Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena Japonska – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž osmnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Japonska (Formula 1 Honda Japanese Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž osmnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Japonska (Formula 1 Honda Japanese Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Velká cena Japonska figuruje v kalendáři Formule 1 od roku 1987. V posledních dvou letech zde ale královna motorsportu nezávodila, jedná se tak o velký návrat na asijský kontinent, spolu s předchozí Velkou cenou Singapuru. Ta se jela o týden dříve a jejím vítězem se stal Sergio Pérez.

Velká cena Japonska už nám ve své historii nabídla mnohé a i Suzuka jako taková má svůj specifický příběh. Za jejím vytvořením stojí Soichiro Honda, jenž kromě toho, že se rozhodl Hondu proměnit v automobilovou velmoc, oznámil, že jeho společnost musí mít vlastní testovací dráhu.

Původní nákresy obstaral Holanďan John Hugenholtz. Vítězem prvního závodu v roce 1987 se stal Gerhard Berger, přičemž už ve svém prvním roce nabídla Suzuka velké drama. Nigel Mansell tehdy v kvalifikaci utrpěl těžkou havárii, po které nemohl zasáhnout do závodu.

A jelikož se jednalo o předposlední Velkou cenu tehdejší sezóny, dá se říct, že titul mistra světa v podstatě daroval jeho rivalovi Nélsonu Piquetovi. Nejrychlejší kolo na této trati zajel Hamilton, a to v roce 2019 časem 1:30.983.

Suzuka International Racing Course

Samotná délka trati činí 5,807 km a skládá se z osmnácti zatáček. Suzuka International Racing Course, jak zní oficiální název okruhu, nabízí pouze jednu DRS zónu, která se nachází v prostoru startu a cíle.

Na trati tedy najdeme jeden detekční bod, jenž je situován na výjezdu z patnácté zatáčky těsně před měřeným úsekem. Formule 1 vypsala Velkou cenu Japonska standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou necelých 308 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Japonska – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 7. října, konkrétně v časných ranních hodinách (05:00), a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje v tentýž den v 08:00 a potrvá netradičně hodinu a půl. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 8. října, a to v čase od 5 do 6 hodin.

Úderem osmé hodiny ranní čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 07:00.

Velká cena Japonska – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena Japonska – kurzy

V Japonsku na okruhu Suzuka se pojede po dvouleté přestávce, když zde Formule 1 nezávodila z důvodu pandemie koronaviru. Naposledy, a tedy v ročníku 2019, zde zvítězil Valtteri Bottas, tehdy ještě v barvách Mercedesu.

Pódium tehdy ukořistili Sebastian Vettel na Ferrari a Bottasův týmový kolega Lewis Hamilton. Jak by ale mohla skončit letošní Velká cena? Po celou sezónu platí, že co se týče boje o vítězství – v kvalifikacích bývá lepší Ferrari, v závodech zase Red Bull.

Otázkou tedy zůstává, jaký bude výsledek sobotní kvalifikace. Pokud v ní Ferrari uspěje, bude mít šanci i na vítězství v závodě, byť monoposty Red Bullu jsou co do závodního tempa velmi silné. Všem zúčastněným však přichází na mysl ještě jedna, o to závažnější otázka – bude v Japonsku Max Verstappen slavit titul mistra světa?

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.