Spojte se s námi


Bundesliga

Ve 20 letech chtěl úplně skončit s fotbalem, nyní je 32letý Nagelsmann nejtalentovanějším koučem na světě

Publikováno

dne

Z počátku jeho trenérské kariéry jej zdobila přezdívka „Baby Mourinho“, během tří let však Julian Nagelsmann ukázal, jak moc je tato nálepka nepřesná. Trenér, jenž v úterý slavil 32. narozeniny, během krátké chvilky ukázal, že má svůj vlastní způsob trénování, svou vlastní filozofii a že obojí zvládne funkčně převést do praxe. Potvrdil to v Hoffenheimu, nyní jej to čeká v Lipsku. Jaký je ale vlastně jeho příběh?  

Psal se únor roku 2016. Hoffenheim neprožíval dobrou sezonu. Počítalo se s tím, že zkušeného trenéra Huuba Stevense nahradí po skončeném ročníku neznámý Julian Nagelsmann. Tak dlouho se však nakonec čekat nemuselo. Stevens rezignoval na svůj post kvůli zdravotním potížím a tak se jeho místa teprve 28letý Nagelsmann ujal ihned. Tým se nacházel na sestupové 17. pozici a nevypadalo to s ním dobře.

Byl to risk, nicméně nebylo co ztratit, ale naopak bylo pouze co získat. A přesně tak to také dopadl. Mladý trenérský zázrak dokázal po urputných soubojích dostat Hoffenheim na konečné patnácté místo, čímž jej udržel v Bundeslize pro další ročník. Na ten už se mohl připravovat po svém. Měl své požadavky, svou filozofii, své cíle a hlavně měl celou předsezonní přípravu, a tedy čas, aby to svému týmu vštěpil. To se mu také podařilo.

Postupně v dalších sezonách Hoffenheim skončil v lize čtvrtý, třetí a devátý. Z malého klubu vytvořil Nagelsmann tým, který dokázal hrát rovnocennou partii s každým a byl konkurenceschopný nejen v Německu, ale i v Lize mistrů. Není tak divu, že po něm pokukovaly ihned další kluby, ať už to byl Bayern Mnichov či zahraniční celky. Nagelsmann si ale vybral, že půjde do Lipska, které se pokusí posunout na vyšší level. V čem spočívá Nagelsmannova výjimečnost?

V řadě první, když ve 28 letech vedl Hoffenheim jako trenér do ligového duelu, stal se vůbec nejmladším hlavním trenérem v historii Bundesligy. Nicméně není nejmladším, kdo do utkání tým jako trenér vedl. Roku 1976 vedl do utkání jako náhradní trenér Saarbrücken teprve 24letý Bernd Stöber.

Proč se dostal k trenéřině tak brzy? Po příchodu do Augsburgu si ve 20 letech vážně poranil koleno a nemohl již v kariéře pokračovat. „Bylo pro mě nesmírně složité a smutné ukončit kariéru v tak mladém věku. S fotbalem jsem poté nechtěl mít vůbec nic společného,“ prozradil Nagelsmann, že myšlenka stát se trenérem nejdříve vůbec nebyla v plánu.

Nyní je však ve své profesi částečně inovátorem. Díky němu byl Hoffenheim jedním z prvních a jedním z mála klubů na světě, jež začal používat technologii Footbonaut, přičemž ji ještě zdokonalil. Do tréninkového centra nechal instalovat velikou obrazovku, každý trénink monitoroval pomocí dronů a záběry z nich se přehrávaly právě na obrazovce. Díky tomu přímo během tréninků ladil s hráči jejich poziční hru a rovněž to usnadňuje a urychluje vysvětlování i nácvik různých herních situací či prvků. Totéž nyní chce mít i v Lipsku.

Zvláštní pak je fakt, že Nagelsmann není typem člověka, co by využíval sociální sítě. Celkově jej svět médií příliš nezajímá. Když se stal trenérem Hoffenheimu, založil si účty na Facebooku či Instagramu. Rychle nasbíral okolo 42 000 sledujících. Jenže poté své účty zrušil. Chtěl pouze zjistit, jaká na nich panuje interakce.

Za svůj velký vzor považuje Pepa Guardiolu, nímž se nechává inspirovat. Ale jestliže je tu někdo, koho obdivuje ještě více, pak je to nynější kouč PSG Thomas Tuchel, kterému vděčíme za to, že se Nagelsmann stal trenérem. Během společného působení u rezervy Augsburgu jej Tuchel neustále zaměstnával, především v roli jakéhosi skauta, díky čemuž se nakonec rozhodl již 32letý kouč Lipska pro trenérskou kariéru.

Právě část rukopisu Tuchela i Guardioly šlo ve hře Hoffenheimu pod Nagelsmannem najít. Nicméně inspirovat se nechal i Wengerem, což sám v minulosti potvrdil. Tým se pod ním vyznačoval napadáním soupeřovy rozehrávky blízko jeho branky a celkově vyznával ofenzivní a útočný systém. I proto v utkáních již jeho bývalého celku padalo poměrně dost gólů.

Kvality nejlepšího německého trenéra za rok 2016 dokazují koneckonců i výsledky. O umístěních Hoffenheimu již řeč byla, nicméně statistiky v počtu získaných bodů od momentu, kdy klub převzal, to ukazují rovněž. Od února 2016 až doposud získal Nagelsmann se svým týmem v Bundeslize 191 bodů ve 116 utkáních. Lépe na tom je v tomto období jen Bayern Mnichov (279) a Borussia Dortmund (228).

Důležitým faktorem jeho úspěchu jest, že mu sláva a rychlé prosazení se nestouplo do hlavy. To koneckonců dokazuje i skutečnost, že se v roce 2017 stal Nagelsmann prvním trenérem ve fotbale, který se přidal ke sbírce Common Goal, což je projekt, v němž fotbalisté dobrovolně přispívají jedno procento své mzdy neziskové organizaci, jenž finance poté využívá k charitativním účelům. Ačkoliv samozřejmě jedno procento ve světě fotbalových financí neznamená mnoho.

Julian Nagelsmann je zkrátka výjimečným mužem. Celou trenérskou kariéru má prakticky stále ještě jen před sebou, ale přitom toho již tolik dokázal. Nyní je jen na něm, jak se vypořádá se svou budoucností a jestli v Lipsku uspěje a posune klub i svou osobu na vyšší úroveň.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.