Spojte se s námi


Repre

Švýcar Schär byl v zápase knockoutován, přesto dohrál. Incident má být prošetřen

Publikováno

dne

V kvalifikačním zápase EURO 2020 byl v souboji mezi Švýcarskem a Gruzií k vidění ošklivý moment, kdy se srazili v souboji srazili Fabian Schär a Jemal Tabidze. Přestože byl Švýcar chvíli v bezvědomí, bylo mu umožněno dohrát.

http://gty.im/1132195320

Jeden by si řekl, jaký je obránce anglického Newcastlu tvrďák. Druhý by poukázal na to, že pokračovat v zápase pro něj mohlo být nebezpečné. A je třeba přiznat, že se mnohem více ozývají hlasy kritizující jeho pokračování v utkání. Jeden příklad za všechny – charitativní organizace Headway podporující pacienty, jež utrpěli zranění mozku.

„Co se bude muset stát, aby bylo nebezpečí plynoucí z otřesů mozku bráno vážně?“ ptá se ředitel charity Headway Peter McCabe. „Kolik ještě hráčů bude muset ukončit předčasně své kariéry, ba co víc, kolik hráčů bude ovlivněno doživotně špatným zdravotním stavem z důvodu nedodržování protokolu?“

Naráží na fakt, že byť byl Schär v 29. minutě několik okamžiků zcela mimo vědomí a hráči nejblíže se mu nacházející mu vytahovali zapadlý jazyk, bylo mu umožněno se po procitnutí vrátit na hrací plochu.

Sám hráč se vyjádřil k incidentu následovně: „Byl jsem několik sekund mimo, ještě teď mě bolí hlava. Mám ránu na čele a bolí mě krční páteř. Ale chtěl jsem dohrát a stálo to za to,“ poznamenal Schär.

Na toto reagoval okamžitě znovu Peter McCabe. „Vyjádření dotyčného po zápase jsou pro mě značně alarmující. Jen dokazují to, jak malá váha se přikládá zdravotnímu riziku z otřesů mozku. UEFA musí důkladně celou událost prošetřit a vysvětlit, proč nebyly jí vydané protokoly týkající se postupu po takovém zranění dodrženy!“ burcuje veřejnost ředitel nadace.

Reklama

Fotbal

Vzor na hřišti i mimo něj. Německá legenda hodlá bojkotovat MS v Kataru. Už 11 let má stejný názor

Bývalý kapitán Německa a Bayernu Mnichov Philipp Lahm bude letos v zimě bojkotovat mistrovství světa kvůli špatnému stavu lidských práv hostitelské země Katar.

FIFA čelila široké kritice za udělení turnaje malé zemi Perského zálivu, která má přes dva miliony obyvatel.

Katar se nikdy předtím nekvalifikoval na mistrovství světa a byl na 113. místě na světě, když mu byla udělena práva na pořádání turnaje, který byl letos kvůli extrémním letním teplotám v zemi přesunut na zimu.

Od té doby, co byla země v roce 2010 jmenována hostitelem, byla také široce kritizována situace v oblasti lidských práv v zemi a zacházení s migrujícími pracovníky.

Bývalý krajní obránce Bayernu Mnichov Lahm byl kapitánem Německa na mistrovství světa 2014 v Brazílii a nyní pracuje jako turnajový ředitel německé FA pro Euro 2024.

Ale 38letý hráč říká, že se nezúčastní mistrovství světa v Kataru.

„Nejsem součástí delegace a nechci tam létat jako fanoušek,“ řekl Lahm německému listu Kicker.

„Raději sleduji turnaj z domova.

„Největší roli při zadávání turnaje by měla hrát lidská práva. Pokud země získá zakázku, která je v tomto ohledu na tom s nejhoršími výsledky, začnete přemýšlet o kritériích, podle kterých se rozhodujete.“

„To by se v budoucnu nemělo opakovat. Lidská práva, udržitelnost, velikost země… zdá se, že nic z toho nehrálo roli.“

Vyšetřování The Guardian z roku 2021 zjistilo, že od doby, kdy byl Katar před 12 lety vyhlášen jako hostitelská země, zemřelo v Kataru více než 6 500 migrujících pracovníků, přičemž 37 úmrtí přímo souvisí s výstavbou stadionů pro turnaj.

Podle Amnesty International katarské „úřady nadále omezují svobodu projevu pomocí urážlivých zákonů k potlačení kritických hlasů“, zatímco ženy a LGBTQ+ komunita jsou rovněž utlačovány.

Homosexualita je v Kataru nezákonná a vztahy osob stejného pohlaví mohou vést k trestnímu stíhání a trestu odnětí svobody až na sedm let.

Prezident FIFA Gianni Infantino trval na tom, že „všichni jsou vítáni“ ve státě Perského zálivu, a vyzval fotbalové fanoušky LGBTQ+, aby se turnaje zúčastnili.

