Takhle už to ve Spartě fungovat nemůže. Žádný hráč ani trenér není víc než Sparta, říká Jiří Novotný

Majitel čtrnácti titulů se Spartou, angažmá v Rusku i 83 zápasů v evropských pohárech. Přesně to je Jiří Novotný, který se v rozhovoru rozpovídal o své trenérské kariéře, ale i o Martinu Haškovi.

Jiří Novotný, Image: 180757764, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia, Model Release: no, Credit line: Profimedia, CNC – sport
Zdroj: Sportyonline.cz

Jak vzpomínáte na své angažmá ve Spartě?

Jenom v tom nejlepším, protože vlastně za tu celou dobu, co jsem zde působil, tak jsme vyhrávali ligu. Kromě tří sezon, které se nám nepovedly (titul získal Slovan Bratislava, Liberec a Slavia). Tohle angažmá tedy považuji za úspěšné.

Se Spartou jste získal celkem čtrnáct titulů. Který je pro Vás nejcennější?

To se nedá srovnávat. Já bych řekl, že všechny, protože za všemi bylo spoustu dřiny a i štěstí, které jsme potřebovali. Je těžké jeden vyzdvihnout.

V roce 2003 jste odešel do Rubinu Kazaň. V čem se v té době nejvíce lišila ruská liga od té české?

Tak především si myslím, že byla daleko víc náročnější fyzicky a přeci jenom ty podmínky byly jiné, protože na většinu zápasů se cestovalo letadlem, kde se trávilo hodně času.

Chtěl byste se někdy stát trenérem?

Tak já Profi licenci už mám dávno, tu jsem dělal tenkrát ještě s Míšou Horňákem, Horstem Sieglem a dalšíma klukama. Samozřejmě kdyby přišla nějaká zajímavá nabídka, tak bych nad ní určitě alespoň uvažoval.

Nastupujete v současnosti ještě za někoho?

Nastupuji momentálně za Vestec, kde máme také dětskou akademii. Tam vlastně zatím i trénuji dorost.

Co je podle Vás největším problémem Sparty?

Tak samozřejmě je to velmi těžké porovnávat s tou dobou, ve které jsme hráli my. Dřív chodili nejlepší hráči, kteří se již osvědčili v jiných klubech, do Sparty. Ve Spartě byl stabilizovaný kádr, kde se obměnili jeden maximálně dva hráči.

Dneska je tam těch hráčů spousty. Dá se říct, že tam není takový výrazný lídr, protože Bořek Dočkal prakticky rok nehrál, což bylo znát. A navíc si myslím, že trochu chybí i takové ty osobnosti.

Jak hodnotíte situaci kolem Martina Haška?

Hlavně mě zajímá, jak se zachová Sparta. Hašek dal na vědomí ostatním hráčům, že takhle už to ve Spartě fungovat nemůže. Sparta je velkoklub s velkou tradicí a žádný hráč ani trenér není víc než Sparta.

Sám jsem zvědavý, jak Sparta tuhle situaci vyřeší. Myslím si, že Martin Hašek mohl být vůbec rád, že ve Spartě hrál.

Jak dlouho ještě bude mít vedení Sparty trpělivost s Václavem Jílkem?

To nedokážu vůbec odhadnout. Zatím stále bojují o druhé místo, takže si myslím, že asi těžko by se teď mělo něco stát. Přeci jenom v rozjeté sezoně, pokud budou bodovat, by se trenéři měnit neměli.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Jirko měli by jste to vzít do rukou vy bývalí hráči opravdoví Sparťané kterým jde o klub a ne jen o prachy a další výhody !! Ve Spartě měli být již dávno ve funkcích Sparťané – Táborský H. Berger I.Hašek T.Sivok a TY Jirko ! Ne protekčáci J.Rosický Kováč Stracený Loučka Baranek + nýmandi v nejvyším vedení Sparty !!

   • Protože to byla jedna z podmínek T.Rosického aby jeho bratřiček který za Spartu odehràl nula nula nic – ani v cizině žadnou díru do světa neudělal dostal funkci šefa skautingu s čimž má prakticky velmi mizerné zkušenosti !! Šéf skautingu by měl být zkušený frajer který má oko na kvalitní fotbalisty + který má kontakty ať ve své domácí zemi tak v zahraniči minimalně okolních státech + pro klub pracuje pokud je potřeba 12-14hodin denně a ne si prohlížet sestřihy hráču na youtube či občas se podívat na živo na nějaký zápas České Fortuna ligy mimo Prahu a mimo zápasu Sparty !!

    • Pan Rosický pracuje v oblasti skautingu více než 10 let. Tudíž nechápu, kde berete tyto informace…

     • Poprosím o doplnění jakého hráče a do jakého týmu vytipoval a přivedl J.Rosický za těch 10 let když nepočitám rok 2019 v kterém natahal do Sparty opravdu “kvalitu” . Děkuji

    • Já bych na místě Rosy udělal to samé, vzal si tam člověka, kterému věřím, ale hodnotit kvality Jiřího Rosického fakt nedokážu. Ale pokud dělá celý život fotbal, tak by tomu rozumět měl ;-)- Taky mě sere, kde sparta je a v práci pana Jílka bohužel zatím nevidím nějaký smysluplný posun. Ale kydat hnůj na Rosu mi přijde trochu mimo…

    • Jiří Rosický po ukončení aktivní kariéry se stal fotbalovým agentem. :). Opravdu má výborný skauting 🙂

 2. Defenestrace , to jedině pomuže,pane Křetinský neni možné,že to nevidíte.Ta banda darmožroutů, co rozhoduje o spartě ,by zasloužíla i klackem .

  • I já souhlasím. Jen by ta defenestrace měla být z co nejvyššího patra, nejlépe za stožáru osvětlení a Křetínský by měl být jako první.
   A Haška si vážím. Dokázal svým způsobem vyjádřit to, co se někteří jiní báli říct, že totiž kdo má nohy, ze Sparty prchá.
   Poslední zhasíná.

   • Vysloveně zbožňuju hlášky Sparťanů, koho kdy Sparta někdy náhodou porazila, NÉ PORÁŽELA! Jen už ti Sparťani nějak neříkají A, že to bylo v minulém tisíciletí, B, že si s nimi posledních asi 16 let vytře dolní část zad snad úplně každý! Hackenem počínaje, přes Subotici až po nějaké Turky, jejichž jméno ani neumím vyslovit!! Už si to sedá?

 3. Jirka Novotný,není žádnej blb,jak tady kdosi kdo nenapíše ani svoje jméno uvádí,byl to spolu s Hornákem nejlepší obránce ligy,oba byli ale jaksi nedoceněni.Takové hráče do obrany dnešní Sparta nemá.

 4. Možná kdyby p.Křetínský si zaplatil jeden nebo dva kluby na vesnici,tak bychom vychovali pro Spartu ty správné srdcaře,jinak si myslím,že Jirka mezi ty ikony Sparty určitě patří.

 5. To je pravda,takové hráče již Sparta nemá,ale mě se vážně líbí jak všichni tito hráči vzpomínají (a nejen hráči,ale hlavně jejich nesoudní fanoušci) na náhodné výhry v evropských soutěžích a hlavně na jejich 36 titulů z minulého století,ale že jich byla minimálně polovina koupených to slyšet nechtějí.Když spadli do druhé ligy,tak si kupovali zápasy i tam,jinak tam zůstali daleko déle.

 6. Nerad se účastním podobných virtuálních diskuzí, ale tato se mně zatím zdá tak nějak v rámci slušnosti a jde o komentář k názoru Jirky Novotného, kterého jsem kdysi obdivoval stejně jako jeho tehdejší spoluhráče ve Spartě. Tehdy byla Sparta velká a uznávaná. Podle mne je hlavní příčinou současného stavu naprosto nepochopitelný krok pana Křetinského, kdy angažoval toho italského nýmanda, který celou Spartu rozbil ať už po herní stránce, taktické úrovni, rozhádal kabinu, … zkrátka nadělal takovou škodu, že její následky se budou odstraňovat ještě hodně dlouho. A plivat po Rosovi není zrovna na místě, protože ten chlap něco ve fotbale dokázal a nebál se jít do vedení Sparty v době, kdy už bylo mléko řádně rozlité. Věřím, že je to člověk, který může něco pro nápravu škod po té italské “Stracciatelle” udělat. Věřte mi, že je mně poslední roky jako dlouholetému sparťanovi strašně smutno, závidím Slávii, ale věřím v lepší zítřky. Bohužel bez trpělivosti to nepůjde.

  • Souhlas a vsichni, co byli zodpovedni a souhlasili s angazovanim predrazeneho a neschopneho itala a naslednych “posil” by meli jit od valu, protoze je naproste manazerske selhani. A taky nechapu proc lide nadavaji na Rosu. To mi hlava nebete vubec.

  • Mirek Vostřejš, vlastně s vámi souhlasím, ale ty problémy se táhnou ve spartě déle než od itala. Nikdy jsem.nic nekomentoval. Nejsem odborník a fotbal jsem hrál 7 let, ale spartě fandím již 25 let. Jezdil na zápasy ldyž jsem mohl ač to mám z moravy poměrně daleko.
   A když se nad vším zamyslím, tak sparta udělala hodně zvláštních věcí už předem italem. Můžeme vzpomenout nedůstojné vyhozeni Franty Straky nebo Víti Lavičky ačkoli oba měli úspěchy a rozhodně si nezasloužili odchod. Angažovàní Kováče, Baranka a dalších k mužstvu nebo zvláštní se zbavení Holoubka, Novotného Siegla a tuším i Lumíra Mistra. Víte ve spartě něco smrdí již dlouho a kdo jiný než majitel by měl zakročit a to razantně. Otázka je zda vůbec chce. Nikdy fotbal nehrál a oblopil se vesměs lidma co také ne. Ovšem jsou tam i vyjímky, ale je otázkou co mají ve smlouvách.
   Pan Jílek je skvělý člověk a jistě i kvalitní trenér a nemyslim si, že vina je jen na jeho straně. Zajímalo by mne znění jeho smlouvy. A to samé Tomáš Rosický.
   Novotný má pravdu a je to legenda co již dávno mela sedět ve vedení potažmo na lavičce a dalši, protože tihle lidé ve spartě chybí nejvíc. Srdcaři.

   • Souhlas až na jednu věc, hlavní problém je Křetínský, který dokud tam bude, tak se Sparta nepohne nikam. Tedy nikam směrem nahoru. Dolů to ještě bohužel půjde i když Kotal by s kabinou, pokud mu do toho nebude kecat vedení něco mohl udělat. Ale jemu nedají šanci, vezmou někoho kdo je bude zase poslouchat… A propós, opravdu by mě zajímal skutečný důvod vyhození Lavičky. Ten musel Křéťovi a jeho podrštaškám hodně ležet v žaludku.

 7. Křetinsky to mysli dobře ale neumi to,myslim že Plzen poleti na horu, sparta nic moc bude ne 3 mistě,

 8. Pan Křetínský je naše suveréní podnikatelská jednička. Vše se mu daří. Začal podnikat když už všechno bylo rozkradeno, jako zaměstnanec…..No nikdo nemá všechno ve fotbale mu to nejde ať dělá co dělá…. to je osud. Možná mu to nechává sežrat za Straku? Třeba ho to dohnalo ?

  • Sparta je náš nejúspěšnější, nejpopulárnější, největší a nejslavnější klub! Který náš klub dokázal postoupit 3x ze základní skupiny LM? Jednou dokonce z 1.místa!

 9. NECHME OCHOZY TAK CTYRI ZAPASY BEZ DIVAKU SNAD SE POTOM PROBEROU KDYZ JIM BUDOU NEMALE PRNIZE ZA VSTUPNE OD NAS CHYBET

 10. Sparta skoupí ty nejlepsi mozne kopalisty kteri chteji jit do sparty a skauti je tam prodaji a je jedno jestli jirka nebo pavel je skaut. Diskuteri u piva dokazi zhodnotit kazdeho kopalistu za sezonu a zhodnoti jak je dobrej a ze ho ma treba sparta koupit,sparta ho koupi a pak diskutujici zas nadavaj jaky to byl hrozny kup. Neuvedomuji si ze ho pul sezony vynaseli do nebes povedla se mu pul sezona a ve sparte vyhorel najednou nemel formu,nac by mel formu kdyz plat ma zajisteny na 3 roky a pak pul roku pred koncem smlouvy makne a bud se prodlouzi nebo proda a zas je v klidu.Je to v hracich,kdyz maji vse jiste nemakaj nelezou po kolenou odchodi zapas a nejsou ani zpeceni. Novotny,Siegel,Chovanec, Straka, Repka ti hrali do 98 minuty a kdyz se nedarilo tak to nejak dokopali a to se ted vubec nedeje. Drive byla pocta pro hrace hrat za SPARTU ted je to jen o prachach. Sparte fandim od svych 6 let a ted? jsem nassranej na kopalisty co se valej nebehaj a nekopou dopredu,kazdy to da zpet a tam se goly nedavaj,teda souper toho v mnoha pripadech vyuzije a da sparte gol. KDE JSOU SPARTANSTI SRDCARI????

 11. Ahoj všem,
  Jste všichni úplný kreténi. Jdete do prdele a začněte konečně něco dělat. Jste pakáž….

 12. Nechápu proč tu někdo o J. Novotném píše, že je blb. Nevím jaký je či není, ale když hrál fotbal za Spartu tak jsem se mohl v klidu dívat a nemusel jsem trnout kdy zas někdo něco v obraně podělá, měl neuvěřitelný přehled o hře. Mít ho dnes tak takové problémy Sparta nemá. Hráčům chybí dostatečná koncentrace na hru a bohužel kupí chyby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.

Baník Ostrava vs. Sparta Praha: Preview a tipy na sázení

Fortuna liga se po krátké zimní přestávce vrátila zpět na televizní obrazovky. Šlágrem prvního jarního kola bude bezpochyby souboj mezi Baníkem a Spartou.