K tomu, aby se z vás stal dobrý fotbalista, potřebujete znát nejen pravidla, taktiku a trénovat na pravidelných fotbalových trénincích. Ke skvělým výsledkům potřebujete ale o něco více, a to je pravidelné udržování a zlepšování kondice i mimo hřiště.
Embed from Getty ImagesŽivotospráva
S dobrými výsledky mnohých fotbalistů nesouvisí jen to, že skvěle „hrají fotbal“, ale to, že fotbalu přizpůsobují svou životosprávu, i životní styl. Nemusíte zacházet do extrémů, ale pokud zapracujete i v tomto směru, brzy poznáte, že se lepší výsledky opravdu dostavují.
Celkově se jedná především o to, že budete kondici posilovat i mimo hřiště různorodým cvičením a sporty, budete dbát na zdravé a vyvážené stravování, dostatek spánku a odpočinku, pitný režim a psychickou pohodu.
Jarní příprava
Jelikož počasí, které panuje venku, připomíná spíše jaro, můžete se již nyní pomalu pustit do jarní fotbalové přípravy. Kromě klasických tréninků, si dopřejte i další sportovní vyžití, nejlépe venkovní. Ideální je samozřejmě běh, který dokonale prověří vaši kondici, navíc ve fotbale je běh klíčovým.
Dopřát si můžete delší běhy, ale i kratší sprinty, u kterých můžete trénovat zrychlení i správné zastavení. I váš organismus si tak lépe zvykne na rychlé výkyvy tlaku a zrychlené dýchání. Vhodné je trénovat i s různými drahami, které prověří vaši obratnost a schopnost rychle reagovat.
Indoor sporty
Zvolit však můžete i tzv. indoor sporty, které oceníte především ve chvílích, když je venku ošklivo. Jedná se například o nejrůznější kruhové tréninky, trénink TRX či třeba squash. Zařadit můžete nejrůznější sporty, které přispějí k celkovému zlepšení kondice, síly, rychlosti, procvičení rotace apod.
U fotbalu totiž, i když se to na první pohled nemusí zdát, dochází k zapojení celého těla. Klíčová je také koordinace a schopnost pohotové reakce. I tu můžete trénovat v mnoha indoorových sportech.
Návštěva posilovny
Zanevřít byste v žádném případě neměli ani na pravidelnou návštěvu posilovny. Právě v posilovně totiž můžete posílit svalové partie celého těla, tedy tělo posílit opravdu komplexně. Zaměřit se můžete také na rizikové partie. Klíčové je, aby byl trénink opravdu komplexní, jelikož potřebujete, abyste byli rychlí, koordinovaní a měli sílu v nohách, zádech i hrudníku.
Dobrou volbou je například spolupráce s trenérem, který trénink přizpůsobí přesně vám a vašim požadavkům na míru. Poradit vám může i s vhodnou úpravou jídelníčku, která bude pro aktivního sportovce ideální.
Regenerace
Kromě pravidelných fotbalových tréninků a doplňujících aktivit byste neměli zapomínat na dostatečnou fyzickou i psychickou regeneraci. Vhodným prostředkem regenerace jsou nejrůznější procedury.
Jedná se o nejrůznější vodní procedury, například koupel, která pomůže ke ztlumení bolesti a podporuje prokrvení, nemělo by se však jednat o horkou koupel. Teplé koupele také uvolňují svalové napětí a vhodné může být doplnění i o nejrůznější byliny.
Formou regenerace je samozřejmě spánek, který je pro správnou výkonnost každého sportovce nepostradatelný. Doplnit můžete regeneraci o masáže, saunu či slunění. Více o správné regeneraci najdete zde: Jak správně regenerovat.
Embed from Getty ImagesJóga
Zapomenout nesmíme ani na klíčovou flexibilitu a její procvičení. Formou aktivní regenerace se totiž může stát také jóga, která je založena na komplexním protažení těla a uvolnění mysli.
Vhodná je jóga i jako doplňková aktivita pro sportovce, kterým pomáhá k uklidnění, soustředění mysli a svalové regeneraci.
I když je jóga spojena spíše s alternativním způsobem života, jedná se o skvělý prostředek podpory flexibility u sportovců. A právě fotbalisté by na flexibilitu zapomínat neměli, jelikož pravidelná péče o ní snižuje riziko vzniku úrazů.