Velký faul na živnostníky! Vláda jim sebrala nárok na odškodnění

Živnostníci nebudou moci žádat o náhradu škody, která jim byla způsobena vyhlášenými opatřeními v souvislosti s nákazou koronavirem. V televizi Prima to potvrdil šéf krizového štábu Roman Prymula.

Od úterka platí nová krizová opatření, kterými vláda v podstatě prodloužila dosavadní omezení. Vláda je však nevyhlásila podle krizové legislativy, avšak překvapivě podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Tím tak podle většiny právníků vláda dosáhla toho, že nebude muset živnostníkům vyplácet náhradu škody. Většina z nich ale nyní bojuje o přežití.

Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že výklad obou zákonů je stejný a to v neprospěch živnostníků. „Ten výklad, jestli je to podle krizového zákona, nebo podle zdravotního zákona, je úplně stejný. Výklad je takový, že ta přímá jasná náhrada škody je v případě, že zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo,” uvedla v České televizi.

Většina právníků si ale myslí opak. „Krizový zákon předpokládá, že když dojde kvůli krizovým opatřením ke škodám, že se nahradí. Teď se ale zavedla nová opatření, vesměs ve stejném rozsahu, jako byly ty původní, a to podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který žádnou náhradu škody nepředpokládá,“ řekl iRozhlasu advokát Daniel Zinrák, jenž se specializuje na náhradu škod.

Toto rozhodnutí vlády se nelíbí opozici, která ještě bude s premiérem ohledně odškodnění pro živnostníky jednat. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že je kvůli této situaci ochoten svolat mimořádnou schůzi Sněmovny.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nové smlouvy ve Slavii! Kontrakt podepsali Bořil s Coufalem

Slavia posiluje nejen po stránce příchodů, ale také smluvně. Nové kontrakty dnes podepsaly dvě velké opory, konkrétně Jan Bořil a Vladimír Coufal!

Lewandowski opět exceloval a pomohl zničit Chelsea! Překoná rekord Cristiana Ronalda?

Robert Lewandowski prožívá životní sezonu a nijak to nezměnila ani koronavirová pauza. Střílí góly na všech frontách, ve všech soutěžích, proti všelijak...

Petr Čech se stane oficiálně novou ikonou ve hře FIFA 21! Doplní tak Pavla Nedvěda

Je to teprve něco přes rok, co oznámila jedna z největších legend českého fotbalu konec aktivní fotbalové kariéry a hned se dočkala...