Spojte se s námi


Fortuna liga

To byly časy! Podívejte se, jak před lety s běžkami bojovali sparťané Wilfried a Kweuke

Doba letí kupředu, což platí pro každý aspekt čehokoliv ve světě. Nejinak je tomu u naší fotbalové ligy. Pryč už jsou časy, kdy jednotlivé týmy v zimě jezdívaly na soustředění běžkovat. Připomeňte si, jak to šlo například Leonardu Kweukemu, tehdejší hvězdě Sparty.

Publikováno

dne

Doba letí kupředu, což platí pro každý aspekt čehokoliv ve světě. Nejinak je tomu u naší fotbalové ligy. Pryč už jsou časy, kdy jednotlivé týmy v zimě jezdívaly na soustředění běžkovat. Připomeňte si, jak to šlo například Leonardu Kweukemu, tehdejší hvězdě Sparty.

Kde ty loňské sněhy jsou, chtělo by se napsat. Už je to několik let, co fotbalové týmy z České republiky cestují v zimě na soustředění do zahraničí, Vždy tomu tak ale nebývalo.

Ještě na začátku minulé dekády bylo běžné, že ligové týmy absolvovaly soustředění na horách, kde v rámci kondiční přípravy běžkovaly. V médiích pak bavila nejen fotbalové fanoušky videa, jak jde zimní zábava zejména africkým fotbalistům.

Zimní přípravou si ve Spartě prošli i dva hráči, kteří se nesmazatelně zapsali do klubové historie. V první řadě Bony Wilfried, kterému to na běžkách příliš nešlo. Stál na nich totiž poprvé v životě.

„Nikdo v životě jsem na běžkách nestál. Je tu příšerná zima, obzvlášť poté, co jsme o víkendu hráli v hale. Ale co můžu dělat? Je potřeba se připravit na jaro,“ hlásal tehdy Wilfried, který kvůli několika pádům v lednu 2009 z běžkařského kurzu raději po půlhodině uvolněn.

Udělal však dojem. Tehdejší kondiční trenér Sparty Aleš Kaplan s nadsázkou žertoval, že za pár tréninků bude moci Wilfried reprezentovat Pobřeží slonoviny na zimní olympiádě.

O něco více si užíval zimní dril Leonard Kweuke. Ten se běžkám nevyhnul v lednu 2011. Teprve tehdy poprvé v životě navštívil hory a běžky vzal jako výzvu. Ostatně jej za jeho počínání chválil i tiskový mluvčí Ondřej Kasík, dle něhož si vedl o poznání lépe než Wilfried.

Jak je z níže přiloženého videa patrné, kamerunský útočník se novinkou ve svém životě bavil. Ani však nepočítal, kolikrát spadl. Stěžoval si zejména na jízdu do kopce.

„Lidé u nás ani nevědí, že se na lyžích dá i běhat. Nepamatuji si, že bych něco podobného viděl někdy alespoň v televizi. Když jsem byl ve Frankfurtu, měli jsme podobně tvrdou přípravu, ale odehrávala se v teple Španělska,“ nechal se tehdy slyšet Kweuke.

Tato zimní příprava byla často terčem kritiky, nyní už je téměř nepředstavitelné, že by ji měl některý prvoligový tým absolvovat. Přesto to mělo něco do sebe!

Zdroje: AC Sparta Praha, Aktuálně.cz, iSport, TN.cz

Reklama

Fortuna liga

Aarons měl táhnout Newcastle, jako velká hvězda přicházel i na hostování do Liberce. Kde je mu konec?

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Publikováno

dne

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Newcastle United a výchova mladých hráčů? Bohužel se nejedná o nejlepší rovnici. Několik zajímavých hráčů však ze severoanglického mužstva vzešlo a jedním z nich mohl a měl být Rolando Aarons, rychlý a technicky nadaný křídelník.

Měl několik záblesků geniality, fanoušci Magpies se k jeho talentu upínali a věřili, že se stane jejich miláčkem na několik dalších let. Jenže bohužel. Všehovšudy odehrál za A-tým 27 utkání s bilancí 4 gólů a 3 asistencí.

Podle různých informací měl ještě před dosažením 20 let problémy s přístupem. I proto na něj anglický celek tolik nespoléhal a posílal jej na jedno hostování za druhým. K překvapení všech jej v roce 2018 získal na krátkou zápůjčku Slovan Liberec.

Pro celou ligu to byla velká senzace. Přivést, byť na hostování, talent z tradičního klubu hrajícího v Premier League? Nevídané.

„Chceme využít jeho kvality a zkušenosti z Premier League. Věřím, že se rychle adaptuje a bude co nejdříve k dispozici. Doufám, že pomůže naší ofenzivě a prosadí se i střelecky,“ těšil se tehdejší trenér Zsolt Hornyák z nové posily v rozhovoru pro klubový web.

Na angažmá se těšil i sám rodák z Jamajky, díru do světa ovšem bohužel v libereckém dresu neudělal, byť byl zajímavým oživením severočeského celku. Ve 13 soutěžních duelech si nepřipsal gól ani asistenci. V přátelském duelu se však trefil proti Varnsdorfu.

A jak se mu vedlo po opuštění České republiky? Absolvoval nepříliš úspěšná hostování v Sheffieldu Wednesday, Wycombe či skotském Motherwellu. Od ledna 2021 je hráčem druholigového Huddersfieldu.

Ani v Huddersfieldu se však nyní již 26letý fotbalista neprosadil. V této sezoně odehrál jen 8 minut, několik zápasů proseděl na střídačce, většinou však vůbec nefiguroval v nominaci na zápas.

V klubu má smlouvu do roku 2023. Aktuálně jeho hodnota činí 300 tisíc euro. Že by měl ještě někdy svůj potenciál naplnit? Očekávat se to nedá, byť zázraky se dějí.

Zdroj: FC Slovan Liberec, Newcastle United, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

LFA zveřejnila termíny nové sezony Fortuna ligy! Podzimní část kvůli MS skončí v polovině listopadu

Ligová fotbalová asociace (LFA) již zveřejnila termínovou listinu Fortuna ligy v sezoně 2022/23. Ta bude výrazně ovlivněna mistrovstvím světa v Kataru, kvůli kterému se na podzim bude hrát nezvykle krátce.

Publikováno

dne

Ligová fotbalová asociace (LFA) již zveřejnila termínovou listinu Fortuna ligy v sezoně 2022/23. Ta bude výrazně ovlivněna mistrovstvím světa v Kataru, kvůli kterému se na podzim bude hrát nezvykle krátce.

Fortuna liga je u svého konce a začínají ta přípravy na tu novou. Ligová fotbalová asociace nyní zveřejnila termínovou listinu následující sezony, která bude oproti jiným poměrně nezvyklá.

V zimě je totiž na programu mistrovství světa v Kataru. Liga tak začíná již 30. července a ještě předtím sehraje Viktoria Plzeň 2. předkolo Ligy mistrů a Slavia se Spartou stejné předkolo Evropské konferenční ligy.

Podzimní část končí již 12. listopadu, a to šestnáctým kolem. Od pondělí 14. listopadu hráči své kluby opustí a část z nich zamíří na mistrovství světa.

To začíná 21. listopadu a končí 18. prosince. Poté už všichni zamíří na zaslouženou pauzu. Liga se vrací 28. ledna, tudíž nás čeká pauza 2 a půl měsíců bez české nejvyšší soutěže.

Základní část bude končit 29. dubna, poté následuje nadstavba, jejíž vrchol je na programu 27. května, popřípadě spíše o den později, termíny jsou zatím určené pouze na jediný den, a to sobotu.

Nic nám tak nebrání se opět těšit na ligový kolotoč. Nyní je ale před námi pauza delší než měsíc, během které si dozajista fanoušci některých celků rádi psychicky odpočinou.

Zdroj: LFA

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jan Fortelný drží Teplice nad vodou, dostane konečně už šanci ve Spartě?

Odchovanec Sparty Jan Fortelný už několik let chodí po hostováních. Začal s tím 17. července 2018 ve Vlašimi, potom 11. července 2019 odešel do Jihlavy a od 5. srpna 2020 působí nepřetržitě na hostování v Teplicích.

Publikováno

dne

Odchovanec Sparty Jan Fortelný už několik let chodí po hostováních. Začal s tím 17. července 2018 ve Vlašimi, potom 11. července 2019 odešel do Jihlavy a od 5. srpna 2020 působí nepřetržitě na hostování v Teplicích. Maximálně byl pražský rodák stáhnutý na přípravu a potom znovu zamířil do Teplic. Dostane už konečně šanci ve Spartě?

Třiadvacetiletému ofenzivnímu záložníkovi to nicméně v Teplicích svědčí. Byť klub aktuálně bojuje o sestup, tak Fortelný září. V zápasech do kterých nemohl kmenový hráč Sparty nastoupit byl teplický klub směrem dopředu naprosto bezzubý, protože právě Fortelný je mozkem většiny ofenzivních akcí.

V aktuální sezóně odehrál Fortelný ve žlutomodrém dresu celkem 27 utkání, vstřelil 7 gólů a připsal si 7 asistencí. Dva z těchto gólů navíc vstřelil včera při barážovém utkání proti Vlašimi ve kterém nakonec jeho tým zvítězil 3:0.

Velkou zásluhou právě Fortelného mají Teplice tedy do odvety velmi nadějný výsledek pro udržení se v lize. Každopádně co se třiadvacetiletým českým hráčem pro příští sezónu? Nejsou pro něj Teplice už trochu málo?

V pražské Spartě kariéru ukončil Dočkal a s velkou pravděpodobností zamíří Hložek do zahraničí. Vedení Sparty už podle všeho pracuje na posilách, aby tyto hráče nahradili. Nebyl by ideální náhradou právě odchovanec Sparty Fortelný?

Pražský klub hrál nejčastěji v rozestavení 4-2-3-1 a právě Fortelný by do takové formace ideálně pasoval na pozici pod útočníka. Je mladý, má dobrou fyzickou kondici, umí vyslat spoluhráče do šance a případně i sám zakončit.

Nepotěšilo by sparťanské fanoušky kdyby dostal šanci raději jejich odchovanec, který má parádní formu, než aby klub zase hledal jinde a utrácel zbytečně peníze? Fortelný by už konečně mohl dostat pořádnou příležitost ve sparťanském dresu.

Zdroj: Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené