Více
  Novinky Koronavirus Velký faul na živnostníky! Vláda jim sebrala nárok na odškodnění

  Velký faul na živnostníky! Vláda jim sebrala nárok na odškodnění

  -

  Živnostníci nebudou moci žádat o náhradu škody, která jim byla způsobena vyhlášenými opatřeními v souvislosti s nákazou koronavirem. V televizi Prima to potvrdil šéf krizového štábu Roman Prymula.

  Od úterka platí nová krizová opatření, kterými vláda v podstatě prodloužila dosavadní omezení. Vláda je však nevyhlásila podle krizové legislativy, avšak překvapivě podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Tím tak podle většiny právníků vláda dosáhla toho, že nebude muset živnostníkům vyplácet náhradu škody. Většina z nich ale nyní bojuje o přežití.

  Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že výklad obou zákonů je stejný a to v neprospěch živnostníků. „Ten výklad, jestli je to podle krizového zákona, nebo podle zdravotního zákona, je úplně stejný. Výklad je takový, že ta přímá jasná náhrada škody je v případě, že zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo,” uvedla v České televizi.

  Většina právníků si ale myslí opak. „Krizový zákon předpokládá, že když dojde kvůli krizovým opatřením ke škodám, že se nahradí. Teď se ale zavedla nová opatření, vesměs ve stejném rozsahu, jako byly ty původní, a to podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který žádnou náhradu škody nepředpokládá,“ řekl iRozhlasu advokát Daniel Zinrák, jenž se specializuje na náhradu škod.

  Toto rozhodnutí vlády se nelíbí opozici, která ještě bude s premiérem ohledně odškodnění pro živnostníky jednat. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že je kvůli této situaci ochoten svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Saviola: Martínez perfektně pasuje do Barcelony

  Před čtyřmi lety dal Javier Saviola sbohem profesionálnímu fotbalu a od té doby se schoval do ústraní. Deník AS mu ale nyní...

  Bartomeu chce napříč současné situaci podniknout revoluci ve vedení Barcelony

  Prezident barcelonského velkoklubu Josep Maria Bartomeu žádá i navzdory koronavirové pandemii rezignaci několika důležitých členů vedení celku a mezi ohroženými je i...

  Rousaud: Ve skandálu Barcagate byly nesrovnalosti ve fakturách, taková je realita

  Barcelonský viceprezident Emili Rousaud, jehož demisi si přeje Josep Maria Bartomeu, ostře zkritizoval současného bosse Barcelony a rovněž potvrdit, že většina vedení...