V čem nadstavba funguje a kde selhává? Po dvou letech začíná být jasno

Zavedení nadstavbového modelu přineslo zásadní změny v letitém fungování nejvyšší české fotbalové soutěže. Po dvou téměř dokončených sezónách již začíná být docela jasné, které neduhy Fortuna ligy tato změna vyléčila a které nikoliv.

Zdroj: fortunaliga.cz

Skupina o udržení

Vezměme si to pěkně odspoda. A neberme příliš ohled na okolnosti, jež přinesla a možná ještě přinese situace ohledně koronaviru. Byť právě osud suterénu soutěže může ovlivnit výrazně.

Skupina o udržení změnou přišla o podezřelé zápasy, kdy nepříliš motivovaný celek ze středních vod prohraje s dosud marným týmem, jenž body naopak potřebuje. A to je dobře.

Samozřejmě. Letos se zde vyskytovala Olomouc, jíž o nic nešlo a také to tak vypadalo. Zápas Sigmy v Příbrami s diskutabilní penaltou pak byl lahůdkou pro všechny cynické sázkaře.

Na druhou stranu Teplice, nacházející se v obdobné situaci, se situací naložili důstojně. Od bojů o baráž nelze čekat krásný fotbal, ale nasazení i velké emoce rozhodně ano.

Nepočítáme-li COVID-19 a hrozbu tendenčně pískaných barážových zápasů, musí se uznat, že skupina o udržení funguje.

Skupina o Evropskou ligu

Slovácku docházelo na jaře palivo, ale i tak nedalo proti Bohemians svoji kůži lacino. A Mladá Boleslav se zázračně zvedla. Vloni jsme se zase dočkali bizarního debaklu, který utrpěly doma Teplice rovněž s Mladou Boleslaví.

Objektivně tato skupina funguje nejlépe. Eliminují se zde dlouhodobé neduhy českého fotbalu a pro týmy z klidného středu to najednou má smysl. Už proto by byl vysloveně zločin, kdyby se naplnil černý scénář o nedokončení atraktivního play-off systému o poháry.

Skupina o titul

Zde je to diskutabilní. Slavia se kvůli nadstavbě musela snažit o pár týdnů více, než by tomu bylo v třicetikolovém systému.

Zároveň tu ovšem v plné nahotě vidíme, že myšlenka více elitních zápasů je lichá. Většina mačů mezi Spartou, Slávií a Plzní se nese ve znamení „hlavně nic nezkazit.“

V loňském roce se navíc kvůli poháru udály hned čtyři derby pražských es. Tradiční svátek tak doznal značného znehodnocení.

Nůžky se rozevírají a v současné chvíli to nevypadá, že by širší špička měla příliš ohrožovat tři nejvýraznější týmy.

V rámci skupiny o titul tak alespoň musíme do dalších let doufat ve vyrovnanější souboj o titul, přestože jednoznačně to často dopadá i v top evropských soutěžích.

Optimisticky naladěná Sparta i ambicióznější Plzeň musí udělat maximum pro to, aby to tak u nás nedopadlo potřetí za sebou.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Ačkoli nejsem sešívanej, souhlasím s panem Nezmarem, že nadstavba je paskvil. Že budou dva tři zachráněné týmy ve skupině o záchranu hrát naplno, je jen iluze. Aby šel tým, který byl po základní části 7.-10. do Evropy je zhovadilost, měla by rozhodovat dlouhodobá soutěž a ne momentální forma. To samé platí i o skupině o titul, mistrem by měl být ten, kdo to dokazoval v průběhu celého roku. Navíc to není ani napínavé, ani zajímavé a podle loňska ani návštěvy nebyly nic moc. Něco jiného by bylo, kdyby podstatnou složku příjmu hrála televizní práva a více zápasů by klubům přineslo více peněz. Takže, jediné co bych zachoval, je play off dvou týmů na 14. a 15. místě s týmy na 2. a 3. místě 2. ligy, to má smysl. Jinak nic. Paskvil.

  2. V ČR by mělo být max. 5 opravdu silných klubu bojujícím o titul a další místa zaručující učast v EL tak aby vždy minimalně 3 týmy hráli na podzim skupinu EL ( na LM nemá žadný Český tým aby se tam dostal z předkol) . Bohatě by stačilo v lize 14 týmu z toho těch 5 opravdu silných s kvalitním kádrem i na zápasy EL .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Velký třesk v Barceloně! Prezident Bartomeu se s celým vedením rozhodl rezignovat

Velký třesk v Barceloně! Prezident katalánského klubu v úterý večer oznámil, že se s celým svým vedením rozhodl rezignovat.

Vitrína dneška: Berbrovi muži odejít nehodlají

Očista českého fotbalu začala dle hanebného scénáře, Berbrovi muži hodlají zůstat na svých místech, předseda Malík to podporuje. Před disciplinární či etickou komisi nikoho nežene. Roční proměna Slavie je děsivá: loni statečná, letos trapná.

Jak se vede hráčům, kteří v létě opustili Spartu? Kanga nevýrazný, Costa v Indii

Spartu v létě opustilo několik fotbalistů. Mezi nimi byli i hráči, kteří přišli za nechvalné éry italského kouče. Jak se jim vede po odchodu z Letné?