TIKI-TAKA třikrát týdně, musíme být zodpovědní a fotbal se vrátí, říká Petr Svěcený

I když se nyní nehraje, tak TIKI-TAKA můžeme sledovat i nadále. Nyní dokonce třikrát týdně. Pořad probíhá formou živého vysílání na Instagramu, a to v pondělí, středu a pátek. “Chci fanouškům jen vzkázat, aby zůstali pozitivní. I když tento virus s sebou přináší smrt, naštěstí se prakticky netýká dětí ani zdravých mladých lidí. Musíme zůstat pozitivní a být zodpovědní. Všichni. Pak se nám fotbal i další životní jistoty vrátí,” sdělil mimo jiné slavný moderátor a komentátor. Co dalšího prozradil?

Od 12. 3. je Fortuna liga pozastavena do odvolání. Je možné, že se sezona 2019/20 dohraje? A pokud ano, kdy se podle vás začne opět hrát?

Já myslím, že ve hře je ještě spousta scénářů. Pro celý sport by bylo fajn, kdyby se soutěže dohrály. Fortuna liga získala odložením Eura další čas.

Teoreticky by se mohlo dohrávat třeba ještě v červenci. Kdy se začne hrát, to opravdu nevím. Přál bych si moc, aby to bylo aspoň třeba v polovině května.

Pokud by se dohrála Fortuna liga, myslíte si, že se dohraji i ostatní soutěže dospělých a mládeže? I ty nejnižší?

Myslím, že nižší soutěže to mají jednodušší v tom, že následující sezóna začíná později. Takže tam to vidím ještě reálněji.

Koronavirem se nakazilo už i několik profesionálních hráčů v cizině, u nás se však nákaza u žádného hráče nepotvrdila. Očekáváte, že se v České republice někdo nakazí?

Já myslím, že realita je taková, že nakaženo je mnohem víc lidí, než udávají statistiky. Ale to je možná výhoda celé té šlamastyky s koronavirem. Většina nakažených lidí totiž nemá vůbec žádné příznaky a tím pádem netuší, že má v těle koronavirus.

A tělo se s tím vypořádá tak, že imunitní systém ten vir prostě zlikviduje. Je klidně možné, že naši fotbalisté nakaženi jsou. Ale třeba se to nikdy nedozvíme.

Jaký máte názor na to, že fotbalisté RB Lipska stále trénují?

Myslím, že by asi měly platit jednotné podmínky pro všechny. Pokud je způsob, jak se dá v rámci karanténních podmínek v dané zemi trénovat, pak nechápu, proč toho někdo využívá a jiný ne. Ani nevím, jestli je to správné nebo ne. Tady máme situaci takovou, že by se sportovat nemělo a tím to končí. Musíme to všichni vydržet.

Jak nucená pauza celkově fotbal ovlivní? Ztratí hráči kondici, nebo se také mohou dostat z formy?

Určitě se tato situace promítne do formy hráčů. Na druhou stranu paradoxně může být závěr sezóny zajímavý tím, že hráči nebudou unaveni a doléčí drobnější i třeba větší zranění. Pokud tedy nějaký závěr sezóny vůbec bude.

V pátek proběhla TIKI-TAKA na instagramu pomocí živého vysílání, ve kterém jste byl s Petrem Švancarou. Kolikrát týdně se na vysílání mohou fanoušci těšit?

Plánuju streamovat třikrát týdně. V pondělí proběhlo druhé vysílání a zatím to má velké a pozitivní ohlasy. Aspoň udržujeme fanoušky Tiki Taka v provozu.

Chci vysílat také s dalšími osobnostmi, ve středu mám Pavla Horvátha, určitě chci jít dál. Ať je to pokaždé jiné a vždycky zajímavé. Ovšem pondělky by měly být vyhrazené pro brněnský Mercedes (Petra Švancaru).

V pátek do komentářů napsal David Limberský, že bude vysílat s vámi. Bude tomu tak?

Limbu oslovím taky, nepochybně. Ale ve středu je Horvy.

Jak dlouho bude jeden díl trvat?

Plán byl 30 minut, ale zatím jsme ho nikdy nedodrželi. Nicméně do 45 se chceme vejít vždy, ať pak už nenudíme.

Budete také odpovídat na dotazy fanouškům?

Je těžké reagovat na dotazy přímo online. Pořád na to koukáme, ale neustále tam skáčou další. Nicméně sbíráme dotazy i v době, kdy nevysíláme. Jsme za interaktivitu rádi.

Pokud se sezona nedohraje, měly by se výsledky anulovat? A jak byste postupoval v zařazení do evropských soutěžích?

Pokud by opravdu nebylo možné sezónu dohrát, asi by se musela anulovat a třeba v srpnu začít nanovo. Pak bych do Evropy poslal týmy dle stavu, jaký je teď. Prvních 5 týmů z Fortuna ligy, bez vítěze poháru.

Doufám ale, že k takové situaci nedojde, i kdyby měl nový ročník začít třeba až v září. Hrát se pak může klidně i přes vánoce.

Co říkáte na různé výzvy, které se mezi fotbalisty začaly objevovat na instagramu? Výzvu #StayAtHomeChallenge jste splnil také vy.

Byl jsem vyzván a výzvu splnil. Výsledkem bylo 6 nožiček. Točil jsem asi 5 pokusů s toaleťákem a třikrát z toho bylo 6 nožiček. Takže to je asi moje maximum.

Zdá se vám, že opatření České republiky je správné? Dokáže dalšímu šíření karanténa pro celou republiku zabránit?

Karanténa nekontrolovanému šíření zcela jistě zabrání. Zpomalí ho. Pomůže systému zdravotnictví ten případný nápor těžce nemocných lépe zvládnout. Důležitá byla rychlost i nekompromisnost.

Podívejte se na Itálii. Pár dní v začátku podcenila a je z toho katastrofa. I když se bojím, že ekonomické dopady pandemie v celém světě, to bude taky katastrofa. Neumím si to představit, ale cítím, že nás čekají složité roky.

Až příliš jsme si (jako celá společnost) žili v blahobytu. Tohle je určitá forma trestu a upozornění, že člověk prostě nemůže vše. Musí se zklidnit, spoustu věcí si uvědomit a začít dělat věci jinak. Začít žít trochu jinak.

Chcete ještě něco lidem ohledně dodržování karantény vzkázat, aby se fotbalové utkání vrátily co nejdříve?

Chci fanouškům jen vzkázat, aby zůstali pozitivní. I když tento virus s sebou přináší smrt, naštěstí se prakticky netýká dětí ani zdravých mladých lidí. Musíme zůstat pozitivní a být zodpovědní. Všichni. Pak se nám fotbal i další životní jistoty vrátí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Letenský svatostánek, aneb místo, kde se psala historie ČR, a především domov všech Sparťanů

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie.

Kouč Lampard byl oficiálně odvolán! Jeho nástupcem by měl být bývalý kouč PSG

Bylo jen otázkou času, než přijde radikální změna na pozici trenéra Chelsea. Vedení klubu se v pondělí definitivně rozhodlo vyhodit Franka Lamparda. Legenda Chelsea doplatila na nepříznivé výsledky týmu. Jeho nástupcem by měl být Thomas Tuchel.

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...