Vedoucí akademie Sparty Krieg: Našim cílem je, aby hráči odcházeli s vědomím, že se mohou vrátit

Sparta je mezi elitou ve výchově mladých talentovaných fotbalistů. V Evropě je před ní pouze šest klubů, které pro evropský fotbal vychovali více fotbalistů. V tiskové zprávě Sparta zveřejnila hodnocení ředitele úseku mládeže Jaroslava Hřebíka a Miroslava Kriega.

Zdroj: sparta.cz

V Evropě působí v současné době 56 hráčů, kteří patří mezi odchovance Sparty. Alespoň to tvrdí uznávaná studie společnosti CIES. „O kvalitní práci akademie to bezesporu svědčí, je to objektivní ukazatel. Kromě samotného počtu hráčů v tomto žebříčku je ale neskutečné, že ze všech těchto fotbalistů jich působilo ve Spartě více než 60 procent od žákovského věku, 35 procent dokonce od přípravky,“ řekl Jaroslav Hřebík.

Co se týče dalších klubů z českého prostředí, na 38. místě je olomoucká Sigma (31 hráčů) a na 60. místě pražská Slavia (27 hráčů). V poslední době začínají odchovanci dostávat i výraznější role v A týmu letenského klubu.

Pravidelně nastupují Hašek, Hložek, Frýdek či Sáček, opomenout se ale nesmí Juliš, Pulkrab, Bičík či zranění Drchal s Kadlecem. „Chceme vytvářet náročné prostředí pro výchovu hráčů, pracovat s těmi nejlepšími trenéry. Většina našich hlavních koučů má vysokoškolský diplom, jsou to napříč věkovými kategoriemi odborníci. Každý z nich má na umístění v tomto žebříčku svůj podíl,“ řekl Miroslav Krieg, jenž ve Spartě vykonává pozici vedoucího akademie Sparty.

„Naší snahou a cílem je vychovávat hráče nejen pro náš klub, ale i pro celý český fotbal. Šedesát procent fotbalistů v dorostu jsme si vychovali sami. Z třiceti procent jde o hráče z teritoria středních Čech, to znamená z nejbližšího okolí. Pouze deset procent je z regionu mimo Středočeský kraj. Máme zájem, aby ti nejlepší zkvalitnili konkurenční prostředí našich týmů,“ dodal Krieg.

Většina hráčů, kteří projdou Spartou, si za ni v dospělém fotbale nezahrají. Nicméně mnoho z nich pravidelně hraje nejvyšší soutěže v České republice. „Všichni se nemohou probojovat do sparťanského A-týmu, ale náš cíl je, aby hráči ze Sparty odcházeli s vědomím, že se sem mohou vrátit – a dělali pro to všechno. Jako třeba Martin Hašek a Martin Frýdek. Výchova ke klubismu zvláště v dnešní době je daleko víc, nežli u toho hráče, který takovouto potřebu a vztah necítí,“ zakončil Krieg.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Liberec si brousí zuby na útočníky pražských ‘S’, zároveň by rád přivítal Hušbauera

Deník Sport přišel s informací, která zaujme fanoušky nejen Slovanu Liberec, ale také oba tábory pražských 'S'. Údajně byla započata jednání o...

Marek Jankulovski opouští pozici sportovního ředitele Baníku. Kam povedou jeho další kroky?

V Baníku Ostrava dochází před spuštěním nového ligového ročníku 2020/2021 ke změnám nejen hráčským, ale i funkcionářským. Pozici sportovního ředitele již nebude...

Václav Černý opět mění působiště! Z Utrechtu odchází hostovat do Twente

Před rokem Václav Černý nadobro a nenávratně opustil slavný Ajax Amsterdam, v němž se navzdory slibným předpokladům i kvůli častým zdravotním komplikacím...