Takhle to dál nejde! V Olomouci musí dojít ke změnám, jinak bude Sigma bojovat o holé přežití i za rok

Již pět zápasů v řadě Sigma nedokázala získat tři body. Tato série je o to horší, že až na Jablonec poztrácela body s celky, které jsou buďto horší v tabulce, nebo rozhodně nemají výrazně kvalitnější kádr. Olomoucké fotbalisty sráží mnoho věcí a vypadá to, že problém nebude jen v jejich kvalitě a formě.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

„Dnešní zápas jsme nezvládli.“ Přesně tak zní již ohraná fráze Radoslava Látala z pozápasových tiskovek, z níž již mají příznivci Sigmy Olomouc víceméně srandu. Z čeho už takovou srandu nemají, tak z výkonů a výsledků jejich milovaného klubu. Ne, že by se jim snad šlo divit. Asi málokdo by toužil po pádu do nižší soutěže.

Ne, že by snad Moravané museli aktuálně tuto hrozbu řešit ve vší ostraze, ale pozor by si na ni dát měli. Spadli totiž na 11. příčku, která znamená skupinu o udržení, a nezdá se, že by se rozjetí Bohemians, jenž Hanáky předběhli, chtěli nechat opět předběhnout. Navíc Sigma nemá úplně nejjednodušší los a dohnat ztrátu pro ni nebude snadné.

V čem je ale problém? V bývalé moravské metropoli zkrátka něco není v pořádku. V minulém ročníku, kdy tým vedl Václav Jílek, byl důvod zřejmý. Chyběl lídr, chyběl důraz a hráči měli problémy s motivací. Ale jinak byla Sigma svým kombinačním a atraktivním pojetím hry i přes špatné výsledky úplně jinde, než kde je nyní.

S Radoslavem Látalem měl přijít důraz. Chtěl zachovat, v čem Sigma vynikala, ale zároveň měl týmu dodat to, co mu chybělo. Hodně příznivců se tak těšilo na to, co přijde. V podstatě to byl jakýsi příslib, že by se situace mohla zlepšit. Jenže nestalo se. Prakticky celý podzim bylo až utrpení hru Hanáků sledovat.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Jakoby hráči Sigmy ztratili své kombinační návyky a schopnosti, důraz a tvrdost také k vidění nějak více nebyly. A že by se objevil nějaký prvek, který by charakterizoval Látalovo pojetí hry v Olomouci? To zrovna ne. Už to zavánělo tragédií, nicméně i přesto se Hanáci dokázali držet ve středu tabulky okolo 10. pozice. Ovšem s notnou dávkou štěstí.

Následovala kauza Pilař, kde vyšlo najevo, že v kabině nebude zrovna vše v pořádku. Poté přišlo vyjádření stopera Jemelky, kdy mu prý byl slíben jako odměna za služby klubu odchod do zahraničí, k čemuž nedošlo a poté Olomouc prodala Davida Zimu. Štěstí, že je Jemelka skutečný profík, na klub se nevykašlal a nesabotuje situaci, jakkoliv prý ryšavý stoper dle Mináře jen špatně pochopil, co mu bylo řečeno.

Kauz či minikauz by se našlo více. Tragikomické vystoupení, kdy se celý tým po zápase na tiskovce postavil v kauze Pilař za trenéra, také ozřejmilo ledasco. Nakonec je Pilař v týmu dodnes, jenže je prakticky pořád zraněn. Nebo “zraněn”? Kdoví. V olomouckém fotbale je transparentnost dlouhodobě velký problém. Nemluvě o tom, že Látal byl vyjednávat o angažmá v Polsku. Možná se tam už vidí a v tom může také být problém.

To byl podzim a zimní přestupové období. Přišel Juliš s Breitem, odešel Plšek s již zmíněným Zimou. Do A-týmu se dokázal propracovat Mojmír Chytil a nutno podotknout, že jarní část začala pro Hanáky pozitivně. Výhra v Teplicích, porážka Sparty. Pak sice prohra s Opavou, ale v poháru to nahradil kvalitní výkon a výhra v Jablonci a ligová remíza s Jabloncem také nebyla marná. Jenže pak přišla pauza a dnes je vše špatně.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Co je nutné podotknout, v jarních zápasech až do přerušení ligy mimo dobrých výsledků hrála Sigma skutečně dobře. Nechybělo srdce, nechyběla bojovnost, nechyběla kvalita. Samozřejmě, nebylo to dokonalé. Ale zkrátka vše vypadalo tak, jak by mělo. Alespoň na aktuální poměry olomouckého fotbalu zkrátka vyhovující stav, možná i více než to.

Teď je vše jinak. Sigma hraje nekoukatelný fotbal, skoro to až působí jako divizní holomajzna. Bojovnost možná v některých zápasech byla, ale hráči jak kdyby nekopali nikdy do míče. Skoro to až působí jako sabotování trenéra. Proč to ale před tím šlo? Dá se říci, že možná přísun nových tří hráčů do “áčka” přivál svěží vítr a prakticky na nich to celé stálo. Juliš dával góly, Chytil hrál fantasticky a Breite bojoval. Toto trio to táhlo.

Jenže po restartu to ani od jednoho hráče není perfektní. Po víkendové prohře s Příbramí se Juliš nechal slyšet, že hrál špatně on, i Chytil. Sebekritika je třeba. Jenže naneštěstí nikdo neřekne, nebo možná jen nemůže říci důvody. A jak je to s Pilařem? V přátelácích před restartem prokázal skvělou formu a kvalitu zkrátka stále má. Jenže teď jak kdyby neexistoval. Opět.

Může za to Látal? Může za to vedení klubu? Může za to labilní psychika či neschopnost hráčů se motivovat, s čímž neumí Látal pracovat? Je potřeba tým posílit? Vážně hráči Sigmy nemají na víc? Až na poslední z otázek zní na všechny zbývající odpověď jednoznačně – ANO!

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Chybí jasná strategie, Látal takticky strádá, ale hlavně absolutně nezvládá komunikaci. Je to zkrátka prototyp přísného kouče, který nevládne psychologii a hráče spíše jen seřve a znovu seřve. To nepomůže nikomu. Obzvláště ne týmu, jakým je Olomouc. Kde hráči jsou kluci, kteří spolu většinou hrají od mládeže, dobře se znají a je to zkrátka parta, která není psychicky nejstabilnější, což se projevuje delší dobu.

Hráče Sigma špatné určitě nemá, ale jak mají hrát na maximum, když jsou evidentně nejen pod jakousi psychickou dekou? Bude zajímavé sledovat, jak dohrají tuto sezonu. Štěstí je, že pokud skončí ve skupině o udržení, mají dostatečný bodový polštář, který Příbram s Opavou mají minimální šanci smazat.

Jenže pokud nedojde k zásadním změnám ve strukturách vedení klubu a nevymění se kouč, může to příští sezonu skončit fiaskem. Nelze zpochybnit, že Radoslav Látal má jako trenér některé dobré úspěchy, ale v Sigmě jeho styl evidentně nefunguje. Návrat Václava Jílka by přišel vhod. A kdyby s ním přišel i nový sportovní ředitel, to by bylo na Hané radosti.

Otázkou je, co bude s návratem Josefa Lébra do vlastnických struktur. Nutno podotknout, že mezi některými fanoušky nemá zrovna dobrou reputaci, jakkoliv by mohl do Sigmy nyní investovat peníze a jeho slova zní jako pohlazení. Jedno je ale jisté. Takhle to v Olomouci dále pokračovat nemůže. Ne, pokud nechtějí Sigmu dostat zpět do druhé ligy, kam rozhodně nepatří.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Sigma není klubem co býval už spoustu let a na lepší zítřky se určitě nechystá. Stačilo si jen přečíst, že se chystá návrat p.Lébra…teď už chápu proč Olomouc neměla potřebu Sigmu žádnému zájemci prodat. Nic čistého se v tom odehrávat nebude, stačí se jen podívat na jména co jsou v čele Sigmy…Gajda, Konečný, Major a do toho teď Lébr který si převezme Sigmu bez dluhů a všichni v představenstvu budou spokojeni. Měli by je zavřít, VŠECHNY!!! Klišé, že fotbal se hraje pro lidi v Olomouci neplatí dobrých 20 let a těch pár stovek fandů co tam chodí si přivodí max.infark.

  2. Naprostý souhlas… Těším se na den kdy Gajda zmizí v propadlišti dějin. Snad prý po valné hromadě.

  3. Poslední zápas Sigmy to byla taková divizní holomajzna,že jsem snad v životě Sigmu takhle hrát neviděl.Pokud jde o trenéra,tak jedinej Super Trenér byl mimo Uličného Psotka.Pod ním Sigma hrála útočně na 4 útočníky a dávali příděli 4-5 golu doma.Jediná cesta pro Sigmu za stávající situace.Psotku odvolali tuším ze 3-4 místa v tabulce.Látal je na sestup a je to OK.Špičková akademie a vychovanou kvalitu si od Sigmy kupujou za pár šupů Plzeň,Liberec,Slávie,Jablonec.Dokonce si Plzeňáci,kteří vychovali tři dobré fotbalisty za posledních 100 let chtějí díky Paclíkovi udělat ze Sigmy farmu.Pro upřesnění Viktoriání Plas,Štrunc.Sloup. to je vše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Česká republika je v kvalifikaci na MS 2022 ve třetím koši. Kdo ji mine a kdo jí hrozí?

V pátek dopoledne byly zveřejněny koše, dle nichž se budou rozlosovávat kvalifikační skupiny na světový šampionát, který bude v roce 2022 hostit Katar. Nechybí v nich ani reprezentace České republiky, která se nachází ve třetím koši.

Fenomén Trpišovský. Z vody dokáže udělat víno, nerozhodují jména na zádech, ale úspěšný systém

Jindřich Trpišovský prošel ve vrcholovém fotbale třemi kluby, které měly v podstatě stejný záměr. Z neznámých a neokoukaných fotbalistů vybrousil diamanty, které pak posílal dál do světa. Ze Žižkova do první ligy, z Liberce do lepších klubů a ze Slavie je posílá do nejlepších světových lig.

Potopil jsem nás svými chybami, tvrdí Nguyen. Hoftych výkon svých svěřenců pochválil

Hoffenheim pod Ještědem potvrdil roli favorita a porazil Liberec na jeho půdě 2:0. Na první branku se však čekalo až do 77. minuty a zápas rozhodně nebyl tak jednoznačný. Jak jej hodnotí gólman Filip Nguyen a kouč Pavel Hoftych?