Reklama

Vettel zkritizoval formuli 1! Je podle něj neekologická, vadí mu znečištění. Souhlasíte s ním?

Ekologie a zdraví naší planety. To jsou témata, kterými se Sebastian Vettel zaobírá čím dál víc. A aby taky ne. Německý pilot se také účastní různých dobročinných akcí spojených se “zelenější planetou”. Ve svém nedávném vyjádření na adresu formule 1 si proto nebral servítky!

Čtyřnásobný mistr světa, který se aktivně zabývá otázkami životního prostředí a udržitelnosti, si myslí, že současný plán F1 pro ekologičtější motory a udržitelná paliva není tak progresivní, jak by měl.

Podle německého pilota hrozí nebezpečí, že pokud se vedení F1 neubere jiným směrem, může se královna motorsportu zaseknout v bodě, jež není příliš udržitelný.

Také se obává, že tento faktor může na formuli 1 v budoucnu vytvořit enormní tlak vyžadující razantní změnu, co se ekologické stránky týče.

V rozhovoru pro web Motorsport.com prohlašuje, že se šéfové F1 musí probudit a uvědomit si, že je zapotřebí udělat mnohem víc, než bylo původně plánováno.

Na otázku, zda existuje rozpor mezi jeho ekologickými myšlenkami a prací jezdce formule 1, odpověděl následovně. “Jistě, a myslím, že to platí, protože formule 1 není ekologická.

Myslím, že žijeme v době, kdy máme inovace a možnosti, jak pravděpodobně udělat formuli 1 také ekologickou, a přitom neztratit nic z té podívané, vzrušení, rychlosti, výzvy a vášně.

Máme tady tolik chytrých lidí a inženýrské síly, že bychom s nějakým řešením příjít mohli. Ale současné předpisy jsou, jaké jsou. Motor je super výkonný, ale je k ničemu.”

Podle Vettela jezdí F1 s motory, které se vlastně v běžné výrobě nenachází a ani se nikdy nacházet nebudou. Dále v rozhovoru říká, že pokud nepřijde změna, F1 zanikne a právem.

Vedení formule 1 nyní dokončuje své plány ohledně pohonných jednotek, které do světa královny motorsportu mají zavítat v roce 2026. Nové monoposty by v budoucnu měla pohánět paliva z bioodpadu. Vettel si však myslí, že není dobré se takovým směrem vydat.

“Nejsem odborník na všechna paliva, ale budu spíše příznivcem syntetických paliv než biopaliv. U biopaliv samozřejmě musíte odněkud získávat uhlík a myslím, že tam mohou nastat nějaké problémy nebo komplikace,” vysvětlil Vettel.

“Myslím, že je rozhodně správné, aby formule 1 usilovala o nalezení způsobu, jak v budoucnu najít obnovitelná paliva nebo vzorec pro syntetická paliva nebo využití syntetických paliv.

Máme motor na příští rok a ve voze budeme mít pouze 10 procent e-paliva, což z technologického hlediska není žádná revoluce. Stejné palivo si již několik let můžete koupit u pumpy jako zákazník po celém světě. Takže to není žádná novinka,” dodal.

Vettel má také pocit, že formule 1 zdaleka nevyužívá svůj potenciál, ba ani zdroje, které má královna motorsportu k dispozici. Každý výrobce prý v posledních letech vynaložil na současnou podobu motoru přes jednu miliardu.

V rozhovoru pro Motorsport.com také přiznává, že sám neví, jaké řešení je momentálně to nejlepší. Je si ovšem jistý tím, že by formule 1 měla situaci řešit hned, nikoliv o ní pět let diskutovat a mezitím nedělat vůbec nic.

Zdroje: F1 Sport, Motorsport

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené