Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena Itálie – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž šestnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Itálie (Formula 1 Pirelli Gran Premio D’Italia). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž šestnáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena Itálie (Formula 1 Pirelli Gran Premio D’Italia). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Velká cena Itálie figurovala v kalendáři Formule 1 už do dob založení oficiálního mistrovství světa, a tedy od roku 1950. Závod na italské Monze se bezpochyby řadí mezi nejlegendárnější, které F1 v současnosti nabízí.

Samotný okruh byl postaven v roce 1922 a to za pouhých 110 dní. Po Brooklands ve Velké Británii a Indianapolis v USA se jedná o třetí závodní dráhu, která byla skutečně postavena za účelem závodění.

Své brány Monza otevřela 3. září 1922, tedy týden předtím, než se na tomto místě konal první závod. Dlužno dodat, od roku 1950 až do současnosti Formule 1 ani jednou Velkou cenu Itálie nevynechala. Jezdci na tomto rychlém italském okruhu jedou po 80 % času stále na plný plyn.

Nejrychlejší kolo na této trati drží Rubens Barrichello, když v sezóně 2004 se svým Ferrari zajel čas v hodnotě 1:21.046. Nejvíce vítězství zde zaznamenali Michael Schumacher a Lewis Hamilton, když zde oba šampioni zvítězili celkem pětkrát.

Autodromo Nazionale Monza

Samotná délka trati činí 5,793 km a skládá se z jedenácti zatáček. Autodromo Nazionale Monza, jak zní oficiální název okruhu, nabízí dvě DRS zóny. Ta první se nachází na rovince mezi zatáčkami 7 a 8. Druhou DRS zónu FIA umístila do prostoru startu a cíle.

Na trati tak najdeme i dva detekční body. Ten první najdeme v nájezdu do zatáčky číslo 7, druhý před zatáčkou číslo 11. Formule 1 vypsala Velkou cenu Itálie standardně na 53 kol, během kterých piloti ujedou přes 306 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena Itálie – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 9. září, konkrétně ve 14:00, a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

FP2 odstartuje v tentýž den v 17:00. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 10. září, a to v čase od 13 do 14 hodin.

Úderem šestnácté hodiny čeká jezdce a týmy kvalifikace na nedělní Velkou cenu, jejíž start F1 naplánovala na 15:00.

Velká cena Itálie – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena Itálie – kurzy

V loňské sezóně si ve Velké ceně Itálie dojel pro double tým McLaren. Na okruhu v Monze se v minulém roce vzájemně vyřadili také dva protagonisté na zisk mistrovského titulu, a tedy Lewis Hamilton a Max Verstappen.

Velká cena Itálie se loni zapsala mezi nejlepší závody sezóny 2021, přičemž letos tomu určitě nebude jinak. Na vítězství opět favorizujeme právě Verstappena, jenž s 310 vede šampionát jezdců a ovládl 10 z 15 závodů. Red Bull v čele s nizozemským pilotem se tak zdá být nezastavitelný a je velmi pravděpodobné, že vyhrají i na okruhu v Monze.

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.