Více
  Novinky Hokej Extraliga Uzavření extraligy. Proč, kdy a kdo? Otázek je víc než dost

  Uzavření extraligy. Proč, kdy a kdo? Otázek je víc než dost

  -

  Když se před Vánoci rozletěla do světa zpráva, že “se chystá” uzavření extraligy, dokonce ještě letos, vzedmula se vlna odporu. Majitelé hlásají nutnost stabilizovat rozpočty, hráči nechtějí hrát “o nic” a fanoušci rovnou zuří. Pojďme se ale na toto téma podívat technicky.

  zdroj: twitter.com/hokejkacz

  Z pohledu majitelů jde o pochopitelný krok. Chtějí své investice ochránit před rozmary sportovního štěstí, které se může jednu sezónu odklonit a společně s nedobře poskládaným nebo fungujícím týmem zapříčinit pád do nižší soutěže. Z pohledu českého sportovního zvyku ale jde o bezprecedentní krok, které s sebou nese velké návaznosti.

  Prvně se ptejme, co to vlastně uzavřená soutěž je a co by se muselo k jejímu vzniku stát.

  1/ Kdo bude ligu uzavírat?
  2/ Kdo bude ligu řídit?
  3/ Kdo bude v lize působit a jaké na to budou požadavky?
  4/ Jak to bude s přistupováním, resp. odebíráním účastníků?
  5/ Co na to kluby z první ligy?

  Ligu by chtěla uzavřít APK LH, tedy Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, jejímiž členy jsou automaticky účastníci extraligy. Kdo postoupí, je členem, kdo spadne, není. Žádná jiná podmínka členství není. Kluby by si tak chtěly řídit vlastní soutěž, což je pochopitelné a ve fotbale to tak třeba funguje. Ale nelze podle našeho názoru soutěž uzavřít bez návaznosti na další soutěže, mládež a svaz.

  Vezmeme-li si příklad z NHL, pak tato soutěž vznikala dlouhodobě, NHL je obrovská firma, která vlastní hráče, značku a určuje v podstatě vše. Kluby jsou jen frančízy, které se mohou přeprodávat, přemisťovat a musí splňovat milion podmínek. Hráči se neprodávají, pouze směňují, existuje draft, veřejné informace o platech a platové stropy a kromě ligy farem není žádná další návaznost na mládežnické podhoubí. Nový klub z Las Vegas musel složit obrovskou sumu, mít nový stadion, prodáno x procent permanentek atd. Pokud je nějaký klub ve finančních nebo hráčských problémech, prostě se prodá nebo přesune. Půjde to tak i u nás?

  Uzavřením vyvstanou další otázky, které je nutné zodpovědět.
  1/ Kdo a hlavně kdy nastaví podmínky startu v takové soutěži a jak to bude s těmi, co je nebudou naplňovat a s těmi, kteří je budou chtít splnit? Kdo určí tyto podmínky? Bude limitem pro stadiony 5000 nebo 6000 diváků? Nebo garance jakých dalších parametrů?

  2/ Jak to bude s juniory, když dlouhodobě mluvíme o “odchovancích”, nedávné MS otevřelo opětovně otázku, proč junioři nehrají v lize, proč je jich málo, kolik stojí na platech, proč kluby pláčou, ale pro okamžitý úspěch nasazují jen ty nejstarší a nejzkušenější atd.

  3/ Budou mít města zájem dávat dotace klubům, které budou od juniorů odstřiženy, budou “jen” součástí ligy a ne svébytným klubem se vším všudy?

  4/ Předpokládá se, že kluby samy sobě nastaví taková pravidla a parametry, aby je samy splňovaly. Co se stane, když např. České Budějovice nebo Vsetín toto budou splňovat a přihlásí se? Kdo je bude, na rozdíl od “zakládajících klubů”, až nedůstojně lustrovat a bude mít právo říci NE?

  5/ Kdo bude kluby kontrolovat a bude mít možnost je z ligy vyloučit? Dovedete si představit, že si 14 klubů uzavře ligu, nebude chtít nikoho přijmout nebo naopak se většina “spikne” proti např. Pardubicím a budou činit kroky pro jejich vyloučení? A co chudák takový klub bude pak hrát?

  Otazníků nad takovou změnou v české a moravské sportovní společnosti je víc než odpovědí. Nejenže nejsme na takový sportovní přístup zvyklí, nemáme mentalitu severoamerických soutěží, kde je jedna TOP soutěž a zbytek jsou amatérské místní zájmové kroužky, kde je obrovská konkurence a z ní těží všechny čtyři přední sportovní soutěže, navíc jde o snahu konkrétních 14 klubů, které se navíc budou průběžně měnit atd.

  Situace kolem samostatné ligy je tedy víc zamotanější než jasná. Pokud tedy nepřijde nějaký další názorový veletoč…

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Galvao: V brazilské reprezentaci jsme si mysleli, že Coutinho bude ještě...

  Záložník ve službách Cagliari Joao Pedro Galvao odpovídal nedávno na svých sociálních účtech na dotazy fanoušků. Některé z nich se týkaly i...

  Ibrahimovič o budoucnosti v AC Milán: Já ani sám nevím, co...

  Zlatan Ibrahimovič si není jistý tím, jak bude vypadat jeho budoucnost. Přitom zákulisní drby hovoří o tom, že na konci sezóny opustí...

  Pět nejlepších levých beků z Premier League? Robertson i osmnáctiletý talent!

  Sezóna 2019/20 je téměř za námi, je tedy ideální čas na hodnocení. Dnes se podíváme na pět nejlepších levých obránců z Premier...