Spojte se s námi

Fotbal

Systém 3-4-3 v repre? Střed nebude dominantní, pokud nebudou pomáhat navazující hráči, myslí si bývalý ligový fotbalista

Kritika po remíze s Albánií v rámci kvalifikace o Euro 2024 v Německu byla četná. Psalo se o nedostatku šancí, špatných střídání, už ale ne tolik o rozestavení na tři stopery. Jaroslav Šilhavý vyrukoval s vyloženě defenzivní sestavou.

Publikováno

dne

Kritika po remíze s Albánií v rámci kvalifikace o Euro 2024 v Německu byla četná. Psalo se o nedostatku šancí, špatných střídání, už ale ne tolik o rozestavení na tři stopery. Jaroslav Šilhavý vyrukoval s vyloženě defenzivní sestavou.

Když se Jaroslav Šilhavý odhodlal k překvapivé změně rozestavení před baráží o mistrovství světa v Kataru, příjemně to překvapilo a přineslo to ovoce. Ne sice vyloženě postupové, ale výkonnostně podali Češi nadstandardní výkon.

Kouč reprezentace na chvíli zapomněl na svůj konzervativní přístup, Češi ve Švédsku v systému 3-4-3 soupeře přehrávali, málokdo ale čekal, že jediný zápas rozhodne o změně rozestavení na následující měsíce.

Následovala Liga národů, ve které tříobráncový systém dával smysl. Fungovalo to, Češi se málem v těžké skupině zachránili, jenže v kvalifikaci na Euro 2024 v Německu je to úplně něco jiného. Je potřeba primárně útočit.

V zářijovém utkání doma s Albánií nastoupilo šest defenzivních hráčů. Tři stopeři, dva defenzivní záložníci a pravý wing-bek. Outsidera Češi nepřehráli a Alex Král uprostřed dvoučlenné zálohy hořel.

„Když vidím systém 3-4-3, asi s ním mám vždy problém. Střed nikdy nebude dominantní, pokud nebudou pomáhat ti navazující hráči. A to je otázka, jestli jsi schopen toto na repre natrénovat,“ řekl v pořadu Footcast Jakub Podaný.

Slavia jde příkladem?

Když už se navíc tento systém praktikuje, je potřeba mít uprostřed dva běžecky výborné hráče. Přinejmenším jednoho, což Král bohužel není a i Tomáš Souček má to své nejlepší zřejmě za sebou.

„Musíš tam mít frajera, který hraje křídlo, má to přirozené, bude tam chodit a pomáhat jim. Ale to už mi přijde jako trochu propracovanější taktika,“ pokračoval Podaný.

Ve studiu byl i slávista David Douděra. Právě červenobílá dvojice je vynikající příklad, jak může systém 3-4-3 fungovat. Christos Zafeiris s Oscarem Dorleym v lize i pohárech od startu ročníku dominují, jakmile naskočil Jakub Hromada či Petr Ševčík, bylo to znát.

„Měl jsem na to stejný názor, ale teď tam máme Zafeirise s Oscarem. To mě dělá tak neuvěřitelně klidným, že mám pocit že tam běhají tři. Natolik jim věřím, že si s tím umí poradit,“ dodal závěrem Douděra.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace, Footcast

Reklama

Oblíbené