Nedávné vyšetřování – vedené společně NRK a SVT ve Švédsku a DR v Dánsku – však zjistilo, že některé hotely v zemi odmítají pobyt párům stejného pohlaví.

Manažer Anglie Gareth Southgate již dříve řekl, že je „velká škoda“, že někteří příznivci Three Lions neodcestují na mistrovství světa do Kataru.

Jeho komentáře však byly kritizovány generálním ředitelem Kataru 2022 Nasserem Al Khaterem, který Southgate varoval, aby „vybíral slova opatrně“.

Publikováno

dne

Už v listopadu se bude konat fotbalové mistrovství světa v Kataru. Kontroverzní šampionát stále vyvolává rozepře. Dlouhodobě s místem konáním nesouhlasí legendární Philipp Lahm, jenž oznámil, že bude šampionát bojkotovat.

Philipp Lahm byl už jako fotbalista proslulý jako naprostý profesionál. Férový muž, vzor, nejlepší možný kapitán. Ještě když válel v dresu německé reprezentace či Bayernu Mnichov, tak se mu nelíbilo, že se bude světový šampionát konat v Kataru.

Psal se rok 2010, kdy byl Katar zvolen coby hostitelská země mistrovství světa. Tento krok byl velmi kritizován. Katar má přes dva miliony obyvatel, v té době byl v žebříčku FIFA na 113. místě a nikdy před tím se nekvalifikoval na světový šampionát.

Mimo to se už v té době řešilo, jak je na tom Katar z pohledu lidských práv. To se ostatně řeší dodnes a leckdo nabádá k tomu, aby se to přehlíželo. FIFA na šampionát láká s tím, že všichni budou v Kataru vítání, přičemž je zřejmé, že opak je pravdou.

V roce 2011 Lahm prohlásil, že pořádat šampionát v Kataru je šílenost. A nyní, když je ředitelem německého svazu pro blížící se Euro 2024, na svá slova navázal oznámením bojkotu.

„Nejsem součástí delegace, která do Kataru poletí, a nechci tam letět ani jako fanoušek. Raději budu turnaj sledovat z domova. Největší roli při výběru místa konání turnaje by měla hrát lidská práva,“ nechal se slyšet legendární fotbalista pro Kicker.

„Pokud turnaj získá nějaká země, která má v tomto ohledu nejhorší výsledky, je čas přemýšlet o kritériích, na základě nichž se rozhoduje. To by se v budoucnu nemělo opakovat. Lidská práva, udržitelnost, velikost země… Zdá se, že nic z toho nehraje roli,“ dodal Lahm.

Zdroj: Kicker, SportBible

Pokračovat ve čtení

Fotbal

V 9 letech nasázela mezi chlapci přes 100 gólů, přesto jí zakázali hrát. Teď rekordmanka Whiteová dovedla Anglii k vysněné trofeji

Ženský fotbal zažívá obrovský vzestup. Zejména pak v Anglii, která nyní vyhrála ženské EURO. Velké vítězství si užívá celý ostrovní národ. Spolu s úspěchem však přicházejí i velké příběhy. Jeden z nich napsala i hrdinka ženské reprezentace Ellen Whiteová.

Publikováno

dne

Ženský fotbal zažívá obrovský vzestup. Zejména pak v Anglii, která nyní vyhrála ženské EURO. Velké vítězství si užívá celý ostrovní národ. Spolu s úspěchem však přicházejí i velké příběhy. Jeden z nich napsala i hrdinka ženské reprezentace Ellen Whiteová.

Kdo je Ellen Whiteová?

Ženský fotbal nabírá na popularitě, jména mnoha hráček však fotbaloví fanoušci neslyšeli. Podobně to bude zřejmě u Ellen Whiteové, kterou znají zejména Angličané. Ostatně se jedná o anglickou fotbalistku, která za sebou má skvělou kariéru.

Nyní má 33 let a jedná se o nejlepší střelkyni ženské reprezentace všech dob. Nasázela 52 gólů ve 113 zápasech. Za anglické reprezentace (mužské či ženské) nasázel více gólů jen Wayne Rooney (54 gólů).

Nyní byla jednou z tahounek anglického ženského týmu, který na domácí půdě vyhrál ženské mistrovství Evropy. Během své kariéry vystřídala týmy Arsenalu, Chelsea či Manchesteru City, kde působí nyní.

Čím je její příběh specifický?

Whiteová prožila vynikající kariéru. Nicméně za vším stálo obrovské úsilí a fakt, že se nikdy nevzdala. A že k tomu měla důvod i příležitost.

S fotbalem začínala v chlapeckém juniorském týmu Aylesbury Town. V osmi letech v tamní lize nasázela přes 100 gólů. V devíti jí však bylo zakázáno v regionální lize hrát. Plátek The Bucks Herald dokonce vydal 23. září 1998 článek, v němž se tématu věnoval na titulní stránce.

Právě titulní stránka po evropském šampionátu obletěla sociální sítě. „Ellen je teprve devět let a nechápe, proč nemůže hrát fotbal,“ stojí v textu. O 24 let později se raduje s velké trofeje.

Zdroj: The Sport Social, Daily Star, Give Me Sport

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Žebříček jedenácti nejhodnotnějších českých fotbalistů

Připravili jsme si pro Vás žebříček jedenácti nejhodnotnějších českých fotbalistů. Není překvapením, že nade všemi vládne Patrik Schick s Tomášem Součkem. Za nimi pak následují Adam Hložek s Antonínem Barákem.

Publikováno

dne

Od

Připravili jsme si pro Vás žebříček jedenácti nejhodnotnějších českých fotbalistů. Není překvapením, že nade všemi vládne Patrik Schick s Tomášem Součkem. Za nimi pak následují Adam Hložek s Antonínem Barákem.

1. místo – Patrik Schick (€50 mil.)

Na prvním místě je podle očekávání Patrik Schick, jenž zažil velice povedenou sezónu. Jeho aktuální hodnota je na padesáti milionech eur, přičemž po dobu jeho angažmá v Leverkusenu se tato částka zdvojnásobila. A není divu. Schick je v německém klubu oporou a útočníkem číslo jedna, navíc velmi často rozhoduje zápasy ve prospěch svého týmu.

2. místo – Tomáš Souček (€45 mil.)

Tomáš Souček je stále velice pracovitým záložníkem a tedy i poměrně oblíbeným hráčem fanoušků West Hamu. Je velice nebezpečný v soupeřově šestnáctce, odkud dal hlavou již několik branek. Na trhu se jeho hodnota pohybuje na 45 milionech eur.

3. – 4. místo – Antonín Barák a Adam Hložek (€20 mil.)

Antonín Barák je ve svých sedmadvaceti letech poměrně zkušeným hráčem a oporou Verony i české reprezentace. To naopak Hložek má po svém prvním velkém přestupu, kdy ze Sparty zamířil do Leverkusenu, kde bude oblékat stejný dres s Patrikem Schickem. Hložek má před sebou opravdu velkou budoucnost, bude ale záležet, jakými výkony se bude prezentovat v Bundeslize.

5. místo – Vladimír Coufal (€12 mil.)

Na pátém místě se umístil český nejhodnotnější obránce Vladimír Coufal. Ten po boku Součka hájí barvy West Hamu, a i když se během minulé sezóny potýkal se zraněním, velmi rychle se vrátil zpět do základní sestavy. Za dvě sezóny nastoupil do sedmdesáti soutěžních utkání, což je opravdu úctyhodné číslo na to, že klub si od jeho příchodu příliš mnoho nesliboval.

6. – 8. místo – Tomáš Holeš, Alex Král, David Zima (€7 mil.)

O šesté místo se dělí hned tři hráči. Nejhodnotnějším hráčem z české ligy se stal po odchodu Hložka Tomáš Holeš. Jedná se o defenzivního záložníka, jenž je stálicí a oporou sestavy Slavie.

Zdá se, že pro Alexe Krále konečně skončilo hektické období. Mladý záložník, jenž opustil West Ham a následně pozastavil smlouvu se Spartakem Moskva, zamířil do německého Schalke. Zde by měl na hřišti dostat více prostoru a vrátit se do své dřívější formy.

Třetím fotbalistou je teprve jednadvacetiletý stoper Zima. Ten se neskutečně vyšvihl ve Slavii, odkud zamířil do Turína hrající Serii A. Zima se rovněž propracoval do reprezentační sestavy a i jeho by mohla čekat velká budoucnost.

9. – 11. místo – Pavel Kadeřábek, Jan Kuchta, Ladislav Krejčí (€5 mil.)

I na devátém místě jsou tři hráči, kteří jsou shodně oceněni na pěti milionech eur. Pavel Kadeřábek je velice zkušený bek, jenž se vyznačuje náročným stylem hry. Ve třiceti letech stále nastupuje v Bundeslize za Hoffenheim, kam přišel v létě 2015.

Jak Kuchta se za poslední měsíce výkonnostně značně zlepšil. Pracovitý útočník však vzbudil mezi veřejností zájem spíše svým přestupem do Sparty, který zejména fanoušci Slavie špatně nesou. V Edenu totiž již dříve nastupoval, kde byl velmi oblíbeným hráčem fanoušků sešívaných.

Ladislav Krejčí mladší má být hlavní tváří nové Sparty, a i proto byl také zvolen kapitánem. Krejčí má stále třiadvacet let, avšak respekt na hřišti vzbuzuje spíše on, když se nebojí v souboji značně přitvrdit. Jedná se však o velmi talentovaného fotbalistu.

Zdroj: Livesport, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené