Spojte se s námi


Liga mistrů

Vloni Ajax, letos Lipsko? Saský celek se pod vedením Juliana Nagelsmanna může stát černým koněm Ligy mistrů

Publikováno

dne

Někomu se to sice může zdáti přitažené za vlasy a extrémně nereálné. Lipsko? Černým koněm Ligy mistrů? Ano, zní to všelijak, ale proč by tomu tak nemohlo být? Kdo čekal v minulém ročníku od Ajaxu, že vyřadí nejednoho favorita a dostane se až do semifinále, kde smolně podlehl Tottenhamu? Jestli je letos ve vyřazovací fázi někdo, kdo může celek z Amsterdamu napodobit, jsou to právě Sasové. Proč zrovna oni?

Teprve v roce 2009 byl klub RasenBallsport Lipsko založen. Nyní působí již čtvrtou sezonu v Bundeslize a jako bonus se Sasům podařilo poprvé v historii probojovat do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Ve svojí skupině dokázal celek z Německa získat 11 bodů a s tříbodovým náskokem si došel pro postup z prvního místa. Za sebou zanechal slavný Olympique Lyon, nevyzpytatelnou Benfiku a nepříjemný Zenit Petrohrad.

Ano, dá se mluvit o tom, že skupinu nemělo Lipsko úplně nejtěžší. Nicméně zpochybňovat kvality Lyonu či Benfiky zkrátka nelze. Oba celky mají kvalitní hráče. O Zenitu již nějakým způsobem pochybovat můžeme, ale přesto, ruské celky nejsou lehké k poražení. Své o tom ví z minulé sezony takový Real Madrid, který ve skupině dvakrát podlehl moskevskému CSKA, doma dokonce debaklem 0:3.

Krom toho, minulou sezonu neměl Ajax příliš těžší skupinu. Skončil sice druhý za prvním Bayernem, s nímž uhrál dvě remízy, za sebou však nechal právě Benfiku, s níž si Lipsko dokázalo jednou poradit a jednou s ní remizovalo, a poslední ve skupině končilo řecké AEK Atény.

Celkově se dá říci, že Ajax a Lipsko mají některé společné charakteristiky, nicméně Lipsko má několik výhod. Oba týmy spojuje ofenzivní pojetí fotbalu a také skutečnost, že nemají co ztratit, přičemž trenér Julian Nagelsmann nyní posouvá svůj klub na novou, mnohem vyšší úroveň. Oba celky mají v sestavě kvalitní individuality, nicméně jejich styl je založený především na týmovosti. Zároveň oba kluby mají ve zvyku svého soupeře přehrávat a oběma se to většinou daří. Tedy Ajaxu se to dařilo alespoň v uplynulém ročníku.

A v čem tkví výhoda Sasů? Především v tom, že díky působení v Bundeslize jsou zvyklí hrát proti velkoklubům. Přeci jen pravidelně čelí Dortmundu či Bayernu. Ajax ve své lize podobný tým nemá. To se sice může zdát jako lehce napadnutelný fakt, ale v konečném důsledku může hrát svou roli.

Další výhodu může mít Lipsko také díky tomu, že oproti Ajaxu skončilo ve své skupině první a tedy má jistotu, že bude hrát s druhým týmem z některé z dalších skupin. Nedá se sice říct, že by tam čekaly jen jednoduché překážky, ale v případě štěstí by mohli Sasové dostat přijatelného soupeře. Kdo by jim mohl stát v cestě? Poměrně hratelná Atalanta či v krizi se nacházející Neapol. Mezi těžší oříšky může patřit Chelsea, Tottenham, Atlético Madrid či Real Madrid.

Ani jeden z potenciálních soupeřů není nepřemožitelný. Mimo to, postup je pro Lipsko symbolem, že je čas udělat další krok vpřed. Jestliže v předchozích třech sezonách na nejvyšší úrovni byl saský celek dobrý a kvalitní, letos je ještě mnohem lepší. Především díky příchodu mladého trenéra Juliana Nagelsmanna, který se stal nejmladším manažerem, který svůj tým do vyřazovací fáze milionářské soutěže dotáhl.

