct, že co sparťan, to debil.
  Teď co se sem nastěhoval zmrkva s těma jeho multi, tak to bude podobný.

  • Tak ty jsi přesný. Ty, který jsi na efotbal.cz měl spousty banů např. za přání smrti diskusním oponentům a nechutné vulgarismy, tady něco plácej. Tebe by měli pověsit za koule do průvanu, hovado jedno nenávistné. Vidět tohle tvůj nebožtík táta, sparťan tělem i duší, tak snad spáchá sebevraždu jaké prase splodil.

 6. Pánové klídek vždyť tahle diskuse je jediná možnost,jak pranýřovat ty desítky ba stovky křiváren v Kapr lize a jejich protagonisty.Loňská sezona byla specifická a hlavně bez diváků,což je pro oddíly jistá finanční ztráta. Na druhou stranu když fanoušek vidí tu herní úroveň a podezřelé výsledky,tak je dobře,že lidi neplatili za ty podrazy vstupné.

 7. Oskar – syn bývalého konfidenta STB, homosexuál zaměřený na mladé chlapce kolem 18 let, alkoholik a primitiv. Neřešte jej, ignorujte, sám poté odejde.

 8. Mycwo, ty kluku nešťastná, člověk by nevěřil, jak málo ti udělá radost. Naštěstí tvá úroveň, případně tvých nicků mou osobu nechává klidnou. O tom, že jsi duševní chudáček, jsem se přesvědčil už na Efotbale, tak se měj ty kluku rudej, třetí titul v řadě, ligová soutěž bez prohry, double, to je to, co tě musí strašně srát a já z toho mám radost. Tak zdravím všechny sešívky, pravýho Millwalla, lidi, kteří chtějí psát o fotbale a fanoušek letenskýho cirkusu mycwa a spousta jeho nicků mě může políbit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené