VAR na pěti utkáních v každém kole i v baráži! Od nové sezony by mělo dojít k pokrytí všech utkání. Co dále LFA plánuje?

Doposud v každém kole Fortuna ligy byl pouze na čtyřech utkání k dispozici systém VAR. To se ale od jara změní. Pokryto videorozhodčím bude zápasů hned pět, využit bude VAR i ve všech zápasech baráže. Od nové sezony pak bylo slíbeno, že technologie bude nasazena do všech utkání v rámci jednotlivých ligových kol.

Zdroj: sparta.cz

„Podařilo se zrealizovat to, o čem jsme hovořili na podzim – od jarní části přibude videorozhodčí na pátém utkání kola, které pokryjeme bez ohledu na televizní přenos na vlastní náklady. Zároveň jsme našli určitý prostor, technické řešení, aby byl videorozhodčí na všech barážových utkáních. Baráž minulou sezonu budila velké emoce, tomu chceme předejít,“ nechal se slyšet předseda LFA Dušan Svoboda.

„Na základě memoranda s Fotbalovou asociací ČR chceme v nejbližší době společně najít řešení pro kompletní obsazení videorozhodčími všech utkání kola od příštího soutěžního ročníku. K tomu vše směřuje,” dodal. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem to bude provedeno. Neboť již nyní slíbený pátý zápas bude řešen poněkud alternativně.

U základních čtyř zápasů, v nichž systém VAR asistoval, se využívala kamera z televizního přenosu. U pátého duelu bude využitý streamovaný přenos. Poprvé dojde k užití této novinky v sobotním duelu Slovácka s Baníkem Ostrava. Jak to bude probíhat? „Stream se za normálních okolností vyrábí pouze na tři kamery. My na zápase, kde budeme chtít využít systém VAR, doplníme na stadionu další čtyři kamery,“ prohlásil výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

„FIFA na utkání, které má být pod dohledem VAR, nařizuje čtyři kamery. My jich budeme mít sedm. Myslím, že je to dostatečný počet, abychom zásadní přehmaty, které se mohou stát na hřišti, odhalili,“ dodal. „Je to pro nás relativně technicky složitější než ty první čtyři zápasy. Při tom pátém zápase budeme do jisté míry testovat technické řešení, které pak budeme aplikovat dál,“ komentoval řešení pátého přenosu také Dušan Svoboda.

Jedním z cílů LFA pak má být vytvoření unifikovaných podmínek. Zavedení videa do všech utkání však vyjde na několik desítek milionů korun. Nějakou část pak uhradí hlavní partner ligy Fortuna, s níž byla prodloužena spolupráce. Dosavadní kontrakt pak byl navýšen právě o částku, která půjde směrem na podporu videa. Na financování se podílí LFA i FAČR.

LFA uvažuje také o zavedení kalibrované čáry pro posuzování ofsajdů. To však není něco, co bychom měli čekat již během jarní části. Nyní spolu s FAČR totiž hledají softwarového dodavatele. Naopak není uvažováno nad zavedením technologie, která posuzuje, zda-li přešel míč brankovou čáru, neboť je příliš nákladná.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Jako by to k něčemu bylo. Berbr mafie i tohle dokázala přetvořit v další svůj nástroj. VAR to sám nevytrhne, stejně pískají na objednávku a bez trestu. Liga prostě není regulérní. Všechny ligové sponzory ignorovat, kdo s takovým produktem spojí svoje jméno nic jiného nezaslouží. 😉 Pak by se to možná trochu pročistilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Real čeká dilema před důležitým utkáním se Citizens. Jak tuto situaci Zidane vyřeší?

Královský klub se po restartu ligy vrátil v exkluzivní formě a z devíti zápasů všechny vyhrál, až poslední zápas remizoval a to...

Alexis Sánchez přestoupí do Interu natrvalo, potvrdil Ole Gunnar Solskjaer

Ole Gunnar Solskjaer potvrdil na čtvrteční tiskové konferenci dlouho očekávanou věc - Alexis Sánchez zůstane v Interu natrvalo. Chilský útočník se dostal...

Patrik Hrošovský: Na zkoušce ve Spartě jsem neuspěl. I přes zájem Trpišovského jsem si vybral Plzeň

Slovenský reprezentant Patrik Hrošovský se stal během svého působení v Plzni lídrem, který pomohl klubu k mistrovským titulům a účastem v evropských pohárech. Osmadvacetiletý záložník...