V této sezoně, ať už v lize či Lize mistrů, Lipsko dokáže přehrávat prakticky všechny své soupeře, často až drtivě. Občas se potýká sice s problémy v efektivitě, neboť šancí si vytváří mnoho, ale právě zde spočívá největší potenciál pro zlepšení. Jestliže na tom hráči nejmladšího klubu v Lize mistrů dokáží zapracovat, mohou být extrémně nebezpeční.

O tom svědčí skutečnost, že v nejprestižnější evropské klubové soutěži je Lipsko na děleném čtvrtém místě v počtu střel. Za šest utkání jich vyslalo hned 101, stejně jako Liverpool. To činí téměř 17 střel na zápas. Statistice dominuje Bayern, který je ale oproti Lipsku o hodně efektivnější. Celkově hned 12 týmů mělo lepší poměr vstřelených branek na zápas než svěřenci Nagelsmanna (1.67 gólu na utkání), což vzhledem je poměrně tristní vzhledem k počtu střel.

Mnohem lépe si v tomto ohledu Lipsko vede v Bundeslize, kde má čtvrtý nejvyšší počet střel, ale má na svém kontě nejvíce gólů v celé lize (39 branek za 14 kol), což jsou téměř tři góly na utkání při průměru 16 střel na každých 90 minut. Zvládne-li tedy německý celek tuto efektivitu přenést do Ligy mistrů, bude ještě mnohem lepší.

Jisté nedostatky může mít Lipsko v obraně, která však rozhodně není tragická a ani špatná. Navíc svým stylem fotbalu, kdy je zvyklé svého soupeře naprosto přehrávat, dokáže tuto pomyslnou slabinu vyvážit. Mezi nejslabší stránky ale patří individuální chyby, kterých někdy dělají Nagelsmannovi svěřenci více, než by bylo zdrávo. Jinak je saský celek perfektně vyvážený a co je nejdůležitější, je extrémně variabilní.

Dá se říci, že právě variabilita je jedním z nejdůležitějších faktorů, jakým může Lipsko být nebezpečné. Jen málokterý tým působící v Lize mistrů, jestli vůbec nějaký, má tolik typologicky odlišných hráčů téměř na každou pozici. Díky této skutečnosti může Nagelsmann skvěle reagovat na průběh jednotlivých utkání a má rozhodně z čeho vybírat. Jedna věc je mít kvalitní náhradu za klíčového hráče, jenž hraje podobným stylem jako chybějící hvězda. Druhá věc však je, máte-li v týmu dva typologicky naprosto odlišné hráče, kteří jsou stejně kvalitní.

Díky tomu je ofenziva Sasů extrémně komplexní. Ať už jsou to střely z dálky, individuální průniky, přechody do útoku přes střed hřiště, stejně tak přes křídelní prostory, skvělé protiútoky, standardní situace… Zkrátka ta ofenzivní komplexnost a nesvázanost je neuvěřitelnou zbraní. Většina týmů má něco, čím se charakterizuje a co je jakousi hlavní předností směrem dopředu. Jenže to u Nagelsmannových svěřenců zřejmě nemusíte ani hledat. Když jim nepůjde jeden z přechodů do útoku, mají v záloze mnoho dalších způsobů.

Právě to vše díky Nagelsmannovi. Do jeho příchodu byla hra Lipska založená na presinku, rychlém zisku míče a protiútocích. Ale nyní? Takticky je tento tým absolutně nečitelný, což bude obrovská výhoda.

Ve skvělé formě se navíc nachází Timo Werner, životní sezonu prožívá Marcel Sabitzer. Ve skvělém světle se ukazuje Christopher Nkunku, postupně se začíná chytat i Patrik Schick. Dále můžeme jmenovat Halstenberga, Orbana, Forsberga, Klostermanna či Poulsena, v bráně je skvělý Gulácsi.

Nejde prostě ukázat jen na jednoho hráče. Lipsko má kvalitní celý kádr a každý se na současné formě a na tomto úspěchu podílí svou měrou, přičemž díky rotování sestavy se na případných dalších úspěších může podílet kdokoliv. Nelze brát Sasy na lehkou váhu. Ve vyřazovací fázi možná mohou vypadnout ihned v prvním kole, ale také nemusí. Teprve sbírají zkušenosti a jak již bylo psáno, nemají co ztratit a čeho se bát. Mohou jen překvapit a získat, což je pravděpodobné. A nepodaří-li se jim to letos, podaří se to v příští sezoně!

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.