Spojte se s námi

La Liga

The Best FIFA Men’s Player: Proč ve finální trojici chybí Lionel Messi?

Zveřejněno

dne

Naposledy se stalo v roce 2006, že by Lionel Messi chyběl mezi finální trojicí, která se ucházela o ocenění pro nejlepšího hráče světa, dnes pod názvem The Best FIFA Men’s Player (dříve FIFA World Player of the Year či FIFA Ballon d’Or). V tom roce vyhrál Fabio Cannavaro a Messi nebyl ani v první desítce. Od té doby však Messi nikdy ve finální trojici nechyběl, až do letošního roku. Letos tuto trojici tvoří Cristiano Ronaldo, Luka Modrič a Mohamed Salah. Proč ale Lionel Messi chybí?

Embed from Getty Images

Jak již bylo psáno, tak Messi naposled chyběl mezi finální trojicí v roce 2006. Od té doby je ale nejkonzistentnějším účastníkem v ní. Vždyť 11 sezon v řadě končil buď jako vítěz a nebo na druhém místě. Jednou skončil druhý, když ocenění vyhrál Kaká, jinak skončil pětkrát druhý hned za Cristianem Ronaldem. Nikdy ale nebyl třetí. A teď chybí v závěrečné trojce úplně. Čím to tedy je?

V osmi z těch 11 sezon, kdy Messi v závěrečné trojici nechyběl, získal ocenění hráč, který dokázal se svým týmem vyhrát Ligu mistrů. Kaká v roce 2007, Messi v letech 2009, 2011 a 2015, Ronaldo pak v letech 2008, 2014, 2016 a 2017. Jedinými třemi výjimkami se stal Messi v roce 2010 a 2012, po něm pak Cristiano Ronaldo v roce 2013. Zdá se tedy, že argentinský kouzelník může doplácet na nedostatky Barcelony v Lize mistrů. Svůj podíl ale může mít samozřejmě i pro Argentinu ne zrovna ideální Mistrovství světa.

Tak či tak, FIFA stále tvrdí, že své ceny neuděluje podle úspěchů na nějakých šampionátech či soutěžích. Prý se snaží udělovat ocenění těm, co jsou skutečně nejlepší, bez ohledu na trofeje. Každopádně se tomu moc nedá věřit. Vždyť spekulace, za co to vlastně FIFA uděluje, se objevují každým rokem už při zveřejnění finální trojice, ale pak často i po oznámení vítěze. Nelze se moc divit.

Rozhodně to ale vypadá, že Liga mistrů či mezinárodní turnaje výrazně převažují ligové soutěže. Stačí se podívat na letošní finální trojici. Jak Cristiano Ronaldo, tak Luka Modrič i Mohamed Salah byli ve finále Ligy mistrů a Modrič se navíc dostal i do finále na Mistrovství světa. Zatímco Messi v jakémkoliv finále chyběl. A možná i to může být důvodem, proč Messi vyhlásil, že je čas, aby Barcelona opět vyhrála nejprestižnější klubou evropskou soutěž, tedy Ligu mistrů.

Jakou roli hrají statistiky a výkony?

Zdroj: espn.com

Je jisté, že Ronaldovi statistiky jsou ohromující. Ale bylo to tak i s jeho výkony? O tom bych měl jisté pochybnosti. Každopádně ale nelze upřít fakt, že Portugalec svůj bývalý klub gólově táhl kupředu a dával důležité góly. Ale jeho výkonnost není už tak stabilní. Nicméně z finální trojice je jediným hráčem, který minimálně statisticky vyniká nad ostatními už několik sezon. Byl ale lepším, než byl letos Messi?

Co se týká Salaha, tak ten zažil životní sezonu. Liverpool mu neskutečně sedl a z jeho strany to byla poezie. Ať už šlo o Premier League či Ligu mistrů, Egypťanovi se zkrátka dařilo všude a má skvělé statistiky. Koneckonců, i jeho předváděná hra byla na skvělé úrovni. Navíc s Liverpoolem se dostal do finále Ligy mistrů. Mezi závěrečnou trojicí je nejspíše zaslouženě. Ale opět, byl lepší než Messi?

A do třetice ta stejná otázka. Byl Modrič lepší než Messi? Je jisté, že Modrič ze své pozice nebude dávat tolik branek a ani tolik asistencí. Nicméně to, že patří mezi nejlepší záložníky na světě je věc poměrně známá. Čím si ale tuto nominaci zasloužil? Ano, v Realu Madrid patřil a patří k tahounům, ale to stejné se dá říci o Marcelovi. Ale Chorvat navíc těží z toho, že se celému Chorvatsku povedlo fantastickým týmovým výkonem dojít až do finále Mistrovství světa.

Zde ale narážíme na problém. Jaká kritéria by měl splňovat nejlepší hráč? To je ten důvod, proč každoročně můžeme vidět kritiku jak závěrečné trojice, tak poté kolikrát i kritiku ohledně vítěze. Jsou důležité statistiky? Jsou důležité trofeje? Je důležitá předváděná hra? Nebo snad důležitost pro tým? Být na svém postu prostě ten nejlepší? Každý si od nejlepšího hráče na světě zkrátka představuje něco jiného.

Kdyby se ale mělo jednat o statistiky a třeba i o předváděnou hru, tak by Messi neměl v závěrečné trojici vůbec chybět.

Zdroj: espn.com

Stačí se podívat na tato statistická srovnání. Messi je zkrátka nejkomplexnější ze všech hráčů a má parádní čísla. Přesto ale chybí v závěrečné trojici. Vyhrál s Barcelonou ligu, v Lize mistrů sice přišel konec už ve čtvrtfinále a Mistrovství světa s Argentinou také nebylo kdovíjak povedené, ale čísla mluví za vše. Navíc jsou tato čísla docela stabilní a jsou každou sezonu podobná, už několik let.

Přitom je jasné, že nejlepší hráč zkrátka nemůže vyhrát každou trofej. Fotbal je totiž týmová hra. A v týmu můžete mít toho nejlepšího hráče na světě, ale pokud mu tým nepomůže, tak logicky ten nejlepší hráč nebude vyhrávat trofeje. A pokud se podle trofejí a jejich prestiže udává cena pro nejlepšího hráče světa, pak je ta soutěž asi poněkud zvláštní.

Je jisté, že zaznívali každoročně i kritické hlasy, že zase tam je Messi a Ronaldo, že by to už chtělo změnu. Ta přišla ve velkém. V závěrečné trojce jsou hned dva nováčci. A možná na to právě doplatil Messi. Jeho skvělé výkony a skvělá čísla jsou natolik stabilní a téměř nenarušitelná, že už zapadl do jakési všednosti. Jakoby se lidé stali imunní vůči jeho lesku. Nestačí jim, že předvede skvělý výkon v devíti z deseti zápasů. Chtějí, aby to předváděl v deseti, ne-li v jedenácti z deseti zápasů. Zkrátka na Messiho jsou kvůli jeho stabilitě kladeny až nereálná očekávání a na to může doplácet.

Proto je tak jedinou cestou, jak se vrátit zpět, vítězství v Lize mistrů. Možná ani to nebude zárukou, ale kdoví. Jak však tweetoval jeho spoluhráč Gerard Pique: „Kdyby byl Ballon d’Or dáván nejlepšímu hráči na světě, Leo by vyhrál každý ročník od roku 2009. Jiný level.“

S Piqueho vyjádřením sice nesouhlasím. Nicméně je pravda, že Lionel Messi je zkrátka na jiném levelu, než jiní hráči. O jeho největším rivalovi ohledně tohoto ocenění se dá říct, že vyniká statisticky a tím drží s Messim krok. Ale to, jaká je u těchto hráčů předvedená hra, to je zkrátka už o něčem jiném.

Každý na to ale má svůj názor. Každý má pro nejlepšího hráče na světě jiné kritérium a tak to bylo, je a bude. Nyní už nezbývá než doufat, že trofej získá skutečně ten nejlepší.

La Liga

FIFA The Best 2018: Pro koho hlasovaly největší hvězdy světového fotbalu?

Zveřejněno

dne

Včera večer byl v Londýně na předávání cen FIFA The Best zvolen nejlepším hráčem letošního roku Luka Modrič, který dostal 29.05% hlasů. Druhý byl Cristiano Ronaldo s 19.08% hlasů a třetí Mohamed Salah s 11.23% hlasů. Podívejte se, jak hlasovaly hvězdy světového fotbalu.

Luka Modric

1. Raphael Varane
2. Cristiano Ronaldo
3. Antoine Griezmann

Embed from Getty Images

Lionel Messi

1. Luka Modric
2. Kylian Mbappe
3. Cristiano Ronaldo

Embed from Getty Images

Cristiano Ronaldo

1. Raphael Varane
2. Luka Modric
3. Antoine Griezmann

Embed from Getty Images

Harry Kane

1. Cristiano Ronaldo
2. Lionel Messi
3. Kevin De Bruyne

Embed from Getty Images

Eden Hazard

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Sergio Ramos

1. Luka Modric
2. Cristiano Ronaldo
3. Lionel Messi

Embed from Getty Images

Hugo Lloris

1. Raphael Varane
2. Antoine Griezmann
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Robert Lewandowski

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Embed from Getty Images

Manuel Neuer

1. Eden Hazard
2. Luka Modric
3. Raphael Varane

Embed from Getty Images

Joachim Low

1. Luka Modric
2. Kylian Mbappe
3. Eden Hazard

Embed from Getty Images

Gareth Southgate

1. Luka Modric
2. Raphael Varane
3. Eden Hazard

Embed from Getty Images

Didier Deschamps

1. Antoine Griezmann
2. Raphael Varane
3. Kylian Mbappe

Pokračovat ve čtení

La Liga

Manchester City utratil za současný tým téměř miliardu eur

Zveřejněno

dne

CIES Football Observatory ve svém druhém letošním týdenním reportu představila žebříček nejvíce utrácejících týmů. Tentokrát se zaměřili na to, kolik týmy utratily za své hráče peněz, než dospěly k současnému složení kádru. Tomuto žebříčku poměrně jasně vládne mistr anglické ligy Manchester City, který se blíží k jedné miliardě eur.

Embed from Getty Images

Manchester City utratil za svůj současný tým 976 milionů eur, avšak u týmů z Premier League to není nic neobvyklého. Hned 7 anglických týmů se umístilo na prvních 11 místech. Největší skok však udělal Liverpool, který se držel v loňském roce s hodnotou 437 milionů eur na 8. místě. Letos se vyšplhal až na 4. místo a za svůj současný tým Liverpool utratil už 705 milionů eur.

Každým rokem samozřejmě roste i průměrná cena, za kterou kluby pořídily své hráče. Zatímco v roce 2010 se jednalo o částku 67 milionů eur, tak aktuálně mluvíme o částce 161 milionů eur (tato statistika je brána pouze z top 5 evropských lig). Pokud se pak zaměříme čistě na Premier League, tak zde je to srovnání 126 milionů eur (2010) a 326 milionů eur (2018).

Velmi vysoko se drží i Everton, který za svůj současný tým utratil 385 milionů eur, ve srovnání s Bayernem Mnichov, který investoval do svého týmu 380 milionů eur. Avšak do Bayernu chodí mnoho skvělých hráčů buď za velmi nízké částky a nebo úplně zadarmo.

Pořadí Tým Rok 2018 (milionů €) Rok 2017 (milionů €) 2018 vs. 2017(milionů €)
1. Manchester City 976 853 +123
2. PSG 788 850 -62
3. Manchester United 786 784 +2
4. Liverpool 705 437 +268
5. Barcelona 691 628 +63
6. Chelsea 673 644 +29
7. Juventus 532 470 +62
8. Real Madrid 447 497 -50
9. Arsenal 428 416 +12
10. Tottenham 393 361 +32
11. Everton 385 348 +37
12. Bayern Mnichov 380 350 +30

Celý žebříček najdete na CIES Football Observatory.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Florentino Perez odmítá plány vedení La Ligy, aby se ligové zápasy hrály v USA

Zveřejněno

dne

La Liga, respektive její vedení, se snaží být první soutěží, která by své zápasy mohla pořádat i v cizích státech, třebaže i na jiném kontinentu. Dokonce se už mluví o tom, že prvním takovým zápasem by mohlo být ligové utkání Girony s Barcelonou v lednu a odehrát by se mělo v Miami. Tento plán se však nelíbí prezidentovi Realu Madrid, Florentino Perezovi.

Embed from Getty Images

K tomu, aby vůbec bylo možné hrát ligové zápasy v zahraničí, je potřeba souhlasu fotbalové federace jak Španělska, tak Spojených států. Jako bonus to navíc musí odsouhlasit regionální orgány obou kontinentů, tedy UEFA a CONCACAF. Celková představa o tomto projektu je taková, že by týmy španělské La Ligy měly odehrát ročně alespoň jedno utkání v USA. Mělo by tomu tak být v příštích 15 letech, alespoň dle návrhu zábavní společnosti Relevant.

Florentino Perez však má proti tomuto plánu námitky. Jednak si myslí, že to není výhodné pro klub a ani pro fanoušky, což je hlavní důvod odmítání. Navíc v tom Perez nevidí žádný smysl a vyjádřil se, že nechápe, v čím zájmu by se to tak mělo konat a kdo by z toho vlastně mohl mít prospěch. V podstatě stejný pohled na věc má i manažer Bílého baletu, Julen Lopetegui. Dle jeho názoru by všechny celky měly hrát pouze na území Španělska a tedy na všech stadionech, kde se hraje španělská nejvyšší soutěž.

Navíc i Španělská fotbalová federace nyní zamítla schválení tohoto projektu a rovněž odmítla, že by se měl zápas Girony s Barcelonou odehrát ve Spojených státech. I přesto vedení La Ligy stále věří a nadále doufá, že se jim podaří tento plán uskutečnit.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Oblíbené