Spojte se s námi


Fotbal

Taktická analýza: Jak Pep Guardiola donutil Real Madrid k chybám?

Publikováno

dne

V souvislosti s osmifinálovou odvetou Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Realem Madrid se bude vzpomínat zejména na dvě velké chyby Raphaëla Varana, díky kterým zvítězil domácí celek 2:1. Duel však nabídl zajímavé taktické šachy mezi Pepem Guardiolou a Zinedinem Zidanem, ze kterých vzešel jako vítěz španělský kouč. Jejich strategie se budu snažit objasnit v taktické analýze.

Zdroj: The Times

Presink City

I velmi promyšlený a účelný presink Manchesteru City hrál roli v první minele Varana, po které otevřel skóre Sterling. Způsob napadání Pepova celku se velmi podobal presinku Liverpoolu. Foden totiž jakožto falešná devítka okupoval defenzivního záložníka soupeře a neustále se ho snažil držet ve vlastním stínu, což je velmi podobné roli Firmina.

Křídla Sterling a Jesus se pohybovala mezi stopery a beky, aby obsadila dva hráče najednou. Naprosto identickou roli mají Salah a Mané. Střední záložníci (Kevin de Bruyne, Rodri a Gündogan) si osobně přebírali střední záložníky Realu – úplně stejně, jako to dělá Liverpool. Práce středních záložníků City byla velmi důležitá, protože hlavně díky ní se Real téměř nemohl dostat přes střed pole, což vedlo k následným nákopům.

Defenzivní linie City se držela vysoko, což je opět velmi podobné přístupu Liverpoolu.

City nepresovalo agresivně ani nijak intenzivně, ale velmi chytře. Pokud měl hráč Manchesteru pocit, že je Real zahnán do úzkých, tak spustil okamžité napadání. Grafické zpracování presinku City můžete vidět na ukázce níže.

Presink City byl velmi zřetelný a nezměnil se po celou dobu zápasu.

Vypomoci obraně se poměrně často stahoval Kroos nebo Modrić. V takovém případě Foden opustil Casemira a soustředil se právě na nejníže položeného záložníka Realu.

Presink City vedl k několika chybám Realu. Jednu obrovskou provedl i Courtois.

Ofenzivní trojice si po půli proměnila místa. Sterling šel z levého křídla doprava, Foden z falešné devítky na pravé křídlo a Jesus z levého křídla na hrot. Struktura presinku však zůstala stejná.

Právě díky chytrému presinku City přišla minela Varana.

Malých či větších chyb udělali hráči Realu během zápas nespočet, a tak přišel kolem 30. minuty jasný pokyn Zidana: zjednošte to. Proto výrazně stoupl počet dlouhých míčů od hostů, které se setkaly se střídavým úspěchem. Real sice nemusel přehrávat skvěle bránící střed City, ale jen málokdy se díky dlouhému míči přesunul na polovinu City. Pokusy o překopnutí obrany City pravidelně nevycházely.

Rozehrávka City a presink Realu

Způsob rozehrávky domácích souvisel se strukturou hostů. Real totiž napadal ve formaci 4-4-2, kdy se všichni tři střední záložníci vytahovali velmi vysoko. Jeden se posunul až na hrot k Benzemovi, další dva byli o něco níže. Všichni však měli hráče City velmi natěsno.

To sice vedlo k malému počtu kombinací uprostřed hřiště, ale pokud se Gündogan s Rodrim stáhli o něco níže, tak se vytvořil velký prostor mezi záložní a obranou řadou Realu (prostor mezi liniemi). To věděl gólman Ederson a pravidelně nakopával míč do tohoto prostoru na křídla, která se přesunula více doprostřed. Pozice Fodena a De Bruyneho umožňovala lepší kontrolu druhého míče.

Zidane na neustálé nakopávání míčů mezi linie reagoval o poločase. Všichni hráči Realu se totiž stáhli, aby zamezili vzniku velkého prostoru mezi liniemi. To se povedlo. Ederson se sice jednou pokusil o nákop, poté však rozehrával pouze po zemi. Zidane tedy docílil svého, na druhou stranu mělo City více prostoru pro kombinaci a začalo více kontrolovat hru.

Protiútoky City

City používalo při protiútocích jasný vzorec: obě křídla se posunula více doprostřed a sprintovala mezi stopery a beky. Podporoval je Foden s De Bruynem ze druhé vlny.

City využívalo riskantní pozice Carvajala, který sehrál velmi špatný zápas. Přes jeho stranu šla většina útoků modro-bílých. Španělského pravého beka se často snažil zastoupit defenzivní záložník Casemiro, ale nedařilo se mu to úplně pravidelně.

Připravenost City na protiútoky Realu

Zřejmě jste již slyšeli o inverted wing-backs, které Guardiola využívá. Zjednodušeně řečeno: krajní beci se v systému španělského trenéra posunou více doprostřed, aby byli více v těžiště hry a v případě ztráty balonu v lepším postavení na zabránění protiútoku.

Názorná grafická ukázka: Inverted wing-back připravený na ztrátu míče.

Klasický krajní bek je méně připravený na ztrátu míče, což je krásně vidět na grafice. Oproti wing-backovi je daleko dál od křídla soupeře.

City bránilo opravdu výborně. Velkou pochvalu si jistě zaslouží Kevin De Bruyne, který sice nepatří mezi defenzivně nejlepší hráče, ale v tomto zápase pracoval opravdu tvrdě i bez míče. V utkání proti Realu se pokusil třikrát o zákrok, přičemž jeho průměr v sezoně je dvakrát menší (1.4). Proti Realu mu zákrok dvakrát vyšel, což je opět dvakrát více než je jeho průměr v letošní sezoně (0.9).

Kevin De Brune nepřekvapil jen svou neobvyklou prací směrem dozadu, ale také dvěma rohy, které kroutil rovnou do brány. Málem mu to vyšlo. Jednou musel Courtois vyrazit velmi náročný balon, jenž mířil do šibenice, podruhé se musel spolehnout i na tyč. Kroucení rohů rovnou do brány však dává smysl, protože Courtois patří mezi nejlepší brankáře na světě v chytání centrů.

Struktura City při držení míče

City naskočilo na druhou půli v trochu jiném složení. Zatímco v první hrál Foden jako falešná devítka a křídla (Sterling, Jesus) se stahovala doprostřed, ve druhém poločase se na hrot přesunul Jesus a křídla (Foden, Sterling) držela lajnu. Změna se dotkla i krajních obránců. Zatímco v první půli se pohybovali více jako klasičtí beci, v té druhé hráli více uprostřed jako inverted wing-backs.

Velkou změnu své role zaznamenal také Kevin de Bruyne: v první půli tvořil s pomocí Fodena box v záloze, díky čemuž mělo City neustálé přečíslení ve středu pole. Ve druhé půli naopak přečísloval kraj hřiště s pomocí křídla a beka.

Struktura v první půli:

Struktura ve druhé půli:

Přečíslování Realu na pravé straně hřiště

Zřejmě největší zbraní Realu je přečíslování pravé strany hřiště. To Pep velmi dobře věděl a snažil se mít neustálé přečíslení v tomto prostoru. Přesto si Real vypracoval gól právě po akci na pravé straně.

City věnovalo velkou pozornost Edenu Hazardovi, který se téměř nedostal do hry.

Shrnutí

Real se v první půli snažil vysoko napadat ve formaci 4-4-2, čímž však nechával velký prostor mezi liniemi. Toho využíval Ederson vysokými nákopy. Do druhé půle se Real trochu zatáhl, čímž sice zamezil vzniku prostor mezi liniemi, ale City umožnil jednodušší kombinaci. Pep také změnil svou strukturu do druhé půle. Zatímco v prvním poločase se snažil přečíslovat střed pomocí boxu v záloze, ve druhém poločase se pokoušel o přečíslování krajů.

Výsledek 2:1 pro domácí je naprosto spravedlivý. City mělo více ze hry a také si vypracovalo výrazně více šancí. Podle StatsBomb bylo xG zápasu 2.4:0.5 pro Guardiolovy svěřence, což jen potvrzuje zasloužený postup týmu z Manchesteru.

Reklama

Fotbal

Katarské pondělí: Nabitá ofenziva kanárků se potřebuje chytit, Japonci mohou dovršit evropský hattrick

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Publikováno

dne

Pondělí bude velkým svátkem pro asijské milovníky fotbalu. Do osmifinále mistrovství světa vstoupí Japonsko i Jižní Korea. Zatímco první zmíněný má na postup poměrně slušné šance, druhého čeká Brazílie.

Evropský hattrick pro Japonce?

Japonci za sebou mají vynikající skupinovou fázi, ve které porazili Němce i Španěly. Prohra s Kostarikou ve finále nehrála žádnou roli. V osmifinále má šanci na třetí evropský skalp, konkrétně proti Chorvatsku.

Chorvaté zvládli náročnou skupinu s Belgií, Marokem a Kanadou za pět bodů, na druhou stranu vyhráli pouze proti Kanadě, která měla průchozí obranu. Tým již není v ideálním věku, na druhou stranu zkušenosti mu nechybí.

Otázkou je, co se bude dít na hřišti. Chorvaté hrají účelný fotbal, dvakrát si úspěšně došli pro bezgólovou remízu 0:0.

Japonci však také nejsou žádným vyloženě ofenzivně laděným týmem. Konfrontace dvou výběrů, které těží z dobrých druhých poločasů, může být zajímavá.

Brazilci hledají produktivitu

Brazílie má díky Portugalsku osmifinále podstatně lehčí, než se očekávalo. Uruguay je venku ze hry, s Jižní Koreou by to při vší úctě k ní měla být samozřejmost. Pokud se tedy vzpamatuje zatím nepříliš efektivní útok.

Co se jednotlivých jmen týče, je ofenziva trenéra Titeho neuvěřitelně kvalitní. Přestože z ní vypadl zraněný Gabriel Jesus. Velice dobrou zprávou pro brazilský národní tým a jeho fanoušky je návrat Neymara, jenž zvládl doléčit své zranění kotníku a bude tak moci naskočit do osmifinálového duelu proti Jižní Koreji.

Nutno podotknout, jeho absence šla v zápasech se Švýcarskem a Kamerunem cítit více, než se na první pohled mohlo zdát.

S přibývajícím časem se budou za bezbrankového stavu postupové šance přehupovat na stranu Jižní Koreji, která tři ze svých čtyř branek vstřelila v druhé půli. Kanárci ale nebudou chtít nic ponechat náhodě a dá se očekávat, že do zápasu vstoupí aktivně.

Ostatně jak už výše píšeme, tohle by mělo být jedno z těch osmifinálových utkání, které by co do výsledku a herního projevu mělo být jasnou záležitostí.

Zdroj: MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Skvělá zpráva pro Brazílii! Neymar doléčil kotník a bude moci nastoupit do osmifinále proti Jižní Koreji

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Publikováno

dne

Tohle je úžasná novinka pro brazilskou reprezentaci. Tu totiž už v pondělí večer čeká její osmifinálový duel proti Jižní Koreji a obavy, že do tohoto důležitého zápasu budou muset nastoupit bez své hlavní hvězdy, jsou tytam. Neymar bude moci naskočit!

Jednoznačně hlavní hvězda brazilského národního výběru se zranila už při svém prvním zápase na letošním mistrovství světa v Kataru.

Brazílie v něm sice porazila Srbsko 2:0, přišla však o Neymara, jenž v onom duelu utrpěl velice zle vypadající zranění kotníku. V 79. minutě jej tak vystřídal Antony a třicetiletý tahoun nenastoupil k žádnému z dalších dvou zápasů skupinové fáze.

Za zmínku stojí, že jakmile šel Neymar ze hřiště, tak si zakryl obličej tričkem a odcházel se slzami v očích. Lékař posléze útočníkovi, jenž na svých zádech nosí číslo 10, diagnostikoval poraněné vazy v kotníku.

Nutno podotknout, v zápase proti Švýcarům byla Neymarova absence na hře Brazilců znát, v 83. minutě však rozhodl druhé utkání ve skupině Casemiro.

Svěřenci kouče Titeho nicméně prošli svou skupinou dvěma výhrami, v posledním zápase skupiny G totiž podlehli Kamerunu 0:1. Faktem však zůstává, že Tite nechal své hlavní hvězdy odpočinout.

Na základě posledních zpráv však Neymar navzdory veškerým obavám stihl svůj kotník doléčit a do osmifinálového klání proti Jižní Koreji bude schopen naskočit.

To začíná v pondělí ve 20:00 a Brazílie v čele s Neymarem vstoupí do tohoto osmifinálového utkání jako jasný favorit. Potvrdí tedy tuto roli?

Zdroje: FIFA, ESPN, MS 2022 v Kataru

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jak se po odchodu ze Slavie daří Alexandru Bahovi?

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Publikováno

dne

U sešívaných strávil jen rok a půl, ale i tak se svými výkony zapsal Alexander Bah do paměti slávistických fanoušků. Trenér Jindřich Trpišovský si ho 5. ledna 2021 přivedl jako náhradu za Vladimíra Coufala. Ve Slavii se stal oporou a brzy se začal projevovat zájem větších evropských klubů, které zapisovaly Baha na seznam posil. Nakonec se upsal portugalské Benfice. Jak se mu v Portugalsku daří?

Psalo se 7. června roku 2022, když pražská Slavia přišla o svou oporu na pravém kraji obrany. V osmašedesáti zápasech si Bah v pražském celku zapsal úctyhodných sedm branek a šestnáct asistencí. Poté se nicméně upsal Benfice, jednomu z nejlepších celků v portugalské lize, kam přestoupil za přibližně 200 milionů korun.

Dánský obránce přicházel do Slavie s vizitkou rychlého beka, který má kvalitní ofenzivní i defenzivní schopnosti. A se stejnou vizitkou také odcházel, tedy až na to, že tentokrát se o něj strhla lavina zájmu několika evropských celků.

Zájem měl například Brentford, který hraje již druhou sezónu anglickou Premier league. Bah však nakonec zvolil Benficu, přičemž se postupem času ukazuje, že právě lisabonský celek byl pro Baha správnou volbou.

Svůj debut si odbyl 5. srpna, když v 68. minutě nahradil střídajícího Gilberta. A připsal si dokonce asistenci při vítězství Benficy 4:0 nad Aroucou.

V Benfice zatím odehrál 21 zápasů, ve kterých si gól zatím nepřipsal, na druhou stranu má na svém kontě již šest asistencí, a plní tedy pověst ofenzivního krajního obránce.

Svůj zatím nejlepší zápas odehrál 2. listopadu v Lize mistrů, když se při demolici izraelského týmu Maccabi Haifa zaskvěl dvěma asistencemi. Dlužno dodat, na první gól přihrál dalšímu exslávistovi Petaru Musovi.

Úspěch se mu nevyhnul ani na reprezentační úrovni, byl totiž povolán na mistrovství světa v Kataru, kde se Dánsko představilo ve skupině s Francií, Austrálií a Tuniskem.

I když mnozí experti řadili Dány mezi „černé koně“ turnaje, šampionát pro ně již skončil, když skončili ve skupině poslední s jedním bodem. Bah nastoupil dvakrát z lavičky a zaznamenal 46 minut hracího času.

Za několik dní oslaví Bah své pětadvacáté narozeniny a můžeme s jistotou říct, že to nejlepší má stále před sebou.

Zdroje: Transfermarkt, Benfica Lisabon, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené