Spojte se s námi


Bundesliga

Úžasné hráčské rekordy a statistiky aneb Bundesliga pod drobnohledem

Německá fotbalová nejvyšší soutěž patří dozajista mezi 5 nejlepších lig na světě. Letošní sezóna je oficiálně tou padesátou osmou v pořadí. A právě nedávno zveřejnila Bundesliga výčet velmi zajímavých rekordů. V tomto článku se zaměříme na ty hráčské, a že je to vskutku zajímavé čtení.

Publikováno

dne

Německá fotbalová nejvyšší soutěž patří dozajista mezi 5 nejlepších lig na světě. Letošní sezóna je oficiálně tou padesátou osmou v pořadí. A právě nedávno zveřejnila Bundesliga výčet velmi zajímavých rekordů. V tomto článku se zaměříme na ty hráčské, a že je to vskutku zajímavé čtení.

Zdroj: Werder Bremen

Bundesliga je soutěž velmi specifického charakteru. Je to jedna z lig, která je pro oko diváka vysoce atraktivní. Zápasy mnohdy končí velkými přestřelkami, to však nikterak neubírá na vyrovnanosti této soutěže. Na svém kontě má také hezkou řádku fantastických rekordů.

ZAČNEME TEDY TÍM DIVÁCKY NEJATRAKTIVNĚJŠÍM – GÓLY:

Historicky nejlepším střelcem německé nejvyšší soutěže je Gerd Müller, jenž svou kariéru spojil s Bayernem Mnichov. Za bavorský celek nastřílel mezi lety 1964 – 1975 neuvěřitelných 365 branek. Právě tento počin jej staví do čela historické tabulky střelců.

Pomineme-li německou národnost, je asi všem jasné, kdo vévodí tabulce střelců národnosti jiné, než právě té německé. Přesně tak, je to Robert Lewandowski. Polský kanonýr nasázel v Německu už 272 gólů!

Gerd Müller se však postaral o dva další rekordy. Žádný hráč nebyl jmenován vícekrát králem střelců, než tato legenda. Jeho sedm prvenství dosud nezvládl nikdo překonat. Druhým výrazným rekordem je počet vstřelených branek v jedné sezóně. V ročníku 1971/72 se trefil celkem čtyřicetkrát!

Ovšem nebereme-li v potaz německou národnost, polský reprezentant Robert Lewandowski za sezónu 2019/20 nastřílel 35 gólů.

O největší počet vstřelených gólů v jednom zápase se postaral Dieter Müller. Ten v srpnu roku 1977 svými šesti góly doslova zničil Werder Brémy. Zajímavá je i statistika penalt: v této dovednosti drží první příčku Manfred Kaltz, který svou kariéru zasvětil především Hamburku. Tento pravý obránce si připsal 53 úspěšně zahraných pokutových kopů.

Co se týče nejrychlejšího gólu v historii Bundesligy, postarali se o něj nynější hráč Leverkusenu Karim Bellarabi a také nynější hráč Monaka Kevin Volland. Oba zvládli skórovat v prvních devíti vteřinách zápasu! Bellarabimu se tento kousek povedl v srpnu roku 2014 v zápase proti Dortmundu, Vollandovi o rok později v utkání Hoffenheimu s Bayernem.

Výše zmíněný Manfred Kaltz se však zapsal ještě do jedné statistiky, a to ne zrovna lichotivé. Spolu s Nikolcem Noveskim se nachází na čele žebříčku vlastních gólů. Do vlastní sítě se nešťastně oba hráči trefili hned šestkrát.

No a o nejrychlejšího vlastence se postaral Leon Goretzka. Stalo se tak v únoru 2019. Záložník Bayernu Mnichov toto stihl za 13 vteřin od úvodního výkopu!

Historicky nejmladším střelcem německé nejvyšší soutěže je Youssoufa Moukoko. V prosinci loňského roku sehrála Borussia Dortmund bojovný duel na půdě Unionu Berlín, kde domácím podlehla 1:2. Jedinou branku hostí vstřelil právě Youssoufa Moukoko, a to ve věku 16 let a 28 dní. Je zároveň také nejmladším hráčem, co kdy v německé nejvyšší soutěži nastoupil.

Naopak nejstarším střelcem není nikdo jiný, než Claudio Pizarro. Stalo se tak v únoru 2019 v zápase Herthy Berlín s Werderem. Gól, který taktéž vybojoval cennou remízu 1:1, vstřelil ve svých 40 letech, 4 měsících a 13 dnech. V tento den překonal Pizarro rekord Mirka Votavy. No a v posledním zápase sezóny proti Lipsku svůj rekord ještě vylepšil – to mu bylo 40 let, 7 měsíců a 15 dní. Zajímavostí také je, že všichni hráči z této TOP trojky působili právě v Brémách.

Ovšem nejstarším hráčem, co kdy v Bundeslize nastoupil, je Klaus Fichtel. Tento rekord překonal na samém konci ročníku 1987/88. Za Schalke nastoupil v úctyhodném fotbalovém věku 43 let a 184 dní.

No a roli nejlepšího asistenta si podmanil Thomas Müller. V ročníku 2019/20 pro své spoluhráče připravil hned dvacet jedna gólových zásahů.

Velmi nelichotivé prvenství drží ve statistice nejvíce odehraných utkání bez vstřeleného gólu pravý obránce Sandhausenu Dennis Diekmeier. Tento hráč odehrál neuvěřitelných 203 zápasů bez kouzelné radosti ze vstřelené branky. Toto prokletí prolomil až v Sandhausenu, a to v sezóně 19/20. Od roku 2010 do prvního července 2018 působil v Hamburku. V jeho dresu se však po celou dobu prosadit nedokázal.

Máme tady každopádně ještě jednu statistiku. Rekord za gól z nejdelší vzdálenosti drží Moritz Stoppelkamp. Dokázal to v 93. minutě zápasu Paderbornu s Hannoverem. Stalo se tak v ročníku 2014/15 a byla to rána z úctyhodných 82 metrů!

Zdroj: Bayer 04 Leverkusen

KAPITOLA DRUHÁ: ÚČASTI V ZÁPASECH

Naprosto dechberoucí rekord drží bývalý německý obránce Karl-Heinz Körbel, který zasáhl celkově do 602 bundesligových zápasů! Svou kariéru spojil výhradně s Eintrachtem Frankfurt.

Pokud bychom však do této statistiky počítali i trenérské účasti, tak jednoznačně nejvíc jich má na svém kontě Jupp Heynckes. Ten byl coby jako hráč a trenér přítomen na 1 038 zápasech. Rekord v počtu těchto účastí pro jeden klub drží Thomas Schaaf. Jako hráč a trenér strávil v Brémách 35 let, ve kterých zasáhl do 742 utkání!

Dávný gólman Bayernu Mnichov Sepp Maier drží další úžasný rekord, a to v počtu odehraných zápasů bez jediné pauzy. Od roku 1966 až do konce sezóny 1979 odchytal neuvěřitelných 442 zápasů v řadě!

Nejvyšší počet vítězství drží proslulý a legendární Oliver Kahn. Významná persona bavorského celku má na svém kontě celkem 310 výher. Do Bayernu přestoupil tento bývalý německý internacionál prvního července 1994 za bezmála dva a půl milionu eur.

A co se týče nejdelší mezery mezi odehranými zápasy? Záložník Wolfgang Böhni si svůj debut v Německu odbyl 21. prosince 1966. Ovšem do svého druhého bundesligového zápasu nastoupil o celých sedmnáct let později!

Nejvíce klubů během své kariéry prostřídal Michael Spies. Ten za jedenáct sezón oblékl hned sedm různých dresů – Stuttgart, Karlsruher, Mönchengladbach, Hansa Rostock, Hamburg, Dynamo Dresden a Wolfsburg.

KAPITOLA TŘETÍ: BRANKÁŘSKÉ REKORDY

Nejvíce čistých kont má na svém kontě legendární Oliver Kahn. V 557 bundesligových duelech vychytal 204 nul a řadí se tak na první místo tohoto žebříčku.

Ovšem největší počet čistých kont v jedné sezóně drží Manuel Neuer. Gólman Bayernu Mnichov stanovil v této statistice nový rekord v sezóně 2015/16, když ze 34 utkání vychytal 21krát čisté konto.

Velmi zajímavá je také statistika, které vévodí bývalý gólman VfB Stuttgart Timo Hildebrand. Jedná se o statistiku, který brankář vydržel nejdéle bez inkasované branky. Timo kraluje tomuto pořadí – od 25. května do 4. října 2003 se žádnému střelci nepodařilo najít recept na jeho překonání. Hildebrand za svá záda nepustil míč celých 884 minut!

Nejvíce vstřelených gólů z řad brankářů má Hans-Jörg Butt. Ačkoliv to všechno byly góly z penalt, dvacet šest není na gólmana vůbec zlé číslo! Jen trojici brankářů se podařilo vsítit gól ze hry. Byl to Jens Lehmann, Frank Rost a Marwin Hitz.

No a rekord v počtu vychytaných pokutových kopů drží Rudi Kargus, který svou kariéru spojil s Hamburkem, Karlsruhe, Düsseldorfem, Norimberkem a Kolínem. Bývalý německý reprezentant čelil celkově 72 penaltám. Zabránit gólu se mu podařilo hned ve 24 případech.

POSLEDNÍ KAPITOLA: KARTY

V této statistice je jednoznačným vítězem Steffan Effenberg. Za svou kariéru byl kartou potrestán celkem 121krát! Rekordmanem v počtu obdržených červených karet je však někdo jiný. Osmkrát byli předčasně posláni do sprch dva hráči: Jens Nowotny a Luiz Gustavo.

Historicky nejrychleji byl vyloučen Marcel Titsch-Rivero. Stalo se tak v roce 2011, konkrétně v duelu Frankfurtu s Dortmundem. 31letý záložník byl v osmdesáté minutě zápasu poslán na trávník jakožto čerstvá náhrada za střídajícího Sebastiana Roda. Neuplynula však ani minuta hry, když byl rozhodčím předčasně poslán do kabin. Na hřišti tehdy strávil pouhých 43 vteřin!

To, že mají sudí v zápasech často plné ruce práce, dokazuje zápas z dubna roku 2001. Zápas mezi Bayernem a Dortmundem sliboval excelentní zážitek z důvodu přímého boje o mistrovský titul. Rozhodčí Hartmut Strampe tehdy rozdal čtrnáct karet, z čehož dvě byly karty červené. Tento sveřepý souboj po gólech Santa Cruze a Frediho Bobiče nakonec skočil 1:1. Titul mistra ligy získal bavorský celek, Borussii se závěr sezóny nepovedl a skončila třetí za druhým Schalke.

Zdroj: Bundesliga

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.