Spojte se s námi

Motorsport

Velká cena Mexika – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž dvacátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Mexika (Formula 1 Gran Premio De La Ciudad De México). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž dvacátým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Mexika (Formula 1 Gran Premio De La Ciudad De México). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

První závod v Mexiku se v rámci šampionátu Formule 1 uskutečnil už v roce 1963, přičemž závodní okruh byl postaven v roce 1959, a tedy devět let po zahájení oficiálního mistrovství světa.

Otec nejslavnějších mexických závodních bratrů, Ricarda a Pedra Rodriguezových, byl poradcem mexického prezidenta Adolfa Lopeze Matea a právě odtud poprvé vzešla myšlenka o stavbě závodního okruhu. Následné práce byly dokončeny za méně než jeden rok.

Královna motorsportu však na okruh v Mexiku zavítala už v roce 1962, byť se jednalo o nemistrovský podnik. Do mistrovství světa byla Velká cena Mexika zařazena až v roce nadcházejícím, jejímž prvním vítězem byl Jim Clark.

Mexiko City se tak stalo tradičním dějištěm závodů Formule 1 až do roku 1970. Velká cena Mexika se pak do kalendáře vrátila v sezóně 1986, jenže po sedmi podnicích si opět dala vynucenou pauzu. Od sezóny 2015 je tento závod opět tradiční součástí mistrovství světa, samozřejmě kromě roku 2020, kdy se zde nejelo v důsledku pandemie koronaviru.

Nejvíce vítězství na této trati drží kromě Clarka také Max Verstappen na Red Bullu, nejrychlejší kolo zde drží Valtteri Bottas, jenž v roce 2019 zajel čas v hodnotě 1:17.774. V loňském roce ovládl Velkou cenu Mexika právě Verstappen, kterého na stupně vítězů doprovodili Lewis Hamilton a Sergio Pérez.

Autódromo Hermanos Rodríguez

Samotná délka trati činí 4,304 km a skládá se ze sedmnácti zatáček. Autódromo Hermanos Rodríguez, jak zní oficiální název okruhu, nabízí hned tři DRS zóny, ovšem pouze s dvěma detekčními body. Ten první se nachází před zatáčkou číslo 10, druhý před zatáčkou číslo 15.

První DRS zónu pak najdeme v prostoru startu a cíle, druhou na rovince mezi zatáčkami 3 a 4 a tu třetí nejkratší mezi zatáčkami 11 a 12. Formule 1 vypsala Velkou cenu Mexika standardně na 71 kol, během kterých piloti ujedou přes 305 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Mexika – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 28. října, konkrétně ve večerních hodinách (20:00), a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje v tentýž den ve 23:00 a stejně jako v USA či Japonsku potrvá netradičně hodinu a půl. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 29. října, a to v čase od 19 do 20 hodin.

Úderem dvaadvacáté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 21:00.

Velká cena Mexika – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena Mexika – kurzy

Podobně jako ve Velké ceně USA – kdo si vsadí na to, že jeden z dvojice Verstappen – Pérez Velkou cenu Mexika vyhraje, nebude zřejmě daleko od pravdy. Nizozemský pilot na mexickém okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez vyhrál už loni, letos navíc prožívá životní sezónu.

Red Bull navíc potvrdil svou letošní neskutečnou formu ziskem titulu nejen v šampionátu jezdců, nýbrž také v Poháru konstruktérů. Pérez navíc pojede domácí závod, a tak je jasné, že bude obrovskou motivaci v honbě za vítězstvím.

Verstappen navíc bude bezpochyby chtít zaútočit na překonání velkého rekordu co do počtu výher v jedné sezóně. Úřadující šampion dorovnal tento milník už v USA, když i po zpackaném pit-stopu dokázal dojet na prvním místě.

Nutno podotknout, nejen vzhledem k výsledkům z loňské sezóny je evidentní, že Red Bullu tato trať sedí.

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené