Spojte se s námi


Fortuna liga

V čem vyniká nová plzeňská posila z Žiliny? Kaša Viktorii opravdu pomůže

Publikováno

dne

Jednou ze tří nových plzeňských posil je Filip Kaša. Šestadvacetiletý obránce nastupoval za Žilinu, ale slavný slovenský klub musel do likvidace a Kašovi byla rozvázána smlouva. Plzeň tak posílil zcela zdarma. Jaké jsou přednosti a slabé stránky klidného stopera? Co od něj může očekávat kouč Adrian Guľa?

Zdroj: fcviktoria.cz

Kariéra

Filip Kaša začal svou kariéru v Baníku Ostrava, kde se také narodil. V lize debutoval v roce 2014 a celkem si za Baník připsal 47 ligových zápasů. V letním přestupovém období v roce 2016 se rozhodl pro změnu a odešel do Žiliny.

Okamžitě v první sezoně oslavil titul – a to pod vedením trenéra Guľy, se kterým se opět potká v Plzni. V jeho první sezoně pod moderním slovenským trenérem odehrál 27 zápasů a hned třikrát se zapsal mezi střelce. Velmi často nastupoval i v dalších sezonách pod několika dalšími trenéry a byl jedním z nejdůležitějších hráčů „šošonů“.

Pozice

Žilina v letošní sezoně střídala formaci 4-2-3-1 a 3-5-2. Kaša je tedy zvyklý hrát jak v čtyřčlenné, tak pětičlenné obraně. Největší rozdíl mezi těmito formacemi je v rozehrávce. Zatímco v pětičlenné obraně Kaša rozehrávával více z kraje, ve čtyřčlenné spíše ze středu. Plzeň hraje čtyřčlennou obranu, ale možná vás překvapí, že při rozehrávce se plzeňskému systému více přibližuje rozehrávka Žiliny při pětičlenné obraně. Jak můžete vidět na následujících obrázcích, jak v Plzni, tak v Žilině se pravý stoper nachází na téměř stejné pozici při rozehrávce ve formaci, která by se dala číselně popsat jako 3-4-3. Kaša by tedy měl být na tento typ rozehrávky zvyklý.

Ofenzivní fáze

Málokdy se vidí tak klidný a sebejistý stoper na míči. Práce s balonem je určitě největší Kašovou devízou. S míčem vypadá ladně, klidně a jistě. Bez problémů dokáže přenést hřiště na třicet, čtyřicet i padesát metrů. Občas se však snaží o náročné dlouhé přihrávky, i když se nabízí lepší a schůdnější varianta.

Nenechte se však zmást, rozhodování na míči má velmi dobré. Často hraje náročné přihrávky mezi linie soupeře, díky čemuž se žilinští dostanou do finální třetiny. Průnikové pasy navíc téměř nekazí. V letošní sezoně se průměrně pokusil o 61 přihrávek, což je velmi vysoké číslo. Ukazuje to, že jej žilinský trenér Pavol Staňo v rozehrávce využívá velmi často.

Z 61 přihrávek je navíc průměrně 54 přesných, což je vynikající úspěšnost 89 procent. Málokterý stoper dokáže hrát tolik průnikových přihrávek či dlouhých pasů a přesto mít tak vysokou procentuální úspěšnost. Průměrně se pokusí o 0,45 klíčové přihrávky na zápas, z čehož je každá třetí přesná. To není nikterak excelentní úspěšnost, ale je potřeba zohlednit, že Kaša je především stoper a dostat se z hloubky hřiště ke klíčové přihrávce je téměř nemožné. Celkem tři úspěšné klíčové přihrávky v letošní sezoně slovenské Fortuna ligy je tedy velmi dobré číslo.

Kaša průměrně ztratí pět míčů na utkání, což není moc, ani málo. Další silnou stránkou Filipa Kaši je driblink. Průměrně na zápas udělá téměř jeden driblink, což je na stopera velmi vysoké číslo. Při driblincích má navíc 67% úspěšnost, což je na stopera vynikající.

V letošní sezoně se trefil jednou a v minulé sezoně třikrát, což ukazuje na dobrý výběr místa při centrech ze standardních situací. Průměrně letos vystřelil jednou za devadesát minut, což je na středního obránce vysoké číslo.

Na následujícím videu se můžete podívat na ofenzivní akce Filipa Kaši.

https://twitter.com/JakubLebloch/status/1262708715855187969

Defenzivní fáze

Filip Kaša je velmi rychlý, čehož využívá při soubojích proti útočníkům. Málokdy se stane, že by byl přesprintován. Zároveň velmi dobře stínuje. Soupeři sice dá trochu prostoru, ale následně díky výborné poziční hře vykryje možnost přihrávky. Vynikající je také při vypichování balonů. Není sice agresivním typem stopera, to vůbec, ale pokud se odhodlá k vypíchnutí míče, tak je velmi úspěšný.

Průměrně se pokusí o dva zákroky, ze kterých mu více než polovina vyjde. Do zákroků se tedy příliš nepouští. Daleko více používá zachycení míče, neboli interceptions. Průměrně si připíše sedm zachycení. Kromě toho získá téměř šest volných míčů, což jen dokazuje vynikající poziční hru. Průměrně si na zápas připíše celkem osm vyhraných balonů. Taková čísla má opravdu jen málokdo.

Jeho největší slabinou je úspěšnost v soubojích. Kaša není žádný tvrdý stoper, co by do soubojů chodil po hlavě a vyžíval se v nich, když se však do nějakého dostane, tak je úspěšný jen z 55 procent. Toto číslo je velmi nízké, obvzláště na stopera. Nejlepší světoví stopeři dokáží vyhrávat až 75 procent soubojů.

Na následujícím videu se můžete podívat na některá zachycení, vyhrané hlavičky či úspěšné zákroky Filipa Kaši.

https://twitter.com/JakubLebloch/status/1262712108833288194

Závěr

Filip Kaša vyniká v práci s míčem. I přestože je stoper, tak dokáže excelentně otáčet těžiště hry a posunout míč do finální třetiny. Nebezpečný je také v pokutovém území. Skvělý je ve vypichování balonů, z čehož Žilina těžila častým ziskem míčem. Není však agresivním typem stopera, který by se vyžíval v tvrdých zákrocích. Daleko raději soupeře pouze vystínuje. Jeho největší slabinou je úspěšnost v soubojích, což by mohl být ještě větší problém v daleko soubojovější naší lize.

Velkou výhodou pro Kašu i Plzeň je, že nově příchozí posilu velmi dobře zná kouč Guľa. Kaša je také zvyklý na rozehrávku v systému 3-4-3, který je velmi podobný tomu plzeňskému. A nesmíme zapomenout, že na západ Čech přichází zcela zdarma! V šestadvaceti letech se navíc bude stále zlepšovat. Plzeňští fanoušci se mají na co těšit!

Zdroj statistik: InStat

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.