Spojte se s námi


Extraliga

V boji o záchranu začne přituhovat. Kdo vyletí z extraligového kola ven?

Letošní ročník Tipsport Extraligy nabízí více otázek, než kdy jindy. Kromě bojů o Masarykův pohár nás čeká nevídaně dramatická podívaná na dně tabulky.

Publikováno

dne

Letošní ročník Tipsport Extraligy nabízí více otázek než kdy jindy. Kromě bojů o Masarykův pohár nás čeká nevídaně dramatická podívaná na dně tabulky. Poslední tým to bude mít po základní části spočítáno hned, čtrnáctý celek se bude zachraňovat v baráži. První čtvrtina nám už nastínila možný scénář. Začíná přituhovat.

Ne všem se podařilo do nové sezony Tipsport Extraligy vletět podle představ. Zatímco však loni zůstávala nervová soustava fanoušků docela v klidu, v tomto ročníku jde o hodně. Největší nervy budou mít s přibývajícím časem týmy na spodku tabulky, neboť poslední padá přímo, předposlední tým čeká baráž.

Říká se, že si nakonec všichni pamatují jen šampióny. Přesto, když jde o extraligovou příslušnost, bude neméně zajímavé sledovat i dění právě na opačné straně tabulky. Prvních zhruba 16 odehraných zápasů už rozdalo karty, a nastínilo možné náznaky toho, na koho by mohl v závěru základní části zůstat Černý Petr.

ZLÍN vs. KLADNO

Těžko budeme mezi všemi patnácti účastníky nejvyšší české soutěže hledat jiné týmy, kterým by byly těžké časy předurčeny už před začátkem. Jak fanoušci (pomineme-li ty zlínské a kladenské), tak i odborníci měli už před prvním kolem docela jasno, že právě tyhle dva týmy se budou nejspíš potýkat s největšími problémy.

https://www.instagram.com/p/CVcoVjqDT9G/?utm_source=ig_web_copy_link

Důvody byly poměrně jasně dány. Zatímco Berani svůj kádr prakticky vůbec oproti loňské sezoně nevylepšily, Kladno bylo nuceno hledat posily v zahraničí, neboť český trh byl v době jejich postupu už téměř rozebrán.

Oba týmy jsou pasovány na největší outsidery taky kvůli ekonomické situaci. Ve Zlíně není žádným tajemstvím, že klub dlouholetě finančně strádá. Se sponzory mají problémy i Rytíři. Jejich účast v Extralize není jistá, sponzorovat klub v takové nejistotě se málokomu chce.

Velkou roli v kladenském sponzoringu hraje jednoznačně hrající legenda Jaromír Jágr. V očích sponzorů je Kladno s Jágrem nebo bez něj, úplně jiná organizace. Jágr táhne diváky na tribuny. I z tohoto ohledu je na tom finančně nejspíš lépe Kladno než Zlín. I Jaromír Jágr po postupu na konci loňské sezony řekl, že peníze na Extraligu jsou.

Další věc je, že přesto že Kladno nemělo příliš na výběr, svůj kádr se pokusili vylepšit, jak jen to šlo. Berani narozdíl od nich zaspali. Věřili, že to ubojují s tím co mají, ale teď jsou opravdu ve vážných problémech.

FINANCE JAKO ODRAZ VÝSLEDKŮ

Hokej dneska je o penězích, taková je realita. Kluby s lepším rozpočtem si zkrátka mohou dovolit lepší hráče, tohle je přirozená rovnice. I díky výše zmíněnému součtu se dá říct, že po sportovní stránce kluby zatím drží své předpoklady. Zlín je poslední, z 16 zápasů vyhrál jen dvakrát, mají na kontě 8 bodů. Před nimi Kladno, které nasbíralo bodů 14. 

Z dosavadního průběhu to vychází tak, že Rytíři zkrátka alespoň někde něco málo uhrají. Kdyby Ševci před sezonou vsadili na větší jistotu, zřejmě by na poslední sestupovou příčku v tuto chvíli Kladno odsunuli.

Samozřejmě se ještě oba celky mohou zvednout, nicméně se dá předpokládat, že tohle budou skutečně dva týmy, které se budou plácat na spodku až do 60. kola.

U Kladna je však ještě navíc předpoklad, že se zámořské posily postupem času více přizpůsobí evropskému hokeji, s Jágrem a Plekancem v sestavě se mohou dostat i o něco výše, než na čtrnácté místo.

Zlínský sportovní manažer Martin Kotásek v uplynulém týdnu řekl, že urputně shánějí na soupisku posily. Údajně mají v klubové kase peníze na dva kvalitní hráče. Zatím však přivedli jen lotyšského beka Robertse Mamčicse.

Nějaké kroky už vedení podniklo. S některými hráči se rozloučili a stabilizovali realizační tým, do kterého přivedli klubové legendy Petra Čajánka a Petra Lešku. Teď je však čeká mraky práce, aby tihle bývalí borci nebyli jen součástí historicky nejhoršího propadu v dějinách hokejového Zlína.

Údajně klub jednal s Tomášem Zábrodským, který skončil před několika dni v Liberci. Platové podmínky byly údajně na minimálně stejné nebo dokonce lepší úrovni. Nakonec si slovenský útočník vybral poslední tým v německé nejvyšší soutěži.

Stejně dopadlo i lanaření Matěje Chalupy. Z tohoto výsledku je vidět, že nejen pro sponzory, ale i pro hokejisty, není Zlín atraktivní destinace. I v tomto ohledu má Kladno lehce navrch.

KDO DALŠÍ?

Teď je tu otázka, jestli se muže v aktuálním průběhu tohoto ročníku do existenčních problémů dostat ještě někdo další. Příliš komfortně se nejspíš necítí Vítkovice nebo Litvínov. 

Dost bídně je na tom v současné situaci Liberec, který má nad čtrnáctým Kladnem náskok 6 bodů, stejně jako v případě Vítkovic a Litvínova. Kvalita kádru je však na úplně jiné úrovni. Až se Bílí Tygři z této deky oklepou, měli by být v pohodě. Na předkolo minimálně.

Nepotká-li některých z týmu výše podobná bída jako Liberec nebo Zlín, měly by ostatní mančafty nejnáročnější sezonu v historii ligy z pohledu existenční účasti přežít.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Extraliga

Hradecký Mountfield posílil hráč se zkušenostmi z NHL

Trh s hráči je v tuto chvíli velmi zajímavý. Do Extraligy se dostane další cizinec, tentokráte oblékne dres Hradce Králové. A zajímavější je to tím, že si tento hráč zahrál v NHL. Přichází s ním zkušenosti z nejprestižnější ligy světa. Pomůže Hradci k titulu?

Publikováno

dne

Trh s hráči je v tuto chvíli velmi zajímavý. Do Extraligy se dostane další cizinec, tentokráte oblékne dres Hradce Králové. A zajímavější je to tím, že si tento hráč zahrál v NHL. Přichází s ním zkušenosti z nejprestižnější ligy světa. Pomůže Hradci k titulu?

Jedná se o Nikitu Ščerbaka. Tento hráč působil v letošním roce v Bánské Bystrici, kam zamířil naopak Patrik Lamper. Nikita Ščerbak je velmi zajímavé jméno. V roce 2014 ho draftoval v 1. kole Montreal. V tomto kanadském celku odehrál i první utkání v NHL v kariéře.

„Po delším jednání se zástupci Banské Bystrice jsme dospěli k možnosti jakéhosi zahraničního trejdu za Patrika Lampera. Nikita je v ideálním hokejovém věku, má zkušenosti z NHL, AHL a KHL a i z tohoto důvodu věříme, že nám pomůže a zkvalitní naši ofenzívu,“ uvedl Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu.

Jinak to ale nebylo nic závratného. Ščerbak stihl v NHL odehrát 37 zápasů. Připsal si 6 branek a 2 asistence. Vedle Montrealu si zahrál také za Los Angeles.

Většinu své kariéry ale strávil v nižší AHL. Tento světoběžník stihl odehrát rok v KHL, v dresu Omsku a Čeljabinsku. V KHL zaznamenal 11 bodů ve 31 zápasech.

Ve své kariéře už zažil i nepříjemné momenty. Asi nejvíce ten, kdy do v AHL zasáhl protihráč bruslí do obličeje. Toto bolestivé zranění ale nakonec dokázal rozchodit.

Uvidíme, jestli Hradci Králové pomůže v honbě za extraligovým titulem. V tuto chvíli se Hradec přetahuje s Třincem o čelo tabulky.

Aktuální sestava Mountfieldu Hradce Králové

Brankáři: Henri Kiviaho, Štěpán Lukeš.

Obránci: Jérémie Blain, Michael Gaspar, Bohumil Jank, Petr Kalina, Graeme McCormack, Richard Nedomlel, Filip Pavlík, Radim Šalda.

Útočníci: Lukáš Cingeľ, Aleš Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma, Petr Koukal, Christophe Lalancette, Jakub Lev, Patrik Miškář, Ahti Oksanen, Jakub Orsava, Jordann Perret, Radek Pilař, Radek Smoleňák, Martin Štohanzl, Nikita Ščerbak.

Zdroj: Hokej, Mountfield HK, Twitter

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Kladno a Zlín opět posílili své sestavy, lépe se daří Rytířům

Bude to ještě velký boj na spodku tabulky. Kladno mělo před dnešním kolem Tipsport Extraligy 6 bodový náskok na Zlín. Kladno dnes hrálo v Pardubicích a Zlín jel na led oslabeného Třince. V sestavách obou týmů se objevila další nová jména, o koho šlo, a jak zápasy dopadly?

Publikováno

dne

Bude to ještě velký boj na spodku tabulky. Kladno mělo před dnešním kolem Tipsport Extraligy 6 bodový náskok na Zlín. Kladno dnes hrálo v Pardubicích a Zlín jel na led oslabeného Třince. V sestavách obou týmů se objevila další nová jména, o koho šlo, a jak zápasy dopadly?

Nejprve ke Kladnu. Kladno opět sáhlo do CHANCE ligy, tentokráte do týmu Baníku Sokolov. Jedná se o posilu do útočných řad, která by měla pomoct Kladnu v produktivitě a ve hře směrem dopředu. Filip Kuťák si svými výkony v Sokolově zasloužil pozvánku do extraligového Kladna.

„Odešel Marek Račuk, zranění jsou Ondřej Machala a David Routa. Naskytla se možnost vzít Filipa Kuťáka, který proti nám třeba i v loňském ročníku hrál za Slavii. Byl to nepříjemný hráč, pamatujeme si ho. K nám jde do konce sezony,“ uvedl sportovní manažer klubu David Čermák pro klubový web.

Filip Kuťák není pro Kladno zcela neznámou. V minulých letech ho potkávali Rytíři v duelech se Slávií Praha. Tento rodák z Hradce Králové si již extraligu zahrál. V minulosti na 10 zápasů oblékl dres Plzně. Filip Kuťák stihl odehrát za Sokolov letos 23 zápasů, ve kterých si připsal 5 gólů a 4 asistence.

Kladno v sestavě s Kuťákem dnes vyzvalo Pardubice. Dlouho to vypadalo, že si Kladno odnese 3 body, ale nakonec musel skousnout prohru 3:4 v prodloužení.

Přitom Pardubice srovnaly až v 56. minutě. A v prodloužení rozhodly v poslední minutě. I tak se bod v boji o záchranu počítá, náskok na Zlín je 7 bodový, protože Zlín dnes nestačil na Třinec.

Třinec se vrátil do kolotoče Extraligy, a to z důvodu, že jim Zlín nevyšel vstříc s překladem zápasu. To ale nevadilo. Třinec si i v kombinované sestavě s chutí zastřílel a vyhrál 6:2.

Zlín posílil pro tento zápas i Jakub Doktor. Havířovský útočník zažívá v AZ skvělou sezonu, kdy nasbíral v 30 zápasech 11 gólů a 18 asistencí. Havířovu se jinak nedaří a vypadá na sestup, jeho hra je ale někde jinde.

Vedle Doktora si dres Zlína oblékl také Robert Černý. Ten si do Extraligy odskočil už potřetí. Jinak obléká dres prvoligového Přerova.

Zdroj: Hokej, Rytíři Kladno, Twitter

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Plzeň doma padla s Libercem 1:4 a zapsala si už čtvrtou porážku v řadě

Páteční podvečer byl opět ve znamení Tipsport extraligy. Stále čtvrtá Škoda Plzeň se postavila na domácím ledě desátým

Publikováno

dne

Páteční podvečer byl opět ve znamení Tipsport extraligy. Stále čtvrtá Škoda Plzeň se postavila na domácím ledě desátým Bílým Tygrům z Liberce.

HC Škoda Plzeň tápe v obranném pásmu

První třetina začala poněkud vlažně. Hosté z Liberce se začali postupně osmělovat ke střelbě, ale jejich pokusy příliš nepotrápily domácího brankáře Miroslava Svobodu. Bílí Tygři tak akorát naplňovali statistiku střelby, ale skóre se jim změnit nepodařilo.

Mezi devátou a desátou minout prvního dějství domácí Škodovka Plzeň dokázal zamknout hosty z Liberce v jejich obranném pásmu, ale přes očividný tlak nedokázali vyprodukovat žádnou nechytatelnou dělovku.

Hra se rozvířila, když došlo k vyloučení. První šanci na přesilovku dostali Bílí Tygři. Hned po vhazování v útočném pásmu se ale přesilovky vzdali, kdy za podražení byl vyloučen Jan Ordoš.

Poměr sil 4 na 4 svědčil o něco více hostům, kdy se po kombinaci na hranici brankoviště objevil před odkrytou klecí Jan Šír, ale odkrytou branku těsně minul. Domácí Škodovka při hře pět na pět vytvořila několik nevynucených chyb v obraně, ale vše vyřešil Miroslav Svoboda.

Domácí se ujali slova ještě v závěru prvního dějství, kdy se během přesilovky dostali k ohrožení svatyně Petra Kváči. Pálí Ludwig Blomstrand, liberecký brankář vyráží a dorážku rovněž kryje.

Přiostřuje se a padají branky

Čeho se diváci nedočkali, to přišlo ve druhé dvaceti minutovce. Když hrála Škodovka Plzeň svoji další přesilovku došlo k nečekanému vyústění. Ve středním pásmu se ke kotouči dostal hostující Petr Jelínek a jel sám v oslabení vstříc domácímu gólmanovi.

Svůj únik nezakončil brankou, ale by faulován a následovalo trestné střílení a navíc i vyloučení plzeňského hráče. Tomáš Filippi proměnil trestné střílení a otevřel skóre (0:1). Škodovka srovnala krok v přesilovce, kdy liberecký obránce nešťastně tečoval střelu a puk se dostal k Filipu Přikrylovi, který poslal puk do branky, když Petr Kváča byl bezmocný a zareagoval již na původní střelu (1:1).

Tým HC Škoda Plzeň si nadále ale koledoval a hrubky v obraně se kupily a jejich závažnost nebezpečně stoupala. Miroslav Svoboda kapituloval, když jednu se z dorážky trefil Jan Šír (1:2).

Nápor Plzně na začátku posledního dějství se rozplynulo po prvním vyloučení. Naopak hosté z Liberce přidali další branku, když domácí brankář vůbec neviděl střelu Jaroslava Vlacha (1:3). Poslední šance korigovat skóre byla na konci třetiny při přesilovce Škodováků, ta však gólem neskončila i přes odvolání gólmana. Dávid Griger nakonec pečetil stav gólem do prázdné branky (1:4).

Nejlepším hráčem HC Škoda Plzeň byl vyhlášen hráč 87 Filip Přikryl, na straně Bílých Tygrů Liberec byl vyhlášen útočník 28 Jan Šír.

Zdroj: HC Škoda Plzeň

Pokračovat ve čtení

Oblíbené