Spojte se s námi


Fortuna liga

Václav Salač: Vidíte v českém fotbale nějaké změny? Já teda ne! Jak hodnotí počínání FAČR a co říká na škrty v mládeži či přerozdělování financí?

Loňský kandidát na post místopředsedy FAČR za Moravu se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o velmi zajímavých tématech. Jak hodnotí aktuální vedení českého fotbalu, potažmo jak se dívá na přerozdělování prostředků ve fotbale?

Publikováno

dne

Loňský kandidát na post místopředsedy FAČR za Moravu se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o velmi zajímavých tématech. Jak hodnotí aktuální vedení českého fotbalu, potažmo jak se dívá na přerozdělování prostředků ve fotbale?

Václav Salač v loňském roce kandidoval na post místopředsedy FAČR za Moravu a ačkoliv skončil druhý, ve fotbale se stále aktivně pohybuje a aktivně českou scénu sleduje. Jaká je tedy jeho aktuální činnost?

„Rozhodně jsem po loňských volbách na fotbal nezanevřel, spíš naopak. Dále se u nás v Heršpicích věnuji vedení našeho klubu, a především z pozice šéftrenéra mládeže se podílím na fotbalovém rozvoji více než 100 dětí, kluků i holek, které u nás v klubu máme napříč věkovými kategoriemi,“ vysvětluje Salač v rozhovoru pro Ruik.

„To mě baví asi nejvíc. Zároveň bedlivě sleduji, kam se náš fotbal ubírá a jsem v pravidelném kontaktu se zástupci klubů po celé Moravě. Sleduji také pozorně kroky a činy nové fotbalové vlády,“ dodává.

Místopředsedou za Moravu je tedy od června 2021 Jiří Šidliák. Je podle Salače jeho práce dostatečná? Lépe řečeno, jak hodnotí jeho práci co do profesionality a komunikace?

„Pokud bych měl práci Jiřího Šidliáka hodnotit jako ve škole, dostal by nedostatečnou. Za celý rok za ním není vidět nic reálného, co by pomohlo fotbalu. Jak co do interní komunikace směrem k moravským klubům na všech úrovních, tak co do skutečné práce pro moravské kluby, okresy a kraje,“ hodnotí práci Jiřího Šidliáka.

„Byl zvolen do funkce pouze politicky, nemá potřebné manažerské a fotbalové předpoklady, fotbal nikdy nedělal ani jako hráč, ani jako trenér, ani jako funkcionář v klubu, klubovému fotbalu vůbec nerozumí,“ pokračuje.

„Jiří Šidliák je moravským místopředsedou pouze formálně. Vyprofiloval se do pozice osobní asistentky předsedy Fouska ve své pražské kanceláři a na moravské kluby a delegáty, kteří mu dali svou důvěru, rychle zapomněl,“ říká osmatřicetiletý rodák z Třebíče.

Jak tím pádem hodnotí aktuální situaci v moravskoslezském fotbale co do fotbalové a ekonomické stránky? A který moravský, potažmo slezský celek je na tom podle něj s ohledem na dvě výše uvedené oblasti nejlépe?

„Nejde jen o moravské kluby a pouze o fotbal, ale o systémový problém podfinancování českého sportu. Do sportu jde nyní pouze 5 miliard korun ročně, což je ve srovnání s okolními zeměmi vůbec nejméně,“ praví třebíčský rodák.

„Naše vláda si musí uvědomit všechny souvislosti omezení rozpočtu sportu – ekonomické, sociální, zdravotní i společenské. Je nešťastné, že nemáme ve vedení fotbalu dostatečně silného předsedu a místopředsedy, kteří by chtěli a uměli vytvořit na vládu a poslance tlak ke zvýšení rozpočtu sportu a kteří by byli respektováni,“ říká Salač zcela otevřeně.

Podle Salače nejsou tito lidé respektování ani u strategických sponzorů. Cílová částka, která by podle něj měla jít do sportu činí 15 miliard korun. Dále pak tvrdí, že ačkoliv ekonomickou situaci v mnoha klubech zná, jsou to jejich interní informace a Salač by je nerad zveřejňoval. Nicméně naznačil, že nejlépe na tom jsou právě ty kluby, za kterými stojí úspěšný podnikatel…

Svoji kandidaturu v rámci červnové mimořádné valné hromady oznámil miliardář Milan Kratina, který chce kandidovat na post místopředsedy za Čechy s ambicí nahradit Jana Richtera. Může tohle fotbalu pomoci?

„Milana znám z byznysového i fotbalového prostředí, díky svým manažerským zkušenostem, jasným názorům a znalosti klubového fotbalu má pro výkon funkce českého místopředsedy všechny předpoklady. Navíc je to respektovaná osoba právě u strategických sponzorů i politiků,“ vysvětluje.

Je to už téměř rok, co se uskutečnily volby na pozici nového šéfa českého fotbalu, kterým se po dvoukolovém hlasování stal Petr Fousek.

„Dívám se na to jako na obrovskou horu práce, ale protože jsem člověk, který se nebojí ničeho, natož práce, tak tímto způsobem k tomu taky přistoupím. Je pro mě pochopitelně čest vést největší sportovní svaz v zemi.“ 

Tohle předseda FAČR prohlásil minulý rok po vyhraných volbách a slíbil, že očistí český fotbal od všech kriminálních kauz. Všichni také doufali, že kolem sebe bude mít lidi, kteří se nebudou bát provádět změny. Jak tedy po roce hodnotí počínání fotbalové asociace?

„Vidíte v českém fotbale nějaké změny? Já teda ne. A nejsem sám. Co vidím, že finančním ředitelem Asociace byl až do nedávna člověk, který „za starého režimu“ kryl kšefty Romana Berbra, až nyní po roce od valné hromady mu běží výpovědní lhůta. Očividně se ale rozkoukal a zapadl také v režimu „novém“. Nezměnilo se prakticky nic, jen jména, ale podstata jede v setrvalém režimu.

Asociaci chybí skutečný lídr, který by byl manažersky zkušený, pracovitý, důsledný a zejména rozhodný. Lídr, za kterým by šla většina členů výkonného výboru, zástupce nás obyčejných fotbalistů, kteří milují fotbal a který by se nebál prezentovat svůj názor a přijmout za něj odpovědnost,“ říká Salač.

„Výsledek je takový, že se nic nehýbe, vše extrémně trvá, reálná práce stojí, někteří členové VV FAČR vůbec nekomunikují směrem do okresů a klubů, rozhodování je netransparentní a pozice ve FAČR se neobsazují na základě otevřených výběrových řízení. To za mě tedy rozhodně žádná změna není,“ dodává.

Dále ještě poznamenal, že vše dobré, co nyní ve fotbale máme, nemáme zásluhou vedení FAČR, ale díky klubovým dobrovolníkům a fotbalovým nadšencům, kteří fotbalem žijí, denně se starají o klub a většinou dělají své funkce zadarmo.

„Takovým lidem bych chtěl touto cestou moc poděkovat, protože si jejich práce a nasazení moc vážím.“

V březnu tohoto roku FAČR oznámila vznik sedmičlenné Sportovní rady, jehož předsedou se stal Vladimír Šmicer. Rada se má zabývat výhradně sportovní tématikou, potažmo zkusit najít jméno nového sportovně-technického ředitele.

Jak sám bývalý reprezentant prohlásil, existuje mnoho problémů, které je zapotřebí vyřešit. Tudíž bude tato Sportovní rada dostávat podněty od výkonného výboru a náplní rady bude celý problém analyzovat a poskytnout nezávislý názor na to, jak se má daná záležitost řešit.

Co si o tomto konceptu myslí loňský kandidát na post místopředsedy za Moravu? Skutečně to může českému fotbalu, potažmo Asociaci, pomoci?

„Českému fotbalu v současnosti pomůže kdokoliv a cokoliv s jasnou vizí, a hlavně chutí něco dělat a pracovat pro fotbal. Nemám pochybnosti o tom, že Sportovní rada tyto ambice má a je jich schopna,“ má jasno Salač.

Dále však doplňuje, že tato Sportovní rada měla ovšem vzniknout už v létě minulého roku. „Nerozumím, co tak trvalo, pravděpodobně její zřízení zbrzdily výlety bafuňářů na Euro. Trošku se obávám o její roli a hlavně kompetence.

„Jak tak sleduji poslední týdny, předseda Fousek si ze Sportovní rady udělal takovou mediální kouřovou clonu, na kterou svaluje odpovědnost a zakrývá tím svou nečinnost a nerozhodnost. Realita je taková, že Rada nemá jasně specifikované kompetence a pravomoci a výkonný výbor její názory a postoje zajímají vlastně jen na oko,“ obává se o fungování rady.

Na konci dubna letošního roku již bylo jasné, že generálním sekretářem zůstane Michal Valtr, naopak novým sportovně-technickým ředitelem FAČR se stal Zdeněk Psotka. Podnět k odvolání podal Tomáš Neumann a Rudolf Řepka, zástupci hnutí F-evoluce a podpořil je předseda řídící komise pro Moravu Pavel Nezval. 

Za důvod označili údajnou netransparentnost procesů v rámci asociace a její neprofesionální řízení. Tento návrh každopádně neprošel, přičemž Petr Fousek to na následné tiskové konferenci okomentoval tak, že toto rozhodnutí výkonného výboru vnímá jako ochranu fotbalu a FAČR. 

Tento způsob jednání a medializace, která byla do značné míry manipulativní, nejsou něco, co by fotbalu prospělo, řekl na tiskové konferenci. Jak se na celou situaci dívá právě Salač a co očekává od Zdeňka Psotky coby nového sportovně-technického ředitele FAČR?

„Michala Valtra si do pozice generálního sekretáře vymínil Petr Fousek. O neprofesionálním řízení Asociace Michalem Valtrem, jeho velmi špatné komunikaci směrem ke klubům a nevhodnému přístupu k zaměstnancům Asociace se mluví již dlouho.

Nespokojenost s jeho osobou je značná. Netransparentní obsazování pozic bez výběrových řízení jde kromě předsedy Fouska také za Michalem Valtrem. Z toho plyne logický požadavek na změnu na postu generálního sekretáře od osob, kteří se nebojí vystoupit a chtějí fotbalu reálně pomoci,“ kritizuje Fouskovo a Valtrovo počínání.

„Zdeňka Psotku osobně neznám, ale ať už je to on nebo kdokoliv jiný, od sportovně-technického ředitele očekávám profesionalitu, manažerské zkušenosti, znalost klubového prostředí a zejména pracovitost, důslednost a vytrvalost provést systémové změny, které dostanou do fotbalu více dětí, pomohou rozšířit fotbalové základny, vybudovat novou infrastrukturu a zapracovat marketingově na zásadním zlepšení fotbalové pověsti.“

Financování v českém fotbale – to je objektivně řečeno téma na dlouhou dobu. Podíváme-li se zpět do června 2021, kdy se konala valná hromada FAČR, vznesl zástupce Motorletu Rudolf Blažek otázku, ve které znělo, proč dostává jejich klub zhruba šestinásobně méně, než kluby první a druhé ligy. 

Konkrétně se jednalo o 130 milionů Kč, které měly být přerozděleny na mládež.

Tato otázka však říká víc, než možná samotný autor zamýšlel. Navádí nás totiž k tématu přerozdělování finančních prostředků v českém fotbale. To je věc, která se v našich končinách řeší již dlouhou dobu – kolik přesunout na mládež, kolik nalévat do reprezentace, kolik do klubů. 

Jak tedy otázku přerozdělování prostředků vnímá Salač, která oblast podle něj trpí, co by se mělo změnit nebo co říká na škrty v oblasti mládeže?

„To je otázka na současný výkonný výbor, ale je od jeho představitelů se odpovědi asi nedočkáme. Peníze by měli putovat na mládež, jejich rozvoj a fotbalové podmínky, protože tím si financujeme budoucnost našeho fotbalu včetně reprezentace,“ myslí si.

„A potom je samozřejmě důležitá podpora klubů na amatérské úrovni, viz ten příklad, který jste zmínil. Mám pocit, že z hlediska finančního řízení nemá Asociace žádný plán, žádný výhled. Nebo jsem si úplně nevšiml, že by členové Asociace nějakou takovou informaci dostali.

Zazněla jen informace, že se bude muset z rozpočtu FAČR škrtnout 200 milionů korun. A z toho 92 milionů se vezme právě mládeži. To je naprosto nesystémové a absurdní řešení,“ nebojí se ohodnotit nesystémové jednání FAČR 

Jaroslav Šilhavý zůstal u kormidla reprezentace. Je prodloužení jeho angažmá u národního týmu dobrým krokem, nebo měl přijít někdo nový?

„To nedokážu posoudit, je otázkou, jaké by byly jiné varianty. Nebudu hodnotit práci Jaroslava Šilhavého, neviděl jsem žádnou analýzu, co se mu povedlo a nepovedlo a jaké to mělo důvody. Ostatně opět, a to se dostáváme k té komunikaci, tu analýzu neviděl nikdo,“ povídá.

„Vedení FAČR zkrátka nepředstoupilo před odbornou i širokou veřejnost a neřeklo, toto se stalo, stalo se to z těchto příčin a toto jsou kroky, jak to v budoucnu eliminovat. Dohoda o prodloužení smlouvy s Jaroslavem Šilhavém se zase tak nějak upekla v „pološeru“. V tuto chvíli ale přeji trenéru Šilhavému hodně štěstí a úspěchu v dalším kvalifikačním cyklu,“ uzavřel.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.